2018 йил 6 сентябрь куни Тошкент шаҳрида Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати Кенгаши ва халқ депутатлари Чилонзор туман Кенгашининг қўшма мажлиси бўлиб ўтди. Унда сенаторлар, депутатлар, мутасадди вазирлик ва идоралар раҳбарлари, маҳалла раислари ҳамда оммавий ахборот воситалари вакиллари иштирок этди.
Мажлисни Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати Раиси Ниғматилла Йўлдошев олиб борди.
Қўшма мажлисда масъул вазирлик ва идоралар ҳамда Тошкент шаҳар, Чилонзор тумани ҳокимликлари раҳбарларининг Президентимиз томонидан белгилаб берилган вазифалар ижроси юзасидан амалга оширилаётган чора-тадбирлар ҳақидаги ахборотлари эшитилди. Шунингдек, туманда соғлом овқатланишни ташкил этиш ва аҳоли ўртасида соғлом турмуш тарзини тарғиб қилиш бўйича амалга оширилаётган ишларнинг аҳволи тўғрисидаги масала ҳам муҳокама қилинди.
Таъкидланганидек, бугунги кунда ҳудудларни, шу жумладан Чилонзор туманини ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш – пойтахтимиз учун долзарб аҳамиятга эга бўлган устувор масалалардан бири ҳисобланади. Бу борада барча даражадаги давлат ҳокимияти органлари зиммасига 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясини “Фаол тадбиркорлик, инновацион ғоялар ва технологияларни қўллаб-қувватлаш йили”да амалга оширишга оид Давлат дастурининг ижроси доирасида қатор муҳим вазифалар юклатилган.
Чилонзор тумани пойтахтимизнинг индустриал ҳудудларидан бири ҳисобланади. Шу боисдан йиғилишда асосан туманда ишлаб чиқаришни янада ривожлантириш орқали янги иш ўринларини ташкил этиш ва шу асосда аҳоли фаровонлигини юксалтириш масалаларига урғу берилди. Қайд этилганидек, бугунги кунда ҳудудда умумий ҳисобда 4412 та корхона фаолият юритмоқда. Биргина 2018 йилда 714 млрд. сўмлик инвестиция лойиҳалари амалга оширилиши кўзда тутилган бўлиб, шундан 96,3 млн. доллар тўғридан-тўғри хорижий инвестициялардир.
Ҳозирга қадар ўзлаштирилган инвестициялар ҳажми 117,1 млрд. сўмни ташкил қилади. Жалб этиладиган сармоялар асосан Россия, Хитой, Туркия ва Корея давлатлари улушига тўғри келади.
Хусусан, “Совпластитал” қўшма корхонаси ҳудудида "Moderna ceramik" МЧЖга ноль қийматида ижара шартномаси асосида декоратив керамика плиталари ишлаб чиқариш учун майдон ажратилган. Лойиҳа суммаси 64000,0 млрд. сўмни, шу жумладан 6,8 млн. долларлик хорижий инвестицияларни ташкил қилади. 200 та янги иш ўрни ташкил этиш назарда тутилган. 2019 йилнинг биринчи ярмида лойиҳа маҳсулоти тўлиқ ишлаб чиқарилади.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг ошкент шаҳрида кичик саноат зоналарини ташкил этишга оид фармон ва қарорларига мувофиқ “Чилонзор кичик саноат зонасини бошқариш дирекцияси” давлат унитар корхонаси ташкил этилган. Умумий майдони 7,9 гектар Чилонзор кичик саноат зонасида ҳозирги вақтда 28 та корхона тендер асосида жойлаштирилган. Улар томонидан тўқимачилик, трикотаж, пойафзал, полиэтилен қувурлар, полипропилендан қадоқловчи маҳсулотлар, болалар ўйинчоқлари, термақоғоз маҳсулотлари, баннер матоси, плёнкалар ишлаб чиқариш бўйича лойиҳалар амалга оширилмоқда.
Туманда турар жой фондининг салмоқли қисмини кўп қаватли уйлар ташкил этишини ҳисобга олиб, коммунал соҳага оид масалалар атрофлича кўриб чиқилди. Бунда кўп хонадонли уйларни куз-қиш мавсумига тайёрлаш, хусусий уй-жой мулкдорлари ширкатлари фаолиятини тубдан яхшилаш, бу соҳага туман бюджетидан ажратилаётган маблағларни мақсадли сарфлашга урғу берилди.
Таъсирчан депутатлик ва жамоат назоратининг устувор йўналишларидан бири сифатида маҳалла ролини янада ошириш ҳамда давлатимиз раҳбари ташаббуси билан ишлаб чиқилган “Обод маҳалла”, “Ёшлар келажагимиз”, “Ҳар бир оила – тадбиркор”, “Аҳоли бандлигига кўмаклашиш” каби давлат дастурларини татбиқ этиш вазифаларини бажаришга алоҳида эътибор қаратилди.
Шунингдек, қўшма мажлисда тўй-ҳашамлар, оилавий тантаналар, маърака ва маросимлар, марҳумларнинг хотирасига бағишланган тадбирлар тартибли ўтказилишини депутатлар ва кенг жамоатчилик томонидан назорат қилиш масаласи муҳокама қилинди.
Сўзга чиққанлар Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати Кенгаши томонидан халқ депутатлари вилоят, туман, шаҳар Кенгашларида бундай тадбирлар ўтказилишини тартибга солиш масалалари бўйича комиссиялар тузиш тўғрисидаги қарорнинг мазмун-моҳияти, туманда намунали оилавий тадбирлар ўтказилишини ташкил этиш, ортиқча дабдабаликка, миллий қадриятларга зид маросимларга, номақбул одатларга йўл қўймаслик бўйича амалга оширилаётган ишлар ҳақида фикр юритдилар.
Мажлисда муҳокама қилинган масалалар бўйича Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати Кенгаши ва халқ депутатлари Чилонзор туман Кенгашининг қўшма қарори қабул қилиниб, унда туманни ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш бўйича комплекс чора-тадбирлар дастури ижросини парламент, депутатлар ва жамоатчилик томонидан назорат қилиш чоралари назарда тутилган.

6 сентября 2018 года в Ташкенте состоялось совместное заседание Кенгаша Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан и Чиланзарского районного Кенгаша народных депутатов. В нем приняли участие сенаторы, депутаты, руководители ответственных министерств и ведомств, председатели махаллей, а также представители средств массовой информации.
Вел заседание Председатель Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Нигматилла Йулдошев.
На совместном заседании заслушана информация руководителей ответственных министерств и ведомств, а также Ташкентского городского и Чиланзарского районного хокимиятов о мерах по выполнению задач, определенных Президентом страны. Обсужден также вопрос о состоянии работы в районе по организации здорового питания и пропаганды здорового образа жизни среди населения.
Отмечалось, что сегодня развитие территорий, в частности социально-экономическое развитие Чиланзарского района является одним из приоритетных вопросов, имеющих актуальное значение для столицы. В рамках исполнения Государственной программы «Год поддержки активного предпринимательства, инновационных идей и технологий» и реализации целей Стратегии развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах по пяти приоритетным направлениям на органы государственной власти всех уровней возложены важные задачи по социально-экономическому развитию Чиланзарского района.
Чиланзарский район является одним из индустриальных территорий столицы. Именно поэтому в ходе мероприятия сделан акцент на вопросах дальнейшего развития производства, создания новых рабочих мест и на этой основе повышения благосостояния населения. Отмечалось, что сегодня в районе осуществляют свою деятельность 4412 предприятий. Только в 2018 году предусмотрена реализация инвестиционных проектов на 714 млрд. сумов, из которых 96,3 млн. долларов – прямые иностранные инвестиции.
До настоящего времени объем освоенных иностранных инвестиций составил 117,1 млрд. сумов. Привлекаемые инвестиции в основном приходятся на долю России, Китая, Турции и Кореи.
В частности, на территории совместного предприятия “Совпластитал” на основе договора аренды выделена площадь по нулевой стоимости ООО "Moderna ceramik" для производства декоративных керамических плиток. Стоимость проекта 64000,0 млрд. сумов, в том числе 6,8 млн. долларов - привлекаемые иностранные инвестиции, предусмотрено создание 200 новых рабочих мест. В первой половине 2019 года будет полностью производиться проектная продукция.
В соответствии с указами и постановлениями Президента Республики Узбекистан об организации в городе Ташкенте малых промышленных зон образовано государственное унитарное предприятие “Дирекция управления Чиланзарской малой промышленной зоной”. В Чиланзарской малой промышленной зоне, общая площадь которой составляет 7,9 гектаров, сегодня на тендерной основе расположились 28 предприятий, которыми осуществляются проекты по производству текстильной, трикотажной, обувной, полиэтиленовой, полипропиленовой упаковочной продукции, детских игрушек, термобумажной продукции, баннерной ткани, пленок.
Значительную часть жилищного фонда в районе составляют многоэтажные дома. С учетом этого на совместном заседании всесторонне рассмотрены вопросы коммунальной сферы. При этом внимание уделено подготовке к осенне-зимнему периоду, коренному улучшению деятельности товариществ собственников жилья, целевому использованию средств районного бюджета, выделяемых данной сфере.
Особое внимание в качестве одного из приоритетных направлений действенного депутатского и общественного контроля уделено задачам дальнейшего повышения роли махалли и реализации в районе государственных программ, разработанных по инициативе Главы государства: «Благоустроенная махалля», «Молодежь – наше будущее», «Каждая семья – предприниматель», «Содействие занятости населения».
На совместном заседании обсужден и вопрос контроля депутатами и широкой общественностью упорядочения проведения свадеб, семейных торжеств, поминок и обрядов по умершим и мероприятий, посвященных памяти усопших.
Выступившие говорили о сути и значении принятого постановления Кенгаша Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан об образовании в областных, районных, городских Кенгашах народных депутатов комиссий по вопросам упорядочения проведения таких мероприятий, а также о работе, проводимой в районе по организации образцовых семейных торжеств, недопущению излишней помпезности, церемоний, противоречащих национальным ценностям, неприемлемых “обычаев”.
По обсужденным на заседании вопросам принято совместное постановление Кенгаша Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан и Чиланзарского районного Кенгаша народных депутатов, предусматривающее меры по обеспечению парламентского, депутатского и общественного контроля за реализацией программы комплексных мероприятий по социально-экономическому развитию района.