Sayyor uchrashuv samarali bo‘ldi
Oliy sud raisi o‘rinbosari Ikrom Muslimov Buxoro viloyati Vobkent tumanida sayyor uchrashuv o‘tkazdi. Unda tuman hokimi boshchiligida sektor rahbarlari, mahallalar faollari, yoshlar, sportchilar va mutasaddi tashkilotlar rahbarlari, “Ponob” va “Hajuvon” mahallalari aholisi ishtirok etdi.
Tadbirda jinoyatchilikning oldini olishga qaratilgan ishlar tahlil etildi. Jinoyatchilikning oldini olishda yoshlarning o‘rni haqida to‘xtalib o‘tildi. O‘smirlar bilan ochiq muloqotni kengaytirish va odil sudlovni amalga oshirishda jamoatchilik rolini oshirish kerakligi ta’kidlandi. Yoshlarni ma’rifatga chorlash, ular orasida jinoyatchilikni kamaytirishda talabalar tengdoshlariga o‘rnak bo‘lishi va o‘zlari ham har qadamda sergak turishi, vatan ravnaqi yo‘lida o‘zini daxldor his qilishi kerakligi qayd etildi. Yurtimizda yoshlarning bilim olishlari uchun yaratilgan munosib sharoitlar, shunga yarasha ertamiz egalari doimo oldinga intilishi, bilimga chanqoqlik, mehnatsevarlik fazilatlarini shakllantirishlari lozimligi, kitobga mehr qo‘yishlari, o‘z bilim va ma’naviyatini oshirib borishlari, yot g‘oyalarga berilmaslik haqida tushuntirishlar berildi.
Shuningdek, uchrashuv davomida yoshlar o‘rtasida huquqbuzarlik va jinoyatchilikni oldini olish, erta nikohni oldini olish va nikohdan ajralishlarga yo‘l qo‘ymaslik, yoshlarning siyosiy huquqlari xususidagi masalalarda mulohazalar o‘rtaga tashlandi.
Oliy sud raisi o‘rinbosari Ikrom Muslimov fuqarolar bilan uchrashuvda mamlakatimizdagi bugungi siyosiy-ijtimoiy vaziyat, davlat siyosatining asosiy yo‘nalishlari, sud-huquq tizimidagi so‘nggi yangilik va o‘zgarishlar haqida, shuningdek, mazkur sayyor uchrashuvni tashkil etishdan ko‘zlangan maqsad haqida batafsil tushuncha berdi. Keyingi yillarda davlat rahbari tashabbusi bilan tashkil etilayotgan sayyor qabullar va uchrashuvlarning samarali bo‘layotganligi, odamlarning muammolari o‘z vaqtida yechim topayotganligi ta’kidlandi.
Yig‘ilganlarni sayyor uchrashuvlarda faol bo‘lishga chaqirdi. Shuningdek, aholining sud-huquq masalalari bo‘yicha savollariga ham batafsil javob berildi.

Заместитель председателя Верховного суда Икром Муслимов провел выездной прием в Вабкентском районе Бухарской области. В мероприятии под руководством хокима района приняли участие руководители секторов, активисты махаллей, молодежь, спортсмены, главы ответственных организаций, жители махаллей Поноб и Хажувон.
Были проанализированы меры, направленные на профилактику правонарушений, обсуждалась роль молодежи в предупреждении преступности. Подчеркнуто, что необходимо расширять открытый диалог с подростками и повышать роль общественности в осуществлении правосудия. Отмечено, что студенты должны подавать ровесникам пример в деле просвещения, снижения преступности среди молодежи, развивать бдительность и чувство причастности к судьбе Родины. Были даны разъяснения о достойных условиях, созданных для воспитания молодежи в нашей стране, и отмечено, что юные хозяева будущего должны всегда стремиться вперед, развивать тягу к знаниям, трудолюбие, любовь к чтению, совершенствовать духовность и противостоять чуждой идеологии.
Также в ходе встречи были подняты вопросы, связанные с предупреждением ранних браков и разводов, политическими правами молодежи.
Заместитель председателя Верховного суда Икром Муслимов дал подробное представление о текущей политической и социальной ситуации в нашей стране, основных направлениях государственной политики, последних нововведениях и изменениях в судебной системе, а также целях организации этого выездного приема. Отмечено, что выездные диалоги и встречи, организуемые по инициативе главы государства, в последние годы становятся все эффективнее, гражданам необходимо принимать в них активное участие.