Global tahdidga javob: O‘zbekiston tajribasi
Yangi turdagi koronavirusning tarqalishi jahon hamjamiyati uchun favqulodda holatga aylandi. Aksariyat ekspertlar tomonidan bu Ikkinchi jahon urushidan keyingi eng yirik ijtimoiy va iqtisodiy inqiroz sifatida ko‘rilmoqda.
Ayni vaqtda ko‘pchilik dunyo siyosati va iqtisodiyoti uchun ushbu pandemiyaning yakuniy oqibatlarini oldindan aytish qiyinligini bildirmoqda. AQShning sobiq davlat kotibi G. Kissinjerning fikricha, “koronavirus pandemiyasi jahon tartibotini butkul o‘zgartiradi, siyosiy va moliyaviy o‘zgarishlar bir nechta avlod hayotida davom etishi mumkin”. Ushbu fikr bilan bahslashish qiyin. Haqiqatan ham, COVID-19 pandemiyasi millionlab insonlar hayotini “oldin” va “keyin”ga ajratadi.
Qisqa muddatlarda virusning tarqalish ko‘lami bunga har qanday hodisaga shubha bilan qarovchilarni ham hayron qoldiryapti va ularning fikri o‘zgarishiga olib kelyapti. COVID-19 tarqalish geografiyasi 216 ta davlat va hududlarni qamrab olgan. Kasallanganlar soni 2,7 milliondan oshib ketdi, vafot etganlar esa 190 ming nafardan ortiqni tashkil etmoqda.
Barchamiz uchun bu pandemiya oldindan bilib bo‘lmaydigan, ammo tarix o‘zanini burib yuboradigan hodisa bo‘ldi. Dunyoda bironta ham davlat bu illatning ham epidemiologik, ham iqtisodiy tahdidlariga to‘liq tayyor emas ekan. Virus mamlakatlarning hududi, qudrati va ta’minlanganlik darajasidan qat’i nazar, zaif ekanligini ko‘rsatdi.
Bundan O‘zbekiston ham chetda qolmadi. 15 martda Toshkent shahrida birinchi marta virus bilan kasallanish holati qayd etildi. Ayni vaqtda virusning boshqa davlatlarda shiddat bilan tarqalishi O‘zbekiston uchun unga qarshi kurashishda xorij tajribasini o‘rganish va tegishli xulosalar qilishga imkon berdi.
Bugun shuni ishonch bilan aytish mumkinki, ushbu qimmatli vaqt bekorga sarflanmadi. O‘zbekiston Prezidenti tomonidan o‘z vaqtida qabul qilingan choralar koronavirus infektsiyasi tarqalishi xavfiga qarshi nafaqat taktik javob, balki o‘zida tibbiy, iqtisodiy va ijtimoiy xarakterdagi uzoq muddatga mo‘ljallangan qarorlar tizimini aks ettirgan, chuqur o‘ylangan yaxlit strategiyaga aylandi.
O‘zbekiston Prezidenti raisligida koronavirus infektsiyasi tarqalishining oldini olish, milliy iqtisodiyotga uning salbiy ta’sirini kamaytirish, ustuvor vazifalarni belgilab olish va aholining keng qatlamini manzilli qo‘llab-quvvatlash masalalariga bag‘ishlangan 14 ta videoselektor majlisi o‘tkazildi. Davlatimiz rahbari tomonidan ushbu masalalar bo‘yicha ikkita qaror va ettita Farmon imzolandi.
O‘zbekiston rahbarining COVID-19 xavfiga qarshi kurashdagi strategiyasi mohiyati nimalardan iborat?
Birinchidan, virusga qarshi vaktsina va kasallanganlarni tasdiqlangan samarali davolashning yo‘qligi sharoitida O‘zbekiston pandemiyani to‘xtatishda virus yuqishi mumkin bo‘lgan barcha yo‘lni — fuqarolarning “o‘zini yakkalash”, ijtimoiy masofalanish orqali to‘sdi. Shuningdek, kasallikni aniqlash va bemorlarni boshqalardan ajratish bo‘yicha faol choralar ko‘rdi.
Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti (JSST) qayd etishicha, istalgan pandemiyaga qarshi kurashdagi asosiy tamoyil, bu — kasallik manbalarini aniqlash va tarqalishining oldini olish, vaziyatni nazoratga olishdir. Boshqacha aytganda, “kasallik holatlari qanchalik tez aniqlansa, uni engish shunchalik oson bo‘ladi”.
O‘z vaqtida ko‘rilgan qat’iy va ob’ektiv zarur cheklovlar hisobiga mamlakatda kasallanganlar soni keskin va tartibsiz ortishining oldi olindi.
Bu borada samarali yondashuv sifatida “Xitoy modeli”ni ko‘rsatish mumkin. Xitoy hukumati tomonidan ko‘rilgan qat’iy choralar evaziga mamlakat epidemiyani va uning salbiy tendentsiyalarini to‘xtatishga va normal hayot jarayonini boshlashga erishdi.
Ta’kidlash kerakki, aksariyat mamlakatlar pandemiyani dastlabki bosqichda nazorat qilish imkonini qo‘ldan boy berdi. JSST murojaatlariga qaramasdan, ular vaziyatni jiddiy qabul qilmadi. Bu esa qanday oqibatlarga olib kelganini ko‘rib turibmiz. Afsuski, har kuni yuzlab va minglab odamlarning vafot etishi ko‘pchilik mamlakatlar uchun oddiy holga aylandi.
Ikkinchidan, holatni oldindan his eta bilish va tegishli choralar ko‘rish sog‘liqni saqlash tizimiga bosimni kamaytirdi. Shifokorlarda o‘z imkoniyatlarini yanada oshirish, kuchlarni mo‘ljallab olish va COVID-19 tarqalishi ustidan nazorat o‘rnatish uchun qimmatli vaqt vujudga keldi.
Karantindagi fuqarolarga malakali tibbiy yordam ko‘rsatish maqsadida Toshkent viloyatining O‘rta Chirchiq tumanida qisqa muddatlarda 10 ming kishiga mo‘ljallangan karantin hududi barpo etildi. Shuningdek, hozirda ushbu viloyatda 5 ming kishiga mo‘ljallangan ikkita infektsion shifoxona qurilishi yakunlanmoqda. Surxondaryo, Namangan va Navoiy viloyatlarida ham har biri ming kishiga mo‘ljallangan modul klinikalari va karantin punktlarini zarur jihozlar bilan ta’minlash ishlari boshlangan.
Mamlakatimizda o‘pkani sun’iy shamollatish va narkoz nafas olish uskunalarini ishlab chiqish sa’y-harakatlari olib borilmoqda. Shuningdek, koronavirusni aniqlashga qaratilgan test tizimini ishlab chiqish rejalashtirilgan.
Tibbiyot niqoblarini uzluksiz ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yilgan. Buning natijasida bir sutkada 4 million 500 ming niqob iste’molchilarga etkazilishiga erishildi. Shu o‘rinda ta’kidlash kerakki, O‘zbekiston dunyoda tibbiy niqoblar taqchilligi kuzatilmayotgan sanoqli davlatlardan biridir.
Ko‘rilgan choralar natijasida davolash ishlari shoshmashosharlik bilan emas, balki bemorlarni kelgusida reabilitatsiyaga yo‘naltirish orqali reja asosida amalga oshirilmoqda. Tibbiy xodimlar o‘z kuchlarini qayta tiklab olishlari va samarali faoliyat ko‘rsatishlari uchun har 14 kunda almashtirilmoqda. Aksariyat mamlakatlarda buning uchun imkoniyat yo‘q.
Qolaversa, O‘zbekiston Prezidentining tibbiyot xodimlarini ijtimoiy qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan qarori qabul qilindi. Unga ko‘ra, soha xodimlariga 5 milliondan 25 million so‘mgacha, agar xodim koronavirus infektsiyasini yuqtirib olgan taqdirda 100 milliondan 250 million so‘mgacha rag‘batlantirish to‘lovlari joriy etildi. Bu, o‘z navbatida, davlat o‘z qahramonlarini qo‘llab-quvvatlashini va ularning mehnatini qadrlashini bildiradi.
Buning natijasida mamlakatimizda ayrim davlatlarda kuzatilgan tibbiyot xodimlarining ishdan yoppasiga bo‘shash yoki hukumat e’tiborini qaratish maqsadida ko‘chaga chiqish hollari yuz bermadi.
Uchinchidan, inqiroz salbiy oqibatlarining fuqarolar farovonligiga ta’sirini kamaytirishga qaratilgan choralar qabul qilindi.
Fuqarolarni ijtimoiy qo‘llab-quvvatlash va iqtisodiyot tarmoqlarining barqaror faoliyat ko‘rsatishini ta’minlashga yo‘naltirilgan 10 trillion so‘m hajmidagi Inqirozga qarshi kurashish jamg‘armasi tashkil qilindi.
Xususan, Inqirozga qarshi kurashish jamg‘armasidan tadbirkorlarga imtiyozli kreditlar berish maqsadida 500 milliard so‘m ajratildi. Aholiga manzilli vaqtincha ish o‘rni yaratish uchun 200 milliard so‘m Jamoat ishlari fondiga o‘tkazildi.
Bundan tashqari, infratuzilma ob’ektlari qurilishini kengaytirish bo‘yicha, ayniqsa, qishloq joylarida o‘n minglab ish o‘rinlari yaratilishini ta’minlaydigan maxsus dastur amalga oshirilmoqda.
Pandemiyadan eng ko‘p zarar ko‘rgan iqtisodiyot tarmoqlari uchun (turizm, transport, xizmat ko‘rsatish sohasi va boshqalar) soliq ta’tillari va kommunal xizmatlar uchun to‘lovlarni kechiktirishga ruxsat berildi. 1 oktyabrgacha ko‘plab soliq turlari uchun bekor qilish yoki pasaytirilgan stavkalar ko‘rinishidagi imtiyozlar berildi.
Banklar o‘z mijozlari — tadbirkorlar va aholining qiyinchiliklarini tushungan holda ularga ajratilgan kreditlar to‘lov muddatlarini kechiktirmoqda, omonatlar muddatini avtomatik tarzda uzaytirmoqda. Ko‘plab tadbirkorlar iqtisodiy faoliyati “muzlatib qo‘yilgan” sharoitda, aylanma mablag‘larni to‘ldirish uchun kreditlardan foydalanishdi.
Fuqarolarning ijtimoiy himoyaga muhtoj qatlami ham e’tibordan chetda qolmadi. Bu masalada davlat va fuqarolik jamiyati o‘rtasida samarali sheriklik yuzaga keldi. Mamlakatimizning barcha hududida homiylik yordamlarini muvofiqlashtirish bo‘yicha tegishli markazlar tashkil qilindi. Bu ishlarga O‘zbekiston yoshlar ittifoqining 18,5 mingga yaqin ko‘ngillilari jalb qilingan. Bugungi kunga qadar ular 229 mingga yaqin muhtoj oilalarga bepul yordam ko‘rsatishdi.
Bundan tashqari, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan aholining ijtimoiy himoyaga muhtoj qatlamlarini manzilli qo‘llab-quvvatlash maqsadida “Saxovat va ko‘mak” umumxalq harakatini tuzish taklifi ilgari surildi. U tadbirkorlarni yordamga muhtojlarga faol ravishda ixtiyoriy tarzda o‘zlarining beg‘araz ko‘maklarini berishga chaqirdi.
O‘z navbatida, davlat bunday tadbirkorlarga soliq, lizing, kreditlar va zarur manbalardan foydalanish uchun turli imtiyoz va afzalliklar berish orqali kompensatsiyalar taqdim qiladi. Hozirda hukumat tomonidan xayriya yordamlarini amalga oshirayotgan tadbirkorlarni qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan qaror qabul qilinishi kutilmoqda. Bosh vazir o‘rinbosari J.Qo‘chqorov ta’kidlaganidek, tadbirkorlar tomonidan sarflangan mablag‘ to‘laligicha davlat tomonidan qoplab beriladi.
Majburlashni nazarda tutmaydigan, lekin biznesning ijtimoiy mas’uliyatini rag‘batlantiradigan ushbu model dunyoda keng qabul qilingan va o‘zining samaradorligini allaqachon isbotlagan. Etakchi xalqaro xayriya tashkiloti bo‘lgan “Charities Aid Foundation” ma’lumotlariga ko‘ra, tadbirkorlar tegishli soliq va boshqa imtiyozlaridan foydalanishsa, xayriya faoliyatiga daromadining 12 foizidan ko‘proq mablag‘larini ajratadilar.
Ayni vaqtda inflyatsiya darajasi oshishi ehtimolini tug‘dirishi va byudjet mablag‘lari taqchilligi ortishini keltirib chiqarishi mumkin bo‘lgan aholiga pul tarqatish amaliyotidan farqli ravishda Prezident tomonidan taklif qilingan model nafaqat muhtoj odamlarga ko‘mak, balki ularning iqtisodiy faolligining o‘sishiga ham xizmat qiladi. Hududlarda faoliyat yuritayotgan tadbirkorlar markazdagi mas’ullarga qaraganda joylardagi ahvoldan yaxshi xabardordirlar. Ular muhtojlarga nafaqat manzilli yordam berishlari, balki ish o‘rinlari yaratishlari hamda mahsulot ishlab chiqarish uchun zarur xom ashyolarni etkazib berishlari mumkin. Zero, bu o‘rinda aniq yo‘naltirilgan va samarali yondashuv muhim.
Koronavirus bilan kurashish maqsadida mamlakatda iqtisodiy faollikni sezilarli darajada kamaytirish, inqirozga qarshi keng ko‘lamli chora-tadbirlarni amalga oshirish uchun qat’iy irodali qaror qabul qilish oson emas, albatta. Davlat juda katta xarajatlarni o‘z zimmasiga olishi byudjetga katta zarar etkazadi. Faqat er solig‘i va jismoniy shaxslardan olinadigan mol-mulk solig‘i to‘lanishining kechiktirilishi byudjet tushumini 3 baravarga qisqartirdi. Mavjud vaziyat byudjetni qayta ko‘rib chiqish, xarajatlarni kamaytirish va qayta yo‘naltirish, shuningdek, ba’zi rejalarni amalga oshirishni kechiktirishni taqozo etadi.
Biroq hukumat uchun asosiy jihat — fuqarolarning sog‘lig‘ini himoya qilish, ijtimoiy majburiyatlarni bajarish vazifalari o‘zgarishsiz qolmoqda. Bu haqda davlatimiz rahbari 10-aprel kuni o‘tkazgan videoselektor yig‘ilishida ta’kidlaganidek: “Biz bu xatarga qarshi kurashda mamlakat ichida bo‘ladimi, yurtimizdan tashqarida bo‘ladimi, bor kuch va imkoniyatlarimizni to‘la safarbar etamiz. Vatanimizda yashayotgan hech bir inson, hech bir oila davlatimiz va jamiyatimizning e’tibori va g‘amxo‘rligidan chetda qolmasligi kerak”.
Shu sababli O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti tashabbusi bilan ishlab chiqilgan strategiya yurtdoshlarimiz tomonidan yakdil qo‘llab-quvvatlanmoqda. “Ijtimoiy fikr” respublika jamoatchilik fikrini o‘rganish markazi ma’lumotlariga ko‘ra, so‘rovda qatnashganlarning 92,3 foizi hukumat tomonidan koronavirusga qarshi kurashish bo‘yicha ko‘rilayotgan choralarni to‘la ma’qullaydi. Shu bilan birga, respondentlarning deyarli uchdan bir qismi — 27,1 foizi pandemiyaga qarshi choralarni kuchaytirish tarafdori ekanini bildirgan. Ularning fikricha, karantin qoidalariga rioya qilmaganlik uchun fuqarolarning shaxsiy javobgarligini oshirish zarur.
Aholi mamlakat rahbariyatining sa’y-harakatlarini qo‘llab-quvvatlabgina qolmay, balki karantin tartibiga rioya qilish chaqirig‘iga ijobiy javob berdi. Xususan, mamlakatimiz fuqarolari MDH hududida eng intizomli deb topildi. O‘zbekiston “Yandeks” internet-resursi taqdim etgan MDH mamlakatlari orasida “o‘zini yakkalash” reytingida etakchilik qilmoqda.
Bu raqamlarning barchasi shunchaki statistika emas, balki bu aholining hokimiyatga bo‘lgan ishonchi, to‘g‘ri yo‘nalishdagi faoliyatining tan olinishidir. Zero, aholining ko‘magisiz, xavfni to‘la tushunmasdan turib, hech qanday karantin samarali bo‘lmaydi.
Shu bilan birga, barcha inqirozlar o‘tib ketishini unutmaslik lozim. Hozirgi vaqtda mutaxassislar koronavirus holatlari aniqlanmagan yoki epidemiologik vaziyat yaxshilangan hududlarda karantin cheklovlarini bosqichma-bosqich yumshatish choralarini ko‘rmoqda. Profilaktika va gigiena qoidalariga to‘liq rioya qilingan holda, barcha turdagi qurilish ishlariga ruxsat berish rejalashtirilgan. Ushbu soha 1 million 325 ming kishini ish bilan ta’minlaydi va sanoatning boshqa tarmoqlarida bandlikni qo‘llab-quvvatlaydi.
Bunday sharoitda karantindan chiqish jarayoni uning qoidalariga rioya qilishdan kam bo‘lmagan ahamiyatga ega. Bu borada shoshilish kerak emasligini Xitoy tajribasida ko‘rish mumkin. O‘zbekiston Prezidenti ta’kidlaganidek, barcha ishlar oqilona, xalq deputatlari mahalliy Kengashlari va aholining roziligi bilan amalga oshiriladi. Shu munosabat bilan, hushyorlikni yo‘qotmaslik, pandemiya tahdidlarini engib o‘tish uchun barcha resurslarni safarbar qilishni davom ettirish va sinovlarga munosib qarshi turish muhimdir.
Biz allaqachon eng asosiy narsani amalga oshirdik — ko‘rilgan chora-tadbirlar eng yomon holatni bartaraf etishga, bemorlar soni nazoratsiz o‘sishining oldini olishga va sog‘liqni saqlash tizimining barqarorligini ta’minlashga imkon berdi. Biz kasallikni hali engmadik, ammo shubhasiz, to‘g‘ri yo‘ldan ketyapmiz.

Вспышка нового типа коронавируса во всех отношениях стала чрезвычайной ситуацией международного значения. Она рассматривается многими экспертами как самый масштабный социальный и экономический кризис со времен Второй мировой войны.
Окончательные последствия для мировой политики и экономики пока еще трудно предсказать. Однако, как заметил бывший Госсекретарь США Генри Киссинджер, пандемия коронавируса навсегда изменит мировой порядок, политические и финансовые потрясения могут продолжаться в течение нескольких поколений. С этим определенно трудно поспорить, пандемия COVID-19 во многом разделила жизнь миллионов людей на до и после.
Масштабы распространения вируса за сравнительно короткое время поражают и заставляют менять мнение даже скептиков. География COVID-19 — 216 стран и территорий, число инфицированных — более 2,7 миллиона человек, жертв — свыше 190 тысяч.
Для всех нас эпидемия стала «черным лебедем», критическим событием, которое невозможно предсказать, но тем не менее коренным образом меняющим ход истории. Ни одно государство мира не было полностью готово ни к эпидемиологическим, ни к экономическим вызовам COVID-19. Вирус показал уязвимость всех стран независимо от их территории, достатка, государственной мощи.
Не стал исключением и Узбекистан. 15 марта в Ташкенте зафиксирован первый случай заражения. При этом стремительное шествие вируса по другим странам дало Узбекистану шанс присмотреться к зарубежному опыту, сделать соответствующие выводы.
Эта возможность не была растрачена впустую. Меры реагирования, предпринятые Президентом Узбекистана, стали не просто тактическим ответом на угрозу распространения коронавирусной инфекции, а воплотились в продуманную и целостную стратегию, включающую систему долгосрочных решений медицинского, экономического и социального характера.
Только за последний месяц Президент Узбекистана провел 14 видеоселекторных совещаний, посвященных реализации мер по сдерживанию коронавирусной инфекции, минимизации негативного влияния пандемии на отрасли национальной экономики, определению приоритетных и адресных мер поддержки широких слоев населения. По этим вопросам главой государства подписаны два указа и семь постановлений.
В чем же заключается суть стратегии руководства Узбекистана по противодействию вызовам пандемии COVID-19?
Во-первых, в условиях отсутствия вакцины и доказанного эффективного лечения Узбекистан выбрал наиболее очевидный путь сдерживания пандемии — блокирование всех путей передачи вируса за счет самоизоляции граждан и социального дистанцирования, активного проведения мероприятий по выявлению и локализации больных.
ВОЗ подчеркивает, что самый главный принцип борьбы с пандемией — держать ситуацию под контролем, выявлять и локализовывать источники распространения болезни. Иными словами: чем быстрее все случаи болезни будут обнаружены, проверены и изолированы, тем легче будет обуздать вирус.
Благодаря строгим и объективно необходимым ограничениям, которые действуют сейчас, удалось избежать взрывного и неконтролируемого роста заболеваемости.
Примером эффективности такого подхода служит «китайская модель». Принятые жесткие меры позволили КНР в корне переломить негативные тенденции, остановить эпидемию, начать процесс возвращения к обычной жизни.
Стоит отметить, что многие страны упустили возможность локализовать пандемию на раннем этапе. Вопреки призывам ВОЗ, они не признавали всю серьезность ситуации. Мы видим, к каким последствиям это привело. К сожалению, ежедневные потери граждан, исчисляемые в сотнях и тысячах, стали для многих стран закономерным явлением.
Во-вторых, действия на опережение позволили снизить давление на систему здравоохранения. У медиков появилось драгоценное время для наращивания своего потенциала, переориентации мощностей, установления контроля над распространением COVID-19. Для оказания квалифицированной медицинской помощи гражданам, помещенным на карантин, в Уртачирчикском районе Ташкентской области оперативно возведена карантинная зона на десять тысяч мест. В столичной области завершается строительство двух инфекционных больниц на пять тысяч мест. В Сурхандарьинской, Наманганской и Навоийской областях начато оснащение модульных клиник на тысячу мест каждая, а также карантинных пунктов.
Идет налаживание производства собственных аппаратов искусственной вентиляции легких и наркозно-дыхательных аппаратов. Планируется также запуск местного производства тест-систем на коронавирус. Обеспечено беспрерывное производство медицинских масок. В результате суточный выпуск этой продукции удалось довести до 4 миллионов 500 тысяч единиц. Узбекистан одна из немногих стран, где не наблюдается дефицита масок. Благодаря предпринятым мерам лечение происходит не в авральном режиме, а планомерно, путем дальнейшего направления больных на реабилитацию. Организована
14-дневная ротация медицинского персонала, успевающего пройти реабилитацию и отдых для эффективного восстановления сил. Для многих государств это непозволительная роскошь.
Было принято постановление Президента Узбекистана, направленное на социальную поддержку медицинских работников. Введены ежемесячные поощрительные выплаты медикам в размере от пяти до 25 миллионов сумов, а также от 100 до 250 миллионов сумов в случае заражения. Государство не оставляет своих героев и пытается по возможности вознаградить за неоценимый труд. Как результат, Узбекистана не коснулись печальные примеры массовых увольнений медработников или их выхода на улицы в попытках обратить на себя внимание властей.
В-третьих, предприняты беспрецедентные меры по минимизации негативных последствий текущего кризиса на экономику и благосостояние граждан.
Создан Антикризисный фонд в объеме десяти триллионов сумов, средства которого направляются на социальную поддержку граждан и обеспечение устойчивого функционирования отраслей экономики. В частности, из Антикризисного фонда 500 миллиардов сумов выделены для выдачи льготных кредитов предпринимателям. В Фонд общественных работ перечислено 200 миллиардов сумов для адресного создания временных рабочих мест для населения. Кроме того, реализуется специальная программа расширения строительства объектов инфраструктуры, что обеспечит создание многих десятков тысяч рабочих мест, особенно в сельских районах. Для отраслей экономики, наиболее пострадавших от пандемии (туризм, транспорт, отрасль услуг и другие сферы), предоставлены налоговые каникулы, отсрочки по уплате счетов за коммунальные услуги. По многим видам налогов до 1 октября предоставлены льготы в виде отмены или снижения ставок.
Понимая трудности своих клиентов — предпринимателей и населения — банки предоставляют отсрочки по привлеченным кредитам, автоматически продлевают депозиты. Многие предприниматели воспользовались в условиях «замораживания» экономической активности кредитами на пополнение оборотных средств.
Без внимания не остались и социально уязвимые категории граждан. В этом вопросе проявилось эффективное партнерство государства и гражданского общества. Во всех регионах созданы соответствующие центры по координации помощи. К работе в них привлечены около 18,5 тысячи волонтеров Союза молодежи Узбекистана. На сегодняшний день ими уже оказана безвозмездная помощь около 229 тысячам нуждающихся семей.
В целях адресной поддержки социально уязвимых слоев населения Президентом Узбекистана выдвинуто предложение о создании общенародного движения «Доброта и поддержка». Лидер страны призвал предпринимателей добровольно взять на себя бескорыстную обязанность активно оказывать помощь тем, кто в ней нуждается. Государство предоставит таким предпринимателям компенсации через льготы и преференции по налогам, лизингу, кредитам, доступу к необходимым ресурсам. Ожидается, что правительство примет отдельное постановление по господдержке предпринимателей, оказывающих благотворительную помощь. Как заявил заместитель Премьер-министра Джамшид Кучкаров, каждый потраченный предпринимателем сум будет компенсирован государством.
Данная модель, предусматривающая не принуждение, а стимулирование социальной ответственности бизнеса, широко принята в мире и уже доказала свою результативность. По данным ведущей международной благотворительной организации «Charities Aid Foundation», предприниматели на 12 процентных пунктов больше жертвуют на благотворительные цели, если они пользуются соответствующими налоговыми льготами и другими преференциями.
Более того, в отличие от «вертолетных денег», которые создают риски разгона инфляции и увеличения дефицита бюджета, предложенная Президентом модель позволит не просто помочь реально нуждающимся людям, а простимулировать их экономическую активность. Предприниматели, работающие на той или иной территории, лучше бюрократии в центре знают о реальном положении дел на местах, могут адресно помочь не просто деньгами, а создать рабочие места, предоставить безработным необходимое сырье для запуска производства товаров и услуг. Помощь помощи рознь, и в ней нуждаются не все, здесь важен точечный и максимально эффективный подход.
Понятно, что волевое решение в целях борьбы с коронавирусом значительно снизить экономическую активность в стране, принять широкие антикризисные меры далеко не простое. Государство несет колоссальные издержки, испытывает существенную нагрузку на бюджет. Только из-за переноса уплаты земельного налога и налога на имущество для физических лиц поступления по ним сократились в три раза. Текущая ситуация также вынуждает пересматривать бюджет, перенаправлять и сокращать многие статьи расходов, откладывать реализацию некоторых планов.
Главное остается неизменным — защита здоровья граждан, выполнение взятых на себя социальных обязательств. Как заявил Президент Шавкат Мирзиёев, «Мы задействуем все силы и возможности, будь то внутри страны или за ее пределами, в борьбе с этим вызовом. Ни один человек, ни одна семья в нашей стране не должны остаться без внимания и заботы государства и общества». Именно поэтому разработанная главой Узбекистана стратегия поддерживается абсолютным большинством граждан. По данным Центра изучения общественного мнения «Ижтимоий фикр», 92,3 процента опрошенных полностью одобряют меры, предпринимаемые властями по противодействию коронавирусу. Более того, почти треть респондентов — 27,1 процента, выступают за усиление противоэпидемиологических мероприятий. По их мнению, необходимо повысить требования личной ответственности граждан за несоблюдение правил карантина.
Население не просто поддержало усилия руководства страны, но и широко откликнулось на призыв соблюдения карантинного режима. Граждане нашей страны стали самыми дисциплинированными на постсоветском пространстве. Узбекистан лидирует в рейтинге самоизоляции среди стран СНГ, представленном интернет-ресурсом «Яндекс». Приведенные числа не просто статистика, это — показатель уровня доверия населения власти, признание движения в верном направлении. Без поддержки граждан, без всеобщего понимания важности происходящего никакой карантин не будет эффективным.
Вместе с тем необходимо помнить, что любой кризис — явление проходящее. В настоящее время специалисты прорабатывают поэтапное смягчение карантинных ограничений в регионах, где не были выявлены случаи коронавируса или эпидемиологическая обстановка улучшилась. Планируется разрешить все виды строительных работ при условии полного соблюдения правил профилактики и гигиены. Данная сфера обеспечивает работой 1 миллион 325 тысяч человек и поддерживает занятость в других отраслях.
В этих условиях не менее важную роль, чем соблюдение карантина, будет играть процесс выхода из него. Пример Китая опять же показывает, что в данном деле не может быть спешки. Как заявил Президент Узбекистана, все необходимо делать с умом, по согласованию с районными Кенгашами народных депутатов, представителями народа. Важно не расслабляться, не терять бдительность, продолжить мобилизацию всех ресурсов для преодоления вызова, достойно выдержать обрушившиеся на нас испытания.
Главное уже сделали: предпринятые меры позволили избежать худшего сценария, предотвратить бесконтрольный всплеск числа заболевших, обеспечить стабильность системы здравоохранения. Болезнь еще не побеждена, но нет сомнений, что мы на верном пути.