9-noyabr kuni Prezidentning fan, ta’lim, sog‘liqni saqlash va sport masalalari bo‘yicha davlat maslahatchisi Abdujabbor Abduvohidov O‘zbekiston Milliy universitetida yosh olimlar va tadqiqotchilar bilan respublikamizda amalga oshirilayotgan islohotlar, ta’lim sohasi oldida turgan muammolar, yosh olimlarning ilmiy faoliyatlari, o‘quv jarayoniga oid masalalar xususida ochiq muloqot o‘tkazdi.
Muloqot ochiq va samimiy ruhda o‘tib, unda tayanch doktorant va doktorantlarning stajirovka masalalari, raqobatbardosh kadrlar tayyorlashda amalga oshirilishi kerak bo‘lgan masalalar muhokama qilindi. Milliy universitetda dunyoning etakchi OTMlar ro‘yxatiga kirish yo‘lida qilingan ishlar tahlil qilindi.
Pandemiya sharoitida darslarni tashkil qilish, ta’lim sifati, universitet imiji, xalqaro jurnallardagi maqolalar, talabalar amaliyoti va moddiy-texnika baza haqida ham fikrlar, takliflar bildirildi. Muloqot jarayonida yosh olimlar ta’lim, ilmiy faoliyatlarga tegishli bo‘lgan masalalar bo‘yicha fikr almashdi.
Muloqot yakunida davlat maslahatchisi sohada mavjud muammolarga echimi jiddiy masala ekani, yosh olimlar va tadqiqotchilar ilm-fan sohasini rivojlantirish, o‘z salohiyatlarini jamiyatimiz ravnaqi yo‘lida safarbar etishga chaqirdi.

Открытый диалог с советником Президента
Государственный советник Президента по вопросам науки, образования, здравоохранения и спорта Абдужаббор Абдувохидов провел открытый диалог с молодыми учеными и исследователями Национального университета Узбекистана имени Мирзо Улугбека о проводимых в стране реформах, проблемах, стоящих перед системой образования, научной деятельности молодых ученых, других важных вопросах, касающихся образовательного процесса.
Диалог прошел в открытой и искренней атмосфере. Обсуждались вопросы стажировки базовых докторантов и проблемы, которые необходимо решить для подготовки конкурентоспособных кадров. Проанализирована работа, проделанная в Национальном университете Узбекистана имени Мирзо Улугбека по его включению в список ведущих университетов мира.
Также были высказаны мнения и предложения по организации занятий в условиях пандемии, качеству образования, имиджу вуза, статьям, публикуемым в международных журналах, прохождению практики студентами и обеспечению материально-технической базы вуза. В ходе диалога молодые ученые обменялись мнениями по вопросам, связанным с учебным процессом и научной деятельностью.
В конце беседы государственный советник отметил, что следует уделить серьезное внимание решению имеющихся в сфере проблем. Наряду с этим он призвал молодых ученых и исследователей мобилизовать весь свой потенциал на развитие сферы науки во имя будущего нашей страны.