Toshkent viloyati hokimi 300 nafarga yaqin tadbirkorning taklif va muammosini oʻrgandi
Tadbirkor Gulinur Abdullayevaning turizm sohasiga oid yangi investitsiya loyihasi nihoyatda jozibador boʻlib, koʻpchilikning eʼtiborini tortdi. U Toshkent viloyati Yuqori Chirchiq tumanidagi eski qurib qolgan koʻl boʻyida “Orom” dam olish zonasi barpo etmoqchi. Bu yerda restoran, akvapark, kottejlar, daryo boʻyida baliqchilik hududi barpo etiladi.
Tadbirkor biznes rejasiga koʻra, koʻlga yangidan suv olib kelinib, yangi hayot baxsh etiladi. Shuningdek, bu yerdagi oshxonalarda dunyodagi turli xil davlatlarning mazali taomlarini tayyorlash ham yoʻlga qoʻyiladi. Maqsad oromgohga turistlarni jalb qilib, yangi ish oʻrinlari yaratish. Buning uchun yetarli miqdorda elektr energiyasi va kanalizatsiya masalasida mahalliy hokimlikning yordami kerak boʻladi. Loyihaning umumiy qiymati 40 million AQSH dollari iborat boʻlib, mingga yaqin ish oʻrinlari yaratiladi. Mazkur loyiha ham joyida batafsil oʻrganib chiqilib, ijobiy hal etish yuzasidan koʻrsatmalar berildi.
Yaqinda Boʻstonliq tumanidagi “Xumson bulogʻi” oromgohida karantin qoidalariga rioya qilgan holda tashkil qilingan sayyor qabulda Toshkent viloyati hokimi Rustam Xolmatov tomonidan 300 nafarga yaqin tadbirkorning muammosi koʻrib chiqildi. Tadbirda ishtirokchilari murojaatlarining aksariyati turli xil turistik obeʼktlar qurish uchun yer maydoni ajratilishi bilan bogʻliq boʻldi. Bu ishchi guruhiga eng sara loyihalarni tanlash imkoniyatini berdi.
Toshkent viloyati axborot xizmati xabar qilishicha, Boʻstonliq tumanidagi “Chorvoq” erkin turistik zonasida tadbirkorlarga bir qator imtiyozlar berilayotganligi investorlarning turizmga boʻlgan qiziqishini oshirmoqda. Tabiiy iqlim sharoitidan kelib chiqib, tumanda turizm jadal rivojlanib bormoqda.
Xususan, tadbirkor Abror Adhamov taqdim etgan loyihaga koʻra, Boʻstonliq tumanida bir gektar maydonda koʻp tarmoqli reabilitatsiya markazi barpo etiladi. Loyiha muvofiq, 7-8 million AQSH dollari miqdorida investitsiya kiritilib, zamonaviy shifo maskani quriladi. “Chorvoq” erkin turistik zonasi direksiyasiga joy soʻrab, barcha zarur hujjatlarni topshirgan. Agar markaz ishga tushsa, 100 kishi yotib davolanish imkoniyatiga ham ega boʻladi, 150-200 kishi ish bilan taʼminlanadi. Sayyor qabulda tadbirkorning loyihasi ijobiy baho oldi.
Tadbirda respublika ahamiyatiga molik vazirlik va idoralar vakillari hamda viloyatdagi toʻrtta sektor rahbarlarining ishtirok etishi koʻtarilgan asosiy masalalarni joyida hamda bamasahat hal etishga yordam berdi.
– Biz bundan uch yil muqaddam Nanay qishlogʻida sobiq poliklinikaning ikkita binosini sotib oldik, – dedi tadbirkor Ahmadjon Umarov. – Qariyb 5 milliard soʻmga yaqin investitsiya kiritib, dam oluvchilar uchun uch qavatli mehmon uyi barpo etdik. Lekin binoda qishloq vrachlik punkti ham joylashganligi bois, faoliyatimizga xalaqit bermoqda. Shu bois, yangi qishloq vrachlik punkti binosi qurish uchun uchun yer ajratilsa, biz uni bunyod etish niyatimiz bor. Ushbu taklif bilan hokim qabuliga kelgandik, muammomiz ijobiy hal etilib, tegishli tashkilotlarga topshiriq berildi. Albatta, biz bundan xursandmiz.

Новый инвестиционный проект предпринимателя Гулинур Абдуллаевой отличается неординарностью, чем и привлек всеобщее внимание.
Она хочет создать зону отдыха «Ором» возле старого высохшего озера в Юкори-Чирчикском районе. Здесь построят ресторан, аквапарк, коттеджи, организуют рыбоводческую зону у реки. Согласно бизнес-плану возродят озеро. Главная цель – привлечь туристов и создать новые рабочие места. Для этого понадобится помощь местного хокимията в вопросах обеспечения зоны электроэнергией и прокладки канализационной сети. Общая стоимость проекта – 40 миллионов долларов США. Намечается создание почти тысячи рабочих мест. Данный проект рассмотрен и одобрен.
Недавно на выездном приеме, организованном хокимом Ташкентской области Рустамом Холматовым в зоне отдыха «Хумсон булоги» Бостанлыкского района с соблюдением всех карантинных требований были рассмотрены проблемы почти 300 предпринимателей. Большинство обращений касались выделения земли под строительство туристических объектов. Рабочая группа выбрала лучшие проекты.
По данным информационной службы хокимията Ташкентской области, предоставление ряда льгот предпринимателям в свободной туристической зоне «Чарвак» повышает интерес инвесторов. Благодаря природным климатическим условиям в районе ускоренно развивается туристическая отрасль.
В рамках проекта предпринимателя Аброра Адхамова на одном гектаре в Бостанлынкском районе будет построен многопрофильный реабилитационный центр. Согласно проекту, центр планируется построить за счет вложения 7-8 миллионов долларов инвестиций. Предприниматель направил в дирекцию свободной туристической зоны «Чарвак» все необходимые документы для получения земли. В будущем центре одновременно могут лечиться 100 человек. 150-200 человек будут обеспечены работой. На выездном приеме проект предпринимателя получил положительную оценку.
В коллегиальном и объективном решении вопросов на мероприятии важную роль сыграло участие в нем представителей министерств и ведомств, руководителей четырех секторов области.
– Три года назад мы приобрели два здания бывшей поликлиники в селе Нанай, - говорит предприниматель Ахмаджон Умаров. – Вложив около пяти миллиардов сумов, построили трехэтажную гостиницу. Однако действующий в здании сельский врачебный пункт мешает нашей деятельности. Мы готовы построить для сельского врачебного пункта новое здание, нужно только, чтобы выделили землю. Именно с данной просьбой мы и обратились к хокиму. Обращение решено положительно, соответствующим организациям даны указания по нашему вопросу. Мы очень рады!