2018 йил 8 сентябрь куни Тошкент шаҳрида Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати Кенгаши ва халқ депутатлари Олмазор туман Кенгашининг қўшма мажлиси бўлиб ўтди. Унда сенаторлар, депутатлар, мутасадди вазирлик ва идоралар раҳбарлари, маҳалла раислари ҳамда оммавий ахборот воситалари вакиллари иштирок этди.
Таъкидланганидек, бугунги кунда пойтахт ҳудудлари, шу жумладан Олмазор туманини ижтимоий-иқтисодий ривожлантиришга оид долзарб  масалалар барча даражадаги давлат ҳокимияти органлари диққат марказида турган вазифалардан бири ҳисобланади. Бу борада 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясини “Фаол тадбиркорлик, инновацион ғоялар ва технологияларни қўллаб-қувватлаш йили”да амалга оширишга оид Давлат дастурининг ижроси доирасида кенг кўламли ишлар олиб борилмоқда.
Шу нуқтаи назардан қўшма мажлисда масъул вазирлик ва идоралар ҳамда Тошкент шаҳар, Олмазор тумани ҳокимликлари раҳбарларининг Ўзбекистон Республикаси Президенти Ш.М.Мирзиёевнинг жорий йил 29 июнь куни Олмазор туманига ташрифи давомида белгилаб берилган вазифалар, шунингдек жорий йил 13 июль куни Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати Кенгаши ва халқ депутатлари Олмазор туман Кенгашининг қўшма қарори билан тасдиқланган Йўл харитаси ижроси юзасидан амалга оширилаётган чора-тадбирлар ҳақидаги ахборотлари эшитилди. Туманда соғлом овқатланишни ташкил қилиш ва аҳоли ўртасида соғлом турмуш тарзини тарғиб қилиш бўйича амалга оширилаётган ишлар тўғрисидаги масала ҳам муҳокама қилинди.
Таъкидланганидек, кейинги 3 йилда туманга жами 400 млн. долларлик инвестицияларни жалб қилиш режалаштирилган. Бу борада  туман ҳокимиятида тадбиркорлар билан музокаралар ўтказилиб, жорий йилда жами 97 млн. доллар инвестициялар жалб қилиш бўйича ташаббускорлар билан инвестицион лойиҳалар ишлаб чиқилиб, амалга оширилмоқда.
Туманнинг барча 58 та маҳалласида мулкчилик шаклидан қатъи назар бўш турган объектлар, фаолияти тўхтаган корхоналар, тўлиқ фойдаланилмаётган ишлаб чиқариш ва ер майдонлари хатловдан ўтказилди. 447 та ана шундай объект аниқланиб, улардан самарали фойдаланиш чоралари кўрилди.
Туманни ижтимоий-иқтисодий ривожлантиришда саноат соҳаси муҳим аҳамият касб этади. Хусусан, Олмазор кичик саноат зонаси фаолиятини янада яхшилаш, тадбиркорларга қулай шароитларни яратиш мақсадида аниқ чора-тадбирлар ишлаб чиқилиб, таъмирлаш, ҳудудни тартибга келтириш ва мавжуд бўш турган бино ва ишлаб чиқариш майдонларини тадбиркорларга бириктириш чоралари кўрилмоқда.
Халқ фаровонлигини оширишнинг бош омили сифатида туман аҳолисининг бандлигини таъминлашга алоҳида эътибор қаратилмоқда. Шу  мақсадда жорий йилда 15 мингта янги иш ўрни яратиш бўйича Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги билан биргаликда ишлаб чиқилган аниқ чора-тадбирлар дастури амалга оширилмоқда. Янги иш ўринлари асосан саноат, хизмат кўрсатиш соҳасида инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш, кўп қаватли турар жойлар ва йўл-муҳандислик инфратузилмасини қуриш, кичик бизнес ва тадбиркорликни ривожлантириш билан боғлиқдир.
Туманда куз-қиш мавсумига тайёргарлик ишлари ҳам амалга оширилмоқда. Хусусан, “Иброҳим ота” маҳалласида “Обод маҳалла” дастурига мувофиқ 24 та кўп қаватли турар жойнинг фасадлари, том қисми, кириш йўлаклари, муҳандислик тармоқлари ва ертўлалари тўлиқ таъмирдан чиқарилди. Шунингдек, маҳалла ҳудудида 11 минг кв.м дан ортиқ  ички йўллар таъмирланди.
Шунингдек, мажлисда тўй-ҳашамлар, оилавий тантаналар, маърака ва маросимлар, марҳумларнинг хотирасига бағишланган тадбирлар тартибли ўтказилишини депутатлар ва кенг жамоатчилик томонидан назорат қилиш масаласи муҳокама қилинди.  Таъкидланганидек, маҳаллаларда намуна тариқасида ихчам тўйларни ўтказиш учун маҳаллий бюджет ва маҳалла жамғармаси ҳисобидан 1,0 млрд. сўм маблағ ажратилиб, бугунги кунга қадар 15 та маҳаллада ихчам тўйлар ташкил этилиб, оммавий ахборот воситаларида ёритилди.
Мажлисда муҳокама қилинган масалалар бўйича Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати Кенгаши ва халқ депутатлари Олмазор туман Кенгашининг қўшма қарори қабул қилиниб, унда туманни ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш бўйича комплекс чора-тадбирлар дастури ижросини парламент, депутатлар ва жамоатчилик томонидан назорат қилиш чоралари назарда тутилган.

8 сентября 2018 года в городе Ташкенте состоялось совместное заседание Кенгаша Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан и Алмазарского районного Кенгаша народных депутатов. В нем приняли участие сенаторы, депутаты, руководители ответственных министерств и ведомств, председатели махаллей, а также представители средств массовой информации.
В ходе заседания отмечалось, что на сегодняшний день вопросы социально-экономического развития территорий столицы, в том числе Алмазарского района находятся в центре внимания органов государственной власти всех уровней. Проводится масштабная работа в рамках исполнения Государственной программы по реализации Стратегии развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах по пяти приоритетным направлениям в «Год поддержки активного предпринимательства, инновационных идей и технологий».
В этом контексте на совместном заседании заслушана информация руководителей ответственных министерств и ведомств, а также Ташкентского городского и Алмазарского районного хокимиятов о мерах по исполнению задач, обозначенных Президентом Республики Узбекистан Ш.М.Мирзиёевым в ходе посещения Алмазарского района 29 июня текущего года, а также Дорожной карты, утвержденной 13 июля текущего года совместным постановлением Кенгаша Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан и Алмазараского районного Кенгаша народных депутатов. Обсужден и вопрос о состоянии работы в районе по организации здорового питания и пропаганды здорового образа жизни среди населения.
Отмечалось, что в предстоящие 3 года запланировано привлечь в район инвестиции на 400 млн. долларов. В этой связи в районном хокимияте проведены переговоры с предпринимателями, в результате чего совместно с самыми инициативными из них в текущем году разработаны и реализуются инвестиционные проекты на сумму 97 млн. долларов.
Во всех 58 махаллях района сформирован перечень пустующих объектов, приостановивших свою деятельность предприятий, не польностью используемых производств и земельных участков независимо от формы их собственности. Выявлено 447 таких объектов и приняты меры по их эффективному использованию.
В социально-экономическом развитии района сфера промышленности имеет важное значение. В частности, в целях дальнейшего улучшения деятельности Алмазарской малой промышленной зоны, создания для деловых людей благоприятных условий разработаны и реализуются конкретные меры по ремонту, упорядочению и закреплению за предпринимателями имеющихся пустующих зданий и производственных площадей.
В качестве главного фактора повышения уровня благосостояния народа особое внимание уделяется занятости населения района. С этой целью реализуется программма конкретных мероприятий по созданию 15 тысяч новых рабочих мест, разработанная совместно с Министерством занятости и трудовых отношений. Новые рабочие места в основном связаны с осуществлением инвестиционных проектов в сферах промышленности, оказания услуг, строительством многоэтажных домов и инженерно-транспортной инфраструкутуры, развитием малого бизнеса и предпринимательства.
В районе осуществляется также подготовительная работа к осенне-зимнему периоду. В частности, в махалле “Иброхим ота” в соответствии с государственной программой “Благоустроенная махалля” отремонтированы в фасадная часть, крыша, подъездные тротуары, инженерные сооружения и подвалы 24 многоэтажных домов. Также проведен ремонт более 11 тысяч кв.м внутренних дорог на территории махалли.
Также на совместном заседании обсужден вопрос контроля депутатами и широкой общественностью упорядочения проведения свадеб, семейных торжеств, поминок и обрядов по умершим и мероприятий, посвященных памяти усопших. Отмечалось, что для проведения в махаллях образцовых свадеб из местного бюджета и фонда “Махалла” выделены средства в размере 1,0 млрд. сумов. В настоящее время в 15 махаллях проведены такие свадьбы, которые освещались в средствах массовой информации.
По обсужденным на заседании вопросам принято совместное постановление Кенгаша Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан и Алмазарского районного Кенгаша народных депутатов, предусматривающее меры по обеспечению парламентского, депутатского и общественного контроля за реализацией программы комплексных мероприятий по социально-экономическому развитию района.