Bobolar o‘giti yoshlarga ibrat
Namanganda O‘zbekiston yoshlar ittifoqi viloyat kengashi faol sardorlari tashabbusi bilan tarixga qiziquvchi, iqtidorli va bilimga chanqoq maktab o‘quvchilari o‘rtasida “Jadidlar” tanlovining final bosqichi bo‘lib o‘tdi.
Davlatobod tumanidagi “Yangi O‘zbekiston – yoshlar ziyo maskani” axborot kutubxonasida uyushtirilgan, o‘quvchilarning bo‘sh vaqtini mazmunli o‘tkazish, ularni vatanparvarlik ruhida tarbiyalash, jamiyatda munosib o‘rin egallashi uchun jadid bobolarimizning ibratli o‘gitlarini tajriba maktabi sifatida o‘rgatish hamda taraqqiyparvar allomalarimiz haqidagi bilimlarni oshirishga qaratilgan mazkur tanlovda barcha shahar, tumanlardan saralangan, 10-18 yoshdagi vakillardan jamlangan 20 ta maktab jamoasi o‘zaro bahslashdi.
– Prezidentimiz raisligida o‘tkazilgan Respublika Ma’naviyat va ma’rifat Kengashining kengaytirilgan yig‘ilishida buyuk ma’rifatparvar bobolarimiz tomonidan olg‘a surilgan g‘oyaviy-siyosiy, ijtimoiy-ma’rifiy va huquqiy-axloqiy qarashlar, turli millat va elatlar o‘rtasida bag‘rikenglik va hamjihatlik tamoyillarini qaror toptirish asnosida milliy manfaatlarni himoya qilishga qaratilgan intilishlar hozirgi murakkab va tahlikali zamonda, avvalo, yoshlar uchun chinakam ibrat namunasidir, – deydi O‘zbekiston yoshlar ittifoqi Namangan viloyati kengashi raisi Azizbek Toshmatov. – Shu ma’noda jadid ma’rifatparvar bobolarimizning Vatan taraqqiyoti, millat ravnaqi yo‘lidagi sa’y-harakatlarini yanada keng tadqiq etish, jadidchilikning holati va istiqbollarini har tomonlama o‘rganish muhim ahamiyatga ega. Ta’kidlash joizki, musobaqaning quyi saralash bosqichlarida to‘rt yuzdan ziyod maktab jamoasi qatnashdi. Ularda eng bilimdon va zukko deb topilgan jamoalargina hal qiluvchi bosqichga yetib keldi. “Tilda, fikrda, ishda birlik” ezgu g‘oyasi har bir ishtirokchining qalb shuuriga ko‘chdi.
Ishtirokchilar atoqli jadidchi va ma’rifatparvarlar G‘ulom Zafari, Munavvarqori Abdurashidxonov, Mahmudxo‘ja Behbudiy, Is’hoqxon To‘ra Ibrat, Abdurauf Fitrat, Abdulla Qodiriy, Abdulla Avloniy, Abdulhamid Cho‘lpon kitoblariga oid savollarga javob qaytardi.
Tadbirning yakuniy natijalarga ko‘ra, yuqori ballni olgan Namangan tumanidagi 31-sonli umumta’lim maktabi jamoasi musobaqa g‘olibligini qo‘lga kiritdi. To‘raqo‘rg‘on tumanidagi 23-sonli umumta’lim maktabi o‘quvchilari faxrli ikkinchi pog‘onani qayd etdi. Davlatobod tumanidagi 95-sonli umumta’lim maktabi yoshlari esa uchinchi o‘ringa munosib topildi.
G‘oliblarga tashkilotchilarning diplom va esdalik sovg‘alari shuningdek, g‘olib jamoa a’zolarining har biriga “Jadidlar” kitobi to‘plami tuhfa qilindi.

В Намангане по инициативе активных лидеров областного совета Союза молодежи Узбекистана проведен заключительный этап конкурса «Джадиды» среди школьников, интересующихся историей.
В конкурсе, направленном на содержательную организацию досуга учащихся, их воспитание в духе патриотизма, углубленное изучение трудов наших предков-джадидов, повышение знаний о них, соревновались команды из 20 школ, отобранных по всем городам и районам.
– На расширенном заседании Республиканского совета по духовности и просветительству под председательством Президента было отмечено, что идейно-политические, социально-просветительские, правовые и нравственные взгляды наших великих предков-просветителей, их усилия, направленные на защиту национальных интересов на основе принципов толерантности и солидарности среди представителей разных наций и народов не утратили своей значимости для молодежи и в наше опасное и сложное время, – говорит председатель Наманганского областного совета Союза молодежи Узбекистана Азизбек Тошматов. – Важное значение имеет дальнейшее широкое изучение усилий наших предков-джадидов на пути развития Родины, нации, всестороннее изучение джадидизма и его перспектив.
Стоит отметить, что в начальных отборочных этапах соревнований приняли участие более четырехсот школьных команд. До финального этапа дошли самые эрудированные команды. Благородная идея единства слов, мыслей, работы затронула сердце каждого участника. Ребята ответили на вопросы о книгах известных джадидов и просветителей Гуляма Зафари, Мунавваркори Абдурашидхонова, Махмудходжи Бехбуди, Исхакхона Туры Ибрата, Абдурауфа Фитрата, Абдуллы Кадыри, Абдуллы Авлони, Абдулхамида Чулпана.
По итогам мероприятия победителем стала команда общеобразовательной школы №31 Наманганского района. Учащиеся общеобразовательной школы № 23 Туракурганского района заняли второе место, а учащиеся общеобразовательной школы №95 Давлатабадского района удостоились третьего места.
Победители получили дипломы и памятные подарки от организаторов, каждому члену команд-победителей вручили сборники книг «Жадидлар».