Prezident Xalq qabulxonalari tomonidan vazirlik va markaziy idoralar, hududiy sektorlar, sud organlari rahbarlarini jalb etgan holda Navoiy viloyatining Uchquduq, Karmana, Navbahor va Qiziltepa tumanlarida sayyor qabullar tashkil etildi.
Aholi murojaatlariga asosan hududlardagi ichki yoʻllar tekislanib, tosh-shagʻal, asfalt qoplamalari yotqizildi, elektr energiyasi, ichimlik suvi taʼminoti borasidagi qator kamchiliklar bartaraf etildi, tadbirkorlik faoliyatini boshlamoqchi boʻlgan fuqarolarga kredit ajratilishida amaliy yordam berildi, ish soʻrab kelganlarning murojaatlari ijobiy yechim topdi, ijtimoiy himoyaga muhtoj oilalarga koʻmak koʻrsatildi. Sud idoralariga oʻz huquqlarini tiklash uchun qilingan murojaatlar ham qonuniy tartibda koʻrib chiqildi.
Qiziltepa tumanining “Furqat” mahallasi aholisining ichki yoʻllarni taʼmirlash boʻyicha murojaati oʻrganib chiqilib, 2-sektor va yoʻl idoralari koʻmagida 7 kilometr yoʻlga qum-shagʻal aralashmasi, qariyb 10 kilometrlik ichki yoʻllarga asfalt qoplamalari yotqizildi. Yana 10 kilometr yoʻlni asfalt qilish “yoʻl xaritasi”ga kiritilib, bu ishlar 2020-2021-yillarga moʻljallangan investitsiya dasturi asosida amalga oshirilishi toʻgʻrisida fuqarolarga atroflicha maʼlumot berildi.
Qiziltepa tumanidagi “Demas” mahallasi Qatagʻon qishlogʻi aholisining ham ichki yoʻllar taʼmiri bilan bogʻliq murojaati ijobiy yechim topdi. Ishchi guruhi tomonidan koʻrilgan chora-tadbirlar samarasida qariyb 500 metr yoʻl shagʻallandi.
Tumanning “Mayta” mahallasida yashovchi Baxtiniso Tilavova bir hovlida 3 ta oila yashashi, tomorqada issiqxona qurish uchun sharoit borligi, lekin moliyaviy jihatdan imkoniyati yoʻqligini aytib, murojaat qildi. Uning murojaati qabulda oʻrganib chiqilib, kredit ajratishda amaliy yordam berildi. Taʼminotchi korxonalar orqali uning tomorqasiga 2 sotixli issiqxona qurilishi shu kunning oʻzida boshlanib, tayyor holatda topshirildi.
Ommaviy qabulda ichki ishlar vazirligi vakillariga tizim idoralari yoʻnalishlarida ham koʻplab murojaatlar kelib tushdi. Xususan, konimexlik Jalgʻas Jakipov 2015-yildan buyon ichki ishlar organlarida ishlashga ishtiyoqi yuqori ekani uchun hujjat topshirib kelayotgani, bu borada unga toʻsqinlik qiladigan qonuniy asoslar yoʻqligi, oʻtgan yillar davomida profilaktika inspektori yordamchisi lavozimida ishlaganligini aytib murojaat qildi. Uning sohada yetarli tajriba orttirgani, qiziqishi va layoqati inobatga olinib, murojaati ommaviy qabul doirasida tuzilgan komissiya tomonidan oʻrganib chiqilib, ijobiy xulosaga kelindi va u ishga qabul qilindi.
Oʻzbekiston Respublikasi Oliy sudi sudyalari tomonidan viloyat boʻyicha oʻtkazilgan jonli muloqotlar doirasida 182 ta fuqaro qabul qilindi. Jinoyat, fuqarolik, maʼmuriy ishlar boʻyicha hamda iqtisodiy sudlarga oid murojaatlarni koʻrib chiqish natijasida sudlar tomonidan jami 37 nafar shaxs jazoni oʻtashdan muddatidan oldin ozod qilindi, 20 nafar shaxsga nisbatan belgilangan jazo yengilrogʻiga almashtirildi, 38 nafar shaxsning ozodlikdan mahrum qilish jazosini oʻtash tartibi yengillashtirildi. Shular qatorida tadbirkorlik subyektlari, dehqon xoʻjaliklari va yakka tartibdagi tadbirkorlar foydasiga 3 mlrd. soʻmga yaqin 20 ta daʼvo arizalari joyida qanoatlantirildi. Nikohdan ajratish uchun murojaat qilgan 11 ta oila yarashtirildi.
Ommaviy qabul jarayonida nogironligi boʻlgan fuqarolarga tibbiy-reabilitatsiya vositalaridan koʻmak koʻrsatildi, ijtimoiy himoyaga muhtoj oilalar, koronavirus pandemiyasi sharoitida turmush sharoiti qiyinlashgan xonadonlarni qoʻllab-quvvatlashga qaratilgan amaliy saʼy-harakatlarga aholida eʼtibor berildi.
Qabullarda jami 638 nafar fuqaroning murojaatlari tinglandi va ulardan 644 ta masala qabul qilindi. Muammolarning 310 tasi (48%) joyida ijobiy hal etilib, qanoatlantirildi, 129 tasiga (20%) huquqiy tushuntirish berildi va 206 ta (32%) murojaat koʻrib chiqish uchun nazoratga olindi.

На выездном приеме в пользу предпринимателей было взыскано 3 миллиарда сумов
Народными приемными Президента Республики Узбекистан с привлечением руководителей министерств и центральных ведомств, территориальных секторов, судебных органов были организованы выездные приемы в Учкудукском, Карманинском, Навбахорском и Кызылтепинском районах Навоийской области.
На основании поступивших от населения обращений были выровнены и заасфальтированы внутренние дороги, устранены недостатки в обеспечении электрической энергией и питьевой водой, оказана практическая помощь гражданам, желающим заниматься предпринимательской деятельностью, в получении кредитов, положительно решены обращения граждан о трудоустройстве, оказана помощь социально уязвимым семьям. Также судебными органами в законном порядке были рассмотрены обращения граждан по поводу восстановления их прав.
Было изучено обращение населения махали Фуркат Кызылтепинского района по поводу ремонта внутренних дорог. С помощью руководства 2-го сектора и дорожных ведомств на 7 километрах дороги была уложена песчано-гравийная смесь, 10 километров внутренних дорог были заасфальтированы. Еще участок в 10 километров внутренней дороги был внесен в «дорожную карту» по асфальтированию. Эту работу планируется провести в 2020-2021 годах в рамках инвестиционной программы, о чем население было подробно проинформировано.
Положительно решилось и обращение населения села Катагон махалли Демас Кызылтепинского района, связанное с ремонтом внутренних дорог. Принятыми мерами со стороны рабочей группы был уложен щебень на 500 метрах дороги.
Жительница районной махалли Майта Бахтинисо Тилавова обратилась с просьбой оказать ей финансовую поддержку для строительства теплицы на приусадебном участке. Ее обращение было изучено в ходе приема, в результате чего гражданке была оказана практическая помощь в выделении кредита. Снабжающее предприятие в тот же день приступило к строительству теплицы на 2 сотках приусадебного участка и сдало ее в готовом виде.
На выездном приеме также поступило много обращений представителям министерства внутренних дел. В частности, Жалгас Жакипов изъявил желание работать в органах внутренних дел и с 2015 года готовит для этого документы. Он отметил, что нет законных оснований для воспрепятствования его работе и что в течение последних лет он работал помощником инспектора профилактики. Были приняты во внимание его большое желание и способности, и комиссией, созданной в рамках выездного приема, было вынесено положительное заключение, благодаря которому Ж.Жакипов был принят на работу.
Судьями Верховного суда Республики Узбекистан во время открытого диалога, проведенного в области, были приняты 182 гражданина. В результате рассмотрения обращений судами по уголовным, гражданским, административным и экономическим делам 37 лиц были досрочно освобождены от исполнения наказания, в отношении 20 лиц наказание заменено на более легкое, в отношении 38 человек установлен упрощенный порядок исполнения наказания. Наряду с этим в пользу субъектов предпринимательства, дехканских хозяйств и индивидуальных предпринимателей было удовлетворено около 20 исковых заявлений о взыскании 3 миллардов сумов. Обращения были удовлетворены на месте. 11 семей, подавших заявления на развод, были примирены.
На приеме гражданам, имеющим инвалидность, была оказана медико-реабилитационная помощь. Особого внимания заслуживает поддержка, оказанная семьям, нуждающимся в социальной защите, в условиях коронавирусной пандемии.
На приеме были заслушаны обращения 638 граждан. На месте было решено 48 процентов обращений. По поводу 20 процентов обращений даны правовые разъяснения, 32 процента обращений взяты под контроль для последующего рассмотрения.