Odamlarning hayotdan rozi boʻlib yashashi uchun barcha sharoitlarni yaratish – bosh maqsadimiz
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev hududlarni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish borasidagi islohotlar, amalga oshirilayotgan bunyodkorlik ishlari va yirik loyihalar bilan tanishish maqsadida 11 yanvar kuni Samarqand viloyatiga tashrif buyurdi.
Davlatimiz rahbari 2018 yil 17-18 mart kunlari viloyatga tashrifi chogʻida koʻplab istiqbolli loyihalar bilan tanishgan, tuman va shaharlarda qurilish-bunyodkorlik ishlari koʻlamini kengaytirish, sanoat, turizm, qishloq xoʻjaligi, xizmat koʻrsatish va servis sohalarini jadal rivojlantirish, aholi uchun munosib turmush sharoiti yaratish yuzasidan vazifalar belgilab bergan edi.
Oʻtgan vaqt mobaynida mazkur topshiriqlar ijrosi doirasida muayyan ishlar amalga oshirildi. Sanoat, qishloq xoʻjaligi, xizmat koʻrsatish va servis yoʻnalishlarida umumiy qiymati 1 ming 142 ta loyiha ishga tushirilib, 10 mingdan ortiq yangi ish oʻrni yaratildi.
2018 yilda Samarqand viloyatini ijtimoiy-iqtisodiy kompleks rivojlantirish dasturi doirasida sanoat yoʻnalishida jami 88 ta loyiha amalga oshirilib, 1 trillion 322 milliard soʻmdan investitsiyalar oʻzlashtirildi. Toʻgʻridan-toʻgʻri investitsiyalar hajmi 58 million 267 ming dollarni tashkil etdi.
Prezidentimiz Samarqand viloyatiga tashrifini Imom Buxoriy maqbarasini ziyorat qilishdan boshladi. Qurʼon tilovat qilindi.
Maʼlumki, 2016 yili Islom hamkorlik tashkiloti Tashqi ishlar vazirlari kengashining 43-sessiyasi ochilish marosimida davlatimiz rahbari Imom Buxoriy yodgorlik majmuasi yonida ilmiy-tadqiqot markazini tashkil etish taklifini ilgari surgan edi. Keyinchalik davlatimiz rahbari ushbu markaz loyihasi va qurilishi bilan bir necha bor tanishdi, muhim tavsiyalar berdi. Bugungi kunda qurilish va pardozlash ishlari nihoyasiga yetkazildi.
Shavkat Mirziyoyev ushbu markazda yaratilgan sharoitlarni koʻzdan kechirdi.
Markaz Imom Buxoriy va boshqa mutafakkir allomalarimizning bebaho ilmiy-maʼnaviy merosini oʻrganish, ular yaratgan asarlarning ilmiy-izohli tarjima va qiyosiy matnlarini nashr etish, mamlakatimiz va xorijiy davlatlardagi kutubxonalar, arxiv fondlarida saqlanayotgan qoʻlyozmalarning elektron nusxalarini toʻplash, ularni xalqimiz va jahon jamoatchiligiga yetkazish bilan shugʻullanadi. Bu yerda ajdodlarimizning boy merosini alohida-alohida oʻrganish, yetuk mutaxassislar tayyorlash uchun barcha sharoitlar yaratilgan.
Markazning birinchi qavatida muzey tashkil etilgan. Unda Imom Buxoriyning hayoti, ilmiy safarlari aks etgan. Muzey markaziga “Sahihi Buxoriy” kitobining qadimiy qoʻlyozma nusxasi qoʻyilgan.
Muzey bilan tanishar ekan, Prezidentimiz bu joy ziyoratchilarga Imom Buxoriy haqida keng tasavvur berishini, bilimini boyitishini taʼkidladi.
Dunyo xaritasida yana bir ilmiy markaz paydo boʻldi. Bu markaz mamlakatimizga ilm, baraka olib keladi. Yoshlarimizga bilim, kuch beradi. Bu yerda oʻqiganlar, ziyoratga kelganlar katta maʼnaviyat, maʼrifat oladi, dedi Shavkat Mirziyoyev.
Markaz tomonidan oʻtgan vaqt mobaynida buyuk allomalarimiz merosini oʻrganish, keng targʻib qilish, nufuzli xalqaro markazlar bilan hamkorlikni yoʻlga qoʻyish boʻyicha tizimli chora-tadbirlar amalga oshirildi. Yevropa va Sharq mamlakatlari, dunyodagi yetakchi islom tadqiqot markazlari, universitetlar bilan aloqalar oʻrnatildi. Jumladan, Buyuk Britaniyaning Oksford islom tadqiqotlari markazi, Kembrij universiteti, “Al-Furqon” fondi, Britaniya muzeyi, Fransiyaning Arab dunyosi instituti, Fransiya milliy kutubxonasi va boshqa ilm-fan maskanlari bilan hamkorlik yoʻlga qoʻyildi.
Markaz ilmiy xodimlari tomonidan “Imom Buxoriy taʼrifi”, “Alouddin Usmandiy Samarqandiy hayoti va ilmiy merosi”, “Lubobul hadis" asari kabi 17 ta kitob nashrga tayyorlandi. Xorijiy mamlakatlarning kutubxona fondlarida saqlanayotgan 535 ta qoʻlyozma va toshbosma asarlarning elektron nusxalari olindi. Markazda saqlanayotgan 1 ming 168 asarning katalogi tayyorlandi.
Davlatimiz rahbari qoʻlyozma kitoblarni avaylab saqlash, tarjima qilib xalqqa yetkazish boʻyicha koʻrsatmalar berdi.
Imom Buxoriy ilmiy-tadqiqot markazi bilan birga oliy diniy taʼlim muassasasi – Hadis ilmi maktabi ham bunyod etilgan. Shavkat Mirziyoyev ushbu maktab bilan ham tanishdi.
Hadis ilmi maktabida oʻqish muddati besh yil. Maktabga arab tilini puxta oʻzlashtirgan, hadislarni yod olishga salohiyati boʻlgan oʻrta maxsus diniy taʼlim muassasalarining 10 nafar iqtidorli bitiruvchisi saralab olingan. Maktabda hadisshunoslik fanlari bilan bir qatorda Qurʼoni karim, fiqh, aqida, tafsir, islom tarixi kabi fanlar hamda xorijiy tillardan chuqur bilim beriladi.
Buyuk ajdodlarimiz asos solgan Hadis ilmi maktabi faoliyatini tashkil qilish mamlakatimiz maʼnaviy taraqqiyotining bugungi bosqichida muhim ahamiyat kasb etadi. Tashkil etilgan muassasa oldiga hadis ilmining ilmiy-nazariy asoslarini puxta oʻrganish, xorijiy tillarni chuqur oʻrgatish, mashgʻulotlarni “Ustoz – shogird” anʼanalari asosida tashkil etish, dunyoviy davlatda diniy qadriyatlarni asrab-avaylash, hadis ilmi ulamolari asarlarining ilmiy-izohli tarjima va qiyosiy matnlarini tayyorlash, oʻzbek va xorijiy tillarda nashr etish, ilmiy seminarlar, konferensiyalar tashkil etish, eng muhimi, “Jaholatga qarshi – maʼrifat” shiori asosida murosasizlik, ekstremizm va terrorizmning har qanday koʻrinishlariga ilm-maʼrifat, yuksak odob-axloq bilan qarshi turishdek katta vazifalar qoʻyilgan.
Kelajakda Hadis ilmi maktabi bitiruvchilari diniy fanlar, xususan, hadis ilmi sohasida taʼlim berib, diniy tashkilotlarda imom-xatib, ilmiy xodim vazifalarida ishlashi, shuningdek, ilmiy-tadqiqot markazlarida ilmiy xodim sifatida faoliyat olib borishi koʻzda tutilgan. Bitiruvchilar taʼlimni oʻz ixtisosligiga koʻra, Oʻzbekiston xalqaro islom akademiyasi magistraturasida, tayanch doktorantura va doktorantura bosqichlarida davom ettirishi mumkin.
Prezidentimiz maktabda oʻqitish uslublarini takomillashtirish, xalqaro ilmiy markazlar bilan hamkorlikni rivojlantirish zarurligini taʼkidladi.
Shavkat Mirziyoyev Samarqand tumani Qorasuv massivida qurilayotgan zamonaviy uy-joylarni borib koʻrdi.
Prezidentimiz hududlarga tashrifi chogʻida eng muhim ijtimoiy-iqtisodiy loyihalar qatori aholi uchun qulay turmush sharoiti yaratish masalasiga alohida eʼtibor qaratadi. Samarqand viloyatida ham keyingi yillarda bu borada salmoqli ishlar qilinmoqda.
Jumladan, Samarqand shahri aholisining uy-joyga ehtiyoji yuqoriligini inobatga olib, 2018 yilgi dasturga qoʻshimcha ravishda koʻp qavatli arzon uylar qurish kiritilgan edi. Shunga muvofiq, Samarqand tumani Qorasuv massividan Samarqand shahri uchun 50 gektarga yaqin yer ajratilib, keng koʻlamli bunyodkorlik-obodonlashtirish ishlari amalga oshirildi.
2018 yilning oʻzida “Oʻzshaharqurilishinvest” injiniring kompaniyasi buyurtmasi asosida jami 1 ming 344 xonadondan iborat 7 qavatli 32 ta arzon uy barpo etildi. Bundan tashqari, “Qishloq qurilish invest” injiniring kompaniyasi tomonidan Mudofaa, Ichki ishlar, Favqulodda vaziyatlar vazirliklari, Milliy gvardiya xizmatchilari va yosh oilalarga moʻljallangan 5 qavatli 12 ta turar joy qurib, foydalanishga topshirildi. Shu bilan birga, hududda xususiy bogʻcha, ichki ishlar boʻlimi binosi, savdo va maishiy xizmat majmuasi, “Registon” supermarketi qurib bitkazildi. 540 oʻrinli maktab qurilishi yakunlanmoqda.
Shu tariqa bu yerda qisqa fursatda zamonaviy massiv qad rostladi. Yangi uylarda odamlarning hayotdan rozi boʻlib yashashi uchun barcha qulayliklar eʼtiborga olingan. Har bir xonadon individual isitish qozonlari bilan taʼminlangan. Uylar oldida bolalar oʻyin maydonchalari barpo etilgan.
Davlatimiz rahbari Jasur Tursunqulov va Jamshid Kattaqulovlar oilalari koʻchib oʻtgan xonadonlarni kirib koʻrdi, uy sohiblari bilan suhbatlashdi.
Shu yerda Qorasuv massivida 2019 yilda foydalanishga topshiriladigan uylar, jumladan, “Agromir bildings” kompaniyasi tomonidan Turkiyaning zamonaviy texnologiyasi asosida monolit usulida barpo etilayotgan 16 qavatli turar joylar, kommunal soha infratuzilma obyektlarining loyiha koʻrinishidagi taqdimotlari oʻtkazildi.
Yangi massivda “Oʻzshaharqurilishinvest” injiniring kompaniyasi tomonidan 12 ta, “Qishloq qurilish invest” injiniring kompaniyasi tomonidan 7 ta uy qurilishi jadal olib borilmoqda.
Prezidentimiz turar joylar qurilishining odamlar hayotidagi, hudud infratuzilmasidagi ahamiyati haqida toʻxtaldi.
Samarqand turizm markazi boʻlishi kerak. Shuning uchun bu yerda koʻp qavatli uylar qurilishini koʻpaytiramiz. Shaharda eng zamonaviy talablarga javob beradigan uylar qurib, aholini taʼminlaymiz. Uylarni qurishdan oldin uning egasi, qaysi qavatda, necha xonali uyda yashashigacha aniq boʻlishi lozim, dedi davlatimiz rahbari.
Samarqand seysmik jihatdan qulay hududda joylashgani bois kelajakda Kattaqoʻrgʻon, Urgut, Paxtachi, Narpay, Qoʻshrabot tumanlari markazlarida ham koʻp qavatli uylar qurilishi zarurligi taʼkidlandi.
Mamlakatimizda oziq-ovqat xavfsizligini taʼminlash, jumladan, yogʻ-moy mahsulotlari ishlab chiqarishni kengaytirish, tarmoq korxonalarida zamonaviy texnologiyalarni joriy etishga alohida eʼtibor qaratilmoqda.
Toyloq tumanidagi qishloq xoʻjaligi mahsulotlarini qayta ishlash, oʻsimlik yogʻi ishlab chiqarish va qadoqlashga ixtisoslashtirilgan “Pet Agro Oil” qoʻshma korxonasi 2017 yilda Shimoliy Irlandiyaning “Nortec Estate LLP” kompaniyasi hamda Oʻzbekistonning “Tony Green” firmasi tomonidan tashkil etilgan.
Ayni paytda korxona faoliyatini kengaytirish borasida izchil ishlar amalga oshirilmoqda. Xususan, Italiya, Avstriya, Turkiya, Shveysariya, Hindiston, Bolgariya va Xitoydan 7 million dollarga zamonaviy texnologiyalar keltirib oʻrnatildi.
Korxona toʻliq quvvat bilan ish boshlagach, 800 kishining bandligi taʼminlanadi. Kuniga 350 tonna oʻsimlik yogʻi, 3 ming tonna tomat pastasi, 2 ming 500 tonna olma konsentrati ishlab chiqariladi.
Shu yerda Samarqand viloyatiga biriktirilgan Oʻzbekiston Respublikasining Turkiya, Xitoy va Ispaniya davlatlaridagi elchixonalari hamda Afina shahridagi Bosh konsulligi koʻmagida amalga oshiriladigan loyihalar, viloyatda intensiv bogʻlar, paxta-toʻqimachilik klasterlari tashkil etish, suv tejaydigan texnologiyalar, parrandachilikni rivojlantirish, xorijiy investitsiyalarni jalb qilish ishlari taqdimotlari oʻtkazildi.
Davlatimiz rahbariga Xitoyning “Henan Wanbang Selected Supply Chain Management Co.LTD” kompaniyasi tomonidan chorvachilik klasteri qurish loyihasi, Bulungʻur, Jomboy va Payariq tumanlarida chorvachilik klasteriga tanlangan yer maydonlari, aholi tomorqasidan samarali foydalanish va “Tomorqa xizmati” MCHJ faoliyatini kengaytirish vazifalari haqida maʼlumot berildi.
Samarqand tumanidagi “Afrosiyob Parranda” MCHJ Samarqand, Toshkent, Andijon va Surxondaryo viloyatlarida omixta yem hamda premiks ishlab chiqarishni yoʻlga qoʻyishni rejalashtirgan. Surxondaryoda 2019 yilning toʻrtinchi choragida 6,6 million yevro evaziga yiliga 50 ming tonna omixta yem tayyorlaydigan korxona barpo etiladi.
Prezidentimiz Turkiyadagi elchixona tomonidan qishloq xoʻjaligi uchun dori vositalari va oʻgʻitlar, tomchilatib sugʻorish uskunalari, traktor, polipropilendan ip-kalava, sendvich panel ishlab chiqarish, Samarqand shahrida 130 oʻrinli mehmonxona qurish loyihalari bilan tanishdi.
Ispaniya qirolligidagi elchixona viloyatda zamonaviy qurilish materiallari, issiqxona qurish uchun asbob-uskunalar ishlab chiqarish, paxta uchun tomchilatib sugʻorish tizimini joriy etish hamda qishloq xoʻjaligi ekinlari urugʻini tayyorlash zavodi qurish loyihalarini amalga oshiradi.
Shavkat Mirziyoyev ushbu loyihalarning asosi, samaradorligi bilan qiziqdi. Ular yuzasidan tegishli koʻrsatmalar berib, xorijiy tajribani oʻrganish, kerak boʻlsa, chet eldan konsultantlar jalb etish zarurligini taʼkidladi.
Samarqand viloyatida 37 ming gektardan ziyod lalmi yer maydonlaridan foydalanilmayotgani, ularni ishga solib, aholini ish va arzon mahsulotlar bilan taʼminlash mumkinligi qayd etildi.
Davlatimiz rahbari Samarqand shahrining Universitet xiyobonida qurilayotgan Konfutsiy maydonida amalga oshirilgan bunyodkorlik ishlari bilan tanishdi.
Konfutsiy eramizdan oldingi 551 yilda tugʻilgan. Xitoy madaniyati asoslarining yaratilish davrini boshlab bergan. Konfutsiy taʼlimoti asoschisi, siyosiy arbob sifatida tanilgan.
2014 yilda Shanxay xorijiy tillar universiteti va Samarqand davlat chet tillar instituti oʻrtasida imzolangan oʻzaro hamkorlik shartnomasiga muvofiq, chet tillar instituti qoshida Konfutsiy instituti tashkil etilgan edi.
Prezidentimizning avvalgi tashrifi chogʻida berilgan topshiriqlarga muvofiq, Samarqand davlat universiteti yonida buyuk mutafakkir Konfutsiy haykali oʻrnatildi. Haykal atrofidagi maydonda qadimgi Xitoy anʼanalariga xos ayvonlar barpo etildi.
Samarqand davlat universitetiga qarashli 9 qavatli oʻquv va maʼmuriy binoda qurilish ishlari amalga oshirilib, uning har bir qavati rivojlangan mamlakatlarning nufuzli oliy taʼlim muassasalari andozalariga moslashtirildi.
Bu yerda xalqaro taʼlim dasturlari markazi tashkil etilmoqda. Unda Xitoy, Janubiy Koreya, Yaponiya, Hindiston va Yevropa Ittifoqi davlatlari universitetlaridagi eng yaxshi tajribalar oʻrganiladi. Mamlakatimiz tarmoqlari uchun zarur malakali mutaxassislar tayyorlanadi. Talabalar ikki yil ushbu markazda taʼlim olsa, keyin xorijda oʻqishni davom ettiradi.
Prezidentimiz markaz loyihasi bilan tanishib, mutasaddilarga tegishli topshiriqlar berdi.
Shu yerda Samarqandda turizmni rivojlantirish, kongress-xoll va mehmonxonalar qurishga oid va boshqa loyihalar namoyish etildi.
Oʻn toʻrt gektardan ziyod maydonda bunyod etiladigan kongress-xollda yirik xalqaro anjumanlar oʻtkazish uchun barcha sharoit yaratiladi. Uning atrofida besh yulduzli ikkita zamonaviy mehmonxona, biznes markazlar va boshqa obyektlar quriladi.
Bugungi kunda Samarqand viloyatida 540 dan ziyod turistik obyekt, 119 ta mehmonxona, 23 ta uy mehmonxona, 127 ta turoperator faoliyat koʻrsatmoqda. Oʻtgan yili viloyatga 2 million 400 mingdan ziyod mahalliy va xorijlik sayyoh tashrif buyurgan. Ayni paytda viloyat turizm salohiyatini yanada rivojlantirish boʻyicha qator ishlar amalga oshirilmoqda. Indoneziyaning “Sahid group” kompaniyasi bilan hamkorlikda ikkita zamonaviy mehmonxona qurilmoqda. Urgut, Samarqand, Nurobod kabi qator tumanlarda yangi turistik marshrutlar tashkil etish ishlari boshlangan.
Davlatimiz rahbariga turizmni rivojlantirish boʻyicha “Smart Chain” kompaniyasi tomonidan “Nazzar” innovatsion ilovasi haqida maʼlumot berildi. Ushbu innovatsion ilova istalgan materialni toʻldirilgan voqelik elementlari bilan boyitishi mumkin. Smartfon “Nazzar” belgisiga yoʻnaltirilsa, mobil qurilma ekranida real obyektning tasviri chiqib, u turli effektlar bilan toʻldiriladi.
“Smart Chain” kompaniyasi mutaxassislari taklif etayotgan innovatsion ilovalar orqali mamlakatimizning sayyohlik salohiyatini keng targʻib qilish hamda tarixiy obidalar va muzeylarni yoshlar oʻrtasida yanada ommalashtirish mumkin. Ushbu kartochkalarga smartfonni yaqinlashtirish orqali tarixiy obyektlarni “gavdalantirish”, lavha fonida audiomatnni eshitish yoki uni 3D realligida tomosha qilish imkoniyati mavjud. Prezident mamlakatimiz turizm salohiyatini yanada rivojlantrish uchun, avvalo, malakali mutaxassislar tayyorlash zarurligini qayd etdi. Mutasaddilarga turizm rivojlangan mamlakatlar tajribasini oʻrganish, Samarqanddagi “Ipak yoʻli” turizm xalqaro universiteti faoliyatini yanada kuchaytirish boʻyicha topshiriqlar berdi.
Shu kuni Samarqand shahrida xalq deputatlari viloyat Kengashining navbatdan tashqari sessiyasi boʻlib oʻtdi.
Sessiyada Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev yurtimiz ravnaqi yoʻlida fidokorona mehnat qilayotgan Samarqand ahliga chuqur hurmatini bildirib, iqtisodiy-ijtimoiy sohalarni rivojlantirish, xalqimiz hayotini yaxshilash boʻyicha viloyatda ham koʻp ishlar qilinayotganini taʼkidladi.
Jumladan, “Obod qishloq”, “Obod mahalla” dasturlari doirasida 29 ta qishloq, 4 ta mahallada qariyb 200 milliard soʻmlik qurilish va obodonlashtirish ishlari amalga oshirilgan. Oʻtgan yili 1 ming 500 kvartirali 36 ta koʻp qavatli uy, 2 ming 349 ta arzon uy-joy barpo etilib, egalariga topshirilgan. 60 ga yaqin davlat bolalar bogʻchasi qurilib, 356 ta xususiy maktabgacha taʼlim muassasasi tashkil etilgan. Sogʻliqni saqlash, xotin-qizlarni qoʻllab-quvvatlash, kommunal tarmoqlarni rekonstruksiya qilish boʻyicha ham aniq manzilli ishlar bajarilgan.
Davlatimiz rahbari Germaniyaning yetakchi universitetlari bilan hamkorlik oʻrnatib, Samarqandda “raqamli iqtisodiyot” uchun kadrlar tayyorlashni yoʻlga qoʻyish boʻyicha koʻrsatma berdi.
Sessiyada tashkiliy masala koʻrildi. Prezident Shavkat Mirziyoyevning tavsiyasiga binoan Samarqand viloyati hokimi vazifasini vaqtincha bajarib kelayotgan Erkinjon Turdimov Samarqand viloyatining hokimi etib tasdiqlandi.
Soʻzga chiqqanlar Prezidentimiz tomonidan Samarqand viloyatini jadal rivojlantirish boʻyicha belgilab berilgan vazifalarni bajarish yoʻlida bor kuch va imkoniyatlarini safarbar etishini taʼkidladilar.
Viloyat iqtisodiyotini rivojlantirish, investitsiya jarayonini faollashtirib, yangi korxonalar qurish va ish oʻrinlarini koʻpaytirish eng muhim va ustuvor yoʻnalish hisoblanadi. Oʻtgan yili viloyatda 448 ta obyekt ishga tushirilgan. Lekin Samarqanddek katta salohiyatga ega hudud uchun bu yetarli emas, dedi Shavkat Mirziyoyev.
Shu maqsadda 2019-2020 yillarda amalga oshiriladigan 968 ta investitsiya loyihasi shakllantirilgani, xorijiy davlatlar bilan hamkorlikda yirik sanoat korxonalari tashkil etilishi maʼlum qilindi.
Samarqandning turizm salohiyatidan foydalanish, qishloq xoʻjaligini diversifikatsiya qilish, tadbirkorlikni rivojlantirish boʻyicha topshiriqlar berildi.

Создание всех условий для благополучия населения – наша главная цель
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев для ознакомления с ходом реформ по социально-экономическому развитию регионов, осуществляемой созидательной работой и крупными проектами 11 января посетил Самаркандскую область.
Глава нашего государства в ходе поездки в область 17-18 марта 2018 года ознакомился со множеством перспективных проектов, определил задачи по расширению масштаба созидательной работы в районах и городах, динамичному развитию промышленности, туризма, сельского хозяйства, сферы услуг и сервиса, созданию достойных условий для жизни населения.
За минувший период во исполнение данных поручений проделана конкретная работа. В сферах промышленности, сельского хозяйства, оказания услуг реализовано 1 142 проекта и создано более 10 тысяч новых рабочих мест.
В рамках программы комплексного социально-экономического развития области реализовано 88 проектов в промышленности и освоено более 1,3 триллиона сумов инвестиций. Объем прямых инвестиций составил свыше 58 миллионов долларов.
Президент Шавкат Мирзиёев начал нынешнюю поездку в область с посещения мавзолея Имама Бухари. Были прочитаны молитвы из Корана.
Как известно, предложение создать при мемориальном комплексе Имама Бухари научно-исследовательский центр Шавкат Мирзиёев выдвинул в 2016 году на 43-й сессии Совета министров иностранных дел Организации исламского сотрудничества в Ташкенте. Президент не раз знакомился с проектом и ходом строительства этого центра, давал свои ценные рекомендации. Сегодня строительные и отделочные работы здесь завершены.
Глава государства ознакомился с условиями, созданными в центре.
Центр будет заниматься изучением научно-духовного наследия Имама Бухари и других ученых и мыслителей, изданием научных переводов и комментариев созданных ими произведений, созданием электронных копий рукописей, хранящихся в библиотеках, архивных фондах страны и за рубежом, доведением их до нашего народа и мирового сообщества. Здесь созданы все необходимые условия для изучения богатого наследия наших предков, подготовки высококвалифицированных специалистов.
На первом этаже центра организован музей. Он рассказывает о жизни, научных поездках Имама Бухари. В центре музея расположена древняя копия рукописи книги «Сахихи Бухорий».
В ходе ознакомления с музеем Президент отметил, что это место даст посетителям широкое представление и обогатит их познания не только об Имаме Бухари, но и исламской религии в целом.
На карте мира появился еще один центр науки. Он будет способствовать дальнейшему развитию науки в нашей стране, принесет огромную пользу. Придаст молодежи знания и силу. Здесь учащиеся и посетители получат огромную духовную пищу, извлекут уроки просветительства, сказал Шавкат Мирзиёев.
Центром осуществлена системная работа по изучению, широкой пропаганде наследия наших великих предков, налаживанию сотрудничества с престижными международными центрами. Установлены связи со странами Европы и Востока, ведущими центрами исламских исследований и университетами мира, в том числе с Оксфордским центром исламских исследований, Кембриджским университетом, фондом “Аль-Фуркан” Великобритании, Британским музеем, Институтом арабского мира, Национальной библиотекой Франции и другими очагами науки.
Научными работниками центра подготовлены к изданию 17 книг, таких как “Имам Бухари”, “Жизнь и научное наследие Алоуддина Усманди Самарканди”, “Лубобул хадис”.
Созданы электронные копии хранящихся в библиотечных фондах зарубежных стран 535 рукописей и литографических произведений. Подготовлен каталог хранящихся в центре 1 168 произведений.
Глава государства дал указания по бережному хранению рукописей, их переводу и доведению до народа.
Вместе с научно-исследовательским центром Имама Бухари было построено высшее религиозное учебное заведение – Школа хадиса. Шавкат Мирзиёев также осмотрел эту школу.
Срок учебы в Школе хадиса составляет пять лет. Для обучения в школе отобраны 10 одаренных выпускников средних специальных религиозных учебных заведений, которые в совершенстве владеют арабским языком.
В школе наряду с наукой о хадисах учащиеся будут обучаться наукам о священном Коране, фикхе, тафсире, истории ислама, а также иностранным языкам.
Организация деятельности школы в сфере науки о хадисах, основу которой заложили наши великие предки, имеет важное значение на нынешнем этапе духовного развития и процветания нашей страны. Перед ней стоят такие огромные задачи, как глубокое изучение научно-теоретических основ науки о хадисах, иностранных языков, организация занятий на основе традиций «Мастер-ученик», бережное сохранение религиозных ценностей в светском государстве, подготовка научно-толковых переводов и сопоставительных текстов произведений хадисоведов, издание их на узбекском и иностранных языках, организация научных семинаров и конференций, а самое главное – противодействие с помощью науки и просветительства, высокой нравственности любым проявлениям нетерпимости, экстремизма и терроризма, основываясь на принципе «Просвещением против невежества».
Предусмотрено, что в будущем выпускники Школы хадиса могут преподавать религиозные науки, в частности науку о хадисах, занимать в религиозных организациях должности имама-хатиба, а также работать в научно-исследовательских центрах. Выпускники могут продолжить учебу по специальности в магистратуре, опорной докторантуре и докторантуре Международной исламской академии Узбекистана.
Президент отметил необходимость совершенствования методов обучения в школе, развития сотрудничества с международными научными центрами.
Шавкат Мирзиёев посетил современный жилой комплекс, возводящийся на массиве Карасу.
В ходе поездок в регионы страны Президент наряду с важнейшими социально-экономическими проектами особое внимание уделяет созданию благоприятных условий для жизни населения. За последние годы и в Самаркандской области осуществляется весомая работа в данном направлении.
В частности, с учетом высокой потребности жителей города Самарканда в жилье в соответствующую программу 2018 года было включено строительство дополнительных доступных многоэтажных домов. В соответствии с этим на массиве Карасу города Самарканда было выделено около 50 гектаров земли, где осуществлена широкомасштабная созидательная и благоустроительная работа.
В одном только 2018 году по заказу инжиниринговой компании “Узшахаркурилишинвест” было возведено 32 семиэтажных доступных дома на 1 тысячу 344 квартиры. Кроме того, инжиниринговой компанией “Кишлок курилиш инвест” сдано в эксплуатацию 12 пятиэтажных домов для сотрудников министерств обороны, внутренних дел, по чрезвычайным ситуациям, Национальной гвардии и молодых семей.
На массиве были построены частный детский сад, здание отдела внутренних дел, комплекс торговли и бытового обслуживания, супермаркет “Регистон”. Близится к завершению строительство общеобразовательной школы на 540 мест.
Таким образом, здесь в кратчайшие сроки был возведен современный жилой массив. В новых домах предусмотрены все необходимые условия для благополучной жизни людей. Каждая квартира оснащена индивидуальными отопительными котлами. Во дворе сооружены детские игровые площадки.
Глава государства побывал в новых квартирах, где отметили новоселье семьи Жасура Турсункулова и Жамшида Каттакулова, побеседовал с хозяевами.
Здесь также прошли презентации проектов домов, которые будут введены в эксплуатацию на массиве Карасу в 2019 году, в том числе монолитных 16-этажных домов, возводимых на основе современной турецкой технологии компанией “Агромир билдингс”, объектов коммунальной инфраструктуры.
На новом массиве по заказу инжиниринговой компании “Узшахаркурилишинвест” ускоренными темпами ведется строительство 12 домов, по заказу инжиниринговой компании “Кишлок курилиш инвест” – 7 домов.
Президент затронул значение жилищного строительства для улучшения жизни людей, инфраструктуры региона.
Самарканд должен быть центром туризма. Поэтому мы увеличим строительство многоквартирного жилья. Построим в городе дома, отвечающие самым современным требованиям. Перед началом строительства необходимо заранее определить, кто будет покупателем, квартиру на каком этаже и из скольких комнат он намерен приобрести, сказал глава государства.
Область имеет сейсмически благоприятное расположение, поэтому указано на необходимость строительства многоквартирных домов в центрах Каттакурганского, Ургутского, Пахтачинского, Нарпайского, Кошрабатского районов.
В нашей стране уделяется особое внимание обеспечению продовольственной безопасности, в частности, расширению производства масложировой продукции, внедрению современных технологий на предприятиях отрасли.
Совместное предприятие “Pet Agro Oil”, организованное в Тайлакском районе в 2017 году компанией “Nortec Estate LLP” Северной Ирландии и фирмой “Tony Green” нашей страны, занимается переработкой сельскохозяйственной продукции, производством и розливом растительного масла.
Сегодня деятельность предприятия расширяется. Здесь установлены современные технологии из Италии, Австрии, Турции, Швейцарии, Индии, Болгарии и Китая стоимостью 7 миллионов долларов.
После выхода на полную мощность будут обеспечены работой 800 местных жителей, производиться в сутки 350 тонн растительного масла, 3 тысячи тонн томатной пасты, 2,5 тысячи тонн яблочного концентрата.
Здесь представлены проекты, разработанные при содействии закрепленных за Самаркандской областью посольствами нашей страны в Турции, Китае, Испании, а также генеральным консульством в Афинах, по созданию в области интенсивных садов, хлопково-текстильных кластеров, внедрению водосберегающих технологий, развитию птицеводства, привлечению иностранных инвестиций.
Главе государства представлена информация о проектах строительства животноводческого кластера компанией “Henan Wanbang Selected Supply Chain Management Co. LTD” Китая, расширении деятельности ООО “Томорка хизмати”.
ООО “Afrosiyob Parranda” Самаркандского района планирует наладить производство комбикормов и премиксов в Самаркандской, Ташкентской, Андижанской и Сурхандарьинской областях. В Сурхандарье в четвертом квартале 2019 года будет введено в строй предприятие годовой мощностью 50 тысяч тонн комбикорма стоимостью 6,6 миллиона евро.
Президент ознакомился с сформированными посольством в Турции проектами по производству сельскохозяйственных препаратов и удобрений, оборудования капельного орошения, тракторов, полипропиленовой нити, сендвич-панелей, а также строительству гостиницы на 130 мест в городе Самарканде.
При содействии посольства в Испании будут осуществлены проекты по производству современных стройматериалов, оборудования для теплиц, внедрению капельного орошения хлопчатника и строительству завода семян.
Глава государства поинтересовался обоснованностью и эффективностью данных проектов. Дал соответствующие указания, отметил необходимость изучения зарубежного опыта и привлечения консультантов из-за рубежа.
Отмечалось, что в Самаркандской области имеется более 37 тысяч гектаров неиспользуемых богарных земель, задействовав которые, можно обеспечить население работой и недорогой продовольственной продукцией.
Глава государства ознакомился с созидательной работой на площади Конфуция, создаваемой на Университетской аллее города Самарканда.
Конфуций родился в 551 году до нашей эры, заложил основы китайской философии. Является основоположником конфуцианства, прославился как политический деятель.
В 2014 году по соглашению о сотрудничестве между Шанхайским университетом иностранных языков и Самаркандским государственным институтом иностранных языков при последнем был организован Институт Конфуция.
В соответствии с поручениями, данными в ходе предыдущей поездки Президента, у Самаркандского государственного университета установлен памятник великому мыслителю Конфуцию. На площади вокруг памятника возведены беседки в древних китайских традициях.
Девятиэтажный учебно-административный корпус университета прошел реконструкцию и оснащен в соответствии с опытом престижных зарубежных вузов.
Здесь создается центр международных образовательных программ, где будет изучаться лучший опыт университетов Китая, Южной Кореи, Японии, Индии и Европейского Союза, готовиться квалифицированные специалисты. После двух лет обучения в центре студенты могут продолжить получение образования за рубежом.
Глава государства ознакомился с проектом центра и дал соответствующие поручения ответственным лицам.
Здесь же представлены проекты по развитию туризма, строительству конгресс-холла и гостиниц в Самарканде.
В конгресс-холле, строительство которого ведется на площади в более чем 14 гектаров, будут созданы все условия для проведения крупных международных конференций. Рядом с ним будут построены две современные пятизвездочные гостиницы, бизнес-центры и другие объекты.
Сегодня в Самаркандской области имеется более 540 туристических объектов, 119 гостиниц, 23 гостевых дома, действуют 127 туроператоров. В прошлом году область посетили более 2,4 миллиона местных и иностранных туристов.
В настоящее время проводится работа по дальнейшему развитию туристического потенциала региона. В сотрудничестве с компанией «Sahid group» Индонезии ведется строительство двух современных отелей. Организуются новые туристические маршруты в Ургутском, Самаркандском, Нурабадском и других районах.
Главе государства представлено инновационное приложение “Nazzar”, разработанное компанией “Smart Chain”. Данное приложение способно интегрировать на любой носитель элементы дополненной реальности. Если направить смартфон с установленным приложением на специальный знак “Nazzar”, на его экране появится реалистичное изображение объекта.
Предлагаемые специалистами компании “Smart Chain” приложения могут быть полезны для широкой пропаганды туристического потенциала нашей страны, популяризации исторических памятников и музеев среди молодежи. При приближении смартфона статичная картинка на носителе "оживает", можно прослушать сопроводительную аудиозапись, просмотреть объект в трехмерном формате.
Президент отметил, что для дальнейшего развития туризма в нашей стране необходимо подготовить квалифицированных специалистов. Ответственным лицам поручено изучить опыт стран с развитым туризмом, еще более усилить деятельность Международного университета туризма "Шелковый путь" в Самарканде.
В этот же день в городе Самарканде состоялась внеочередная сессия областного Кенгаша народных депутатов.
На сессии Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев выразил глубокое уважение жителям области, самоотверженно трудящимся во имя процветания страны, отметил проводимую в регионе масштабную работу по развитию социальной сферы и экономики, улучшению жизни населения.
В частности, в рамках программ «Обод кишлок» и «Обод махалла» в 29 селах и 4 махаллях выполнены строительные и благоустроительные работы почти на 200 миллиардов сумов. В прошлом году построены 36 многоэтажных домов на 1,5 тысячи квартир, 2 тысячи 349 доступных домов. Возведены около 60 государственных детских садов, открыты 356 частных учреждений дошкольного образования. Проделана конкретная работа по развитию здравоохранения, поддержке женщин, реконструкции коммунальных сетей.
Глава государства поручил установить сотрудничество с ведущими университетами Германии и наладить в Самарканде подготовку кадров в области "цифровой экономики".
На сессии рассмотрен организационный вопрос. По представлению Президента Шавката Мирзиёева временно исполняющий обязанности хокима Самаркандской области Эркинжон Турдимов утвержден в должности хокима Самаркандской области.
Выступившие отметили, что приложат все силы и используют все возможности для выполнения поставленных Президентом задач по ускоренному развитию области.
Развитие экономики области, активизация инвестиционного процесса, создание новых предприятий и рабочих мест – важнейшая и самая приоритетная задача. В прошлом году в области введено в строй 448 объектов. Но для такой области с огромным потенциалом, как Самаркандская, этого недостаточно, сказал Шавкат Мирзиёев.
Отмечалось, что на 2019-2020 годы сформировано 968 инвестиционных проектов, планируется организовать крупные промышленные предприятия в сотрудничестве с зарубежными странами.
Даны поручения по использованию туристического потенциала региона, диверсификации сельского хозяйства, развитию предпринимательства.