Qirsadaq namunali mahallaga aylanadi
Prezidentimiz kuni kecha Sirdaryo viloyati Sayxunobod tumanida bo‘lganida mas’ullarga bajarilishi zarur bo‘lgan topshiriqlarni belgilab berdi.
Ayni kunlarda ushbu vazifalar ijrosini ta’minlash maqsadida hududlarda keng qamrovli jarayonlar boshlab yuborildi.
Toshkent viloyati Yangiyo‘l  tumanidagi Qirsadaq mahallasini tumanda namunali mahallaga aylantirish, bu yerda ishsizlikni bartaraf etish, mahalla drayverini  yaratish, aholi daromad manbalarini oshirish maqsadida O‘zbekiston Respublikasi Senati raisi T.Norbayeva va Prezident maslahatchisi M.Komilov ushbu mahallaga tashrif buyurdi.
Dastlab umumxalq hashari munosabati bilan hudduddagi ta’lim muassasasida “Yashil makon” loyihasi  doirasida daraxt nihollarini ekish ishlari olib borildi. Unda Respublika vazirlik va idoralarning mas’ul rahbarlari, Yangiyo‘l tumani sektor rahbarlari va faxriy nuroniylar, oqila ayollar, otinoyilar ham ishtirok etdi.
Tashkil etilgan suhbatda band bo‘lmagan aholini kasbga o‘qitish, ishga joylashtirish, tadbirkorlikka jalb etish masalalari ustuvor yo‘nalish etib belgilandi.
Aholisi 3 ming nafardan ziyodni tashkil etadigan Qirsadaq mahallasi namunaviy ish tashkil etish uchun tanlab olingan. Endilikda maxsus tuzilgan Respublika ishchi guruhi a’zolari uyma-uy yurib, xatlov o‘tkazgan holda mahalla aholisining har biri bilan shug‘ullanishi mumkin bo‘lgan faoliyat turlarini aniqlaydi hamda uning natijalaridan kelib chiqib, mahallani rivojlantirish rejasini ishlab chiqadi. Shu bilan birga, ushbu jarayonda ijtimoiy himoyaga, tibbiy, psixologik yordamga muhtoj fuqarolarga  ko‘mak berish choralari ko‘riladi.
Berilgan topshiriqlar ijrosini ta’minlash maqsadida  shu kunning o‘zida mahallada xatlov ishlari boshlandi.

В ходе недавнего посещения Сайхунабадского района Сырдарьинской области Президент дал задания должностным лицам, которые необходимо выполнить.
В этих целях в разных уголках страны начата масштабная работа.
Для ознакомления с ходом преобразования махалли "Кирсадак" Янгиюльского района Ташкентской области в образцовую, работы по устранению безработицы, определению точек роста, повышению доходов населения махаллю посетили Председатель Сената Республики Узбекистан Т.Нарбаева и советник Президента М.Комилов.
В рамках проекта "Яшил макон" на территории, прилегающей к образовательному учреждению, провели посадку саженцев. В мероприятии приняли участие руководители министерств и ведомств, секторов Янгиюльского района, аксакалы, женщины-активистки.
В ходе состоявшейся беседы были намечены меры по профессиональной ориентации, трудоустройству и привлечению к предпринимательству безработных граждан.
Махалля "Кирсадак" с населением свыше 3 тысяч человек выбрана для ее преобразования в образцовую. Теперь специально созданная республиканская рабочая группа будет обходить дома, чтобы определить виды деятельности, которыми могут заняться жители, на этой основе предстоит разработать план развития махалли. Также в ходе этого процесса будут приниматься меры по предоставлению помощи гражданам, нуждающимся в социальной, медицинской, психологической поддержке.