Tadbirkor va tur operatorlar muammolari nazoratda
Navoiy shahridagi Ma’naviyat va ma’rifat markazida turizm sohasida faoliyat olib borayotgan tadbirkorlar va tur operatorlar bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda viloyat hokimi o‘rinbosari Sa’dulla Mirzayev va viloyat prokurori Azamat Mirzayev tadbirkorlar tomonidan berilgan savollarga javob berdi.
Dastlab viloyatda turizm sohasini rivojlantirish borasida amalga oshirilayotgan ishlar haqida ma’lumot berildi. Ta’kidlanganidek, 2023-yil davomida viloyatga 158 ming nafar xorijiy va 1 million 400 mingdan ortiq mahalliy sayyohlar tashrif buyurgan. Turizm xizmatlari eksporti 39,5 million dollarni tashkil qilib, 2017-yilga nisbatan 24 baravarga oshgan.
– Xorijiy sayyohlarni viloyatga jalb qilish borasida turistik kompaniyalar bilan izchil hamkorlik yo‘lga qo‘yilgan, – deydi viloyat Turizm boshqarmasi boshlig‘i o‘rinbosari Dilshod Xo‘jayev. – Qariyb 340 kilometr masofada 60 ta obyektdan iborat 14 ta turizm yo‘nalishini qamrab olgan Navoiy “turizm halqasi” yaratildi. Yakunlangan yilda umumiy qiymati 138 milliard so‘mlik 44 ta loyiha ishga tushirilib, ular hisobiga 431 ta yangi ish o‘rinlari yaratildi.
Viloyatdagi joylashtirish vositalari soni 210 taga, ulardagi o‘rinlar soni esa 6227 taga yetkazildi. Shuningdek 2023-yilda 24 ta turkompaniyalar faoliyati yo‘lga qo‘yilib, ularning soni 51 taga yetdi. Turizm sohasiga qaratilayotgan e’tibor natijasida Nurota tumanida “Sentob turizm qishlog‘i” tashkil etildi. Samarqandda bo‘lib o‘tgan Butunjahon turizm tashkiloti (UNWTO) Bosh Assambleyasining sammitida Sentob qishlog‘i 2023-yilning “Eng yaxshi turizm qishlog‘i” nominatsiyasini qo‘lga kiritdi.
Bundan tashqari, ziyorat turizmini rivojlantirish maqsadida Buyuk Ipak yo‘lining Zarafshon-Qoraqum koridorida joylashgan Navoiy viloyatidagi 5 ta madaniy meros obyektlari YUNESKOning Butunjahon madaniy merosi yodgorliklari ro‘yxatiga kiritildi. Joriy yilda M-37 avtomagistral yo‘l bo‘yining Qiziltepa tumani hududida Karvonsaroy loyihasi tashkil etiladi. Nurota tumani Chuya hamda Xatirchi tumani Langar qishlog‘ini “Turizm qishlog‘i” ga aylantirish rejalashtirilgan.
Turizm va yondosh infratuzilmalarni yaxshilash maqsadida 35 milliard so‘mlik ishlar amalga oshiriladi. Viloyatning turizm obyektlariga olib boruvchi yo‘l-transport infratuzilmasini yaxshilash uchun 34,5 milliard so‘m mablag‘ ajratilib, 37,3 kilometr avtomobil yo‘llari ta’mirlanadi, 5 ta piyodalar uchun ko‘priklar quriladi. Shuningdek, umumiy qiymati 198,8 milliard so‘mlik 53 ta loyiha ishga tushirilib, ular hisobiga 400 ta yangi ish o‘rinlari yaratiladi. Natijada mehmonxonalar hamda oilaviy mehmon uylari soni 263 ta yetkaziladi. Bir vaqtning o‘zida 8437 nafar sayyohga xizmat ko‘rsatish imkoniyati yaratiladi.
– 2023-yilning oktyabr oyidan buyon mehmonxona xizmati bilan shug‘ullana boshladim, – deydi “Nurota travel” MCHJ rahbari Lobar Salohiddinova. – Dastlab 8 kishi bilan ishlaganmiz. Hozirda 14 ishchi mehnat qilmoqda. Kelgusida barcha rejalarim amalga oshsa 50 ta ish o‘rni yarataman.
Albatta, sohada erishilayotgan yutuqlar bilan bir qatorda o‘z yechimini kutib turgan muammolar ham mavjud. Sayohatlarni tashkil etishda temir yo‘l chiptalari olish, olis hududlarda sayyohlar uchun aloqa va internet sifatining yaxshi emasligi, tadbirkorlik subyektlari uchun turizm sohasidagi ayrim yo‘nalishlarda transport vositalari sotib olish, joylashtirish vositalari qurilishi uchun bank kredit liniyalarining mavjud emasligi shular jumlasidandir.
Shuningdek, olis hududlarda, qishloqlarda aholi xonadonlarining mulkka egalik qilish huquqini beruvchi kadastr hujjatlarining yo‘qligi oilaviy mehmon uylarini tashkil etishda muammo bo‘lmoqda. Bu esa turizm salohiyati yuqori bo‘lgan qishloqlarga “Turizm mahallasi”, “Turizm qishlog‘i” va “Turizm ovuli” maqomini berishda to‘siq bo‘lyapti. Uchrashuvda tadbirkorlarning muammolari va takliflari eshitilib, ularga yechim izlandi.

О проблемах предпринимателей и туроператоров
В Центре духовности и просветительства города Навои состоялась встреча предпринимателей, работающих в сфере туризма, и туроператоров.
На встрече заместитель хокима области Саъдулла Мирзаев и прокурор области Азамат Мирзаев ответили на вопросы предпринимателей.
Сначала была представлена информация о проводимой в Навоийской области работе по развитию сферы туризма. Отмечалось, что в 2023 году область посетили 158 тысяч иностранных и более 1 миллиона 400 тысяч местных туристов. Экспорт туристических услуг составил 39,5 миллиона долларов и увеличился в 24 раза по сравнению с 2017 годом.
– В плане привлечения в область иностранных туристов налажено сотрудничество с туристическими компаниями, – сказал заместитель начальника областного управления по туризму Дилшод Хужаев. – На территории протяженностью 340 километров образовано Навоийское «туристическое кольцо», охватывающее 14 туристических направлений с 60 объектами. В прошлом году задействовано 44 проекта стоимостью 138 миллиардов сумов, за счет чего создано 431 новое рабочее место.
В области 210 объектов для размещения туристов, в которых 6227 мест. Также в 2023 году образованы еще 24 туркомпании, теперь их общее число составляет 51. В результате внимания, уделяемого развитию сферы туризма, в Нуратинском районе организован «Туристический кишлак» Сентоб. На проводившемся в Самарканде саммите Генеральной Ассамблеи Всемирной туристской организации (UNWTO) Сентоб стал победителем в номинации «Лучший туристический кишлак» 2023 года.
В целях развития паломнического туризма 5 объектов культурного наследия Навоийской области, расположенные в Зарафшан-Каракумском коридоре, включены в список Всемирного культурного наследия ЮНЕСКО.
В нынешнем году на территории Кызылтепинского района около автомагистрали М-37 будет реализован проект «Караван-сарай». В «туристические кишлаки» планируется преобразовать кишлак Чуя в Нуратинском районе и Лангар – в Хатырчинском районе.
В целях улучшения туристической и смежных инфраструктур будет реализована работа в объеме 35 миллиардов сумов. На совершенствование дорожно-транспортной инфраструктуры, ведущей к туристическим объектам, выделено 34,5 миллиарда сумов. За счет этих средств будет проведен ремонт 37,3 километра автомобильных дорог и построено 5 мостов для пешеходов. Также будут задействованы 53 проекта общей стоимостью 198,8 миллиарда сумов, появится 400 новых рабочих мест. Число гостиниц и семейных гостиничных домов составит 263 и будет создана возможность для единовременного предоставления услуг 8437 туристам.
– С октября 2023 года занимаюсь предоставлением гостиничных услуг, – сказала руководитель ООО «Нурота травель» Лобар Салохиддинова. – Сначала у нас было 8 работников, сейчас 14. После реализации намеченных планов будет создано еще 50 рабочих мест.
Наряду с достижениями в сфере есть проблемы, требующие своего решения. Это закупка железнодорожных билетов, улучшение качества связи и интернета для туристов на отдаленных территориях, приобретение транспортных средств субъектами предпринимательства для отдельных туристических направлений, отсутствие банковских кредитных линий для строительства мест размещения туристов.
На отдаленных территориях и в кишлаках нет кадастровых документов, дающих право собственности домохозяйствам, что порождает проблему в создании семейных гостевых домов.
Это препятствует в приданию территориям с высоким туристическим потенциалом статуса «Туристическая махалля», «Туристический кишлак», «Туристический аул».