Президент Шавкат Мирзиёев ҳудудларни ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш борасидаги ислоҳотлар, амалга оширилаётган улкан бунёдкорлик ишлари ҳамда аввал берилган топшириқлар ижроси билан танишиш ва истиқболдаги режаларни белгилаб олиш мақсадида 1 июнь куни Сурхондарё вилоятига келди.
Президентимиз Шавкат Мирзиёев вилоятга ташрифини Шеробод туманидан бошлади. Бу ерда Бирлашган Араб Амирликларининг “Masdar” компанияси билан ҳамкорликда қуёш фотоэлектр станцияси қурилишига тамал тоши қўйиш маросими бўлди.
Шу муносабат билан ташкил этилган тадбирда вилоят фаоллари, нуронийлар, ёшлар, видеоконференц-алоқа орқали Осиё тараққиёт банки ва Бирлашган Араб Амирликларининг “Masdar” компанияси раҳбарияти иштирок этди.
Мамлакатимизда аҳоли ва иқтисодиёт тармоқларининг электр энергиясига тобора ўсиб бораётган эҳтиёжини таъминлаш мақсадида кўплаб энергия иншоотлари барпо этилмоқда. Хусусан, қуёш энергиясидан фойдаланишга катта эътибор қаратилмоқдаки, бу анъанавий энергия ресурслари чекланган бугунги шароитда ва келажакда муҳим ўрин тутади.
Жорий йилда Бирлашган Араб Амирликларининг «Masdar», Франциянинг «Total Eren» компаниялари томонидан Навоий ва Самарқандда ҳар бирининг қуввати 100 мегаватт бўлган қуёш фотоэлектр станциялари ишга туширилади.
Шундай замонавий станциялардан бирини Шеробод туманида қуриш бўйича тендер эълон қилинган эди. Тендер савдоларини ўтказишда Осиё тараққиёт банки техник ва молиявий маслаҳатлари билан иштирок этди.
Лойиҳани амалга оширишга 50 дан ортиқ халқаро компания қизиқиш билдирди. Икки босқичли танловдан сўнг, Бирлашган Араб Амирликларининг “Masdar” компанияси энг арзон тариф таклиф этиб, ғолиб бўлди.
Лойиҳа доирасида мазкур компания томонидан 601 гектар майдонда қуввати 457 МВт бўлган қуёш фотоэлектр станцияси қурилади. Шунингдек, 220 кВт кучланишли янги нимстанция ва “Сурхон” нимстанциясига уланиш учун 52 километрлик электр узатиш тармоғи барпо этилади.
Лойиҳани амалга ошириш учун “Masdar” компанияси 260 миллион доллар тўғридан-тўғри инвестиция жалб қилади. Станциянинг йиллик ишлаб чиқариш ҳажми 1,04 миллиард кВт/соатни ташкил этади. Натижада йилига 340 миллион куб метр табиий газ тежалиб, 300 минг хонадон электр энергияси билан таъминланади.
Фотоэлектр станцияси қурилишида минг киши, битганидан кейин 120 нафар мутахассис ишлайди. Воҳадаги йирик иншоотни 2023 йил август ойида ишга тушириш режалаштирилган.
Президент Шавкат Мирзиёев мамлакатимизда тежамкор ва экологик хавфсиз иқтисодиётни таъминлаш бўйича қатор ишлар амалга оширилаётганини таъкидлади.
– Бу фотоэлектр станцияси Сурхондарё вилояти иқтисодиёти учун катта имконият. Ҳар бир киловатт-соат электр энергиясини 1,8 цент нархида сотиб олиш имконияти пайдо бўлиб, бу мамлакатимиз иқтисодиёти учун жуда катта ютуқ ва аҳолига енгилликдир. Умуман олганда, ушбу станциянинг барпо этилиши, унда ишлаб чиқариладиган электр энергияси ва янги инфратузилмалар вилоятнинг комплекс ривожланиши учун катта туртки бўлади, – деди давлатимиз раҳбари.
– Ушбу янги лойиҳанинг бошланишига бағишланган тадбирга таклиф этганингиздан қувончим чексиз. Осиё тараққиёт банки номидан шахсан Сизни, Жаноб Президент, қолаверса, Ўзбекистон халқини келажакка қўйилган яна бир қадам билан чин қалбимдан табриклайман. Сизнинг раҳбарлигингизда ўтган икки йил давомида давлат-хусусий шериклик асосида жуда катта лойиҳалар амалга оширилди. Хусусан, қайта тикланувчи энергия соҳасини ривожлантиришга катта ҳисса қўшилди. Ҳозирги кунда Ўзбекистон ҳукумати бизнинг лойиҳаларимиз асосида инвестицияларни жалб қилаётганидан мамнунмиз. Шерободдаги лойиҳа қуёш нуридан электр энергияси ишлаб чиқаришда Марказий Осиёдаги энг йирик лойиҳа бўлади. Бу қувват энг аввало экологик тоза, тежамкор ва барқарор манбага эга. Бу муваффақият асосида Ўзбекистон ҳукумати, Осиё тараққиёт банки ва хусусий секторнинг ҳамкорлиги ётибди, – деди Осиё тараққиёт банки вице-президенти Ашок Лаваса.
– Бирлашган Араб Амирликларининг Ўзбекистон билан ҳамкорлиги ва дўстона муносабатлари кенгайиб бормоқда. Бу иқтисодиёт ва аҳоли ҳаётининг жуда кўп соҳаларига ижобий таъсир қилишига ишончимиз комил. “Masdar” компанияси ҳозирги кунгача қайта тикланувчи энергия соҳасида 30 дан ортиқ мамлакатга инвестициялар киритган ва уларни умумий ҳажми 20 миллиард АҚШ долларидан ошади. Бу лойиҳаларнинг умумий электр қуввати 11 гегаваттдан зиёдни ташкил қилади. Ўзбекистон 2030 йилгача бугун электр энергиянинг 25 фоизини қайта тикланувчи энергия манбалари ҳисобидан ишлаб чиқаришни режалаштирмоқда. Бу улкан марраларга эришишда биз ҳам иштирок этаётганимиздан хурсандмиз, – деди БАА энергетика ва инфратузилма вазири Суҳайл ал-Мазруий.
Шундан сўнг Шеробод қуёш фотоэлектр станциясининг барпо этилажак қувватлари ва унинг вилоят иқтисодиётига келтирадиган фойдаси ҳақида видеоролик намойиш қилинди.
Президент Шавкат Мирзиёев қуёш фотоэлектр станцияси қурилиши муносабати билан унинг пойдеворига капсула қўйди.
Тантанали маросимда сўзга чиққан сурхондарёлик нуронийлар давлатимиз раҳбари бошчилигида вилоятда амалга оширилаётган улкан ишлар одамлар ҳаётини ўзгартираётганини, жумладан, янги электр станцияси барпо этилиши билан янги ишлаб чиқариш қувватлари сони кўпайиб, одамлар рўзғорига даромад олиб келишини таъкидладилар.
Лойиҳа Ўзбекистон ҳукумати томонидан Осиё тараққиёт банки кўмагида амалга оширилаётган умумий қуввати 1 ГВт бўлган қуёш фотоэлектр станцияларини қуриш дастурининг бир қисми ҳисобланади.
Шунингдек, Самарқанд ва Жиззах вилоятларида қуввати 200 мегаваттдан бўлган қуёш фотоэлектр станциялари, Қорақалпоғистоннинг Беруний ва Қораўзак туманларида қуввати 100 мегаватли шамол электр станцияси, Бухоро ва Навоийда умумий қуввати бир ярим минг мегаватт бўлган 3 та шамол электр станциясини қуриш бўйича келишувлар имзоланган.
2030 йилга бориб, мамлакатимизда қуёш электр станциялари қувватини 5 минг, шамол электр станцияларини 3 минг ва гидроэлектр станциялар қувватини 4 минг мегаваттга етказиш мақсад қилинган.
Ташриф давомида Президентимиз «Сардорбек Султонбек» масъулияти чекланган жамияти томонидан Шеробод туманининг Бўстон маҳалласида ташкил этилган анорзорни кўздан кечирди.
Давлатимиз раҳбари иқтисодий комплекс олдига вазифа қўяр экан, ҳар бир ҳудуднинг хусусиятларидан келиб чиқиб лойиҳа қилиш, «ўсиш нуқталари»ни топиб, ривожлантириш зарурлигини таъкидлайди.
Сурхондарё вилоятининг шундай йўналишларидан бири – анорчилик. Айниқса, Шерободнинг анорлари катта, мазали, ҳосилдор бўлади. Шу боис унинг бозори чаққон, довруғи чет элларгача кетган. Бу тадбиркорлар учун катта имконият, аҳоли учун даромад манбаи бўлаётир. Туманда 48 та маҳалланинг 33 таси анор етиштиришга ихтисослашган.
Президент кенг майдонда бир текис ривожланаётган анор боғини кўздан кечирди.
43 гектар ерда 30 минг донадан зиёд анор экилган. Қозоқи навли анорнинг бир донаси 1 килограммдан зиёд тош босиши мумкин. Кўчатлар бу йилдан ҳосилга кирди. Йилига минг тоннадан зиёд маҳсулот олиш мўлжалланган.
– Ўтиш даври – кураш даври. Ҳаётимизни ўзгартириш, дунё бозорида ўрнимизни топиш учун курашишимиз, манфаат берадиган ишни қилишимиз керак. Асосий мақсадимиз – оилаларнинг даромадини кўпайтириш. Ўзи меҳнат қилиб, натижага эришган оила баракали бўлади, соғлиғига қарайди, фарзандларини яхши ўқитади. Билимли болалар келажакда ўз йўлини топиб олади, – деди Президент.
Шу ерда Тошкент давлат аграр университетининг Термиз филиали тадқиқотчилари билан мулоқот бўлди.
– Бизда анорчилик бўйича анъана бор, лекин илм йўқ, китоб йўқ, лаборатория йўқ. Анор жайдари усулда етиштириляпти. Касалликдан ҳимоя қилишни ҳамма ҳам билмайди. Энг катта нарса – нав керак. Кейин шу навни хонадонларга киргизиш зарур, – деди Шавкат Мирзиёев.
Сурхондарёда қишлоқ хўжалигини инновацион йўналтириш бўйича институт ташкил этиш, анор билан бирга лимон, хурмо етиштиришни кўпайтириш юзасидан кўрсатмалар берилди.
Давлатимиз раҳбари туманнинг Каттабоғ маҳалласида анорчилик билан шуғулланаётган Абдураҳмон Каримов хонадонида ҳам бўлиб, аҳоли турмуши ва томорқалардан фойдаланиш ҳолати билан танишди. Маҳалла аҳли, нуронийлар билан самимий суҳбат бўлди.
Туманда 5 мингдан зиёд аҳоли анор етиштириш билан шуғулланиб, ундан катта даромад топаётгани айтилди.
Президент Шавкат Мирзиёев Шеробод туманидаги замонавий иссиқхонани кўздан кечирди.
«Шеробод агро импекс» масъулияти чекланган жамиятига қарашли мазкур мажмуа ўтган йили ишга туширилган. 29 гектарлик иссиқхонада помидор, бодринг, булғор қалампири, бақлажон каби бозорбоп маҳсулотлар етиштирилаётир. Шундан 10 гектари гидропоника усулида.
Иссиқхона учун жиҳоз ва асбоб-ускуналар Жанубий Корея давлатидан келтирилган. 200 та иш ўрни яратилган.
Ўртача 1 гектардан 100 тонна маҳсулот етиштириш режалаштирилган.
Маълумки, гидропоника – бу ўсимликларни сунъий муҳитда тупроқсиз етиштириш усулидир. Ўсимликлар озуқани илдизларини ўраб турган эритмадан олади.
Мамлакатимиз қишлоқ хўжалиги салоҳиятини янада ошириш мақсадида барча ҳудудларда ташкил этилаётган гидропоника усулидаги иссиқхоналар яхши самара бераётир. Ихчам ва самарадор бундай иссиқхоналар юқори сифатли полиз маҳсулотлари етиштириш, минглаб иш ўринлари яратиш имконини яратмоқда.
Гидропоника типидаги иссиқхонанинг яна бир афзаллиги шундаки, махсус унумдор ерга зарурат йўқ. Тўлиқ автоматлаштирилган назорат тизими билан бошқарилади. Жойдан максимал даражада фойдаланиш имконияти бор. Маҳсулот етиштириш учун сарфланган энергия ресурслари анча арзон. Тежамкор усулда суғориш ва озиқлантириш тизими мавжуд. Ёритиш ва суғориш учун махсус қуёш панелларидан фойдаланиш мумкин.
Маҳсулот ҳажмини кўпайтириш орқали унинг таннархини арзонлаштириш муҳимлиги таъкидланди.
Бу ерда «Шеробод анор импекс» корхонаси ҳам ташкил этилган. 5 миллион долларлик мазкур лойиҳа натижасида анорни қадоқлаш ва қайта ишлаш йўлга қўйилган. Ускуналар Жанубий Корея ва Словениядан келтирилган.
Анор бўлмаган пайтда корхона тўхтаб қолмайди. Мева-сабзавот ва полиз маҳсулотларини саралаб, бозорга чиқаради.
Корхона 6 минг тонна қадоқлаш, 2 минг тонна анор шарбати ишлаб чиқариш қувватига эга. Бу ерда 70 киши иш билан таъминланган.
Анор меваси аҳоли ва боғдорчилик хўжаликларидан сотиб олинади. Шеробод туманида бир йилда қарийб 30 минг тонна анор етиштирилади. Шундан 8 минг тоннаси экспортга чиқарилмоқда.
Яқингача туманда 2 минг 400 гектар анорзор бор эди. Жорий йилда ҳосилдорлиги паст бўлган 3 минг гектардан зиёд пахта ва ғалла майдонлари ўрнида фермер хўжаликлари ва тадбиркорлар томонидан анор боғлари ташкил этилди. Бунинг натижасида қўшимча 3 мингта янги иш ўрни яратилди. Уч йилдан кейин бу янги кўчатлардан 18 минг тонна ҳосил олиш мумкин. Унинг 8 минг тоннаси қайта ишланиши ва 10 минг тоннаси экспорт қилиниши режалаштирилган.
Президент Шавкат Мирзиёев Ангор туманидаги “Ангор Сурхон ғурури” кластерида бўлиб, ғалла ва ғўза ривожини кўздан кечирди.
Кластернинг умумий ер майдони 11 минг гектардан зиёд. Мавжуд майдоннинг 4 минг 870 гектарида ғалла етиштирилмоқда. Бу йил Россия Федерациясидан касалликларга чидамли ғалла навлари келтириб экилган. Гектарига 80 центнердан ҳосил олиш кутиляпти.
Кластерда сабзавот ва дуккакли экинлар ҳам парваришланмоқда. Мингга яқин кишининг бандлиги таъминланган.
Давлатимиз раҳбари ҳосили пишиб етилган кенг майдонда комбайнни бошқариб, ғалла ўрди.
Президент Шавкат Мирзиёев Термиз туманидаги «Айритом» чегара божхона постини бориб кўрди.
Маълумки, бу иншоот Ўзбекистон билан Афғонистон ўртасидаги ягона ўтказиш пунктидир. Мамлакатимизнинг Афғонистон, умуман, Жанубий Осиё давлатлари билан савдо-иқтисодий алоқалари жадал ривожланмоқда. Мазкур божхона пости шунга яраша замонавий қилиб қайта қурилди. Ўзбекистондан чиқиш ва Афғонистон томондан юртимизга кириш йўналишида паспорт назорати ва божхона кўриги заллари барпо этилди.
Давлатимиз раҳбари ушбу янги мажмуаларда яратилган шароитларни кўздан кечирди.
Чегара божхона пости «Рақамли Ўзбекистон – 2030» дастури доирасида энг замонавий технологиялар билан жиҳозланган. Масалан, «Z-Portal» русумли кўрик мажмуаси автотранспорт воситаларини уч томондан суратга олиш имкониятига эга. Шунингдек, унда радиация миқдори минимал бўлиб, ҳайдовчи машинадан тушмасдан хизматлардан фойдаланиши мумкин. Бу бир соатда 200 тагача автотранспортни ўтказиш имконини беради. Юртимиздаги бошқа божхона постларида бундай қувват соатига 20 та. Умуман, чегара божхона постида бир кеча-кундузда 2 минг нафаргача йўловчига хизмат кўрсатилиши мумкин.
– Бугунги ҳаётимизга бу маъқул. Лекин дунё соат сайин ўзгармоқда. Энди янги поғонага чиқиш керак. Бу ерда ситуацион марказ билан бирга таҳлил маркази ҳам бўлиши зарур. Иқтисодий манфаатдорликни ошириш ва хавф-хатарларнинг олдини олиш бўйича янги таклифлар бериб бориш керак, – деди Шавкат Мирзиёев.
Яна бир ўзига хос жиҳати, «Айритом» чегара божхона пости универсал бўлиб, бирйўла уч хил – поезд, автотранспорт ва фуқароларга хизмат кўрсатилади. Шу боис, ўтказувчанликни тезлаштириш ва фойдаланувчиларга қулайлик яратиш мақсадида ягона дарча тамойили жорий этилган. Хавфсизликни таъминлаш учун «Adani» ва «Rapiscan» русумли қурилмалар, видеокузатув тизими ўрнатилган.
Давлатимиз раҳбари шу ерда оммавий ахборот воситалари вакилларига интервью берди.
"Айритом" чегара божхона пости ёнида Термиз халқаро савдо маркази барпо этилмоқда.
Президент Шавкат Мирзиёев мазкур халқаро савдо маркази бош режаси асосида амалга ошириладиган ишлар билан ҳам танишди.
Ушбу марказ учун Термиз туманидан 26 гектар майдон ажратилган. Умумий қиймати 75 миллион доллар бўлган марказда маҳсулотларни қабул қилиш, сақлаш, қайта ишлаш, саралаш ва қадоқлаш мажмуалари қурилиб, савдо хизматлари йўлга қўйилади. Зарур инфратузилма тармоқлари барпо этилади.
Лойиҳага кўра, бу ерда 1 минг 800 та савдо нуқтаси, логистика маркази, 400 ўринли иккита меҳмонхона, шифохоналар, автомобилларга техник хизмат кўрсатиш устахоналари бўлиши мўлжалланган. Корпусларнинг биринчи қаватида савдо нуқталари, иккинчи қаватида енгил ишлаб чиқариш корхоналарини жойлаштириш кўзда тутилган.
Халқаро савдо марказининг йиллик савдо айланмаси 500 миллион доллар, хизматлар ҳажми 10 миллион доллар бўлиши ҳисоб-китоб қилинган. 192 миллион долларлик экспорт қуввати пайдо бўлади.
Марказнинг қурилиш ишларини бошлаш учун Тикланиш ва тараққиёт жамғармасидан 10 миллион доллар ажратилди.
Давлатимиз раҳбари марказ биноларини енгил конструкциялардан қуриш, вилоят тадбиркорларини бу ерда ишлашга ва экспорт фаолиятига жалб қилиш, чет эллик ишбилармонлар учун барча қулайликлар яратиш юзасидан кўрсатмалар берди. Бу ердаги тажриба асосида, кейинчалик, бошқа қўшни давлатлар билан чегара ҳудудларда ҳам шундай савдо марказлари ташкил этиш зарурлиги таъкидланди.
Термиз халқаро савдо марказини 2022 йилда фойдаланишга топшириш режалаштирилган.
Давлатимиз раҳбари Термиз шаҳридаги «Аfghan bazar carpets» корхонаси фаолияти билан танишди.
Маълумки, Сурхондарёда қўй кўп боқилади. Лекин унинг жуни деярли қайта ишланмайди. Шу боис Пиллачилик ва қоракўлчиликни ривожлантириш қўмитаси томонидан Афғонистон тажрибаси асосида жундан гилам тўқиш йўлга қўйилмоқда.
Президент бу лойиҳани маъқуллаб, афғонистонлик ишбилармонлар билан ҳамкорликни кенгайтириш, жундор қўй зотларини кўпайтириш бўйича кўрсатмалар берди.
Шавкат Мирзиёев корхонада ишлаётган хотин-қизлар билан мулоқот қилди.
Мажмуада «Silk road tex» корхонаси ҳам ташкил этилади. Унда ипакли мато ва тайёр маҳсулотлар, спорт ва йўл сумкалари ҳамда ипакли гилам ишлаб чиқарилиши режалаштирилган. Йилига 2 миллион доллардан зиёд экспорт мақсад қилинган.

Президент Шавкат Мирзиёев 1 июня текущего года прибыл в Сурхандарьинскую область в целях ознакомления с ходом реформ по социально-экономическому развитию регионов, реализуемой масштабной созидательной работой, исполнением ранее выдвинутых поручений и определения планов на перспективу.
Президент страны свою поездку по области начал с Шерабадского района. Здесь состоялась церемония в честь начала строительства совместно с компанией «Masdar» Объединенных Арабских Эмиратов солнечной фотоэлектрической станции.
В организованном в этой связи мероприятии также приняли участие представители старшего поколения, активисты области, посредством видеоконференцсвязи участвовало руководство Азиатского банка развития и компании ОАЭ «Masdar».
Для обеспечения растущих потребностей населения и экономики в электроэнергии в нашей стране ведется строительство ряда энергетических объектов. В частности, большое внимание уделяется использованию солнечной энергии, которая играет важную роль в нынешних условиях ограниченности традиционных энергоресурсов.
Так, в нынешнем году компаниями «Masdar» Объединенных Арабских Эмиратов и «Total Eren» Франции в Навоийской и Самаркандской областях будут введены в строй фотоэлектрические станции мощностью 100 мегаватт каждая. Вместе с тем был объявлен тендер на строительство солнечной фотоэлектрической станции в Шерабадском районе. Для проведения тендера техническую и финансовую консультацию предоставил Азиатский банк развития.
Заинтересованность в реализации проекта выразили более 50 международных компаний. После двухэтапного конкурса победу одержала компания «Masdar», предложившая самый низкий тариф.
В рамках проекта компания построит на площади в 601 гектар солнечную фотоэлектрическую станцию мощностью 457 МВт. Также будут возведены новая подстанция напряжением 220 кВт и 52-километровая ЛЭП для подключения к подстанции «Сурхон».
Для реализации проекта компания «Masdar» направит 260 миллионов долларов прямых инвестиций. Годовая производственная мощность станции составит 1,04 миллиарда кВт/часов. Реализация проекта позволит экономить 340 миллионов кубометров природного газа в год, электричеством будут обеспечены 300 тысяч домохозяйств.
На строительстве фотоэлектрической станции будет задействована тысяча человек, при эксплуатации – 120 специалистов. Запуск этого крупного объекта намечен на август 2023 года.
Президент Шавкат Мирзиёев отметил на церемонии закладки капсулы в честь строительства проводимую в нашей стране работу по созданию энергоэффективной и безопасной для экологии экономики.
- Эта фотоэлектрическая станция – большая возможность для экономики Сурхандарьинской области закупать электроэнергию по цене 1,8 цента за один киловатт-час. Это очень большой успех для экономики нашей страны и важный фактор обеспечения благополучия населения. В целом строительство данной станции, вырабатываемая ею энергия и новая инфраструктура дадут мощный импульс комплексному развитию области, - сказал глава государства.
- Я чрезвычайно рад, что пригласили меня на церемонию начала осуществления нового проекта. От имени Азиатского банка развития от всей души поздравляю Вас, господин Президент, а также весь народ Узбекистана с еще одним шагом к будущему, - говорит вице-президент Азиатского банка развития Ашок Лаваса. - Под вашим руководством за прошедшие два года реализованы крупные проекты на основе государственно-частного партнерства. В частности, внесен большой вклад в развитие систем использования возобновляемых источников энергии. Мы рады, что в настоящее время правительство Узбекистана привлекает инвестиции на основе наших проектов. Солнечная фотоэлектрическая станция в Шерабаде – один из самых крупных проектов в Центральной Азии по производству электроэнергии. Эта энергия будет иметь экологически чистый, экономный и стабильный источник. Основу этого успеха составляет сотрудничество правительства Узбекистана, Азиатского банка развития и частного сектора.
- Сотрудничество и дружеские взаимоотношения Объединенных Арабских Эмиратов и Узбекистана расширяются. Мы уверены, что это положительно повлияет на экономику и многие сферы жизни населения. Компания «Masdar» к настоящему времени внесла инвестиции для использования возобновляемых источников энергии более чем в 30 странах мира, их общий объем превышает 20 миллиардов долларов США. Общая энергетическая мощность задействованных проектов составляет более 11 гегаватт. К 2030 году Узбекистан планирует производить 25 процентов всей электроэнергии за счет возобновляемых источников энергии. Мы рады, что принимаем участие в достижении этих высоких рубежей, - сказал министр энергетики и инфраструктуры ОАЭ Сухайл ал-Мазри.
Далее был продемонстрирован видеоролик о мощностях Шерабадской солнечной фотоэлектростанции и ее пользе для экономики области.
Президент Шавкат Мирзиёев заложил капсулу в честь строительства фотоэлектрической станции.
Выступившие на торжественной церемонии ветераны области отметили, что реализуемые под руководством главы государства масштабные работы меняют жизнь людей, в частности, благодаря строительству новой электростанции появится возможность увеличить производственные мощности, повысить достаток людей.
Данный проект является частью программы строительства солнечных фотоэлектрических станций общей мощностью 1 ГВт, реализуемой правительством Узбекистана при поддержке Азиатского банка развития.
Заключены соглашения о строительстве солнечных станций мощностью 200 мегаватт в Самаркандской и Джизакской областях, ветровых электростанций на 100 мегаватт в Берунийском и Караузякском районах Каракалпакстана, а также 3 ветровых электростанций общей мощностью 1,5 тысячи мегаватт в Бухаре и Навои.
В стране поставлена цель довести к 2030 году мощность солнечных электростанций до 5 тысяч, ветровых электростанций – до 3 тысяч, гидроэлектростанций – до 4 тысяч мегаватт.
Во время поездки Президент нашей страны ознакомился с гранатовым садом, созданным обществом с ограниченной ответственностью «Сардорбек Султанбек» в махалле "Бустон" Шерабадского района.
Каждый раз, ставя задачу перед экономическим комплексом, глава нашего государства подчеркивает необходимость составления планов, поиска и развития «точек роста» с учетом особенностей каждого региона.
Одним из направлений развития в Сурхандарьинской области является гранатоводство. Шерабадские гранаты славятся своими крупными плодами, вкусом и высокой урожайностью. Благодаря этому они популярны и за рубежом. В Шерабаде выращивание гранатов является важной статьей доходов местного населения. Из 48 махаллей района 33 специализируются на выращивании граната.
Президент осмотрел хорошо развивающиеся гранатовые сады на большой площади.
На 43 гектарах высажено более 30 тысяч гранатовых деревьев. Один гранат сорта "козоки" может весить почти 1 килограмм. Саженцы начнут плодоносит с текущего года. В этом году намечено собрать более тысячи тонн плодов.
- Переходный период – время конкуренции. Нам необходимо изменить свою жизнь, бороться за свое место на мировом рынке, реализовывать выгодные проекты. Главная наша цель – увеличить доходы семей. Семья, которая стремится работать и добиваться результатов, будет жить в достатке, заботиться о своем здоровье и даст хорошее образование детям. А образованные дети найдут свой путь в будущем, - сказал Президент.
Здесь же состоялась беседа с исследователями термезского филиала Ташкентского государственного аграрного университета.
- У дехкан есть традиции гранатоводства, но нет научного подхода, нет специальной литературы, лабораторий. Гранаты выращиваются по старинке. Не все знают, как защищать растения от болезней. А ведь важно создание лучших сортов. Потом их необходимо довести до населения для дальнейшего применения, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Даны указания по организации в Сурхандарье института по инновационному развитию сельского хозяйства, расширению выращивания не только гранатов, но и лимонов и хурмы.
Глава государства также посетил махаллю "Каттабог" района, где встретился с выращивающей гранаты семьей Абдурахмона Каримова, ознакомился с условиями жизни населения и состоянием использования приусадебных участков. Состоялась искренняя беседа с жителями махалли, аксакалами.
Отмечалось, что в Шерабадском районе гранатоводством занимаются более 5 тысяч человек, гранатовые сады приносят им значительный доход.
Президент Шавкат Мирзиёев посетил современный тепличный комплекс в Шерабадском районе, который был организован в прошлом году обществом с ограниченной ответственностью «Шеробод агро импекс».
В теплице площадью 29 гектаров выращивают помидоры, огурцы, болгарский перец и баклажаны. На 10 гектарах используется метод гидропоники. Необходимое оборудование для теплицы поставлено из Южной Кореи. Здесь трудятся 200 местных молодых людей. В среднем планируется с каждого гектара получать по 100 тонн продукции.
Как известно, гидропоника – это метод выращивания культуры в искусственной среде, без почвы. Растения получают подпитку из раствора, подаваемого к их корням.
Создаваемые во всех регионах страны теплицы с использованием гидропоники в целях дальнейшего повышения сельскохозяйственного потенциала нашей страны дают хорошие результаты. Такие компактные и эффективные теплицы создают возможность для выращивания высококачественной бахчевой продукции, открытия тысяч новых рабочих мест.
Преимущества теплиц с гидропоникой в том, что нет необходимости в плодородной почве. Все управляется полностью автоматизированной системой контроля. Имеется возможность для максимального использования местности. Стоимость затрачиваемых энергоресурсов для выращивания продукции относительно низкая. Имеется система экономичного полива и подпитки. Для освещения и полива можно использовать специальные солнечные панели.
Подчеркнута важность увеличения объемов заготовки продукции, что послужит снижению ее себестоимости.
Здесь же организовано предприятие "Шеробод анор импекс". В результате реализации проекта стоимостью 5 миллионов долларов налажены переработка и фасовка гранатов. Установлено оборудование из Южной Кореи и Словении.
При отсутствии сырья предприятие не прекращает свою деятельность, а переходит на фасовку фруктов, овощей и дынь.
Производственная мощность предприятия – 6 тысяч тонн продукции в фасованном виде и 2 тысячи тонн гранатового сока. Здесь работают 70 человек.
Плоды граната закупаются у населения и садоводческих хозяйств. Ежегодно в Шерабадском районе выращивают около 30 тысяч тонн гранатов. Из них 8 тысяч тонн идут на экспорт.
До недавнего времени в районе было 2,4 тысячи гектаров гранатовых садов. В этом году фермерские хозяйства и предприниматели заложили гранатовые сады на 3 тысячах гектаров на месте низкоурожайных хлопковых и зерновых полей. Через три года в новых садах можно будет собрать урожай в 18 тысяч тонн. Будет создано 3 тысячи рабочих мест. Планируется переработать 8 тысяч тонн и экспортировать 10 тысяч тонн гранатов.
Президент Шавкат Мирзиёев посетил кластер "Ангор Сурхон гурури" в Ангорском районе и ознакомился с ходом выращивания пшеницы и хлопчатника.
Кластер располагает более чем 11 тысячами гектаров посевных площадей, 4 870 из которых засеяны пшеницей. В этом году из России были завезены устойчивые к болезням сорта пшеницы. Урожайность ожидается на уровне 80 центнеров с гектара.
Также в кластере выращивают овощи и бобовые культуры. Обеспечена занятость около тысячи человек.
Глава государства сел за руль комбайна и убрал зерно на участке поля.
Президент Шавкат Мирзиёев посетил пограничный таможенный пост "Айритом" в Термезском районе.
Данный пост является единственным пропускным пунктом на границе Узбекистана и Афганистана. Торгово-экономические отношения с этой страной и государствами Южной Азии в целом динамично развиваются. В связи с этим проведена модернизация таможенного поста. Построены залы паспортного и таможенного контроля.
Глава государства ознакомился с условиями, созданными в этих новых комплексах.
Таможенный пост оснащен по последнему слову техники в рамках программы «Цифровой Узбекистан – 2030». Так, установлен досмотровый комплекс Z-Portal с функцией сканирования автотранспортных средств с трех сторон. Благодаря минимальному уровню излучения сканирование не требует выхода водителя из машины. Все это позволяет досматривать до 200 автомобилей в час. На других таможенных постах страны пропускная способность составляет 20 автомобилей в час. В целом пограничный таможенный пост может обслуживать до 2 тысяч пассажиров в сутки.
- В нынешних условиях это хорошее нововведение. Но мир меняется ежечасно. Пришло время выходить на новый уровень. Наряду с ситуационным центром здесь должен быть аналитический центр. Нужны новые предложения для повышения экономической эффективности и предотвращения рисков, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Уникальная особенность поста «Айритом» в том, что он имеет способен обслуживать одновременно поезда, автотранспорт и граждан. Для ускорения контрольно-пропускного процесса и создания удобства для пользователей работа ведется по принципу "одно окно". Для обеспечения безопасности установлены цифровые решения Adani и Rapiscan, система видеонаблюдения.
Здесь же глава государства ответил на вопросы представителей средств массовой информации.
Рядом с пограничным таможенным постом "Айритом" идет строительство Термезского международного торгового центра.
Президент Шавкат Мирзиёев также ознакомился с проделанной работой в соответствии с генеральным планом Термезского международного торгового центра.
Под этот центр выделено 26 гектаров земли в Термезском районе. В центре общей стоимостью 75 миллионов долларов будут размещены терминалы по приему, хранению, переработке, сортировке и упаковке, а также продаже продукции. Будет создана вся необходимая инфраструктура.
Согласно проекту на территории комплекса будет 1800 торговых точек, логистический центр, две гостиницы на 400 мест, больницы и пункты технического обслуживания автомобилей. На первых этажах корпусов планируется разместить магазины, на вторых – предприятия легкой промышленности.
По подсчетам, годовой товарооборот международного торгового центра составит 500 миллионов долларов, а объем услуг – 10 миллионов долларов. Через центр будет осуществляться экспорт на 192 миллиона долларов.
На начало строительства центра выделено 10 миллионов долларов из Фонда реконструкции и развития.
Глава государства поручил построить здания центра из легких конструкций, привлечь предпринимателей области к обслуживанию центра и экспорту, а также создать все необходимые условия для иностранных деловых людей. Подчеркнута необходимость организовать с учетом накопленного здесь опыта аналогичные центры торговли в районах, граничащих с другими соседними странами.
Сдача в эксплуатацию Термезского международного торгового центра намечена на 2022 год.
Глава государства ознакомился с деятельностью предприятия «Аfghan bazar carpets» в городе Термезе.
В Сурхандарье выращивается множество овец. Однако их шерсть почти не перерабатывается. В связи с этим Комитетом по развитию шелководства и каракулеводства реализуется проект на основе афганского опыта изготовления шерстяных ковров.
Президент одобрил этот проект и дал указания по расширению партнерства с афганскими предпринимателями, увеличению поголовья овец шерстяных пород.
Шавкат Мирзиёев побеседовал с женщинами, трудящимися на предприятии.
Здесь же будет организована фабрика «Silk road tex» по производству тканей и готовых изделий из шелка, спортивных и дорожных сумок, ковров. Планируется экспортировать в год продукцию более чем на 2 миллиона долларов.