Президент Шавкат Мирзиёев ҳудудлардаги ўзгаришлар, аҳоли ҳаёти билан яқиндан танишиш, ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш истиқболларини белгилаш мақсадида 15-16 апрель кунлари Самарқанд вилоятида бўлди.
Ташрифнинг биринчи куни давлатимиз раҳбари вилоятни ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш, аҳоли учун муносиб турмуш шароити яратиш юзасидан саноат, туризм, қишлоқ хўжалиги, хизмат кўрсатиш ва бошқа соҳаларда амалга оширилаётган ишлар, жорий йил ва келгуси йилларга мўлжалланган лойиҳалар билан танишди. Шунингдек, муқаддас қадамжолар зиёрати, тадбиркорлар, нуронийлар ва ёшлар билан учрашувлар ҳам дастлабки куннинг муҳим воқеалари бўлди.
16 апрель куни Шавкат Мирзиёев иштирокида вилоят фаоллари йиғилиши бўлиб ўтди. Унда вазирлик ва идоралар, уларнинг ҳудудий бошқарма ва бўлимлари бошлиқлари, вилоят, туман, шаҳар секторлар раҳбарлари, маҳаллий кенгашлар депутатлари, тадбиркорлар, нуронийлар ва ёшлар қатнашди.
Давлатимиз раҳбари мамлакатимизнинг барча ҳудудларида бўлгани сингари Самарқанд вилоятида катта ўзгаришлар бўлаётгани, одамларнинг дунёқараши ўсиб, фаоллиги ошаётганини таъкидлади.
– Бугунги давр, шиддаткор замон жонажон Ватанимиз тараққиёти, бунёдкор ва танти халқимиз фаровонлигини ошириш учун олдимизга муҳим вазифаларни қўймоқда. Ва бу ҳар биримиздан, айниқса, ижро ҳокимияти органлари раҳбарларидан юксак масъулият, фидойилик талаб қилмоқда. Шу нуқтаи назардан бугун Самарқанд вилоятида ҳам кўп ўзгаришлар, янгиланишлар бўлаётганини кўраяпмиз. Кўплаб янги лойиҳалар ҳаётга татбиқ этилмоқда, шаҳар ва қишлоқлар қиёфаси ўзгармоқда. Лекин энг асосийси, одамларнинг дунёқараши, ҳаётга муносабати ўзгариши керак. Қачонки халқимизнинг дунёқараши ўзгариб, бугунги ислоҳотларга ишончи ва хайрихоҳлиги ошса, давлатдан, раҳбарлардан рози бўлса, фаолиятимизга берилган баҳо, олиб бораётган саъй-ҳаракатларимиз натижаси шу бўлади, – деди давлатимиз раҳбари.
Президентимиз ҳар доим Самарқандни соғиниши, бу вилоятда орттирган тажрибаси иш фаолиятида қўл келишини таъкидлади. Лекин ўша пайтларда ижро ҳокимиятининг имконияти ҳозиргидек бўлмаганини қайд этиб, мавжуд имконият ва салоҳиятдан самарали фойдаланиш зарурлигига эътибор қаратди.
– Ҳозир замон ўзгарди, одамлар энди кечагидай яшашга мажбур эмас. Энг катта масала – жойлардаги ижро ҳокимияти раҳбарлари бугунги ҳаёт, ҳаракат, шиддатга мос ишлаши керак. 2020 йил оғир йил бўлди, манаман деган давлатлар иқтисодиёти бу синовларни кўтаролмади. Бу йил кечагига нисбатан интилишимиз ўзгариб, эртанги кун манфаати нуқтаи назаридан ҳаракат туйғуси пайдо бўлса, олдимизга қўйган режаларимизни бажара оламиз. Агар бизга кимдир қилиб беради, деган тушунча бўлса, бундай хоҳиш билан ҳеч қачон натижага эришолмаймиз, – деди Шавкат Мирзиёев.
Давлатимиз раҳбари Ватанимиз мустақиллигининг 30 йиллиги нишонланадиган жорий йилда Самарқанд вилоятида юқори натижаларга эришиш учун ҳозирдан маррани баланд олиб, аниқ белгилаш лозимлигини таъкидлади. Шу жиҳатдан вилоятни комплекс ривожлантириш, аҳоли ҳаётини яхшилаш бўйича энг муҳим йўналиш ва вазифалар, саноат, транспорт логистикаси, туризм ва бошқа соҳалардаги “ўсиш нуқталари” белгилаб олинди.
Жумладан, ҳар бир маҳалладаги муаммо ва имкониятларни танқидий ўрганиш, аҳолини тадбиркорликка ва ўзини ўзи банд қилишга жалб этиш орқали камбағалликни қисқартириш, 2021-2022 йилларда саноат, хизмат кўрсатиш ва қишлоқ хўжалиги соҳасида истиқболли лойиҳаларни амалга ошириш, уй-жой қурилиши, ободонлаштириш, коммунал ва транспорт хизмати кўрсатишни яхшилаш юзасидан вазифалар белгиланди.
2021-2022 йилларда Самарқанд вилоятида саноат, хизмат кўрсатиш ва қишлоқ хўжалиги соҳаларида қиймати 30 триллион 415 миллиард сўмлик 1 минг 279 та инвестиция лойиҳаси режалаштирилгани таъкидланди. Хусусан, 12 триллион сўмлик 1 минг 184 та ҳудудий, 18 триллион сўмдан зиёд 95 та тармоқ лойиҳалари амалга оширилади. 1,8 миллиард доллар тўғридан-тўғри хорижий инвестициялар ўзлаштирилади ва 26 мингта доимий иш ўрни ташкил этилади.
Хусусан, энергетика соҳасида 974 миллион долларлик 8 та йирик лойиҳа амалга оширилиб, йилига 6 миллиард киловатт-соат электр энергияси ишлаб чиқариш йўлга қўйилади, натижада 1,8 миллиард куб метр табиий газ тежалади. Шунингдек, Франциянинг “Тотал Эрэн” компаниясининг 100 миллион доллар сармояси ҳисобига шу йил декабрда Нуробод туманида қуввати 100 мегаватт бўлган қуёш фотоэлектр станцияси ишга туширилади.
Президент Ургут туманини тўлиқ эркин иқтисодий зонага айлантириш, вилоятнинг барча ҳудудларида ушбу иқтисодий зонанинг филиалларини ташкил этиш бўйича кўрсатма берди. Шунингдек, “Ургут” эркин иқтисодий зонаси негизида холдинг компания тузилади.
Қўшработ, Иштихон ва Ургут туманларида 8 минг гектарда интенсив боғ ва узумзорлар барпо этиб, 4 мингдан зиёд кишини иш билан таъминлаш бўйича топшириқлар берилди. Чорвачиликда яна 4 минг, пиллачилик ва ипак маҳсулотлари тайёрлашда 12 минг иш ўрни яратиш мумкинлиги қайд этилди.
Ҳар бир маҳалладаги муаммо ва имкониятларни танқидий ўрганиш, аҳолини тадбиркорликка ва ўзини ўзи банд қилишга жалб этиш орқали камбағалликни қисқартириш асосий вазифа бўлиши таъкидланди.
Жорий йилда 915 та қишлоқ ва маҳаллада қурилиш-ободонлаштириш ишлари бажарилиши, 658 километр ичимлик суви тармоқлари таъмирланиб, 210 та қишлоқ ва маҳалладаги сув таъминоти яхшиланиши айтиб ўтилди. Ипотека дастури доирасида 3 минг 450 квартирали кўп қаватли уйлар қурилиб, 2 минг 200 та оилага субсидия берилади.
Туризмни ривожлантириш вилоят иқтисодиётининг асосий устувор йўналишларидан бири бўлиши таъкидланди.
– Ички ва зиёрат туризмини босқичма-босқич қайта тиклаш бўйича ишларимиз, жумладан, ички сайёҳлар учун транспорт ва меҳмонхона харажатларини субсидиялаш тизими жорий этилгани, ҳозирдан ўз натижасини бермоқда. Буни биргина Регистон мажмуасига март ойида 150 минг нафар февраль ойига нисбатан 5 баробар кўп сайёҳ келгани ҳам яққол кўрсатиб турибди, – деди давлатимиз раҳбари.
Туризм инфратузилмасини ривожлантириш доирасида барча талабларга эга Самарқанд туризм маркази барпо этилмоқда. Унда халқаро конгресс маркази, “Абадий шаҳар” карвонсарой мажмуаси, 8 та меҳмонхона, тематик хиёбонлар, дам олиш ва кўнгилочар объектлар, ҳунармандчилик маркази, сунъий сув ҳавзалари қурилади. Буюк олим ва ҳадисшунос бобомиз
Имом Бухорий мажмуасини, бу улуғ зотнинг бутун ислом оламидаги юксак обрў ва мақомига муносиб тарзда, қайтадан қуриш ишлари бошланди.
Бу ерда 10 минг ўринли масжид, 21 гектар майдонда улуғ аждодларимизнинг диний мероси ва моддий маданий мерос объектларини акс эттирувчи тематик хиёбон, 3 та меҳмонхона ва 24 та оилавий меҳмон уйларидан иборат зиёрат туризми мажмуаси барпо этилади.
Ургут, Нуробод ва Жомбой туманларида ҳам туризм кластерлари ташкил этилади.
Самарқандда қурилаётган янги халқаро аэропорт парвозлар сонини 7-10 баробарга ошириш ва четдан туристлар оқимини кескин кўпайтириш имконини беради.
Фаоллар йиғилишида таълим ва соғлиқни сақлаш соҳаларини ривожлантириш, ёшлар билан тизимли ишлаш бўйича ҳам вазифалар белгиланди.
Хусусан, 106 та давлат боғчасини таъмирлаш, 6 та давлат-хусусий шериклик, 400 та оилавий боғча ва 6 ёшли болаларни мактабга тайёрлаш бўйича гуруҳлар ташкил этиш орқали вилоятда мактабгача таълим қамрови 63 фоиздан 70 фоизга етказилади.
Cамарқанд давлат университети ҳузурида Муҳандислик физикаси институти, Агробиотехнологиялар ва озиқ-овқат хавфсизлиги институти ташкил этилади. Нарпай хизмат кўрсатиш техникуми биносида Самарқанд давлат чет тиллари институтининг “Мактабгача ва бошланғич таълимда инглиз тили” ҳамда “Хорижий тил ва адабиёти” таълим йўналишлари бўйича факультети очилади.
Вилоятдаги ижтимоий соҳа объектлари учун республика бюджетидан қўшимча 200 миллиард сўм ажратиладиган бўлди.
Вилоятда “Ёшлар дафтари”га киритилган 108 минг нафар ёшнинг ҳаётини янада яхшилаш мақсадида улар бандлигини таъминлаш, тадбиркорликка ва касб-ҳунарга ўргатиш зарурлиги таъкидланди. Ушбу мақсад йўлида 6 мингга яқин ёшларга тадбиркорлик учун 136 миллиард сўм кредит ажратилади. “Ёшлар: 1+1” лойиҳаси доирасида 18 минг 500 нафар ёш касб-ҳунар ва тадбиркорликка ўқитилади, 13 минг 200 нафар ёшни тадбиркорликка ўргатиш ва уста-ҳунармандларга бириктириш орқали уларнинг бандлиги таъминланади. 14 минг 400 нафар ёшлар доимий ва ҳақ тўланадиган жамоат ишларига жалб этилади.
Йилнинг учинчи чорагига қадар вилоятда “Аёллар дафтари”га киритилган 35 минг нафар хотин-қиздан 7,5 минг нафарининг бандлигини таъминлаш, 2 минг 789 нафарини касб-ҳунарга ўқитиш чораларини кўриш зарурлиги қайд этилди. Бунинг учун Бандликка кўмаклашиш ва Жамоат ишлари жамғармаларидан 10 миллиард сўмдан маблағ ажратилади. Хотин-қизларни қўллаб-қувватлаш жамғармасидан 6 минг 341 нафар аёлни тадбиркорликка жалб этиш учун “Халқ банки” орқали 182 миллиард сўм йўналтирилади.
– Ислоҳотларнинг пировард мақсади одамлар даромадини кўпайтириш, харид қобилиятини ошириш ва бандлигини таъминлаш орқали уларни ҳаётдан рози қилишдир, – деди Шавкат Мирзиёев.
Йиғилишда вазирлар, секторлар раҳбарларининг ҳисоботи эшитилди.
Бош вазир ўринбосарлари ва вазирлар, секторлар раҳбарларига жорий йилда вилоятда амалга ошириладиган ишлар юзасидан аҳолига мурожаат қилиш топшириғи берилди.
Куннинг иккинчи ярмида Президент Шавкат Мирзиёев Самарқанд шаҳрида очилган кўп тармоқли тиббиёт маркази фаолияти билан танишди.
“Zarmed pratiksha hospital group” номли ушбу қўшма корхона Ўзбекистон ва Ҳиндистон ҳамкорлигида ташкил этилган. Унинг таъсисчиларидан бири Нишант Бажажнинг айтишича, Президент Шавкат Мирзиёевнинг Ҳиндистонга ташрифи, ишбилармон доиралар ўртасида ўтказилган учрашувлар ҳамкорликка ишонч туғдирган.
Қўшма корхонанинг дастлабки лойиҳаси бўлган мазкур тиббиёт маркази учун 8,5 миллион АҚШ доллари сарфланган.
Кўп тармоқли тиббиёт марказида 5 та жарроҳлик амалиёти хонаси, 100 ўринли стационар мавжуд. Интервенцион кардиожарроҳлик, нейрожарроҳлик, эндоскопик жарроҳлик, ортопедия ва травматология, урология ва гинекология, отоларингология фаолият турлари учун замонавий диагностика ускуналари ўрнатилган. Бир вақтнинг ўзида 600 кишига хизмат кўрсатиш қувватига эга. Тиббий хизматлар халқаро стандартлар асосида комплекс тарзда кўрсатилади. Марказда 140 та янги иш ўрни яратилган.
– Мамлакатимизда хусусий тиббиётга шароит яратилгани натижасида мана шундай замонавий клиникалар кўпаймоқда. Эндиги вазифа беморларга сифатли хизмат кўрсатиб, одамларнинг ишончини қозониш. Даволаниш учун чет элга кетмоқчи бўлганларни ҳам жалб этиш керак, – деди Шавкат Мирзиёев.
Мутасаддиларга Самарқандда хусусий тиббиёт университети ва клиникадан иборат тиббиёт кластерини ташкил этиш, хорижда ишлаб юрган самарқандлик шифокорларни ишга таклиф этиш учун вилоят ҳокимлигида жамғарма тузиб, уларни имтиёзли уй-жой билан таъминлаш бўйича топшириқлар берилди.
Президент Шавкат Мирзиёев Республика шошилинч тиббий ёрдам илмий марказининг Самарқанд филиалида даволанаётган Ўзбекистон Қаҳрамони, Олий Мажлис Сенати аъзоси Ҳасан Нормуродовни бориб кўрди.
Бу инсон юртимиздаги фидойи нуронийлардан. Узоқ йиллар халқ таълими тизимида ишлаган. Кейинчалик “Нуроний” жамғармасининг Самарқанд вилояти бўлими раиси сифатида меҳнат фахрийларини ижтимоий ҳимоя қилиш ишларига катта ҳисса қўшган. Ҳозирги кунда Самарқанд вилояти Маҳалла ва оилани қўллаб-қувватлаш бошқармаси бошлиғининг ўринбосари.
82 яшар Ҳасан Нормуродов жонкуяр ва самимий инсон сифатида вилоят аҳолиси ўртасида ҳурмат қозонган. 2019 йилда Президентимиз фармонига кўра “Ўзбекистон Қаҳрамони” унвони билан тақдирланган.
Шавкат Мирзиёев фидойи меҳнат фахрийсига мустаҳкам соғлик ва бардамлик, узоқ умр тилади.
Ҳасан Нормуродов вақт топиб келгани, юксак эътибор кўрсатиб, қўллаб-қувватлагани учун давлатимиз раҳбарига ташаккур билдирди.

Президент Шавкат Мирзиёев в целях ознакомления с преобразованиями на местах, жизнью населения, определения перспектив социально-экономического развития 15-16 апреля посетил Самаркандскую область.
В первый день поездки глава государства ознакомился с проводимой в промышленности, туризме, сельском хозяйстве, обслуживании и других сферах работой по социально-экономическому развитию области, созданию достойных условий жизни населения, а также с проектами, запланированными на этот и последующие годы.
Основными событиями первого дня стали посещение священных мест поклонения, встречи с предпринимателями, представителями старшего поколения и молодежью.
16 апреля с участием Шавката Мирзиёева состоялось совещание областного актива. На мероприятии присутствовали руководители министерств и ведомств, их территориальных управлений и отделений, областных, районных и городских секторов, депутаты местных Кенгашей, предприниматели, представители старшего поколения и молодежь.
Глава государства отметил, что в Самаркандской области происходят большие изменения, меняется мировоззрение, растет активность граждан.
– Нынешнее интенсивное время ставит перед нами важные задачи для развития нашей любимой Родины, повышения благосостояния нашего созидательного и добродушного народа. И это требует от каждого из нас, особенно руководителей органов исполнительной власти, высокой ответственности, самоотверженности.
В этом контексте мы видим, что сегодня в Самаркандской области происходит много преобразований. Реализуется множество новых проектов, меняется облик городов и сел. Но главное, нужно, чтобы поменялось мировоззрение людей, их отношение к жизни. Если изменится мировоззрение людей, их вера в сегодняшние реформы, они будут довольны государством, руководителями, это и будет оценкой нашей деятельности, результатом наших усилий, - сказал глава государства.
Президент отметил, что всегда скучает по Самарканду, а опыт, который глава государства получил в этом регионе, всегда помогает в его деятельности. Шавкат Мирзиёев, отметив, что в то время у исполнительной власти не было таких возможностей, как сейчас, обратил внимание на необходимость эффективного использования имеющегося потенциала.
– Теперь времена изменились, людям больше не нужно жить, как вчера. Важнейший вопрос - руководители органов исполнительной власти на местах должны работать в соответствии с сегодняшним энергичным, интенсивным временем. 2020 год был непростым, даже экономики ведущих держав столкнулись с большими испытаниями. В этом году, если мы удвоим усилия, будем действовать с прицелом на завтрашний день, то сможем реализовать намеченные планы. Но если мы будем бездействовать, ожидая, что кто-то сделает это за нас, мы никогда не добьемся результата, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Глава государства отметил, что в этом году 30-летия независимости нашей Родины необходимо сформировать четкое видение развития Самаркандской области. Исходя из этого определены ключевые направления и задачи по комплексному развитию области, улучшению жизни населения, а также “точки роста” в промышленности, транспортной логистике, туризме и других сферах.
В частности, были намечены задачи по сокращению бедности за счет критического изучения проблем и возможностей в каждой махалле, вовлечения населения в предпринимательство и самозанятость, по реализации в 2021-2022 годах перспективных проектов в промышленности, сфере услуг и сельском хозяйстве, улучшению жилищного строительства, работы по благоустройству, коммунального и транспортного обслуживания.
Отмечалось, что в 2021-2022 годах в Самаркандской области запланировано 1279 инвестиционных проектов на сумму 30 триллионов 415 миллиардов сумов в промышленности, сфере услуг и сельском хозяйстве. В частности, будут реализованы 1 184 региональных проекта на сумму 12 триллионов сумов и 95 отраслевых проектов на сумму более 18 триллионов сумов. Будет освоено 1,8 миллиарда долларов прямых иностранных инвестиций, что позволит создать 26 тысяч постоянных рабочих мест.
В частности, в энергетическом секторе намечено реализовать 8 крупных проектов на 974 миллиона долларов и ввести генерирующие мощности на 6 миллиардов киловатт-часов в год, что позволит сэкономить 1,8 миллиарда кубометров газа. Также за счет 100 миллионов долларов инвестиций французской компании «Total Eren» в декабре этого года в Нурабадском районе будет введена в строй солнечная фотоэлектрическая станция мощностью 100 мегаватт.
Президент дал указание внедрить режим свободной экономической зоны на всей территории Ургутского района, организовать ее филиалы в остальных районах области. Сообщено, что на базе СЭЗ «Ургут» будет создана холдинговая компания.
Дано поручение разбить интенсивные сады и виноградники общей площадью 8 тысяч гектаров в Кушрабатском, Иштыханском и Ургутском районах, обеспечить посредством этого занятость более 4 тысяч человек. Указано на возможность создания еще 4 тысяч рабочих мест в животноводстве, 12 тысяч рабочих мест в производстве шелка и продукции из него.
Главной задачей остается сокращение бедности путем критического изучения проблем и возможностей в каждой махалле, вовлечения населения в предпринимательство и самозанятость, отмечалось на совещании.
Было определено, что в этом году работы по строительству и благоустройству будут проведены в 915 селах и махаллях, по ипотечной программе будут построены многоэтажные дома на 3 450 квартир, а 2 200 семей получат субсидии. Намечено отремонтировать 658 километров сетей питьевого водоснабжения, улучшить водоснабжение 210 сел и махаллей.
Подчеркнуто, что развитие туризма будет одним из ключевых направлений экономики области.
– Наша работа по поэтапному восстановлению внутреннего и паломнического туризма, в том числе внедрение системы субсидирования расходов на транспорт и проживание для местных туристов, уже дает свои результаты. Об этом свидетельствует и то, что в марте один только Регистан посетили 150 тысяч туристов, что в 5 раз больше по сравнению с февралем, - сказал глава государства.
В рамках развития туристической инфраструктуры возводится Самаркандский центр туризма со всеми удобствами. В нем будут построены международный конгресс-холл, караван-сарай «Вечный город», 8 гостиниц, тематические аллеи, зоны отдыха и развлечения, центр ремесленничества, искусственные водоемы. Начата реконструкция комплекса великого ученого-хадисоведа Имама Бухари в соответствии с высоким авторитетом и статусом этой великой личности в исламском мире.
Здесь планируется возведение мечети на 10 тысяч мест, на 21 гектаре — тематической аллеи, отражающей религиозное наследие наших великих предков и объекты нематериального культурного наследия, а также комплекса паломнического туризма, состоящего из 3 гостиниц и 24 гостевых домов.
Туристические кластеры намечается создать и в Ургутском, Нурабадском и Джамбайском районах.
Строящийся в Самарканде новый международный аэропорт позволит увеличить количество рейсов в 7-10 раз и резко повысить поток иностранных туристов.
На совещании актива были определены также задачи по развитию сферы образования и здравоохранения, системной работе с молодежью.
В частности, за счет ремонта 106 государственных детских садов, строительства 6 детских садов на основе государственно-частного партнерства, 400 семейных детских садов и организации групп по подготовке 6-летних детей к школе охват дошкольным образованием в области будет доведен с 63 до 70 процентов.
При Самаркандском государственном университете будут образованы Институт инженерной физики, Институт агробиотехнологий и продовольственной безопасности. В здании Нарпайского техникума обслуживания откроются факультеты Самаркандского государственного института иностранных языков по направлениям “Английский язык в дошкольном и начальном образовании” и “Иностранный язык и литература”.
На объекты социальной сферы в области из государственного бюджета планируется выделить дополнительно 200 миллиардов сумов.
Отмечалось, что для обеспечения существенных позитивных изменений в жизни 108 тысяч молодых людей, включенных в «молодежную тетрадь» области, необходимо обеспечить их занятость, обучить предпринимательству и профессиям. С этой целью около 6 тысячам молодых людей для развития предпринимательства будут выделены кредиты в размере 136 миллиардов сумов.
В рамках проекта «Молодежь: 1+1» 18500 молодых людей обучат профессиям и предпринимательству, будет обеспечена занятость 13200 юношей и девушек за счет обучения их предпринимательству и прикрепления к мастерам-ремесленникам. 14400 молодых людей будут привлечены к постоянным и оплачиваемым общественным работам.
Отмечалось, что к концу третьего квартала этого года из 35 тысяч женщин, внесенных в «женскую тетрадь» области, необходимо обеспечить занятость 7,5 тысячи, обучить профессиям 2 тысячи 789. Для этого из фондов содействия занятости и общественных работ будет выделено по 10 миллиардов сумов. Фонд по поддержке женщин направит через «Халк банки» 182 миллиарда сумов для вовлечения 6341 женщины в предпринимательство.
- Конечная цель реформ — обеспечение удовлетворенности людей жизнью за счет увеличения их доходов, покупательной способности и повышения занятости, - сказал Шавкат Мирзиёев.
На совещании были заслушаны отчеты министров, руководителей секторов.
Заместителям Премьер-министра и министрам, руководителям секторов поручено выступить с обращением к населению о предстоящей в этом году работе в области.
Во второй половине дня Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с деятельностью многопрофильного медицинского центра в городе Самарканде.
Клиника открыта узбекско-индийским совместным предприятием "Zarmed Pratiksha Hospital Group". По словам одного из учредителей компании Нишанта Бажаджа, стимулом к сотрудничеству с Узбекистаном стали визит Президента Шавката Мирзиёева в Индию и встречи между деловыми кругами двух стран.
На реализацию первого проекта совместное предприятие направило 8,5 миллиона долларов.
В этом многопрофильном медицинском центре действуют 5 операционных залов и стационар на 100 коек. Установлено современное оборудование для интервенционной кардиохирургии, нейрохирургии, эндоскопической хирургии, ортопедии и травматологии, урологии и гинекологии, отоларингологии. Клиника способна обслуживать одновременно 600 человек. Медицинские услуги предоставляются комплексно на основе международных стандартов. В центре создано 140 новых рабочих мест.
- Благодаря создаваемым в нашей стране условиям для частной медицины число таких современных клиник растет. Дальнейшая задача – качественное обслуживание пациентов, завоевание доверия людей. В том числе тех, кто хочет лечиться за рубежом, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Ответственным лицам поручено создать в Самарканде медицинский кластер, состоящий из частного медицинского университета и клиники, организовать при областном хокимияте фонд для приглашения самаркандских врачей, работающих за рубежом, обеспечения их жильем на льготной основе.
Президент Шавкат Мирзиёев навестил Героя Узбекистана, члена Сената Олий Мажлиса Хасана Нормуродова, лечащегося в Самаркандском филиале Республиканского научного центра экстренной медицинской помощи.
Самоотверженный участник общественной деятельности многие годы трудился в системе народного образования. Позже, будучи председателем Самаркандского областного отделения фонда «Нуроний», внес значительный вклад в дело социальной защиты ветеранов. В настоящее время он является заместителем начальника Самаркандского областного управления по поддержке махалли и семьи.
Жители области уважают Хасана Нормуродова, которому исполнилось 82 года, как добросердечного человека и активного участника сообщества ветеранов. В 2019 году указом Президента ему было присвоено звание Героя Узбекистана.