Namangan viloyati hokimligi, viloyat ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish boshqarmasi, “Toza hudud” DUK hamda “Meros” jamgʻarmasi hamkorligida oʻtkazilgan aksiyada viloyat hokimligi, Ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish boshqarmasi, Yoshlar ittifoqi viloyat kengashi, nuroniylar va mehnat faxriylari, Oʻzbekiston Qahramonlari, volontyorlar, viloyat korxona va tashkilotlari rahbar va xodimlari faol ishtirok etdi.
Mamlakatimizda daraxtzorlar barpo etish orqali atmosfera havosini tozalash va ekologik muvozanatni saqlash maqsadida oʻtkazilayotgan “Yashil Vatanim” aksiyasi doirasida Namangan shahridagi Boborahim Mashrab xiyoboni, viloyat musiqali drama va komediya teatri atrofi, yoʻllar boʻyiga 2 ming 500 tupdan ortiq manzarali daraxt koʻchatlari ekildi.
Taniqli xonandalar, kino va teatr aktyorlari ishtirokidagi madaniy dasturlar, oʻzbekona hashar udumiga muvofiq doshqozonda palov tayyorlab, hasharchilar dasturxoniga tortilgani tadbirga bayramona koʻtarinkilik bagʻishladi.
Viloyat boʻyicha 15 million tupdan koʻproq mevali va manzarali daraxt ekish koʻzda tutilgan aksiya 20-aprelgacha davom etadi.

Акция "Yashil Vatanim"
В акции, организованной при сотрудничестве хокимията, Управления по экологии и охране окружающей среды Наманганской области, ГУП "Тоза худуд" и фонда "Мерос", активное участие приняли руководители и работники данных организаций, а также областных предприятий и организаций, совета Союза молодежи, представители старшего поколения и ветераны труда, герои Узбекистана, волонтеры.
В рамках акции "Yashil Vatanim" на проспекте Боборахима Машраба в Намангане, вокруг областного музыкального театра драмы и комедии, вдоль дорог посадили более 2 тысяч 500 саженцев декоративных деревьев.
Представленные культурные программы при участии известных исполнителей, актеров кино и театра, праздничный плов, приготовленный в соответствии с добрыми традициями узбекского хашара, создали участникам мероприятия приподнятое праздничное настроение.
Акция в области будет продолжаться до 20 апреля. В ее рамках предусмотрена посадка более 15 миллионов саженцев фруктовых и декоративных деревьев.