Aholini ijtimoiy muhofaza qilish va qo‘llab-quvvatlash maqsadida Adliya vazirligi 2018 yildan beri “Biz birgamiz” ijtimoiy loyihasini yo‘lga qo‘ygan. Loyiha doirasida aholining zaif qatlamlariga ijtimoiy va iqtisodiy ko‘mak berishga alohida e’tibor qaratib kelinmoqda.
Koronavirus infektsiyasi tarqalishiga qarshi kurashish maqsadida insonlarning harakatlanishiga ayrim cheklovlar kiritilganligi natijasida avvalo aholining ehtiyojmand qatlami, ya’ni kam ta’minlangan oilalar, yolg‘iz keksalar, nogironligi bor shaxslar va ishsiz fuqarolarni zaruriy mahsulotlar bilan ta’minlash ehtiyoji ortmoqda.
Bunday sharoitda Shodiev xalqaro fondi O‘zbekiston Respublikasi Hukumati tomonidan olib borilayotgan chora-tadbirlarga o‘zining hissasini qo‘shishga va dastlabki bosqichda aholining kam ta’minlangan qatlamiga moddiy ko‘mak berishga tayyorligini ma’lum qildi.
Olib borilgan o‘rganishlar natijasida Adliya vazirligi, Shodiev xalqaro fondining O‘zbekistondagi vakolatxonasi va “Madad” nodavlat notijorat tashkilotlari tomonidan respublika bo‘yicha 1 500 dan ortiq yordamga muhtoj oilalar aniqlandi. Fondning yordami bilan jami 13 turdagi birlamchi oziq-ovqat mahsulotlari va tibbiyot vositalarini o‘z ichiga olgan ijtimoiy yordam to‘plamlari shakllantirildi.
Mazkur ijtimoiy yordam to‘plamlari ortilgan avtoulovlar respublikaning olis hududlarida yashovchi yurtdoshlarimizga etkazish uchun yo‘lga chiqdi. Ijtimoiy yordam to‘plamlarini egalariga topshirish paytida hududiy adliya organlari va “Madad” nodavlat notijorat tashkilotining joylardagi filiallari tomonidan ularga huquqiy tushuntirishlar beriladi.
Shu o‘rinda, Adliya vazirligi va Fond barchani o‘z fuqarolik mas’uliyatlarini to‘liq his etishga, o‘rnatilgan qonun-qoidalar va tartiblarga so‘zsiz rioya etishga, bu borada kechayu-kunduz xizmat qilayotgan tashkilotlar xodimlariga, ayniqsa shifokorlarga hurmat bilan munosabatda bo‘lishga chaqiradi.

Мы вместе: дан старт благотворительному проекту, направленному на поддержку нуждающихся слоев населения
В целях социальной защиты и поддержки населения Министерством юстиции с 2018 года реализуется социальный проект “Мы вместе”. В его рамках особое внимание уделяется оказанию социальной и материальной помощи уязвимым слоям населения.
С целью предотвращения распространения коронавирусной инфекции внесены некоторые ограничения на передвижение граждан, в связи с чем возрастает спрос на обеспечение продуктами жизненной необходимости прежде всего уязвимых слоев населения, то есть малообеспеченных семей, одиноких престарелых, лиц с инвалидностью и безработных.
В подобной ситуации Международный фонд Шодиева выразил готовность внести свой вклад в осуществляемые правительством Республики Узбекистан меры и оказать на первом этапе материальную помощь малообеспеченным слоям населения.
В результате проведенных изучений Министерством юстиции совместно с представительством Международного фонда Шодиева в Узбекистане и негосударственной некоммерческой организацией “Мадад” по республике выявлено свыше 1 500 семей, нуждающихся в помощи. При поддержке фонда сформированы комплекты гуманитарной помощи, включающие в себя 13 видов первичных продовольственных продуктов и медицинских средств.
Автоколонна с этим гуманитарным грузом направилась к нашим соотечественникам, проживающим в отдаленных регионах республики. Во время передачи комплектов сотрудниками региональных органов юстиции и филиалов ННО “Мадад” на местах жителям будут даны правовые разъяснения.
При этом Министерство юстиции и фонд призывают всех граждан полностью выполнять свои гражданские обязанности, неукоснительно соблюдать все установленные правила и порядок, с уважением относиться к сотрудникам организаций, в частности врачам, которые днем и ночью находятся на службе у народа.