Samarqand viloyatining Payariq tumanidagi Oqqo‘rg‘on va Sorisuv mahallalarida "Obod xonadon", "Obod ko‘cha" va "Obod mahalla" mezonlarini joriy etish, hudud infratuzilmasini yaxshilash, aholi bandligini ta’minlash va og‘ir hudud toifasidan chiqarish bo‘yicha keng ko‘lamli ishlar amalga oshirilmoqda.
Bu borada 42 banddan iborat “Yo‘l xaritasi” tayyorlanib, har bir band ijrosi Respublika ishchi guruhi tomonidan muvofiqlashtirib borilmoqda.
Jumladan, hudud aholisi elektr ta’minotini yaxshilash maqsadida ikkala mahallada yaroqsiz simyog‘ochlar o‘rnida 480 tayanch beton ustun o‘rnatish, uchta qo‘shimcha transformator qo‘yish, 70 dona yuqori kuchlanishli havo tarmog‘i va 10,2 kilometr SIP kabel tarmog‘i tortish rejalashtirilgan. Oqqo‘rg‘on mahallasidagi yetti va Sorisuvdagi uch ichki ko‘chaning qariyb 2 kilometr qismini shag‘allashtirish, 3,6 kilometr umumfoydalanishdagi avtomobil yo‘llarini kapital ta’mirlash ko‘zda tutilgan. Bundan tashqari, mahallalardagi markaziy ko‘chalarda piyodalar yo‘laklari quriladi, tungi yoritish chiroqlari o‘rnatiladi. Ariq va zovurlar tozalanadi, qabristonlar hududida obodonlashtirish ishlari bajariladi. “Xavfsiz mahalla” tamoyili asosida ko‘chalarda kuzatuv kameralari qo‘yiladi. Oqqo‘rg‘on mahallasi uchun yangi bino quriladi. Shuningdek, ta’lim va tibbiyot muassasalarida ta’mirlash ishlari amalga oshiriladi, quyosh panellari o‘rnatiladi.
Mahallalarda “xonadonbay” o‘rganish asosida aholining turmush sharoitini yaxshilash, tomorqadan samarali foydalanish, bandligini ta’minlash, oilalardagi ijtimoiy-ma’naviy muhitni sog‘lomlashtirish, tibbiy ko‘rik, sport musobaqalari, intellektual tanlovlar o‘tkazish, bo‘sh ish o‘rinlari yarmarkalari tashkil etish va boshqa vazifalar belgilangan. Ayni paytda barcha yo‘nalishlar bo‘yicha mas’ul tashkilotlar tomonidan amaliy ishlar olib borilmoqda.
Samarqand viloyati hokimi E.Turdimov va respublika ishchi guruhi mas’ullari ishtirokida Oqqo‘rg‘on va Sorisuvdagi ishlar viloyat tashkilotlari va Payariq tumani hokimligi mas’ullari, mahallalar faollari ishtirokida muhokama etildi. “Yo‘l xaritasi”da belgilangan har bir vazifa va chora-tadbirlarni o‘z vaqtida, sifatli bajarish yuzasidan mutasaddilarga topshiriqlar berildi. Amalga oshiriladigan ishlar aholi hayotini o‘zgartirishi va roziligiga xizmat qilishi zarurligi ta’kidlandi.

Кишлаки благоустраиваются
В махаллях "Оккургон" и "Сорисув" Пайарыкского района Самаркандской области ведется масштабная работа по внедрению критериев "Благоустроенный дом", "Благоустроенная улица", "Благоустроенная махалля", улучшению инфраструктуры, обеспечению занятости населения и выводу территорий из категории "тяжелые".
Разработана "дорожная карта", исполнение каждого ее пункта координируется республиканской рабочей группой. В указанных двух махаллях запланировано  установить 480 новых бетонных столбов для линий электропередачи,  еще три трансформатора, протянуть 70 воздушных линий высокого напряжения и проложить 10,2 километра СИП кабеля.
Предусмотрены укладка шагала на семи внутренних дорогах в махалле "Оккургон" и на трех – в махалле "Сорисув", в целом это составит 2 километра. Предстоит  также капитальный ремонт 3,6 километра автомобильных дорог общего пользования. Вместе с тем на центральных улицах махаллей проложат пешеходные дорожки, установят системы ночного освещения. На территориях будут очищены арыки, дренажные канавы, благоустроены кладбища. На основе принципа "Безопасная махалля" на улицах установят камеры видеонаблюдения. Для администрации махаллей предстоит построить новые здания. В учреждениях образования и здравоохранения будет проводиться ремонт с установкой солнечных панелей.
Намечено проведение изучений в махаллях на основе принципа "хонадонбай" с целью повышения уровня жизни населения, эффективного использования приусадебных земель, обеспечения занятости. Будут организованы медицинские осмотры населения, спортивные соревнования, интеллектуальные конкурсы, ярмарки свободных рабочих мест, работа по оздоровлению социально-духовной атмосферы в семьях. В настоящее время ответственными организациями по указанным направлениям принимаются соответствующие практические меры.
Проводимая в  "Оккургон" и "Сорисув" работа обсуждалась при участии хокима Самаркандской области Э. Турдимова и членов республиканской рабочей группы, а также должностных лиц областных организаций, хокимията Пайарыкского района и активистов махаллей. Ответственным лицам дано указание по своевременному и качественному выполнению каждого пункта "дорожной карты". Отмечалось, что проводимая работа должна позитивно изменить жизнь населения.