Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати Раиси Танзила Норбоева Президентимиз ташаббуси билан ҳаётга татбиқ этилган “маҳаллабай” ишлаш тизимининг жойлардаги ижроси, “Аёллар дафтари” ва “Ёшлар дафтари”га киритилган фуқаролар билан ишлашдаги ҳақиқий аҳволни ўрганиш, маҳаллий Кенгашлар фаолиятини кучайтириш мақсадида амалий ташриф билан Наманган вилоятида бўлиб турибди.
Сенат раиси вилоятнинг тоғли ҳудудларига туташ Поп туманидаги Чодак қишлоғи ҳудудида йиллаб самарасиз ётган ерларда интенсив боғ яратишга инновацион асосда ёндашилган, умумий қиймати 4 миллиард сўмга тенг бўлган “Янги Чодак Серҳосил Боғлари” кооперативини кўздан кечирди.
Қамчиқ довонидан тушаверишдаги адирликлар бағрида ўзлаштирилган бу жойда 450 гектар ер ўзлаштирилади, ҳозирда 100 гектар ерга 51 минг дона қилич, шалоқ лоприя каби 4 хил навдаги поли карлик ўрик кўчатлари экилган. Шунингдек, 15 минг м3 сиғимдаги мембрана ҳовузлари, 100 гектар ер майдонига эса сувни тежайдиган томчилатиб суғориш технологияси жорий этилиб, боққа айлантирилган. Массивда “Ёшлар дафтари”да турган 100 нафар ёшнинг ҳар бирига 1 гектардан серҳосил кўчатлар экилган ер майдонлари топширилган.
Танзила Норбоева бўлажак боғбонлар билан суҳбат чоғида улар томонидан билдирилган ҳар битта таклиф қўллаб-қувватланишини таъкидлади.
– Бўш ётган ерларни боғ-роғларга айлантириш ҳаракати таҳсинга сазовор, – деди Сенат раиси. – Ваҳоланки, яқин вақтларгача ҳам деҳқончилик ёки боғдорчилик учун жой олиш масаласи анчагина мураккаб эди. Бугун эса бу ерлар сизларга ҳеч қандай шартлар ва танловларсиз берилмоқда. Бу Президентимизнинг ёшларга ғамхўрлиги ва ишончининг амалий ифодасидир. Ўйлайманки, натижа ҳам шунга яраша бўлади. Чунки, ажратиб берилган бир гектар ерда ҳеч бўлмаганда беш киши меҳнат қилади, оила аъзоларингиз, бўш юрган яқинларингиз ишли бўлади. Агар мева ёки полиз маҳсулотлари етиштиришнинг ўзи билан чекланиб қолмасдан уларни қайта ишлашни ҳам йўлга қўйсангиз, яна қанча иш ўрни юзага келади, экспорт фаолияти билан шуғулланишингизга имконият яратилади.
Сўнг Яккатут маҳалласида “маҳаллабай” ва “фуқаробай” ўрганиш тизими, “Темир дафтар”, “Аёллар дафтари” ва “Ёшлар дафтари”га кирганларни ижтимоий муҳофаза қилиш бўйича амалга оширилаётган ишлар билан танишилди.
– 871 та хонадондаги 1 минг 90 оилада 4 минг 523 киши истиқомат қилаётган маҳалламизда оилаларни мустаҳкамлаш, ижтимоий соғлом маънавий муҳит барқарорлиги ва аҳоли бандлигини таъминлаш масалаларига алоҳида эътибор қаратилмоқда, – деди МФЙ раисининг оила ва хотин-қизлар масалалари бўйича ўринбосари Гулзода Абдуллаева. – Айниқса, “Аёллар дафтари” ва “Ёшлар дафтари”га киритилган фуқаролар билан олиб борилаётган манзилли саъй-ҳаракатларимиз ўз самарасини бермоқда. Масалан, “Аёллар дафтари”да турган, тўққиз тоифага ажратилган 89 кишидан 30 нафарини рўйхатдан чиқардик. Уларнинг аксарияти жамоат ишлари ва ўзини ўзи банд қилишга йўналтирилди. 10 нафар аёлга субсидия асосида тикув машиналари берилди. Уч аёлга соғин қорамол, бир нафарига эса икки бош қўй ҳадя қилинди. Уч оиланинг турар жойи таъмирдан чиқарилди. Даволанишга муҳтож 10 нафар опа-сингилларга зарурий тиббий ёрдам кўрсатилди.
Сенат раиси МФЙ биносининг иккинчи қаватида тадбиркорлик фаолиятини бошлаб, ишсиз бўлган 15 нафар хотин-қизнинг бандлигини таъминлаган Мастурахон Ниёзованинг тикувчилик цехида аёллар билан мулоқотда бўлди. Қўли гул чевар имтиёзли кредит асосида 15 та тикув машинасини харид қилиб, бугунги кунда ўзи каби “Аёллар дафтари”га киритилган маҳалла хотин-қизларига ҳунар ўргатмоқда. Кечагина рўзғор юмушлари билан шуғулланиб келган аёллар Танзила Норбоевага ўзлари тиккан бежирим кийимларни кўрсатди. Сифатли либослар ички бозорда сотилиб, бир қатор уй бекаларининг хонадонига даромад келтираётгани қувонарлидир.
Чекка қишлоқда 4 миллиард сўм маблағ эвазига капитал таъмирдан чиқарилган маданият маркази биносида Сенат раиси “Аёллар дафтари”га киритилган хотин-қизлар билан суҳбатлашди.
Очиқ мулоқотда маҳалла аёлларининг бандлик, кредит, уй-жой, тиббий хизматдан фойдаланиш каби муаммоларини ўз ичига олган йигирмадан зиёд мурожаати ҳам тингланиб, уларни ҳал этиш юзасидан мутасаддиларга кўрсатмалар берилди. Ҳар бир мурожаат назоратга олиниши таъкидланди.
– Сенат Раисининг туманимиздаги олис ва чекка қишлоққа келиб, оддий аёллар билан учрашиб, уларнинг дардини тинглашини очиғи кутмагандим, – дейди Пилол маҳалласида истиқомат қилувчи Ҳакима Азизова. – Ёлғиз бошим билан икки нафар фарзандимни яхши ниятлар билан ўстиряпман. Туман аҳоли бандлигига кўмаклашиш марказига ишга жойлангандим, аммо икки кун ўтмасданоқ мени ноҳақ ишдан бўшатиб юборишди. Айни пайтда бекорчиман. Тадбиркорлик қилиб, “кафе” очиш бўйича йўллаган мурожаатимни эшитган Танзила Норбоева менга кредитдан фойдаланишимни таклиф қилди. Мутасаддиларга топшириқ берилди.
Парламент юқори палатаси раҳбари Чуст туманидаги “Chust textile” хусусий корхонасига бориб, иш жараёни ва тайёр маҳсулотларни кўздан кечирди.
Ёшлар ва хотин-қизларни иш билан таъминлаш – давлатимиз сиёсатининг энг устувор йўналишларидан. Айни шу мақсадда шаҳар ва туманларда тўқимачилик мажмуалари ташкил этилмоқда. Чунки бунинг учун хомашё, инфратузилма ва бозор бор.
“Наманган” эркин иқтисодий зонаси ҳудудида ташкил этилган мазкур фабриканинг иккита комплексида 1 минг 200 киши меҳнат қилмоқда. 2020 йилда қарийб 2 минг тонна мато ва 5 миллион 200 минг дона тайёр трикотаж маҳсулотлари ишлаб чиқарилиб, 9 миллион доллардан зиёд маҳсулот экспорт қилинган. Жорий йилнинг ўтган тўрт ойи давомида эса Россия, Италия, Кипр, Беларусь, Қирғизистон давлатларига 3 миллион 871 минг АҚШ долларлик маҳсулотлар экспорт қилинишига эришилган. Йил якунигача эса бу кўрсаткични 12 миллион долларга етказиш режалаштирилган.
Эътиборлиси, корхона бинолари кўп материаллар сарфланмай, ангар усулида барпо этилган. Натижада қурилишнинг ўзидан 6 миллион АҚШ доллар иқтисод қилинган.
Корхона раҳбари Дилшод Исматуллаевнинг айтишича, энг улуғ, энг азиз айём – Мустақиллигимизнинг 30 йиллиги байрами арафасида корхонада тикув блоки ишга тушиши ҳисобига яна мингта янги иш ўрни яратилади.
Вилоят енгил саноатида ўз ўрнига эга бўлган ушбу корхонада меҳнат қилаётганларнинг аксарияти туман маҳаллаларида истиқомат қилувчи, “Ёшлар” ва “Аёллар” дафтарига киритилган аёл-қизларни ташкил этиб, улар бугунги кунда доимий даромад манбаига эга бўлувчи иш ўринларига эгадир. Уларнинг ойлик иш ҳақи ўртача 2-2,5 миллион сўмни ташкил этмоқда.
Сенат раиси ўрганишларининг навбатдаги манзили – “Биби она” зиёратгоҳи бўлди. Бу муқаддас қадамжода аёллар билан учрашиб, инновацион лойиҳалар билан танишди. Ушбу лойиҳалар асосан, Чустда онкологик касалликлар билан оғриган беморларга ҳар томонлама кўмак беришга хизмат қилади. Суҳбат давомида хаста опа-сингилларни мос ишга жойлаштириш, уларга руҳий қўллаб-қувватлаш кераклиги таъкидланди.
Туманда касалликка чалиниш кўрсаткичлари ўсиб бораётганлиги сабабли туман тиббиёт бирлашмасида онколик йўналишда койкалар очиш зарурияти борлиги айтиб ўтилди.
Мулоқот давомида Хўжаобод, Пансада, Кўктош, Қалъаи Поён маҳаллаларида яшовчи аёлларнинг муаммо ва таклифлари тингланиб, кўтарган масалалари назоратга олинди. 11 нафар аёлга "Саховат ва кўмак" жамғармаси ҳисобидан уй-рўзғор ишларида ас қотувчи электр печи туҳфа қилинди.
Наманган вилояти Халқ депутатлари Поп ва Чуст туман Кенгашлари депутатлари ҳамда сиёсий партиялар етакчилари билан мулоқот ўтказилди.
Учрашув давомида Сенат раиси маҳаллий Кенгашлар фаолияти, улар қошида ташкил этилган "Халқпарвар" комиссияларнинг ипотека кредитлари ажратилиши ва уй-жой қурилишни назорат қилишдаги иштироки, бюджет маблағларини шакллантириш ва ҳар чорак давомида ижроси юзасидан сессияларда масъуллар ҳисоботини тинглаб бориш каби муҳим масалалар юзасидан тавсиялар берди.
Танзила Норбоева Кенгашлардаги доимий комиссиялар ишини жонлантириш, аҳоли ижтимоий ҳимоясининг янги тизими бўлган дафтарларга киритилган фуқаролар билан ишлашда депутатлар иштирокини кучайтириш, “йўл харита”ларида белгиланган дастурлар ижроси бўйича Кенгашлар назоратини таъминлашга эътибор қаратиш зарурлигини таъкидлади.

Председатель Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Танзила Нарбаева пребывает с рабочим визитом в Наманганской области для изучения выполнения на местах инициированной Президентом страны работы по системе "махаллабай", реального положения дел в работе с гражданами, внесенными в "женскую" и "молодежную" тетради, а также для усиления деятельности местных Кенгашей.
Председатель Сената осмотрела кооператив "Янги Чодак Серхосил Боглари" общей стоимостью 4 миллиарда сумов в селе Чодак Папского района, прилегающего к горным районам области. Данный кооператив является результатом инновационного подхода к созданию садов на землях, которые годами использовались неэффективно.
На этом месте, расположенном у холмов при спуске с перевала Камчик, будет освоено 450 гектаров земли. Сейчас на 100 гектарах выращиваются 4 низкорослых сорта абрикоса. Кроме того, созданы водоемы общей вместимостью 15 тысяч кубометров, а на 100 гектарах разбит сад, где внедрена технология капельного орошения. 100 проживающим поблизости молодым людям, включенным в "молодежную тетрадь", предоставлено по 1 гектару земли, на которых высажены высокоурожайные культуры.
В ходе беседы с будущими садоводами Танзила Нарбаева отметила, что поддержит каждое их предложение.
– Работа по превращению пустующих земель в сады заслуживает похвалы, – говорит Председатель Сената. – До недавних пор получить землю для занятия сельским хозяйством или садоводством было проблематичным, сегодня же эти земли предоставляются без каких-либо особых условий и конкурсов. Это практическое проявление заботы Президента о молодежи и веры в нее. Думаю, что и результат будет положительным. На выделенном гектаре будут трудиться минимум пять человек, следовательно, будет обеспечена занятость членов вашей семьи, ваших незанятых близких. Если вы не будете ограничиваться выращиванием фруктов или бахчевых культур, а наладите еще и их переработку, то будет создано еще много рабочих мест, появится возможность для занятия экспортной деятельностью.
В махалле Яккатут Т.Нарбаева ознакомилась с работой по социальной защите внесенных в "железную", "женскую" и "молодежную" тетради граждан в рамках систем "махаллабай" и "фукаробай".
– В нашей махалле, в которой проживает 4 523 человека, уделяется особое внимание вопросам укрепления семей, обеспечению стабильности здоровой духовной среды и занятости населения, – говорит заместитель председателя схода граждан махалли по вопросам семьи и женщин Гулзода Абдуллаева. – Особенно результативна проводимая нами адресная работа с гражданами, включенными в "женскую" и "молодежную" тетради. К примеру, 30 из 89 женщин, внесенных в "женскую тетрадь" и разделенных на девять категорий, уже исключены из списка. Большинство из них направлены на общественные работы, другие стали самозанятыми. 10 женщинам на основе субсидий закуплены швейные машины. Трем женщинам подарены дойные коровы, еще одной – два барана. Отремонтированы дома трех семей. 10 нуждающимся в лечении женщинам оказана необходимая медицинская помощь.
Председатель Сената побеседовала с работницами швейного цеха Мастурахон Ниёзовой, которая открыла его на втором этаже здания схода граждан махалли и обеспечила тем самым занятость 15 безработных женщин. Умелая швея, закупив за счет льготного кредита 15 швейных машин, сегодня обучает швейному делу женщин махалли, внесенных в "женскую тетрадь". Женщины, которые еще совсем недавно занимались только домашними делами, показали Танзиле Нарбаевой сшитые ими красивые вещи. Качественная одежда реализуется на внутреннем рынке, принося швеям неплохой доход.
В здании расположенного в отдаленном селе центра культуры, капитально отремонтированного за счет 4 миллиардов сумов, Председатель Сената побеседовала с женщинами, включенными в "женскую тетрадь".
В ходе открытого диалога были заслушаны более двадцати обращений женщин махалли, касающихся проблем с занятостью, жильем, получением кредита, доступом к медицинскому обслуживанию, ответственным лицам даны указания по их решению. Отмечалось, что каждое обращение будет взято под контроль.
– Откровенно говоря, не ожидала, что Председатель Сената приедет в отдаленные и труднодоступные села, чтобы побеседовать с простыми женщинами, выслушать их проблемы, – говорит жительница махалли Пилол Хакима Азизова. – Я одна воспитываю двоих детей. Трудоустроилась в районном центре содействия занятости населения, но не прошло и двух дней, как меня несправедливо уволили с работы. Сейчас я безработная. Танзила Нарбаева, услышав мое обращение касательно занятия предпринимательством за счет открытия кафе, предложила мне взять кредит и дала ответственным лицам соответствующие поручения.
В Чустском районе глава верхней палаты парламента посетила частное предприятие Chust textile, где ознакомилась с рабочим процессом и готовой продукцией.
Обеспечение занятости молодежи и женщин является одним из приоритетных направлений государственной политики, поэтому в городах и районах создаются текстильные комплексы. Для этого есть все – и сырье, и инфраструктура, и рынок.
В двух комплексах этой фабрики, созданной на территории свободной экономической зоны “Наманган”, трудятся 1 200 человек. В 2020 году здесь было выпущено почти 2 тысячи тонн ткани и 5 миллионов 200 тысяч готовых трикотажных изделий, экспортирована продукция более чем на 9 миллионов долларов.
Примечательно, что здания предприятия построены ангарным способом без особых материальных затрат. В результате на самом строительстве было сэкономлено 6 миллионов долларов.
По словам руководителя предприятия Дилшода Исматуллаева, в преддверии самого великого, самого дорогого праздника – 30-летия независимости на предприятии будет запущен швейный блок, в результате чего будет создана еще тысяча новых рабочих мест.
Очередным пунктом посещения Председателя Сената стала святыня "Биби-она". Здесь состоялись очередная встреча с женщинами и презентация инновационных проектов. Представленные проекты направлены в основном на оказание всесторонней помощи онкобольным в Чустском районе. В ходе беседы отмечалось, что больных женщин необходимо устроить на подходящую работу и оказывать им психологическую поддержку.
В связи с ростом в районе заболеваемости онкологическими заболеваниями отмечалась необходимость открытия предназначенных для их лечения мест в районном медицинском объединении.
Были заслушаны проблемы и предложения жительниц махаллей Хужаобод, Пансада, Куктош, Калъаи Поён, затронутые ими вопросы взяты под контроль. 11 женщинам за счет фонда "Доброта и поддержка" подарены электропечи.
Состоялся диалог с депутатами Папского и Чустского районных Кенгашей народных депутатов и лидерами политических партий.
На встрече Председатель Сената дала рекомендации по таким важным вопросам, как деятельность местных Кенгашей, участие созданных при них комиссий "Халкпарвар" в контроле за выделением ипотечных кредитов и жилищным строительством, формирование бюджета, ежеквартальное заслушивание на сессиях отчетов ответственных лиц о его исполнении.
Танзила Нарбаева подчеркнула, что необходимо уделить внимание активизации работы постоянных комиссий в Кенгашах, усилению участия депутатов в работе с гражданами, внесенными в соответствующие тетради, которые являются новой системой социальной защиты населения, обеспечению контроля Кенгашей за исполнением обозначенных в "дорожных картах" программ.
Рабочий визит Председателя Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан в Наманганскую область продолжается.