Яккасарой туманида долзарб вазифалар муҳокама этилди
2018 йил 7 сентябрь куни Тошкент шаҳрида Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати Кенгаши ва халқ депутатлари Яккасарой туман Кенгашининг қўшма мажлиси бўлиб ўтди. Унда сенаторлар, депутатлар, мутасадди вазирлик ва идоралар раҳбарлари, маҳалла раислари ҳамда оммавий ахборот воситалари вакиллари иштирок этди.
Таъкидланганидек, бугунги кунда пойтахт ҳудудлари, шу жумладан Яккасарой туманини ижтимоий-иқтисодий ривожлантиришга оид долзарб  масалалар барча даражадаги давлат ҳокимияти органлари диққат марказида турган вазифалардан бири ҳисобланади.   Бу борада 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясини “Фаол тадбиркорлик, инновацион ғоялар ва технологияларни қўллаб-қувватлаш йили”да амалга оширишга оид Давлат дастурининг ижроси доирасида кенг кўламли ишлар олиб борилмоқда.
Шу нуқтаи назардан қўшма мажлисда масъул вазирлик ва идоралар ҳамда Тошкент шаҳар, Яккасарой тумани ҳокимликлари раҳбарларининг Президентимиз томонидан белгилаб берилган вазифалар ижроси юзасидан амалга оширилаётган чора-тадбирлар ҳақидаги ахборотлари эшитилди. Шунингдек туманда соғлом овқатланишни ташкил қилиш ва аҳоли ўртасида соғлом турмуш тарзини тарғиб қилиш бўйича амалга оширилаётган ишлар тўғрисидаги масала муҳокама қилинди.
Яккасарой тумани пойтахтимизнинг майдони бўйича энг кичик маъмурий ҳудуди ҳисобланиб, Тошкент шаҳрининг марказий қисмида жойлашган.  Туманда бугунги кунга келиб, умумий қиймати 391 млн. 403,2 минг доллар, шу жумладан тўғридан-тўғри хорижий инвестициялар 147 млн. 600 минг доллар бўлган 66 та лойиҳа рўйхати шакллантирилди. Шундан 2018 йилда жами 79,6 млн. долларлик 25 та лойиҳа амалга оширилиши режалаштирилган бўлиб, саноат йўналишига 3,1 млн. АҚШ доллари, хизмат кўрсатиш ва турар жой йўналишига 76,5 млн. АҚШ доллари миқдоридаги маблағлар йўналтирилади. Бунинг самарасида 1 448 та янги иш ўрни яратиш назарда тутилган.
2018 йилда тўғридан-тўғри хорижий инвестициялар замонавий меҳмонхона, бизнес-марказ, муз саройи, автотураргоҳ  ва кўп қаватли уй-жой қурилишига йўналтирилмоқда.
Таъкидланганидек, Яккасарой туманида   жами 6512 та якка тартибдаги уй ва 500 та кўп қаватли уйда 21233 та хонадон мавжуд.  Туманда  “Обод маҳалла” дастури ижросини таъминлаш ва уйма-уй юриш жараёнида Республика ишчи гуруҳи томонидан ўтказилган ўрганишлар давомида аниқланган камчиликларни бартараф этиш юзасидан “йўл харитаси” ишлаб чиқилиб, унда ечимини кутаётган муаммолар юзасидан аниқ чора-тадбирлар белгиланди.
Мажлисда Яккасарой туманидаги Шоҳжаҳон, Белариқ, Тўқимачи ва бошқа қатор маҳаллалар худудида жойлашган, ўтган асрнинг  ўрталарида қурилган, бугунги кунда яшаш шароитлари эскириб, антисанитария ҳолатига келиб қолган кўплаб уй-жойлар бузилиши билан боғлиқ муаммолар алоҳида кўриб чиқилди. Меъёрий ҳужжатлар талабларига жавоб бермайдиган уй-жойлар ўрнига хусусий инвесторларни жалб этган ҳолда замонавий турар жой комплекслари, меҳмонхона, бизнес марказлари қуришга оид таклифлар киритилди. Бунда муаммони асосан тижорат банклари кредитлари, хорижий инвесторлар маблағлари жалб этиш ҳисобига ҳал қилишга эътибор қаратилди.
Қўшма мажлисда халқ депутатлари Яккасарой туман Кенгаши депутатлари томонидан маҳаллий ижро этувчи ҳокимият органлари фаолияти устидан таъсирчан назорат олиб бориш, кўтарилган масалаларни депутатлик сўрови, туман Кенгаши комиссияларида кўриб чиқиш орқали ҳал қилишга кўмаклашиш зарурлиги уқтирилди.
Шунингдек, мажлисда тўй-ҳашамлар, оилавий тантаналар, маърака ва маросимлар, марҳумларнинг хотирасига бағишланган тадбирлар тартибли ўтказилишини депутатлар ва кенг жамоатчилик томонидан назорат қилиш масаласи муҳокама қилинди.
Мажлисда муҳокама қилинган масалалар бўйича Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати Кенгаши ва халқ депутатлари Яккасарой туман Кенгашининг қўшма қарори қабул қилиниб, унда туманни ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш бўйича комплекс чора-тадбирлар дастури ижросини парламент, депутатлар ва жамоатчилик томонидан назорат қилиш чоралари назарда тутилган.

7 сентября 2018 года в городе Ташкенте состоялось совместное заседание Кенгаша Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан и Яккасарайского районного Кенгаша народных депутатов. В нем приняли участие сенаторы, депутаты, руководители ответственных министерств и ведомств, председатели махаллей, а также представители средств массовой информации.
В ходе заседания отмечалось, что на сегодняшний день вопросы социально-экономического развития территорий столицы, в том числе Яккасарайского района находятся в центре внимания органов государственной власти всех уровней. Проводится масштабная работа в рамках исполнения Государственной программы по реализации Стратегии развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах по пяти приоритетным направлениям в «Год поддержки активного предпринимательства, инновационных идей и технологий».
В этом контексте на совместном заседании заслушана информация руководителей ответственных министерств и ведомств, а также Ташкентского городского и Яккасарайского районного хокимиятов о мерах по исполнению задач, обозначенных Президентом страны, а также обсужден вопрос о состоянии работы в районе по организации здорового питания и пропаганды здорового образа жизни среди населения.
Яккасарайский район – самая небольшая по площади административная территория столицы, которая расположена в центральной части города Ташкента. В районе на сегодняшний день сформирован перечень 66 проектов общей стоимостью 391 млн. 403,2 тысяч долларов, в том числе иностранных инвестиций - 147 млн. 600 тысяч долларов. Из них в 2018 году запланировано реализовать 25 проектов общей стоимостью 79,6 млн. долларов, при этом в промышленность направляется 3,1 млн. долларов, в сферу жилья и обслуживания 76,5 млн. долларов. В результате этого предусматривается создание 1448 новых рабочих мест.
В текущем году прямые иностранные инвестиции направляются на строительство современных гостиниц, бизнес-центра, ледового дворца, автостоянки и многоэтажных жилых домов.
Отмечалось, что в Яккасарайском районе имеются 6512 индивидуальных домов и 21233 квартир в 500 многоэтажных домах. В районе разработана «дорожная карта» по устранению недостатков, выявленных в ходе изучения Республиканской рабочей группой в процессе обеспечения исполнения программы «Благоустроенная махалля» и обхода домов, обозначены конкретные меры по решению проблем.
В ходе заседания отдельно рассмотрены проблемы, связанные со сносом многих жилых домов, расположенных в ряде махаллей, таких как Шохжахон, Беларик, Тукимачи, построенных в середине прошлого века и пришедших в антисанитарное состояние. Были внесены предложения по строительству современных жилых комплексов, гостиниц, бизнес-центров вместо жилья, не отвечающего требованиям нормативно-правовых актов. При этом уделено внимание решению проблем в основном за счет привлечения кредитов коммерческих банков, средств иностранных инвесторов.
В ходе совместного заседания отмечалась необходимость осуществления депутатами Яккасарайского районного Кенгаша народных депутатов действенного контроля за деятельностью местных органов исполнительной власти, содействия в решении поднимаемых вопросов путем направления депутатских запросов, рассмотрения в комиссиях районного Кенгаша.
Также на совместном заседании обсужден вопрос контроля депутатами и широкой общественностью упорядочения проведения свадеб, семейных торжеств, поминок и обрядов по умершим и мероприятий, посвященных памяти усопших.
По обсужденным на заседании вопросам принято совместное постановление Кенгаша Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан и Яккасарайского районного Кенгаша народных депутатов, предусматривающее меры по обеспечению парламентского, депутатского и общественного контроля за реализацией программы комплексных мероприятий по социально-экономическому развитию района.