O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining qarori
2017-2021-yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasi va O‘zbekiston Respublikasida Ma’muriy islohotlar kontseptsiyasini ro‘yobga chiqarish, shuningdek, aholining hayot darajasini oshirish va ishbilarmonlik muhitini yaxshilash, biznesni rivojlantirish maqsadida davlat xizmatlari ko‘rsatishning milliy tizimini sifat jihatidan yangi darajaga o‘tkazish jadal sur’atlarda amalga oshirilmoqda.
Qisqa vaqt oralig‘ida “yagona darcha” tamoyili bo‘yicha ko‘rsatilayotgan davlat xizmatlari soni 100 ta xizmatdan ortdi, xizmatdan foydalanish uchun murojaat qilayotgan fuqarolar soni esa 50 barobarga oshdi. Bunda ko‘rsatiladigan davlat xizmatlari ko‘rsatkichi qo‘shimcha davlat xizmatlari joriy etilishi munosabati bilan yana ikki barobar ortishi kutilmoqda.
Biznes yuritishda ortiqcha byurokratik jarayonlarni tubdan qisqartirish va davlat xizmatlari ko‘rsatish milliy tizimini yanada rivojlantirish maqsadida:
1. 2019-yil 1-iyundan boshlab shunday tartib belgilansinki, unga ko‘ra:
jismoniy va yuridik shaxslar davlat xizmatlari markazlarida (keyingi o‘rinlarda – Markazlar) fuqarolar doimiy (vaqtincha) ro‘yxatdan o‘tgan joyidan va yuridik shaxslar pochta manzilidan (joylashgan eridan) qat’iy nazar, davlat xizmatlarini eksterritorial tamoyil bo‘yicha olishga haqli;
davlat xizmatlarini olish uchun O‘zbekiston Respublikasi Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali (keyingi o‘rinlarda – Yagona portal) orqali murojaat etganda davlat boji, yig‘imlar va boshqa to‘lovlar Markazlar orqali yoki bevosita xizmat ko‘rsatuvchi organlarga murojaat etganda to‘lanadigan summadan 90 foiz miqdorida to‘lanadi;
Yagona portal orqali ko‘rsatilayotgan davlat xizmatlari uchun davlat bojlari va yig‘imlarning O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi huzuridagi Davlat xizmatlari agentligining (keyingi o‘rinlarda –Agentlik) byudjetdan tashqari jamg‘armasiga yo‘naltiriladigan qismi 20 foizdan 10 foizga kamaytiriladi va bo‘shaydigan mablag‘lar qolgan oluvchilar orasida mutanosib ravishda taqsimlanadi;
davlat xizmatlari ko‘rsatuvchi davlat organlari va tashkilotlar davlat xizmatlarini ko‘rsatish uchun zarur bo‘lgan, O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Loyiha boshqaruvi milliy agentligi bilan birgalikda belgilanadigan ro‘yxat bo‘yicha ma’lumotlarni o‘zlarining ma’lumotlar bazalariga va axborot tizimlariga elektron ko‘rinishda elektron ma’lumotlar bazalarini shakllantirish uchun kiritib boradilar.
2. O‘zbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirligi, Yer resurslari, geodeziya, kartografiya va davlat kadastri davlat qo‘mitasi, Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Davlat personallashtirish markazi, davlat xizmatlari ko‘rsatuvchi boshqa idora va tashkilotlar axborot xavfsizligi talablariga rioya etgan holda o‘zlarining idoraviy axborot tizimlarida, resurslarida va ma’lumotlar bazalarida mavjud va davlat xizmatlarini ko‘rsatish uchun zarur bo‘lgan axborot va ma’lumotlar “Elektron hukumat” tizimi idoralararo integratsiyalashuv platformasiga taqdim etilishini hamda Agentlikka zarur axborot va ma’lumotlardan foydalanish imkonini ta’minlasin.
3. Quyidagilar:
Tadbirkorlik faoliyati sohasidagi ruxsat berish tartib-taomillarining 2019-yil 1-apreldan boshlab bekor qilinadigan ayrim turlari ro‘yxati 1-ilovaga muvofiq;
Davlat xizmatlari ko‘rsatish tartibini belgilovchi normalari mavjud idoraviy normativ-huquqiy hujjatlarni yuqoriroq yuridik kuchga ega normativ-huquqiy hujjatlarda mustahkamlagan holda qayta ko‘rib chiqish jadvali (keyingi o‘rinlarda – Jadval) 2-ilovaga muvofiq;
Davlat xizmatlarini optimallashtirish, davlat xizmatlari ko‘rsatilishi uchun zarur bo‘lgan ma’lumotlarning elektron bazalarini shakllantirish hamda idoraviy axborot tizimlari va ma’lumotlar bazalarini “Elektron hukumat” tizimiga integratsiya qilish bo‘yicha tadbirlar rejasi 3-ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
4. Vazirlik va idoralar idoraviy normativ-huquqiy hujjatlar Jadvalga muvofiq qayta ko‘rib chiqilishini:
Agentlik, Elektron hukumat va raqamli iqtisodiyot loyihalarini boshqarish markazi va boshqa manfaatdor idoralar xodimlarini jalb qilgan holda ishchi guruhlar tuzish;
aniq bir turdagi davlat xizmatini tartibga soluvchi normativ-huquqiy bazani yalpi xatlovdan o‘tkazish;
davlat xizmatlarini optimallashtirish, asossiz cheklovlar, ortiqcha ma’muriy tartib-taomillar va eskirgan tartibga solish mexanizmlarini bartaraf etish;
qonun hujjatlarini qisqartirish, normalarning ko‘pligini bartaraf etish va ularni yagona normativ-huquqiy hujjatga birlashtirish orqali normalarni tizimlashtirish;
davlat xizmatlari ko‘rsatish tartiblarini O‘zbekiston Respublikasining “Ma’muriy tartib-taomillar to‘g‘risida”gi qonuniga moslashtirish;
normativ-huquqiy hujjatlar loyihalarini O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasiga belgilangan muddatlarda kiritish orqali ta’minlasin.
5. Mazkur qarorning 3-ilovasida ko‘rsatilgan vazirlik, idora va boshqa tashkilotlar rahbarlari zimmasiga Tadbirlar rejasining o‘z vaqtida va sifatli amalga oshirilishi yuzasidan shaxsiy javobgarlik yuklansin.
6. 2019-yil 1-avgustdan boshlab davlat xizmatlari ko‘rsatishda davlat organlari va boshqa tashkilotlar tomonidan jismoniy shaxslardan jamg‘arib boriladigan pensiya daftarchalari, soliq va boshqa majburiy to‘lovlar bo‘yicha qarzi mavjud yoki mavjud emasligi to‘g‘risida ma’lumotnomalar, soliq to‘lovchining hisobga qo‘yilganligi to‘g‘risida guvohnomalar, to‘langan daromadlar va jismoniy shaxslardan olinadigan daromad solig‘ining ushlab qolingan summalari to‘g‘risida ma’lumotnomalar talab qilinishi taqiqlansin.
Belgilansinki, davlat boshqaruvi, mahalliy davlat hokimiyati organlari va boshqa tashkilotlar mazkur bandda nazarda tutilgan hujjatlarni davlat soliq xizmati organlari, ATB “Xalq banki”, O‘zbekiston Respublikasi Moliya vazirligi huzuridagi byudjetdan tashqari Pensiya jamg‘armasidan elektron o‘zaro hamkorlik orqali faqat idoralararo integratsiyalashuv platformasiga axborot olish uchun ulanish yo‘li bilan mustaqil ravishda so‘raydilar va oladilar;
Davlat soliq qo‘mitasi, ATB “Xalq banki”, O‘zbekiston Respublikasi Moliya vazirligi huzuridagi byudjetdan tashqari Pensiya jamg‘armasi 2019-yil 1-iyulga qadar davlat xizmatlari ko‘rsatish jarayonida foydalaniladigan axborot tizimlarini takomillashtirsin hamda mazkur bandda nazarda tutilgan axborot va hujjatlarni faqat idoralararo integratsiyalashuv platformasi orqali taqdim etsin.
7. Agentlikka Markazlar orqali davlat xizmatlarini joylarga chiqqan holda ko‘rsatish (etkazib berish) bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi tomonidan tasdiqlangan tariflar asosida pullik ekspress-xizmatlar ko‘rsatish huquqi berilsin. Bunda nogironligi bo‘lgan shaxslar va borish qiyin bo‘lgan tumanlar aholisiga ekspress-xizmatlar tekin ko‘rsatilishi nazarda tutilsin.
8. Davlat xizmatlari ko‘rsatuvchi davlat organlari va boshqa tashkilotlar mansabdor shaxslariga:
faqat Markazlar orqali ko‘rsatiladigan davlat xizmatlarini joriy etish bo‘yicha tadbirlarni o‘z vaqtida bajarish;
davlat xizmatlari ko‘rsatish jarayonida foydalaniladigan axborot tizimlari va ma’lumotlar bazalarining serverlarida profilaktika ishlarini ish vaqtidan tashqarida olib borish;
davlat xizmatlari ko‘rsatish jarayonida foydalaniladigan o‘zlarining axborot tizimlari va ma’lumotlar bazalaridagi nosozliklar haqida Agentlikni xabardor qilish, shuningdek, ularni zudlik bilan tuzatish choralarini ko‘rish uchun shaxsiy javobgarlik yuklansin.
9. Agentlikka xo‘jalik boshqaruvi organlari, uy-joy kommunal va foydalanish xo‘jaligi tashkilotlari tomonidan turli xizmatlar ko‘rsatilishi sifati ustidan, jumladan, xizmat ko‘rsatish jarayoniga zamonaviy axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini joriy etish va fuqarolar uchun boshqa qulayliklar yaratish yuzasidan monitoring olib borish vakolati berilsin.
Agentlikka:
xo‘jalik boshqaruvi organlariga, uy-joy kommunal va foydalanish xo‘jaligi tashkilotlariga aniqlangan qonunbuzilishlari va kamchiliklarni, ularning yo‘l qo‘yilishiga olib kelgan sabablar va sharoitlarni bartaraf etish bo‘yicha taqdimnomalar kiritish;
davlat xizmatlari ko‘rsatish talablari va tartibini buzganlik uchun aybdor bo‘lgan mansabdor shaxslarni ma’muriy javobgarlikka tortish huquqi berilsin.
10. O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi:
bir oy muddatda O‘zbekiston Respublikasi Markaziy banki, boshqa manfaatdor idoralar bilan birgalikda davlat xizmatlari ko‘rsatishda Markazlar xodimlari tomonidan arizachilardan naqd va naqdsiz pul qabul qilish mexanizmini joriy etsin;
bir oy muddatda manfaatdor idoralar bilan birgalikda davlat xizmatlarini tezlashtirilgan tartibda oshirilgan tariflar bo‘yicha ko‘rsatish tartibini Vazirlar Mahkamasiga tasdiqlash uchun kiritsin;
uch oy muddatda manfaatdor idoralar bilan birgalikda davlat boshqaruvi organlari va boshqa tashkilotlar xodimlari tomonidan davlat xizmatlari ko‘rsatilishida samaradorlik va natijadorlikning asosiy ko‘rsatkichlari (KPI) (ko‘rsatilgan xizmatlarning miqdori va sifati, xizmat ko‘rsatish tezligi, xodimning xushmuomalaligi va malakaliligi, murojaatchilarning fikrlari va boshqalar) hamda ularning faoliyatini baholash tartibini ishlab chiqsin va tasdiqlasin;
uch oy muddatda Agentlikning “Call service” orqali davlat xizmatlari ko‘rsatish mexanizmini nazarda tutuvchi normativ-huquqiy hujjatni ishlab chiqsin va qabul qilsin;
manfaatdor idoralar bilan birgalikda 2020-yil 1-mayga qadar “FHDYO yagona elektron arxivi” axborot tizimining blokcheyn texnologiyasidan foydalanish asosida, shu jumladan, davlat-xususiy sheriklik shartlarida joriy etilishini ta’minlasin.
11. O‘zbekiston Respublikasi Xalq ta’limi vazirligi O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Loyiha boshqaruvi milliy agentligi bilan birgalikda yuqori sinflar uchun “Informatika va axborot texnologiyalari” fanining o‘quv dasturiga “Elektron hukumat” tizimi xizmatlaridan foydalanish, talab eng yuqori bo‘lgan davlat xizmatlarini zamonaviy axborot-kommunikatsiya texnologiyalaridan, shu jumladan, Yagona portaldan foydalangan holda olish ko‘nikmalariga o‘rgatishga bag‘ishlangan maxsus bo‘lim kiritsin.
12. Iqtisodiy rivojlanish darajasi ortda qolayotgan tumanlar hamda chekka hududlarga salohiyatli investorlarni jalb qilish maqsadida Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi raisi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimlariga O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2018-yil 8-maydagi PQ–3701-son “O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining tuman (shahar)lardagi Xalq qabulxonalari huzuridagi Davlat xizmatlari markazlari binolarining davlat-xususiy sheriklik shartlari asosida qurilishini tashkil etish to‘g‘risida”gi qarori doirasida qo‘shimcha ob’ektlarni qurish uchun investorlarga barcha imtiyoz va afzalliklar saqlab qolingan holda tadbirkorlik faoliyatini amalga oshirish uchun hudud miqyosidagi boshqa tuman (shahar)dan er uchastkalarini ajratishga ruxsat berilsin.
13. Davlat xizmatlari markazlari binolarini qurish Reja-jadvali 4-ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi raisi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimlariga Reja-jadvalni o‘z vaqtida va sifatli amalga oshirish yuzasidan shaxsiy javobgarlik yuklansin.
Agentlik Reja-jadvalning amalga oshirilishi yuzasidan tizimli monitoringni o‘rnatsin va O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasiga uning ijro etilishi to‘g‘risida har chorakda axborot kiritsin.
14. 2021-yil 30-noyabrga qadar O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi va Agentlik tomonidan Markazlar, notariuslar va FHDYo arxivlarini jihozlash uchun belgilangan tartibda shakllantiriladigan ro‘yxatlar bo‘yicha olib kelinadigan O‘zbekiston Respublikasida ishlab chiqarilmaydigan server va kompyuter uskunalari, butlovchi buyumlar va ehtiyot qismlar, dasturiy ta’minot, asboblar va qurilmalar, boshqa uskunalar bojxona to‘lovlaridan (bojxona yig‘imlaridan tashqari) ozod qilinsin.
15. O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi manfaatdor idoralar bilan birgalikda ikki oy muddatda qonun hujjatlariga mazkur qarordan kelib chiqadigan o‘zgartirish va qo‘shimchalar to‘g‘risida O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasiga takliflar kiritsin.
16. Mazkur qarorning ijrosini nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasining Bosh vaziri A.N.Aripov va O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti maslahatchisi T.A.Xudaybergenov zimmasiga yuklansin.

О мерах по дальнейшему комплексному развитию национальной системы оказания государственных услуг
В целях реализации Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах и Концепции административной реформы в Республике Узбекистан, а также повышения уровня жизни населения и улучшения деловой среды, развития бизнеса ускоренными темпами осуществляется переход национальной системы оказания государственных услуг на качественно новый уровень.
За короткий период времени количество оказываемых государственных услуг по принципу «одно окно» превысило 100 услуг, а количество обращающихся за получением услуг граждан выросло в 50 раз. При этом ожидается рост показателя оказываемых государственных услуг не менее чем в два раза в связи с внедрением дополнительных государственных услуг.
В целях коренного сокращения излишних бюрократических процессов в ведении бизнеса и дальнейшего развития национальной системы оказания государственных услуг:
1. Установить с 1 июня 2019 года порядок, в соответствии с которым:
физические и юридические лица вправе получать государственные услуги в центрах государственных услуг (далее – Центры) по экстерриториальному принципунезависимо от места постоянной (временной) прописки граждан и почтового адреса (местонахождения) юридических лиц;
при обращении за получением государственных услуг через Единый портал интерактивных государственных услуг Республики Узбекистан (далее – Единый портал) государственная пошлина, сборы и иные платежи уплачиваются в размере 90 процентов от суммы, уплачиваемой при обращении через Центры либо непосредственно в органы, предоставляющие услуги;
часть суммы государственных пошлин, сборов и иных платежей за государственные услуги, оказываемые через Единый портал, подлежащей направлению во внебюджетный фонд Агентства государственных услуг при Министерстве юстиции Республики Узбекистан (далее – Агентство), снижается с 20 до 10 процентов с пропорциональным распределением высвобождаемых средств по остальным получателям;
государственные органы и организации, оказывающие государственные услуги, вводят сведения, необходимые для оказания государственных услуг, по перечню, определяемому Министерством юстиции Республики Узбекистан совместно с Национальным агентством проектного управления при Президенте Республики Узбекистан, в свои базы данных и информационные системы в электронном виде для формирования электронных баз данных.
2. Министерству внутренних дел, Государственному комитету по земельным ресурсам, геодезии, картографии и государственному кадастру, Государственному центру персонализации при Кабинете Министров Республики Узбекистан, иным ведомствам и организациям, оказывающим государственные услуги, обеспечивать, с учетом требований информационной безопасности, предоставление информации и сведений, содержащихся в их ведомственных информационных системах, ресурсах и базах данных, необходимых для оказания государственных услуг, в межведомственную интеграционную платформу системы «Электронное правительство», а также доступ Агентства к необходимой информации и сведениям.
3. Утвердить:
Перечень отдельных разрешительных процедур в сфере предпринимательской деятельности, отменяемых с 1 апреля 2019 года, согласно приложению № 1;
График по пересмотру ведомственных нормативно-правовых актов, содержащих нормы, определяющие порядок оказания государственных услуг, с закреплением их в нормативно-правовых актах более высокой юридической силы (далее – График) согласно приложению № 2;
План мероприятий по оптимизации государственных услуг, формированию электронных баз данных сведений, необходимых для оказания государственных услуг, а также интеграции ведомственных информационных систем и баз данных в систему «Электронное правительство» согласно приложению № 3.
4. Министерствам и ведомствам обеспечить пересмотр ведомственных нормативно-правовых актов в соответствии с Графиком путем:
формирования рабочих групп с привлечением работников Агентства, Центра управления проектами электронного правительства и цифровой экономики и иных заинтересованных ведомств;
проведения сплошной инвентаризации нормативно-правовой базы, регулирующей конкретный вид государственных услуг;
оптимизации государственных услуг, устранения необоснованных ограничений, излишних административных процедур и устаревших механизмов регулирования;
систематизации норм посредством сокращения актов законодательства, исключения множественности норм и их объединения в единый нормативно-правовой акт;
приведения порядка оказания государственных услуг в соответствие с Законом Республики Узбекистан «Об административных процедурах»;
внесения проектов соответствующих нормативно-правовых актов в Кабинет Министров Республики Узбекистан в установленные сроки.
5. Возложить на руководителей министерств, ведомств и иных организаций, указанных в приложении № 3 к настоящему постановлению, персональную ответственность за своевременную и качественную реализацию Плана мероприятий.
6. Запретить с 1 августа 2019 года при оказании государственных услуг истребование государственными органами и иными организациями от физических лиц накопительных пенсионных книжек, справок о наличии либо отсутствии задолженности по налогам и другим обязательным платежам, свидетельств о постановке на учет налогоплательщика, справок о выплаченных доходах и удержанных суммах налога на доходы физических лиц.
Определить, что органы государственного управления, государственной власти на местах и иные организации самостоятельно запрашивают и получают документы, предусмотренные в настоящем пункте, от органов государственной налоговой службы, АКБ «Народный банк», внебюджетного Пенсионного фонда при Министерстве финансов Республики Узбекистан посредством электронного взаимодействия исключительно путем подключения к межведомственной интеграционной платформе для получения информации.
Государственному налоговому комитету, АКБ «Народный банк», внебюджетному Пенсионному фонду при Министерстве финансов Республики Узбекистан до 1 июля 2019 года усовершенствовать информационные системы, задействованные в процессе оказания государственных услуг, и предоставлять информацию и документы, предусмотренные в настоящем пункте, исключительно через межведомственную интеграционную платформу.
7. Предоставить Агентству право осуществлять через Центры платные экспресс-услуги по оказанию (доставке) государственных услуг с выездом на места на основе тарифов, утверждаемых Министерством юстиции Республики Узбекистан. При этом предусмотреть безвозмездное оказание экспресс-услуг лицам с инвалидностью и населению труднодоступных районов.
8. Установить персональную ответственность должностных лиц государственных органов и иных организаций, оказывающих государственные услуги, за:
своевременное выполнение мероприятий по внедрению государственных услуг, оказываемых исключительно через Центры;
проведение профилактических работ на серверах информационных систем и баз данных, задействованных в процессе оказания государственных услуг, в нерабочее время;
информирование Агентства о сбоях своих информационных систем и баз данных, задействованных в процессе оказания государственных услуг, а также принятие незамедлительных мер по их исправлению.
9. Уполномочить Агентство осуществлять мониторинг за качеством оказания различных услуг органами хозяйственного управления, организациями жилищно-коммунального и эксплуатационного обслуживания, включая внедрение современных информационно-коммуникационных технологий в процесс оказания услуг и создание иных удобств для граждан.
Предоставить Агентству право:
вносить представления органам хозяйственного управления, организациям жилищно-коммунального и эксплуатационного обслуживания об устранении выявленных нарушений и недостатков, причин и условий, им способствующих;
привлекать к административной ответственности виновных должностных лиц за нарушение требований и порядка оказания государственных услуг.
10. Министерству юстиции Республики Узбекистан:
в месячный срок совместно с Центральным банком Республики Узбекистан, иными заинтересованными ведомствами внедрить механизм приема со стороны работников Центров наличных и безналичных денежных средств от заявителей при оказании государственных услуг;
в месячный срок совместно с заинтересованными ведомствами внести на утверждение в Кабинет Министров порядок оказания государственных услуг в ускоренном порядке по повышенным тарифам;
в трехмесячный срок совместно с заинтересованными ведомствами разработать и утвердить ключевые показатели эффективности и результативности (KPI) (количество и качество оказанных услуг, скорость обслуживания, вежливость и компетентность работника, отзывы заявителей и другие) при предоставлении государственных услуг работниками государственных органов и иных организаций, а также порядок оценки их деятельности;
в трехмесячный срок разработать и принять нормативно-правовой акт, предусматривающий механизм предоставления государственных услуг через «Callservice» Агентства;
совместно с заинтересованными ведомствами в срок до 1 мая 2020 года обеспечить введение информационной системы «Единый электронный архив ЗАГС» на основе использования технологии блокчейн, в том числе на условиях государственно-частного партнерства.
11. Министерству народного образования совместно с Национальным агентством проектного управления при Президенте Республики Узбекистан включить в учебную программу дисциплины «Информатика и информационные технологии» для старших классов специальный раздел, посвященный обучению навыкам пользования услугами системы «Электронное правительство», получения наиболее востребованных государственных услуг с использованием современных информационно-коммуникационных технологий, в том числе через Единый портал.
12. В целях привлечения потенциальных инвесторов в районы с отстающим уровнем экономического развития, а также в отдаленные места разрешить председателю Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимам областей и города Ташкента выделение инвесторам земельных участков на строительство дополнительных объектов в рамках постановления Президента Республики Узбекистан от 8 мая 2018 года № ПП–3701 «Об организации возведения зданий Центров государственных услуг при Народных приемных Президента Республики Узбекистан в районах (городах) на условиях государственно-частного партнерства» для осуществления предпринимательской деятельности в других районах (городах) в пределах региона с сохранением всех льгот и преференций.
13. Утвердить План-график возведения зданий Центров государственных услуг согласно приложению № 4.
Возложить на председателя Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимов областей и города Ташкента персональную ответственность за своевременную и качественную реализацию Плана-графика.
Агентству установить системный мониторинг за реализацией Плана-графика и ежеквартально представлять в Администрацию Президента Республики Узбекистан информацию о ходе его исполнения.
14. Освободить сроком до 30 ноября 2021 года от таможенных платежей (за исключением таможенных сборов) серверное и компьютерное оборудование, комплектующие изделия и запасные части, программное обеспечение, инструменты и приборы, иное оборудование, не производимые в Республике Узбекистан, ввозимые Министерством юстиции Республики Узбекистан и Агентством для оснащения Центров, нотариусов и архивов ЗАГС по перечням, формируемым в установленном порядке.
15. Министерству юстиции Республики Узбекистан совместно с заинтересованными ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего постановления.
16. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н. и советника Президента Республики Узбекистан Худайбергенова Т.А.