Орол денгизининг қуриган майдонига экилаётган саксовуллар уруғда ва кўчатда экиляпти. Кўчатда экилгани ўсиши мумкин, аммо самолётда экилгани-чи? Самодан сепилган уруғлар шамол билан учиб, битта чуқур жойга йиғилиб қолмайдими?
Айбек Аминов, Қорақалпоғистон Республикаси Ўрмон хўжалиги қўмитаси раиси ЎзА мухбирининг саволларига жавоб берди:
– Йўқ, учиб кетмайди. Уруғлар қумликка сепилади. Эътибор берган бўлсангиз, саксовул, қандим, юлғун каби чўл ўсимликлари уруғларининг шапалоғи бўлади. Шу шапалоқлар ерга тушгандан кейин қумга ёпишиб қолади. Шамол бўлса аксинча уруғнинг устига қум босилиб, унинг ўсиб-ривожланишига яхши имконият яратилади. Саҳроликларда саксовуллар қандай қилиб ўсиб туради дейсиз, уларни бирон киши ерни қазиб уруғни кўмиб экмаган. Уруғи табиий равишда ерга тушиб қумга ёпишиб қолган ва ривожланган.
Ҳозир Қорақалпоғистон ҳудудида Устюрт, Қизилқум, Қорақумдан бошқа Оролқум деган саҳролик ҳам пайдо бўлди. Оролқум айнан Орол денгизининг қуриган майдонида шаклланди. Оролқумдаги самолётда экилган уруғлар аллақачон бўй чўзиб кетган.
Самолёт 20-30 метргача кўтарилиб, уруғ сочиб юборилган пайтда уруғлар 150-200 метр масофада ерга ёйилиб тушади.
Жорий мавсумда Оролнинг қуриган майдонида 450 минг гектар ерга ўрмон барпо қилиш режалаштирилган. Шунинг 35 минг гектарига кўчатдан, 340 минг гектарига уруғдан экилади. Қолган 75 минг гектар майдон аввал экилиб, аммо, сийрак чиққан ерлар саналади. Бу ерларга ҳам қайта экиш ишлари олиб борилади. Бугунги кунгача 220 минг гектардан ортиқ майдонга экиш ишлари амалга оширилди, яъни, режа 50 фоизга яқинлади.
Уруғдан экишнинг асосий ҳиссаси самолётга тегишли. Масалан, 340 минг гектар майдонга уруғдан экиладиган бўлса, шунинг 40 минг гектарига техникалар ёрдамида, 300 минг гектарига эса самолётда экилади. Ўрмонлаштириш тадбирларида дельтапланлардан ҳам фойдаланилмоқда.
Қуриган денгиз ўрнига асосан чўл ўсимликлари бўлган саксовул, юлғун, қандим, қарабарақ экилмоқда. Ўрмонлаштириш ишларига 592 трактор, ускуналар, 4 АН-2 самолёти, 700 нафар ишчи-ходим жалб қилинган.

Саксаул на высохшем дне Аральского моря сажают не только саженцами, но и семенами.
Саженцы уже готовы к дальнейшему росту, а вот что будет с семенами, посеянными из самолета? Не развеются ли они по ветру в разные стороны либо не соберутся ли в кучки по отдельным ямкам?
На эти вопросы корреспондента УзА ответил председатель Комитета лесного хозяйства Республики Каракалпакстан Айбек Аминов:
– Нет, не развеются. Семена сеются сверху на песок. Однако если обратите внимание, у семян таких растений, как саксаул, кандим, тамариск имеются «ушки», с помощью которых они врезаются в песок. На ветру они еще глубже проникают в песок, это способствует их активному развитию и росту. А как саксаул растет в пустыне? Его ведь никто раньше специально не сажал. Растение вырастало само, приспособившись к природным условиям.
Сейчас на территории Каракалпакстана кроме пустынь Устюрт, Кызылкумы, Каракумы, появилась еще одна – Аралкумы. Она сформиЕ. Каноатов, УзА.ровалась на высохшем дне Аральского моря. Семена, высеянные здесь с самолета в предыдущие разы, благополучно проросли и превращаются во взрослые растения.
Самолет высеивает семена с 20-30-метровой высоты. При этом они покрывают сразу площадь в 150-200 квадратных метров.
В текущем сезоне планируется создание лесов на территории размером 450 тысяч гектаров. На 35 тысячах гектаров из них будут посажены саженцы, на 340 – семена. На остальных 75 гектарах земли уже были посеяны семена, но всходы получились редкими. До настоящего времени осуществлена посевная работа на 220 тысячах гектаров площади, то есть план выполнен почти на 50 процентов.
Основная доля приходится на посев из самолетов. При создании лесной зоны используются и дельтапланы.
К работе по созданию леса привлечено 592 трактора с оборудованием, четыре самолета АН-2, 700 рабочих.