Hokimiyat va xalq o‘rtasidagi muloqot demokratik huquqiy davlatning asosiy ko‘rsatgichidir
Joriy yilning 14-oktyabr kuni «Eshituvchi davlatdan adolatli davlat sari» mavzuida xalqaro onlayn-konferentsiya bo‘lib o‘tdi.
Tadbir Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik tadqiqotlar instituti va Germaniyaning Fridrix Ebert nomidagi jamg‘armasi hamkorligida tashkil etildi. Unda Qozog‘iston, Germaniya va O‘zbekiston davlat hokimiyati va boshqaruvi organlari, ilmiy-tadqiqot hamjamiyatlari vakillari ishtirok etishdi.
Ishtirokchilar davlat organlari va aholi o‘rtasida samarali muloqot va konstruktiv o‘zaro hamkorlik o‘rnatish, jamiyat va davlat ishlari boshqaruvida fuqarolarning ishtirok etishi uchun shart-sharoitlar yaratish kabi masalalar yuzasidan fikr almashishdi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti direktorining birinchi o‘rinbosari A.Ne’matov konferentsiyada so‘zga chiqib, O‘zbekiston Prezidenti xalq qabulxonalari faoliyatini tashkillashtirish bo‘yicha mamlakatimiz tajribasini tanishtirdi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti vakilining so‘zlariga ko‘ra, prezidentning xalq qabulxonalari fuqarolar murojaatlarini ko‘rib chiqish bo‘yicha davlat tizimining samarali faoliyat yuritishini ta’minlaydi, barcha davlat hokimiyati va boshqaruvi organlarining xalq bilan to‘g‘ridan-to‘g‘ri muloqot qilish, joylardagi fuqarolarning dolzarb muammolarini o‘z vaqtida aniqlash va tezkor hal qilish bo‘yicha faoliyatini muvofiqlashtiradi va nazorat qiladi.
Ekspertning qayd etishicha, eng muhimi bugungi kunda xalq qabulxonalari mamlakat fuqarolarining huquqlari, erkinliklari va qonuniy manfaatlari kafolati sifatida prezident vakolatlarini amalga oshirishda barcha hokimiyat bo‘g‘inlarining o‘zaro muvofiqlashtirilgan o‘zaro aloqalarini ta’minlashning samarali va kuchli vositasiga aylandi.
A.Ne’matovning qayd etishicha davlat organlari va aholi o‘rtasida samarali strategik kommunikatsiya kanallarining mavjudligi demokratik huquqiy davlatning muhim ko‘rsatgichi hamda davlat va jamiyatning barqaror rivojlanishini ta’minlashning muhim shartidir.
Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik tadqiqotlar instituti direktori Z.Shaukenova Qozog‘iston Prezidenti Qosim-Jomart Tokaev tashabbusi bilan ishlab chiqilgan «Eshituvchi va adolatli davlat» kontseptsiyasini tanishtirar ekan, uning asosiy mazmuni davlatning fuqarolar so‘rovlariga tezkor va konstruktiv javob qaytarishi hamda jamiyat bilan hamkorlik qilgan holda, aholining muhim muammolarini hal etish ekanini qayd etdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, bu fuqarolarning davlat hokimiyatiga bo‘lgan ishonchini oshirishning muhim sharti hisoblanadi.
F.Ebert nomidagi jamg‘armaning Qozog‘iston va O‘zbekistondagi vakolatxonasi rahbari K. Mor hokimiyat va aholi o‘rtasida muloqot o‘rnatish bo‘yicha Germaniya tajribasi haqida so‘zlab berdi. Uning qayd etishicha, ushbu model odillik, hamfikrlik, inson huquq va erkinliklarini hurmat qilish kabi tamoyillarga asoslanadi.
Konferentsiya davomida ishtirokchilar shuningdek, davlat organlarining joylardagi aholi bilan muloqotini tashkillashtirishning turli amaliyotlarini ham ko‘rib chiqishdi. Davlat organlari faoliyatidan foydalanish, ularning ochiqligi va xalq bilan muloqot qilishga tayyorligi hamda fuqarolarning qarorlarni qabul qilish va amalga oshirish jarayonlariga jalb qilinganlik darajasini oshirish davlat organlari va aholi o‘rtasidagi samarali hamkorlikning muhim tamoyillari ekani qayd etildi.

14 октября т.г. состоялась международная онлайн-конференция на тему «От «слышащего государства» к «справедливому государству».
В мероприятии, организованном Казахстанским институтом стратегических исследований при Президенте Республики Казахстан совместно с немецким Фондом им. Фридриха Эберта, приняли участие представители органов государственной власти и управления, научно-исследовательского сообщества Казахстана, Германии и Узбекистана.
Участники дискуссии обменялись опытом эффективного выстраивания диалога и конструктивного взаимодействия государственных органов с населением, создания условий для участия граждан в управлении делами общества и государства.
Выступая на конференции, первый заместитель директора ИСМИ при Президенте Республики Узбекистан А.Неъматов представил опыт страны по созданию и организации деятельности народных приемных Президента Узбекистана.
Со слов представителя ИСМИ, народные приемные президента обеспечивают эффективное функционирование государственной системы рассмотрения обращений граждан, координируют и контролируют деятельность всех органов государственной власти и управления по поддержанию прямого диалога с народом, своевременному выявлению и оперативному решению насущных проблем граждан на местах.
Самое главное, как отметил эксперт, сегодня народные приемные стали действенным и мощным инструментом обеспечения слаженного взаимодействия всех ветвей государственной власти по реализации полномочий президента как гаранта прав, свобод и законных интересов граждан страны.
А.Неъматов подчеркнул, что наличие действенных каналов стратегической коммуникации между государственными органами и населением является ключевым индикатором демократического правового государства, а также важным условием обеспечения устойчивого, стабильного и поступательного развития государства и общества.
Директор КИСИ З.Шаукенова, представляя концепцию «слышащего и справедливого государства», инициированную Президентом Казахстана К-Ж.К. Токаевым, отметила, что ее основная суть заключается в оперативном и конструктивном реагировании государства на запросы граждан и решении насущных проблем населения во взаимодействии с обществом. Это, с ее слов, является важным условием укрепления доверия граждан к институтам государственной власти.
Руководитель представительства Фонда имени Ф.Эберта в Казахстане и Узбекистане К. Мор рассказал об опыте Германии по выстраиванию диалога власти с населением, отметив, что данная модель взаимодействия государства и общества основывается на принципах справедливости, солидарности, уважения прав и свобод человека, которые, по сути, являются общечеловеческими ценностями.
В ходе конференции участники также рассмотрели различные практики организации диалога государственных органов и населения на местах. Подчёркнуто, что ключевыми принципами эффективного взаимодействия государственных органов и населения являются повышение уровня доступности государственных органов, их открытости и готовности к диалогу с населением, а также вовлеченность граждан в процессы принятия и реализации решений.