Prezidentning 2024 yil 24 maydagi “Ma’muriy islohotlar doirasida adliya organlari va muassasalarining mas’uliyatini yanada oshirish hamda ixcham boshqaruv tizimini shakllantirish to‘g‘risida”gi farmoni ijrosini ta’minlash maqsadida viloyat adliya boshqarmasi hamda uning shahar, tuman bo‘limlari tomonidan mahallalarda olib borilayotgan targ‘ibot tadbirlari o‘z samarasini bermoqda.
O‘tgan ikki oy davomida, “Madad” NNT bilan hamkorlikda viloyatdagi mavjud 788 mahalladan 240 ga yaqinida aholining huquqiy muammolarini o‘rganishga qaratilgan tadbirlar o‘tkazildi. “Xonadonbay” o‘rganishlar natijasida 20 mingga yaqin fuqarolar bilan muloqotga kirishildi va 3 mingdan ortiq muammolar aniqlandi.
Jumladan, viloyat adliya boshqarmasi boshlig‘ining birinchi o‘rinbosari Ulug‘bek Ismatullayev boshchiligida Namangan tumanidagi Kichik qurama mahallasida olib borilgan “Uyma-uy” o‘rganishlarida odamlarni bir necha yildan beri qiynab kelayotgan muammoga duch kelindi.
Aholi yillar mobaynida mahalladagi qishloq vrachlik punktining ishlamasligi sabab sog‘lig‘idagi muammolar bilan tuman markaziga vaqt va ortiqcha mablag‘ sarf etib borishga to‘g‘ri kelayotganini aytib o‘tishdi. Vaholanki, mazkur eski “QVP” xizmatidan 50 mingga yaqin aholi foydalanishi mumkin.
Mazkur murojaat tegishli mutasaddi tashkilotlar bilan o‘rganilib, ijobiy hal etish uchun adliya idorasining ish yurituviga olindi. Adliya organlari tarafidan joylarda o‘tkazilayotgan “Uyma-uy” o‘rganishlar, sayyor qabul va yuzma-yuz muloqotlardan ko‘zlangan maqsad, avvalo, aholining huquqiy savodxonligini yanada yuksaltirish hamda ularning mavjud muammosini aniqlab, tegishli tartibda hal etishdan iborat.

В целях обеспечения реализации Указа Президента «О дальнейшем повышении ответственности и формировании компактной системы управления органов и учреждений юстиции в рамках административных реформ» от 24 мая 2024 года Наманганское областное управление юстиции и его отделения проводят в махаллях пропагандистские мероприятия.
За последние два месяца мероприятия, направленные на изучение правовых проблем населения, были проведены в 240 из 788 махаллей региона при содействии с ННО «Мадад», состоялись беседы с 20 000 граждан, выявлено более 3 000 проблем.
В махалле “Кичик Курама” Наманганского района под руководством первого заместителя начальника областного управления юстиции Улугбека Исматуллаева выявлено отсутствие сельского врачебного пункта. Жители обращаются в райцентр, а медучреждение в махалле могло обслуживать почти 50 тысяч человек. Данное обращение было изучено в соответствующих официальных организациях и передано в управление юстиции для принятия положительного решения.
Целью изучений по системе «хонадонбай», выездных приемов и прямых диалогов, проводимых органами юстиции являются, прежде всего, повышение правовой грамотности населения, выявление и решение имеющихся проблем.