Ichki yo‘llar ravon bo‘lmoqda
Yo‘llarning ravon bo‘lishi ham piyodalar ham haydovchilar uchun qulayliklarga yaratadi. Hozir mamlakatimizda magistral yo‘llar bilan birga ichki yo‘llarni ham asfaltlash ishlariga katta e’tibor qaratilmoqda.
O‘z navbatida fuqarolar tomonidan tegishli tashkilotlarga bo‘layotgan murojaatlarining aksariyati aynan yo‘llar bilan bog‘liq muammolardir. Bu o‘z navbatida sohada amalga oshirilayotgan islohotlar ko‘lamini yanada kengaytirishni talab etmoqda.
Prezidentimizning 2023 yil 12 dekabrdagi “2024 – 2026-yillarda O‘zbekiston Respublikasining ijtimoiy va ishlab chiqarish infratuzilmasini rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori ham mazkur sa’y-harakatlarda muhim ahamiyatga ega bo‘lmoqda.
Joriy yil boshidan beri tasdiqlangan davlat dasturlari bo‘yicha jami Toshkent viloyatining 127 ta mahallalarida 208,1 milliard so‘m miqdorida ishlar bajarilib, 342,4 kilometr uzunlikdagi yo‘llar foydalanishga topshirildi. Jumladan, Yangi O‘zbekiston massivlari dasturi doirasida 16,3 milliard so‘m miqdorida ishlar bajarildi.
Ichki yo‘llarni ta’mirlash dasturi doirasida 5 ta mahallada 2,2 milliard so‘m miqdorida ishlar bajarilib, 2,9 kilometr ichki yo‘llar ta’mirlandi. Mahalliy byudjet mablag‘lari hisobidan 23 ta mahallada jami 17,7 milliard so‘m miqdorida ishlar bajarilib, 19,9 kilometr ichki yo‘llar soz holatga keltirildi.
Bundan tashqari, “Tashabbusli byudjet”ning 2024 yilning 1-bosqichi doirasida 80 ta mahallaning 245,1 kilometr ichki yo‘llari yangilandi. Shu bilan birga, hashar yo‘li bilan viloyat hududidagi ichki ko‘chalar shag‘allashtirildi.
Toshkent viloyati Avtomobil yo‘llari bosh boshqarmasi buyurtmachiligida Parkent tumani 4k718 “Shampan q. – Sanganak q.” avtomobil yo‘lining 1500-metr qismida va 4N703 “Parkent sh. – Samsarak q. – Otchopgan” avtomobil yo‘lining 4500-metr qismida asfalt-beton qoplamasi yotqizildi. Buning natijasida hududga keluvchi sayyohlar va mahalliy aholiga qo‘shimcha qulaylik yaratildi.
“Qorabo‘rik” mahalla fuqarolar yig‘ini Toshkent tumanidagi chekka hududlardan biri bo‘lib, Qozog‘iston Respublikasi bilan chegaradosh. Shu sababli, bu yerda qozoq millatiga mansub fuqarolar 35 foizni tashkil qiladi.
– Bu yerdagi 14 ta ko‘cha mavjud, – deydi tuman hokimligi bosh maslahatchisi Bobur Davletov. – 2024 yilning o‘tgan davri mobaynida Chinor-1, Chinor-6, Chinor-7, Jambul-1, Jambul-3, Jambul-5 va Qorabo‘rik ko‘chalarining jami 4,7 kilometr ichki yo‘li Xalq deputatlari Toshkent viloyati Kengashi deputatlari qarori bilan ajratilgan ikki milliard so‘m mablag‘ evaziga asfaltlashtirildi. Umuman olganda, bu kabi ishlar boshqa joylarda ham davom etmoqda.
Chinoz tumanidagi mahallalar infratuzilmasini yaxshilash maqsadida ham bir qator tizimli ishlar olib borilmoqda. Ayniqsa, Hamza, Humo, A.Navoiy, Qozi, Eshonobod, Yangi hayot, Ochamayli, Navro‘z, Chinmasjid mahallalarning ichki yo‘llari ta’mirlandi. Ilgari chang va loy bo‘lgan yo‘llar hozirda keng va ravon holga keltirildi. Qilinayotgan bunyodkorlik ishlardan aholi ham mamnun bo‘lmoqda.

Улучшается состояние внутренних дорог
Качественные дороги создают удобства как для пешеходов, так и для водителей. В настоящее время в нашей стране наряду с магистральными дорогами  уделяется большое внимание и асфальтированию внутренних дорог.
В свою очередь, большая часть обращений граждан в соответствующие организации связана с дорожными проблемами. Это требует дальнейшего расширения масштабов реформ, реализуемых в отрасли.
Важное значение в этом направлении имеет постановление Президента нашей страны «О мерах по развитию социальной и производственной инфраструктуры Республики Узбекистан в 2024-2026 годах» от 25 декабря 2023 года.
С начала текущего года согласно утвержденным государственным программам в 127 махаллях Ташкентской области завершены работы на сумму 208,1 миллиарда сумов, сдано в эксплуатацию 342,4 километра дорог. В частности, в рамках программы по строительству массивов «Новый Узбекистан» выполнены работы на сумму 16,3 миллиарда сумов.
В рамках программы ремонта внутренних дорог в 5 махаллях проведены работы на сумму 2,2 миллиарда сумов, отремонтировано 2,9 километра внутренних дорог. За счет средств местного бюджета проведены работы на сумму 17,7 миллиарда сумов, приведено в надлежащее состояние 19,9 километра внутренних дорог.
Кроме того, в рамках 1-го этапа «Инициативного бюджета» на 2024 год обновлено 245,1 километра внутренних дорог 80 махаллей. При этом методом хашара внутренние улицы области были засыпаны гравием.
По заказу Главного территориального управления по автомобильным дорогам Ташкентской области на 1500-метровом участке трассы 4к718 «с. Шампан – с. Санганак», а также на  4500-метровом участке автодороги 4Н703  «г.Паркент – с.Самсарак – Отчопган» Паркентского района уложено асфальтобетонное покрытие. В результате были созданы дополнительные удобства для туристов и местных жителей.
Сход граждан махалли «Корабурик» находится на отдаленной территории Ташкентского района и граничит с Республикой Казахстан.
– Здесь имеется  14 улиц, – говорит главный советник районного хокимията  Бобур Давлетов. – За истекший период текущего года 4,7 километра внутренних дорог улиц Чинор-1, Чинор-6, Чинор-7, Жамбул-1, Жамбул-3, Жамбул-5 и Корабурик были заасфальтированы за счет  двух миллиардов сумов, выделенных согласно постановлению Кенгаша народных депутатов Ташкентской области. В целом работа в данном направлении продолжается.
В Чиназском районе также реализуется системная работа по улучшению инфраструктуры махаллей. Отремонтированы внутренние дороги махаллей Хамза, Хумо, А.Навои, Кози, Эшонобод, Янги хаёт, Очамайли, Навруз, Чинмасжид. В настоящее время дороги приобрели современный облик.