Sayxunobod tumani Ittifoq mahalla fuqarolar yigʻinida mahallalarni obod qilish, ehtiyojmand, kambagʻal oilalarni moddiy va maʼnaviy qoʻllab-quvvatlash, ijtimoiy ahvolini yaxshilashga bagʻishlangan koʻrgazmali seminar boʻlib oʻtdi.
Sirdaryo viloyati hokimligi boshchiligida tashkil etilgan tadbirda viloyatdagi sektor rahbarlari, mahalla va oilani qoʻllab-quvvatlash viloyat boshqarmasi va tuman, shahar boʻlimlari boshliqlari, tumandagi oʻzini oʻzi boshqarish idoralari vakillari ishtirok etdi.
Prezidentimiz tomonidan aholi muammolarini aniqlash va hal etish mahallani xalq bilan davlat oʻrtasida ishonchli koʻprik boʻlishini amalda taʼminlash maqsadida joriy yilning fevral oyida Mahalla va oilani qoʻllab-quvvatlash vazirligi tashkil etilib, ushbu vazirlikning quyi boʻgʻini boʻlmish mahalla fuqarolar yigʻinlariga katta imkoniyat va sharoitlar yaratib berish mexanizmi ishlab chiqildi.
Bugungi kunda mahalla fuqarolari yigʻini tizimida faoliyat yuritayotgan mutasaddilarning asosiy vazifasi – kambagʻallikni qisqartirish, fuqarolarning muammolarini tizimli hal etish va hudud obodligini taʼminlashdan iborat. Obodlik kishining koʻziga zavq bagʻishlab, koʻngillarni nafis va musaffo tuygʻularga toʻldiradi. Yurt obodligiga hissa qoʻshish, avvalo xonadonlarni, koʻcha va xiyobonlarni, bir soʻz bilan aytganda mahallalarni obod qilishdan boshlanadi. Zero, mahallalarimiz obod boʻlsa, yurtimiz obod boʻladi, xalqimiz turmush tarzining farovonligi taʼminlanadi.
Bu borada Mahalla va oilani qoʻllab-quvvatlash vazirligi tashabbusi bilan butun mamlakatimiz boʻylab “Jonajon yurtim obodligiga oʻz hissamni qoʻshaman” shiori ostida tadbirlar tashkil etilmoqda.
Viloyatning Sayxunobod tumanida 19 ta fuqarolarni oʻzini oʻzi boshqarish organlari faoliyat yuritadi. Tuman rahbariyati tomonidan asosiy eʼtibor mahallalarni obod qilish, xizmat binosi va moddiy-texnika bazasi bilan taʼminlashga qaratilmoqda. Xususan, tumandagi 19 ta fuqarolar yigʻinlari uchun zamonaviy shakldagi alohida xizmat binolari qurish ishlari jadallik bilan olib borilmoqda. Shundan 6 ta mahalla binosida qurilish ishlari toʻliq yakuniga yetkazilib, foydalanishga topshirildi. Qolgan 13 tasida esa oxirgi pardozlash ishlari olib borilmoqda.
Kun-kecha Sirdaryo viloyati hokimi Gʻofurjon Mirzayev boshchiligida boʻlib oʻtgan koʻrgazmali seminar mahallalarni obod qilish, ehtiyojmand va kambagʻal oilalarni moddiy va maʼnaviy qoʻllab-quvvatlash, ijtimoiy ahvolini yaxshilash, aholi oʻrtasida mehnatsevarlik va xalqparvarlik tuygʻularini shakllantirish, xalq madaniyati, urf-odatlarini asrab qolish va mustahkamlashga qaratildi. Unda “Obod mahalla” mezonlari asosida viloyatdagi 224 ta fuqarolar yigʻinlarini obod qilishda Ittifoq mahalla fuqarolar yigʻinida amalga oshirilgan amaliy ishlar namuna qilib koʻrsatildi.
Seminar ishtirokchilari “Obod xonadon” tamoyili asosida ikkinchi sektor rahbari tomonidan kambagʻallikni qisqartirish borasida amalga oshirayotgan ijobiy ish tajribasi bilan tanishtirildi. Ittifoq mahalla fuqarolar yigʻinida yashovchi Ibodat Yunusova xonadonida oilani kambagʻallik darajasidan chiqarish borasida amalga oshirilgan ishlar yuqori baholandi.
– Koʻrsatilgan gʻamxoʻrliklar uchun barcha rahbarlarimizga chin dildan minnatdorlik bildiraman, – deydi Ibodat Yunusova. – Qizim Buxanifa Ergashevaning yashash sharoitini yaxshilash maqsadida uch quti asalari, 100 dona tovuq, ona-bola sigir berildi. Bundan tashqari, zamonaviy shakldagi tandirxona, tovuqxona, oʻtin saqlash joyi va molxona qurib berishdi. Tinch-xotirjam hayotimiz farovon oʻtayotgan kunlarimiz uchun shukr qilamiz.
Seminar ishtirokchilari Mahalla va oilani qoʻllab-quvvatlash Sayxunobod tumani boʻlimi uchun qurib foydalanishga topshirilgan xizmat binosida yaratilgan sharoitlar hamda shu joyning oʻzida maxsus “Tomorqa xizmati” masʼuliyati cheklangan jamiyati tomonidan aholini kambagʻallikdan chiqarish boʻyicha tashkil etilgan koʻrgazma yigʻilganlarda yaxshi taassurot qoldirdi.

Махалли станут благоустроенной обителью
В сходе граждан махалли «Иттифок» Сайхунабадского района состоялся показательный семинар, посвященный вопросам благоустройства махаллей, материальной и духовной поддержки, улучшения социального положения бедных семей.
В мероприятии, организованном Сырдарьинским областным хокимиятом, приняли участие руководители секторов, начальники областного управления по поддержке махалли и семьи и его районных, городских отделов, представители органов самоуправления района.
Президентом нашей страны в целях выявления и решения проблем населения путем превращения махалли в связующее звено между народом и государством в феврале текущего года было создано Министерство по поддержке махалли и семьи, разработан механизм создания широких условий и возможностей для сходов граждан махаллей, определенных нижним звеном нового ведомства.
На сегодняшний день главными задачами компетентных органов, работающих в системе сходов граждан махаллей, являются сокращение бедности, системное решение проблем граждан, обеспечение благоустроенности региона. Действительно, благоустроенность дарит радость людям, наполняет душу спокойствием. Благоустройство страны – это в первую очередь благоустройство домов, улиц и скверов, иными словами, благоустройство махаллей. Благоустроенные махалли – залог благоустроенной страны, благополучия населения.
Министерством по поддержке махалли и семьи по всей стране проводятся мероприятия под девизом «Буду вносить свой вклад в благоустройство своей родной страны».
В Сайхунабадском районе действуют 19 органов самоуправления граждан. Руководителями района основное внимание уделяется благоустройству махаллей, их обеспечению служебными зданиями и материально-технической базой. В ускоренном темпе ведутся работы по строительству отдельных служебных зданий современного типа для 19 сходов граждан махалли района. В частности, в 6 зданиях строительство полностью завершено, и они сданы в эксплуатацию. В остальных 13 ведется заключительная отделочная работа.
Состоявшийся на днях под руководством хокима Сырдарьинской области Гофуржона Мирзаева показательный семинар был направлен на благоустройство махаллей, материальную и духовную поддержку, улучшение социального состояния нуждающихся семей, формирование у населения трудолюбия и любви к родному краю, бережного отношения к национальной культуре, обычаям и традициям.
На семинаре в качестве примера для благоустройства 224 сходов граждан области на основе критериев «Благоустроенная махалля» была показана практическая работа, проделанная в сходе граждан махалли «Иттифок».
Участники семинара ознакомились с положительным опытом работы по сокращению бедности, проводимой руководителем второго сектора на основе принципа «Благоустроенный дом». В частности, дана высокая оценка мерам по выведению из бедности семьи Ибодат Юнусовой, проживающей в указанной махалле.
– Хочу выразить всем руководителям свою искреннюю признательность за заботу, – говорит И.Юнусова. – Для улучшения условий жизни моей дочери предоставлены 3 пчелиных улья, 100 кур, корова и теленок. Также построены современный тандыр, курятник, место для хранения дров, хлев. Мы благодарны за нынешнее спокойное и мирное небо над головой.
На участников семинара большое впечатление произвели условия, созданные в построенном и сданном в эксплуатацию служебном здании Сайхунабадского районного отдела по поддержке махалли и семьи, а также выставка по выведению населения из бедности, организованная здесь обществом с ограниченной ответственностью «Томорка хизмати».
Достигнуты договоренности о внедрении в других регионах положительного опыта работы, проводимой в Сайхунабадском районе по благоустройству махаллей, повышению благополучия населения.