Yaxshi yashash uchun harakat, intilish zarur
“Obod qishloq”, “Obod mahalla”, “Obod ko‘cha”, “Obodon xonadon” tushunchalari keyingi paytda hayotimizdan mustahkam o‘rin oldi. Shu nomdagi dasturlar, tashabbuslar yurtimiz bo‘ylab keng quloch yozdi. Davlat va hududiy dasturlar eng quyidan, mahalla va qishloqlar inftratuzilmasi, odamlar hayot darajasidan kelib chiqib shakllantirilmoqda.
“Tashabbusli byudjet”ning yo‘lga qo‘yilishi bilan bu ishlarda aholining tashabbuslari va faol ishtiroki hal qiluvchi rol o‘ynamoqda. Rahbarlar ham hudud rivoji bilan bog‘liq reja va maqsadlarni aholining fikrlarini inobatga olgan holda, ular bilan bamaslahat tuzmoqda. Bunday munosabat davlat hokimiyati organlari va xalq o‘rtasidagi ishonchni mustahkamlayapti, muammo va masalalarga o‘z vaqtida yechim topishga xizmat qilyapti.
Joriy yilning iyun oyida Samarqand viloyat hokimi Erkinjon Turdimov Urgut tumani Bahrin mahallasidagi Qo‘rg‘oncha qishlog‘ida bo‘lib, hudud infratuzilmasi va aholi turmush tarzi bilan tanishgan edi. Qishloq ahli bilan suhbat davomida viloyat hokimi hududda obodonlashtirish ishlarini olib borish bo‘yicha o‘z tavsiyalarini bildirib, ichki yo‘llar hokimlik ko‘magida asfalt qilib berilishini aytgandi.
– Qishlog‘imizda ikki ming nafardan ziyod aholi yashaydi, – deydi Qo‘rg‘oncha mahallasida yashovchi mehnat faxriysi Abdizohir Ziyoyev. – Viloyat hokimi tashabbusi bilan qishlog‘imizda obodonlashtirish, qurilish-ta’mirlash ishlarini olib borish uchun 870 million so‘m mablag‘ ajratildi. Natijada qariyb 1,5 kilometrga yaqin ichki yo‘llarga asfalt yotqizildi. Shuningdek, 1991 yilda jamoa xo‘jaligimiz markazida – Kenagas mahallasida Alisher Navoiy tavalludining 550 yilligi munosabati bilan o‘rnatilgan ulug‘ mutafakkir haykali atrofi tuman hokimligi ko‘magida obod qilindi.
Bu xayrli ishlarda qishloq ahli ham faol ishtirok etdi. Davlat tomonidan shuncha imkoniyat, qulaylik yaratib berilayotganidan ruhlangan qo‘rg‘onchaliklar o‘z yashab turgan joylarini yana ham obod qilishga hissa qo‘shdi. Xususan, obodonlashtirish va qurilish-ta’mirlash ishlarini olib borish maqsadida saxovatli tadbirkorlar tomonidan 450 million so‘m mablag‘ ajratildi. Buning evaziga qishloqqa kirish qismidagi ko‘prik ta’mirlandi. Markaziy ko‘chada 86 ta tungi yoritish chiroqlari o‘rnatildi, qabriston atrofi 800 metr devor bilan o‘raldi. Shuningdek, 180 metrli ayvon qurildi. Ayni paytda bu ezgu ishlar davom ettirilib, qishloqdagi nuroniylar choyxonasi ta’mirlanmoqda. Bu yerda ko‘rkam bog‘ tashkil etilyapti.
– Umummanfaatiga xizmat qiladigan ishlar hamjihatlikda bajarilsa, odamlarni bir-biriga yaqinlashtiradi, mehr-oqibatni mustahkamlaydi, – deydi Abdizohir Ziyoyev. – Odamlar ahil-inoq, oqibatli bo‘lgan joyda baraka bo‘ladi. Hamma ishni davlat qilib berishi kerak, deb qarab o‘tirish yaramaydi. Mana, viloyatimiz hokimi qishloqni obod qilish bo‘yicha harakatlarni boshlab berdi, yo‘limiz ravon bo‘ldi. Qolgan ishlarni yana hokimiyat zimmasiga tashlab o‘tirsak bo‘lmasdi-da. El – katta kuch, hamma ishni bamaslahat, birgalikda amalga oshirishga kirishgandik, qishlog‘imiz obod bo‘lib qoldi. Yaxshi yashash uchun faqat orzu emas, harakat, intilish ham kerak.

Благополучная жизнь достигается действием
В последнее время в нашей жизни прочно укоренились такие понятия, как «благоустроенное село», «благоустроенная махалля», «благоустроенная улица», «благоустроенный дом». Государственные и региональные программы формируются исходя из уровня жизни народа, инфраструктуры махаллей и кишлаков, словом, самого нижнего звена.
С введением «инициативного бюджета» решающую роль в этих вопросах играет активное участие населения. Руководители также обсуждают планы и цели, связанные с развитием района, с местными жителями, учитывают их мнение. Такой подход укрепляет доверие между органами государственной власти и народом, помогает находить своевременные решения существующих проблем и вопросов.
В июне этого года глава Самаркандской области Эркинжон Турдимов побывал в махалле Бахрин села Кургонча Ургутского района, ознакомился с инфраструктурой села и условиями жизни населения. В ходе беседы с сельчанами хоким области высказал свои рекомендации по благоустройству территории и сообщил, что внутренние дороги будут заасфальтированы при поддержке хокимията.
– В нашем селе проживает более 2000 человек, – говорит ветеран труда, житель села Кургонча Абдизохир Зиёев. – На благоустройство и строительно-ремонтные работы селу по инициативе главы области было выделено 870 миллионов сумов. В результате около 1,5 километра внутренних дорог покрыты асфальтом, приведена в порядок территория возле памятника Алишеру Навои, установленному к 550-летию со дня рождения великого мыслителя в 1991 году в центре нашего села – махалле Кенагас.
Жители села, воодушевленные тем, что государство предоставляет столько возможностей и удобств, также внесли свой вклад в улучшение территории. В частности, предприниматели выделили 450 миллионов сумов, за счет которых был отремонтирован мост на въезде в село, установлено 86 фонарей, построена стена, окружающая сельское кладбище. Эти добрые дела продолжаются и сегодня: ведутся ремонт чайханы аксакалов, закладка прекрасного сада.
– Добрые дела, осуществляемые сообща, сближают людей и укрепляют единство между ними, – говорит Абдизохир Зиёев. – А там, где есть единство, взаимопонимание, будут развитие и процветание. Нельзя сидеть сложа руки, ожидая, когда государство все сделает за нас: глава области инициировал работы по благоустройству села, а мы их продолжили. Для того, чтобы хорошо жить, необходимо не только мечтать, но и действовать.