Parlament nazorati doirasida Oliy Majlis Senati Byudjet va iqtisodiy islohotlar masalalari qo‘mitasi raisi o‘rinbosari Qobul Tursunov boshchiligidagi ishchi guruhi Buxoroga keldi.
Ishchi guruhi tomonidan Buxoro viloyati hududlarini ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish dasturi ijrosi, aholi bandligini ta’minlash va kambag‘allikni qisqartirish, mahallalar infratuzilmasini yanada yaxshilash dasturlari, shuningdek, mahalliy byudjet ijrosi holatini o‘rganish maqsad qilingan.
Shuningdek, viloyatda o‘rganish olib boradigan ishchi guruhi erishilgan iqtisodiy ko‘rsatkichlarning sohalar va tumanlar kesimidagi tahlili, xizmatlar sohasida amalga oshirilgan ishlar, maxsus iqtisodiy, kichik sanoat, yoshlar sanoat va tadbirkorlik zonalarining faoliyati samaradorligi, aholi bandligini ta’minlash dasturi ijrosi, “Temir daftar”, “Ayollar daftari” va “Yoshlar daftari”ga kiritilgan ijtimoiy himoyaga muhtoj bo‘lgan aholini qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha amalga oshirilgan ishlar tahlili hamda mahallalar infratuzilmasini yaxshilash bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar kabi yo‘nalishlarda o‘rganishlar olib boradi.
Mahalla raislari, hokim yordamchilari, xotin-qizlar faollari va yoshlar yetakchilari, ommaviy axborot vositalari hamda boshqa jamoat tashkilotlari tomonidan dasturlar doirasida amalga oshirilayotgan ishlarning holati, sifati va ko‘lami yuzasidan jamoatchilik nazorati o‘rnatilganligi ham o‘rganiladi.
Senat ishchi guruhi Buxoro shahridagi yangidan barpo etilgan “Narshaxiy” bog‘i, Buxoro tumanidagi “MILMAXTRADE” MCHJ tomonidan tashkil etilayotgan agrologistika markazi va markaziy stadionda amalga oshirilayotgan bunyodkorlik ishlari bilan tanishdi.

В рамках парламентского контроля в Бухару прибыла рабочая группа во главе с заместителем председателя Комитета Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан по вопросам бюджета и экономических реформ Кабулом Турсуновым.
Целью рабочей группы является изучение хода реализации программы социально-экономического развития регионов Бухарской области, вопросов обеспечения занятости и сокращения бедности, дальнейшего улучшения инфраструктуры махаллей, а также исполнения местного бюджета.
Рабочая группа проведет анализ достигнутых экономических показателей в разрезе отраслей и районов, работы, осуществляемой в сфере услуг, эффективности деятельности специальных экономических, малых промышленных, молодежных промышленных и предпринимательских зон. В поле внимания также будут реализация программы занятости населения, работа по поддержке населения, нуждающегося в социальной защите, включенного в «железную», «женскую» и «молодежную» тетради, и по улучшению инфраструктуры махаллей.
Также будет изучено, налажен ли общественный контроль за состоянием, качеством и объемом работ, проводимых в рамках программ, председателями махаллей, заместителями хокимов, женскими активистами, молодежными лидерами, средствами массовой информации и другими общественными организациями.
Рабочая группа Сената ознакомилась с заново построенным парком «Наршахи» в Бухаре, агрологистическим центром, организованным ООО «MILMAXTRADE» в Бухарском районе, ходом строительных работ на центральном стадионе.