Mamlakatimizda kuchli ijtimoiy himoya, kam taʼminlangan oilalar va nogironlarni har tomonlama qoʻllab-quvvatlashga alohida eʼtibor qaratilmoqda. Davlatimiz rahbarining islohotlar jarayonini yanada jadallashtirish, odamlarning ezgu orzu-maqsadlarini roʻyobga chiqarish, jamiyat hayotining barcha jabhalarida tub ijobiy oʻzgarishlarga erishish borasidagi tashabbuslari xalqimiz tomonidan keng qoʻllab-quvvatlanmoqda. 2019 yil mamlakatimizda Faol investitsiyalar va ijtimoiy rivojlanish yili, deb eʼlon qilinishi bu ezgu ishlarni yanada kengaytirishga xizmat qiladi.
Yangi yil bayrami arafasida bir guruh imkoniyati cheklangan fuqarolarga Fargʻona tumanidagi “Mindonobod” massivida bunyod etilgan zamonaviy uylar sovgʻa qilingani ular uchun chinakam tuhfa boʻldi. Margʻilon, Quvasoy shaharlari, Toshloq, Qoʻshtepa va Fargʻona tumanlarida istiqomat qiluvchi kam taʼminlangan, ogʻir turmush sharoitida yashayotgan, nogironligi boʻlgan 105 oilaning quvonchi cheksiz.
Quvasoy shahridagi “Yuqori Muayn” mahalla fuqarolar yigʻinida yashovchi Muhabbatxon Dadajonova ana shulardan biri. Farzandi Tursunoy II guruh nogironi boʻlib, parvarishga muhtoj. Opa besh farzandi va nevaralari bilan bitta uyda yashab kelayotgan edi. Davlatimiz gʻamxoʻrligi bilan u oʻz uyiga ega boʻldi.
– Bayram arafasida bu biz uchun juda katta sovgʻa boʻldi, sevinchimni soʻz bilan ifodalab berolmayman, – deydi M.Dadajonova. – Prezidentimizdan bir umr minnatdormiz. Uch xonali uy berishdi. Kecha davlatimiz rahbarining Oliy Majlisga Murojaatnomasini televizor orqali koʻrib, umrini nogiron farzand parvarishiga bagʻishlagan onalar uchun alohida ijtimoiy nafaqa turi joriy etilishi haqidagi gapni eshitib, rosti, yigʻlab yubordim. Bu biz kabi onalarning adogʻi yoʻq dardi edi.
Margʻilon shahar xotin-qizlar qoʻmitasi raisi Dilnoza Ergashevaning aytishicha, shaharda 378 nafar ogʻir turmush sharoitida yashayotgan xotin-qiz roʻyxatga olingan. Ularni uy-joy bilan taʼminlash, ishga joylashtirish borasida muayyan ishlar olib borilmoqda. 10 nafar oilaga mazkur yangi uy-joylardan berilgani ham barchani mamnun qildi.

Особенно волнительно встречать новый год в новом доме
В Ферганской области нуждающимся в жилье семьям, лицам с ограниченными возможностями в торжественной обстановке вручили ключи от новых домов.
В нашей стране особое внимание уделяется всесторонней поддержке малообеспеченных семей и инвалидов, их социальной защите. Инициативы главы государства по дальнейшему ускорению процессов реформирования, содействию людям в осуществлении их целей, достижению положительных изменений во всех сферах общественной жизни находят широкую поддержку со стороны народа. Объявление 2019 года Годом активных инвестиций и социального развития также будет служить дальнейшему расширению работ, проводимых в этом направлении.
Накануне Нового года вручение ключей от новых современных домов, возведенных на массиве "Миндонобод" Ферганского района, группе граждан с ограниченными возможностями стало для них настоящим праздничным подарком. 105 социально нуждающихся семей, проживавших в городах Маргилане и Кувасае, Ташлакском, Куштепинском и Ферганском районах, получили хороший подарок к Новому году и их радость была безгранична.
Одна из них Мухаббатхон Дадажонова, проживавшая в сходе граждан махалли "Юкори Муайн" города Кувасая. Ее дочь Турсуной, инвалид II группы, нуждается в уходе. Мать, ее пятеро детей и внуки проживали в одном доме. Благодаря вниманию, проявленному со стороны государства, теперь у нее отдельный дом.
– Накануне новогодних праздников это стало для нас большим подарком, нашу радость не выразить словами, – говорит М.Дадажонова. – Мы всю жизнь будем благодарны нашему Президенту. Мы получили трехкомнатный дом. Вчера по телевизору слушала Послание Президента Олий Мажлису и расплакалась после его слов о том, что необходимо внедрить социальные пенсии для матерей, посвятивших себя воспитанию детей-инвалидов.
По словам председателя комитета женщин города Маргилана Дилнозы Эргашевой, в городе зарегистрировано 378 женщин с тяжелыми условиями проживания. Ведется постоянная работа по обеспечению их жильем и работой.