Qurilish ishlari xalq bilan bamaslahat amalga oshiriladi
Samarqand viloyati hokimi vazifasini bajaruvchi A.Boboyev viloyatda olib borilayotgan qurilish, obodonchilik va bunyodkorlik ishlariga bag‘ishlab o‘tkazilgan matbuot anjumanida bu fikrni qayta-qayta ta’kidladi.
– Bugun mamlakatimizning barcha hududlarida bo‘lgani kabi Samarqand viloyatida ham keng ko‘lamli qurilish, bunyodkorlik ishlari amalga oshirilmoqda, hududlar obod qilinyapti, – dedi A.Boboyev. – Bundan xabardorsizlar, bevosita guvoh bo‘lib turibsizlar. Lekin barcha yurtdoshlarimiz ham bu haqida yetarli ma’lumotga ega bo‘lmasligi mumkin. Shuning uchun ijtimoiy tarmoqlarda, o‘zaro suhbatlarda turli xil fikrlar ham bildiriladi. Shuning uchun bugun sizlar bilan yuzma-yuz gaplashib, ayrim yirik loyihalar haqida ma’lumot berishni, sizlarning takliflaringizni eshitishni, qiziqtirayotgan savollaringizga javob berishni lozim topdik.
Viloyat rahbari dastlab yirik loyihalardan biri – “Shirin” ishbilarmonlik markazi haqida ma’lumot berdi. Zarafshon daryosi bo‘yida 665 gektar maydonni egallagan mazkur loyiha turar-joylar, ma’muriy va biznes markazlari, ta’lim va tibbiyot muassasalari, ko‘ngilochar maskanlar, shuningdek, zamonaviy transport va muhandislik kommunikatsiyalarini o‘z ichiga oladi. Shaharchani barpo etish 4 ta bosqichda amalga oshiriladi. Birinchi bosqichda daryo ustida ko‘prik qurilgach, uning ikki tomonidagi 100 gektar yer maydonida qurilish ishlari amalga oshiriladi. Keyin navbatdagi bosqichlarda ish olib boriladi. Aholi uchun ijtimoiy infratuzilma to‘liq yaratiladi, ya’ni maktab, bolalar bog‘chasi, poliklinika, mahalla binolari, uchastka noziri punktlari quriladi.
Shundan so‘ng viloyat hokimi Oqdaryo tumani Dahbed shaharchasida joylashgan 4,7 gektar maydondagi Mahdumi A’zam ziyoratgohi, Samarqand shahridagi 2,2 gektar hududda restavratsiya va rekonstruksiya ishlari olib borilayotgan Imom Moturidiy majmuasi haqida ma’lumot berdi.
– Davlatimiz rahbari tashabbusi bilan Imom Moturidiy majmuasini kengaytirish va obod qilish jarayonida uy-joyi ko‘chirilayotgan yoki bir qismi olib qo‘yilayotgan har bir oila rozi qilingan holda, ular uchun turar joy, kompensatsiya mablag‘i berilib, keyin bu ish amalga oshirilmoqda, – dedi viloyat rahbari. – Hech kimning xohishiga qarshi ish qilinayotgan emas. Bundan tashqari, O‘zbekiston ko‘chasidagi harbiy gospital o‘rnida aholi uchun dam olish maskani, istirohat bog‘i tashkil etamiz. 5,4 gektar hududda ko‘p yillik manzarali daraxtlar mavjud va loyihaga ko‘ra, ular to‘liq saqlab qolinadi, bog‘ning asosiy qismini yashil maydon tashkil etadi. Hududdagi madaniy meros ob’ekti sifatida ro‘yxatga olingan binolarga zarar yetkazilmagan holda ulardan muzey, kutubxona, kreativ to‘garaklar sifatida foydalanamiz. Bog‘ hududida pavilionlar, yopiq va ochiq attraksionlar, nuroniylar maskani, sport va sog‘lomlashtirish maydonchalari tashkil etiladi. Qorasuv massividagi “Yangi O‘zbekiston” bog‘idagi ishlarni ham davom ettirib, bu maskanni shu hududda yashovchi aholi hordiq chiqaradigan ko‘rkam istirohat bog‘iga aylantiramiz.
Viloyat yetakchisi Samarqand shahridagi temir yo‘l orti qismida 3 mingga yaqin ma’nan eskirgan uy-joy o‘rnida renovatsiya loyihasi asosida 100 ming aholi uchun mo‘ljallangan ko‘p xonadonli uy-joylar massivi qurilishi, Samarqand shahridan Urgut tumaniga tortilayotgan temiryo‘l tarmog‘i haqida ham ma’lumot berdi.
Matbuot anjumanida viloyatda ijtimoiy soha ob’ektlari, yo‘l va kommunikatsiya tarmoqlari qurilishi, yashil bog‘lar tashkil etish masalalariga ham e’tibor qaratildi. Ommaviy axborot vositalari vakillari va ijtimoiy tarmoqlar faollarining mavzu yuzasidan savollariga batafsil javob berildi, takliflar eshitildi.
– Samarqandni yanada obod qilish, turizmni iqtisodiyotning asosiy drayverlaridan biriga aylantirish va aholi uchun har tomonlama munosib turmush sharoiti yaratish borasida ko‘p rejalarimiz bor, – dedi tadbir yakunida A.Boboyev. – Ularning ayrimlari haqida bugun ma’lumot berdik. Shu bilan birga bugun sizlarning savol, taklif va mulohazalaringizni eshitib, o‘zim ham ko‘p ma’lumotlarga ega bo‘ldim. Shuning uchun bunday uchrashuvlarimizni muntazam o‘tkazib boramiz va yirik loyihalarni amalga oshirishda sizlarning, umuman, xalqimizning fikri biz uchun juda muhim.

Об этом заявил исполняющий обязанности хокима Самаркандской области Адиз Бобоев на пресс-конференции, посвященной вопросам строительства и благоустройства в Самаркандской области.
– Сегодня в Самаркандской области, как и на всей территории нашей страны, осуществляются масштабные работы по строительству и благоустройству, – отметил А. Бобоев. – Граждане, являясь непосредственными свидетелями данных процессов, не всегда обладают полной информацией о реализуемых проектах. В целях обеспечения информированности населения и учета предложений и замечаний граждан было принято решение провести данную встречу.
Сначала глава области представил сведения об одном из крупных проектов – деловом центре «Ширин». Данный проект, реализуемый на берегу реки Зарафшан, займет площадь в 665 гектаров и будет включать жилые дома, административные и бизнес-центры, образовательные и медицинские учреждения, развлекательные заведения, современные транспортные и инженерные коммуникации. Реализация проекта будет осуществляться в четыре этапа. На первом этапе, после возведения моста через реку, начнутся строительные работы на территории площадью 100 гектаров. Затем будет создана необходимая для населения социальная инфраструктура – школа, детский сад, поликлиника, здания махаллей.
Глава региона проинформировал собравшихся о ходе реконструкции места поклонения Махдуми Аъзам, занимающего площадь в 4,7 гектара в Акдарьинском районе, и мемориального комплекса Имама Матуриди на площади 2,2 гектара в городе Самарканде.
– Комплекс Имама Матуриди расширяется и благоустраивается по инициативе главы государства. Гражданам, проживающим на данной территории, предоставляются новое жилье и компенсационные выплаты в случае их добровольного согласия на переселение или частичное отчуждение имеющегося жилого помещения. Работы осуществляются только при наличии согласия со стороны населения, – сказал А. Бобоев.
На месте военного госпиталя на улице Узбекистон будет создан парк отдыха. На территории площадью 5,4 гектара планируется сохранение многолетних декоративных деревьев в соответствии с утвержденным проектом. Основную часть территории займут зеленые насаждения. Также будут сохранены объекты культурного наследия, которые предполагается использовать в качестве музеев, библиотек и центров для проведения творческих занятий. В рамках благоустройства парка будут возведены аттракционы, а также спортивные и оздоровительные зоны. Планируется продолжение работ на территории парка «Янги Узбекистон» на массиве Карасу.
Глава области также сообщил о том, что в Самарканде планируется реализация проекта реновации. В рамках данного проекта на месте 3 тысяч старых, морально устаревших зданий, расположенных за железной дорогой, планируется возвести массив многоэтажных жилых комплексов, рассчитанных на проживание 100 тысяч человек. Также намечено строительство железнодорожной линии, которая свяжет город Самарканд с Ургутским районом.
На пресс-конференции особое внимание было уделено обсуждению вопросов, связанных с возведением объектов социальной инфраструктуры, строительством дорог и коммуникационных сетей, а также созданием парков в масштабах всего региона. Были заслушаны предложения собравшихся, даны ответы на вопросы представителей СМИ и работников социальной сферы.
– У нас большие планы по благоустройству Самаркандской области, превращению сферы туризма в основной «драйвер» экономики и созданию достойных условий для жизни населения, – подытожил А. Бобоев. – В дальнейшем планируется проведение регулярных встреч подобного формата, поскольку при реализации масштабных проектов крайне важно учитывать общественное мнение.