Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Oʻzbekiston xalqiga Yangi yil tabrigi
Mana shu quvonchli lahzalarda siz, azizlarni, koʻp millatli butun xalqimizni Yangi yil bayrami bilan chin qalbimdan muborakbod etaman!Barchangizga sihat-salomatlik, oilaviy baxt tilayman!
Oʻtib borayotgan yil mamlakatimiz uchun unutilmas voqealarga boy boʻldi. Turli qiyinchilik va sinovlarni ham boshimizdan kechirdik.
Xalqimizning fidokorona mehnati bilan “Faol investitsiyalar va ijtimoiy rivojlanish yili”da ulkan yutuqlarga erishdik. Mamlakatimiz salohiyati va raqobatbardoshligini oshirish yoʻlida yangi qadamlar qoʻyildi.
Iqtisodiyotimizning yetakchi soha va tarmoqlari jadal rivojlanmoqda. Yuqori texnologiyalarga asoslangan zamonaviy korxonalar, yangi transport tizimlari ishga tushirilmoqda.
Mirishkor dehqon va fermerlarimiz, murakkab ob-havo sharoitiga qaramasdan, moʻl hosil yetishtirdilar.
Kichik biznes va xususiy tadbirkorlikka keng yoʻl ochildi.
Yil davomida hududlarda aholi, ayniqsa, yoshlarimiz, xotin-qizlar uchun koʻplab yangi ish oʻrinlari yaratildi.
Davlat dasturlari asosida shahar va qishloqlarimiz, yurtimiz qiyofasi butunlay oʻzgarmoqda.
2019-yilda ming-minglab yurtdoshlarimiz, jumladan, kam taʼminlangan oilalar shinam uy-joylarga ega boʻldilar.
Ilm-fan, taʼlim va tarbiya sohasida tub burilish davri boshlandi.
Yangi-yangi bogʻcha va maktablar, oliy oʻquv yurtlari, yetakchi xorijiy universitetlarning filiallari, shifoxonalar, madaniyat va sport maskanlari bunyod etilmoqda.
Eng muhimi, odamlarimizning hayot darajasi, Vatan taqdiriga daxldorlik tuygʻusi, ertangi kunga ishonchi tobora kuchaymoqda.
Jamiyatimizda demokratiya tamoyillari, ochiqlik va erkinlik muhiti chuqur qaror topmoqda.
Kuni kecha Oliy Majlis va mahalliy Kengashlarga boʻlib oʻtgan saylovlar buni yaqqol tasdiqladi. Saylovlar Oʻzbekiston demokratik taraqqiyot yoʻlidan ortga qaytmasligini yana bir bor isbotladi.
Mustaqilligimiz, osoyishta hayotimiz kafolati boʻlgan Qurolli Kuchlarimizning jangovar salohiyati mustahkamlanmoqda.
Tinchliksevar va amaliy tashqi siyosat olib borayotgan davlatimizning xalqaro maydondagi obroʻ-eʼtibori ortib bormoqda.
Muxtasar aytganda, 2019-yil yangi Oʻzbekiston tarixida har tomonlama yorqin iz qoldirmoqda.
Biz milliy yuksalishning muhim bosqichiga qadam qoʻymoqdamiz.
2020-yilda ham iqtisodiy va ijtimoiy sohalarda keng koʻlamli islohotlarimizni faol davom ettiramiz.
Xususiy mulk, tadbirkorlik va biznes uchun yanada qulay muhit yaratishga, yangi ish oʻrinlari tashkil etishga alohida ahamiyat qaratamiz. Ish haqi, pensiya, stipendiya va nafaqalarni, aholi real daromadlarini koʻpaytirish eʼtiborimiz markazida boʻladi.
Odamlarimizning yashash sharoitini, kommunal-maishiy xizmat sifatini yaxshilash, arzon va qulay uy-joylar qurish boʻyicha boshlagan ishlarimizni yanada kengaytiramiz.
Farzandlarimizga munosib taʼlim va tarbiya berishga, ularning qobiliyat va isteʼdodini roʻyobga chiqarishga barcha kuch va imkoniyatlarimizni safarbar etamiz.
Aholi salomatligini mustahkamlash, sogʻlom turmush tarzini qaror toptirishga qaratilgan ishlarimiz yangi bosqichga koʻtariladi.
Nuroniy faxriylarimiz, munis opa-singillarimizga eʼtibor va gʻamxoʻrlikni yanada kuchaytiramiz.
Ijtimoiy himoya va koʻmakka muhtoj yurtdoshlarimizni doimiy qoʻllab-quvvatlashga birinchi darajali ahamiyat beramiz.
Tinchlik va barqarorlikni, jamiyatimizda oʻzaro hurmat va ahillikni mustahkamlash asosiy vazifamiz boʻlib qoladi.
Bu borada dunyo hamjamiyati, avvalo, yon qoʻshnilarimiz bilan samarali hamkorlikni har tomonlama kuchaytiramiz.

Новогоднее поздравление Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева народу Узбекистана
В эти радостные мгновения от всей души поздравляю вас, весь наш многонациональный народ с Новым годом! Желаю всем вам здоровья и семейного счастья!
Уходящий  год запомнился нам яркими событиями.  Были также разные трудности и испытания.
Благодаря самоотверженному труду нашего народа в Год активных инвестиций и социального развития мы достигли значительных результатов.
Сделаны новые шаги на пути повышения потенциала и конкурентоспособности нашей страны. Динамично развиваются ведущие сферы и отрасли национальной экономики. Вводятся в строй современные предприятия, основанные на высоких технологиях, а также новые транспортно-коммуникационные сети.
Наши умелые дехкане и фермеры, несмотря на сложные погодные условия, добились богатого урожая.
Открыты широкие возможности для развития малого бизнеса и частного предпринимательства.
Создаются новые рабочие места, особенно для молодежи и женщин.
В ходе реализации государственных программ преображается облик наших городов и сел, всей страны в целом.
В 2019 году тысячи семей, в том числе малообеспеченных, справили новоселье.
Начался новый этап в развитии сферы науки, образования и воспитания. Строится много детских садов, открываются новые вузы, филиалы ведущих зарубежных университетов, учреждения здравоохранения, культуры и спорта.
Самое главное, повышается уровень жизни наших граждан, растет их чувство сопричастности к судьбе Родины, уверенность в завтрашнем дне.
В жизни нашего общества все больше утверждаются принципы демократии и открытости, углубляется процесс либерализации всех сфер.
Это наглядно подтвердили состоявшиеся на днях выборы в Олий Мажлис и местные Кенгаши. Они еще раз доказали, что Узбекистан не свернет с пути демократического развития.
Укрепляется обороноспособность Вооруженных Сил страны, являющихся гарантом нашей независимости, безопасной и спокойной жизни.
В международном сообществе растет авторитет нашего государства, которое проводит миролюбивую и конструктивную внешнюю политику.
Одним словом, 2019 год оставит яркий след в истории нового Узбекистана.
Мы вступаем в важный этап нашего развития – этап национального прогресса.
В 2020 году мы еще активнее продолжим широкомасштабные социально-экономические реформы.
Особое внимание будет уделено формированию еще более благоприятных условий для частной собственности, развития предпринимательства и бизнес-среды, созданию новых рабочих мест.
В центре внимания будут находиться вопросы увеличения размеров заработной платы, пенсий, стипендий и пособий, реальных доходов населения.
Мы расширим масштабы начатой нами работы по улучшению жилищных условий людей, качества коммунальных и бытовых услуг, строительству доступного жилья.
Направим все силы и возможности на то, чтобы дать молодому поколению достойное образование и воспитание, содействовать в реализации его способностей и талантов.
На новый уровень поднимется укрепление здоровья населения, утверждение в обществе здорового образа жизни.
Мы еще больше усилим внимание и заботу о наших уважаемых ветеранах, дорогих женщинах.
Первостепенное значение будут иметь вопросы социальной защиты, прежде всего тех, кто нуждается в помощи и поддержке.
Главной нашей задачей останется укрепление в стране мира и стабильности, межнационального согласия и взаимопонимания.
Мы будем расширять всестороннее сотрудничество с мировым сообществом, прежде всего с соседними государствами.