Shu munosabat bilan o‘tkazilgan marosimda davlat va jamoat tashkilotlari vakillari, nuroniylar, ziyolilar, yoshlar ishtirok etdi.
Davlatimiz rahbari so‘zining avvalida xalqimizni Navro‘z ayyomi va muqaddas Ramazon oyi kirib kelayotgani bilan qutladi. Toshkentning qadim tarixini yodga olib, u bugun ham hayotning barcha jabhasida mamlakatimizda yetakchi bo‘lib kelayotganini ta’kidladi.
– Biz aholi talabidan kelib chiqib, oxirgi yillarda Toshkentda juda ko‘p qurilishlar qildik. Endi uning rivojlanish istiqbollarini o‘ylashimiz kerak. Xalqimiz “maslahatli to‘y tarqamas” deganidek bugun sizlar bilan Toshkentning kelajagini kengashish uchun yig‘ildik, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Xususan, so‘nggi 6 yilda Toshkentda faoliyat yuritayotgan korxonalar soni 2 baravar ko‘paygan. Biznes muhiti yaxshilangani, tadbirkorlar uchun qulay sharoitlar yaratilgani natijasida 26 milliard dollar investitsiya kiritilgan.
Qurilish jarayonlari ham jonlanib, yangi-yangi uy-joylar, zamonaviy korxona va inshootlar barpo etilgan. Shuningdek, 30 ming o‘rinli maktablar, 20 ming o‘rinli bog‘chalar, 2 ming o‘rinli tibbiyot muassasalari, 200 gektar maydonda parklar, 10 dan ziyod yirik sport majmualari qurilgan.
Shaharda jamoat transportini rivojlantirish maqsadida 14 ta metro bekati ishga tushirilib, kunlik yo‘lovchi qatnovi 1 milliondan oshdi. Yil yakunigacha yana 5 ta bekat foydalanishga topshiriladi.
Ma’lumki, bugungi kunda poytaxtimizda yashayotgan va ishlayotgan aholi soni qariyb 5 millionni tashkil qiladi. Shu bois shaharda yiliga 20 mingdan ziyod xonadonli ko‘p qavatli uylar, 40 dan ortiq maktab, bog‘cha, poliklinika qurishga talab bor.
Prezidentimiz poytaxt istiqbolini belgilashda uzoqni o‘ylash kerakligini ta’kidladi.
– Poytaxtimizning barqaror rivojlanishini o‘ylab, kamida 15-20 yil oldin rejalarimizni aniq belgilab olishimiz zarur. Chuqur o‘ylangan urbanizatsiya siyosati – turmush sharoiti, iqtisodiy rivojlanishga, odamlar kayfiyati va madaniyatiga juda katta ta’sir ko‘rsatadi, – dedi davlatimiz rahbari.
Shularni inobatga olib, Buyuk Britaniya, Singapur va turkiyalik mutaxassislar bilan birga, Toshkent shahrining 2045 yilgacha bo‘lgan Bosh rejasi loyihasi ishlab chiqildi. Unda aholi uchun qulay sharoitlar yaratish, qurilishlarni shahar tashqarisida amalga oshirish, atrof-muhit tozaligini ta’minlash, Toshkentning me’moriy qiyofasini saqlab qolish masalalari ko‘zda tutilgan.
Toshkent viloyatining chegaradosh tumanlari hisobidan poytaxt hududini bosqichma-bosqich kengaytirib, Chirchiq va Qorasuv daryolari oralig‘ida Yangi Toshkentni qurish rejalashtirilgan. Xalq deputatlari va jamoatchilik vakillari bilan muhokama qilinib, 3 xil loyihadan eng maqbuli tanlab olingan.
Yangi Toshkent loyihasi doirasida 20 ming gektarda 1 million aholi yashashi uchun qulay sharoit yaratiladi va shunga mos infratuzilma bilan ta’minlanadi. Xususan, birinchi bosqichda 60 ming aholiga mo‘ljallangan ko‘p qavatli uylar, 30 ta maktab, 20 ta bolalar bog‘chasi, ko‘p tarmoqli shifoxona va 5 ta oilaviy poliklinika barpo etiladi. Davlat idoralari, Yangi O‘zbekiston universiteti, Milliy kutubxonaning yangi binolari, teatr, ijod maktablari, savdo va servis markazlari ham shu yerda joylashadi.
Yana bir muhim tomoni – bu loyihani amalga oshirishda zamonaviy urbanizatsiya yondashuvlari asosida “aqlli” texnologiyalar qo‘llaniladi. Masalan, ekologik transport tizimi tashkil etiladi. Metro va elektrobuslar uyg‘unlikda harakatlanadi. “Yashil va xavfsiz shahar” tamoyili asosida, piyodalar va velosipedchilarning erkin harakatlanishi uchun qulay sharoit yaratiladi.
Shu maqsadda 100 ming avtomobil uchun yer osti turargohlari quriladi. Avtomobil qatnovi uchun 14 ta zamonaviy tunellar hamda Chirchiq va Qorasuv daryolari ustida 7 ta ko‘prik bunyod etiladi. Barcha elektr, aloqa tarmoqlari, gaz va suv quvurlari yer tagidan o‘tkaziladi.
Markaziy Osiyoda ilk bor “uch-generatsiya” stansiyasi quriladi. Ya’ni, bu stansiya orqali elektr ishlab chiqariladi, binolar kuz-qishda isitilib, yozda esa sovutiladi.
Yangi Toshkent loyihasida suv tejovchi texnologiyalar hisobiga suv sarfi 2 baravar kamayadi. Oqova suvlar ham zamonaviy texnologiyalar asosida qayta ishlanib, sug‘orish va texnik maqsadlar uchun yo‘naltiriladi.
Yangi shaharda innovatsion texnologiyaga asoslangan, yuqori daromadli 200 mingta ish o‘rni yaratiladi. Buning uchun yangi texnoparklar, IT-park, ta’lim va tibbiyot klasterlari tashkil etiladi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev Yangi Toshkent poydevoriga kapsula qo‘yib, uning qurilishini boshlab berdi.
– Ulug‘ ayyom arafasida ezgu niyatlar bilan qurilishni boshlayapmiz. Inshoolloh, bu Yangi O‘zbekiston tarixida yangi sahifa bo‘ladi, – dedi davlatimiz rahbari.
Bu shahar uchun, shuningdek, poytaxtimiz uchun ham qo‘shimcha energiya ta’minoti zarur. Birgina Toshkent shahrining o‘zida so‘nggi 6 yilda elektr energiyasi iste’moli 30 foizga oshib, qariyb 8 milliard kilovatt-soatga yetgan. Bu talab tobora ortib bormoqda.
Shu bois Toshkent shahri elektr ta’minoti tizimini tubdan yaxshilash bo‘yicha katta dastur qabul qilindi. Unga ko‘ra, poytaxt ehtiyojini ta’minlash uchun jami quvvati 2 ming 400 megavattli 4 ta quyosh stansiyasi barpo etilishi belgilangan. Ulardan birinchisi – Qibray tumanida 400 megavattli fotoelektr stansiyasini qurish boshlangan.
Shuningdek, yana 3 ta loyiha bo‘yicha Xitoyning “CEEC-Gezhouba” hamda “China Dating Overseas Investment” kompaniyalari bilan kelishuvga erishilgan. Bular – Toshkent viloyatining Yuqori Chirchiq tumanida 700 megavattli, Ohangaron tumanida 1 ming megavattli hamda Bo‘ka tumanida 300 megavattli stansiyalardir.
Marosimda mazkur 3 ta loyihaga ham start berildi.
Ularga 2 milliard dollardan ziyod to‘g‘ridan-to‘g‘ri investitsiya kiritiladi. Yil yakunigacha ular bo‘yicha dastlabki 300 megavatt quvvatlar ishga tushiriladi. Bu stansiyalar to‘liq quvvatga chiqqandan keyin yiliga 6 milliard kilovatt-soat elektr ishlab chiqaradi va poytaxt ehtiyojining yarmidan ko‘pini qoplaydi.
Shu bilan birga, Toshkent shahrida yuqori kuchlanishli tarmoqlar qurilib, eskirgan transformator va elektr tarmoqlari yangilanishi ma’lum qilindi.
– Poytaxtimizda amalga oshirayotgan barcha-barcha maqsad, reja va dasturlarimiz aholimiz uchun, uning bugun kechagidan, ertaga bugungidan yaxshiroq yashashi uchun, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Marosimda qayd etilganidek, Yangi Toshkent chinakam ekologik shahar bo‘ladi. “Toshkentning yashil belbog‘i” loyihasi shu yerdan boshlanadi. 420 gektar maydonda “Markaziy bog‘” barpo etilib, 200 ming tup daraxt ekiladi.
Davlatimiz rahbari jamoatchilik vakillari bilan birga ushbu boqqa ko‘chatlar o‘tqazdi. Tadbirda ishtirok etgan diplomatik korpus vakillari bilan muloqot qildi.
Shundan so‘ng, Prezident Shavkat Mirziyoyev Toshkent shahridagi “M-Clinic” ko‘p tarmoqli tibbiyot markazini borib ko‘rdi.
Bu klinikani mamlakatimiz tibbiyotida yangi bosqich deyish mumkin. 202 million dollarlik loyiha evaziga 6 ta bino bunyod etilib, eng zamonaviy sharoitlar yaratilgan. Tibbiy texnologiyalar Germaniyaning KBV GmbH & Co. KG kompaniyasi tomonidan loyihalashtirilgan.
Muassasada kattalar uchun 95 ta va bolalar uchun 33 ta statsionar o‘rin, 1 ming 400 ta qatnovga mo‘ljallangan poliklinika tashkil etilgan. Ular yaqin oylarda ishga tushiriladi. Umuman, tibbiyot markazida 50 ta tor mutaxassislik bo‘yicha xizmat ko‘rsatish yo‘lga qo‘yiladi.
Xususan, markazda kardiologiya, angiografiya, travmatologiya, neyroxirurgiya, ginekologiya va urologiya bo‘yicha 5 ta jarrohlik xonasi bo‘ladi. Ularda yiliga 5 mingta yuqori texnologiyali operatsiyalarni amalga oshirish mumkin. Ilg‘or uskunalar kam kesish va tez reabilitatsiya qilish imkonini beradi.
Davlatimiz rahbari bu sharoitlar bilan sinchiklab tanishdi. Markazni muayyan yo‘nalishlar bo‘yicha tayanch muassasaga aylantirish, bu yerdagi tajriba asosida shifokorlar malakasini oshirish bo‘yicha mutasaddilarga ko‘rsatmalar berdi.
Majmuada bemorlarning yaqinlari uchun 120 o‘rinli mehmonxona ham barpo etilgan.
Xususiy tibbiyot rivojiga yaratilgan imkoniyatlar natijasida yurtimizda nodavlat shifo maskanlari soni 8 mingtadan oshgan. Ular shug‘ullanishi mumkin bo‘lgan tibbiy yo‘nalishlar 50 tadan 129 taga kengaytirilgan.
Shu kuni Prezident Shavkat Mirziyoyev “Bunyodkor” stadioniga tashrif buyurib, 20 yoshgacha boʻlgan futbolchilar oʻrtasidagi Osiyo kubogi finalini tomosha qildi.
Nafaqat mamlakatimiz, balki qitʼa futbol ixlosmandlari diqqat markazida boʻlgan ushbu chempionat har jihatdan koʻtarinki ruhda oʻtdi. Chorak va yarim final oʻyinlari yorqin, yodda qolarli kechdi.
16 ta davlat terma jamoalari ishtirokidagi ushbu qitʼa kubogi oʻyinlari yurtimizda futbol infratuzilmasi rivoj topishi, millionlar oʻyinini yanada ommalashtirish, mavjud stadionlar zamonaviy koʻrinishga kelishini taʼminlash borasidagi ishlarni yangi bosqichga olib chiqishga xizmat qilgani bilan ham muhim ahamiyat kasb etdi.
Oʻzbekiston – Iroq terma jamoalari oʻrtasidagi final oʻyini mazkur chempionatning eng yuqori nuqtasi boʻlib tarixga muhrlandi. Unda Oʻzbekiston yoshlari 1:0 hisobida gʻalaba qozondi.
Davlatimiz rahbari terma jamoamizni taqdirlash marosimida ishtirok etdi va bosh sovrin – Osiyo kubogini topshirdi.
Ushbu gʻalaba stadiondagi oʻn minglab, teleekranlar oldidagi millionlab yurtdoshlarimiz qalbiga quvonch olib keldi, Navroʻz bayrami kayfiyatini ikki karraga oshirdi.

Президент Шавкат Мирзиёев 18 марта дал старт строительству Нового Ташкента.
В состоявшейся в связи с этим церемонии приняли участие представители государственных и общественных организаций, старшего поколения и интеллигенции, молодежь.
В начале своего выступления глава государства поздравил наш народ с наступающими праздником Навруз и священным месяцем Рамадан. Отметив древнюю историю Ташкента, он подчеркнул лидирующую роль столицы во всех сферах жизни нашей страны.
— Исходя из запросов населения, мы в последние годы провели большую созидательную работу в Ташкенте. Теперь настало время подумать о перспективах его развития. Сегодня мы с вами собрались, чтобы посовещаться о будущем Ташкента, - сказал Шавкат Мирзиёев.
В частности, количество работающих в Ташкенте предприятий за последние 6 лет увеличилось в два раза. В результате улучшения бизнес-среды и создания благоприятных условий для предпринимателей было инвестировано 26 миллиардов долларов.
Активизировалось строительство, возведены новые дома, современные предприятия и сооружения. Также построены школы на 30 тысяч мест, детские сады на 20 тысяч мест, медицинские учреждения на 2 тысячи коек, парки площадью 200 гектаров, более 10 крупных спортивных комплексов.
В целях развития общественного транспорта в городе введено в эксплуатацию 14 станций метро, а ежедневный пассажиропоток превысил 1 миллион человек. До конца года будут сданы еще 5 станций.
Сегодня количество проживающего и работающего в столице населения составляет почти 5 миллионов человек. Поэтому в городе есть потребность в ежегодном строительстве многоэтажных домов более чем на 20 тысяч квартир, свыше 40 школ, детских садов, поликлиник.
Президент подчеркнул, что при определении будущего столицы необходимо думать на многие годы вперед.
— Необходимо подумать об устойчивом развитии нашей столицы и четко определить планы минимум на 15-20 лет вперед. Продуманная политика урбанизации оказывает большое влияние на условия жизни, экономическое развитие, настроение и культуру людей, - сказал глава государства.
Поэтому совместно со специалистами Великобритании, Сингапура и Турции был разработан проект генерального плана Ташкента до 2045 года. Он предусматривает создание благоприятных условий для населения, осуществление строительства за пределами города, обеспечение чистоты окружающей среды, сохранение архитектурного облика Ташкента.
Планируется постепенное расширение территории столицы за счет приграничных районов Ташкентской области, а между реками Чирчик и Карасу построить Новый Ташкент. После обсуждения с народными депутатами и представителями общественности из трех вариантов проекта был выбран наиболее оптимальный.
В рамках проекта "Новый Ташкент" на территории в 20 тысяч гектаров будут созданы благоприятные условия с обеспечением соответствующей инфраструктуры для проживания 1 миллиона человек. В частности, на первом этапе будут построены многоквартирные дома на 60 тысяч жителей, 30 школ, 20 детских садов, многопрофильная больница и 5 семейных поликлиник. Здесь же разместятся государственные учреждения, Университет Нового Узбекистана, новые здания Национальной библиотеки, театр, школы творчества, объекты торговли и сервиса.
При реализации проекта будут использованы современные подходы к урбанизации на основе умных технологий. Например, намечается создать экологическую транспортную систему. Будет налажено движение метро и электробусов.
На основе принципа "зеленый и безопасный город" будут созданы комфортные условия для свободного передвижения пешеходов и велосипедистов. Для этого предусмотрено строительство подземных паркингов на 100 тысяч мест. Для автомобильного движения построят 14 современных тоннелей и 7 мостов через реки Чирчик и Карасу. Все коммуникационные сети будут проложены под землей.
Впервые в Центральной Азии появится станция тригенерации, которая будет вырабатывать электроэнергию, отапливать здания осенью и зимой, а летом – охлаждать.
В проекте "Новый Ташкент" за счет водосберегающих технологий потребление воды сократится в 2 раза. Сточные воды будут перерабатываться на основе современных технологий и использоваться для орошения и технических целей.
В новом городе будет создано 200 тысяч высокооплачиваемых рабочих мест на базе инновационных технологий. Для этого организуются новые технопарки, IT-парк, образовательные и медицинские кластеры.
Президент Шавкат Мирзиёев заложил капсулу, знаменующую начало строительства Нового Ташкента.
— В преддверии светлого праздника мы с добрыми надеждами начинаем строительство. Это будет новой страницей в истории Нового Узбекистана, - сказал глава государства.
Для нового города, как и для столицы, нужна дополнительная энергия. В Ташкенте потребление электроэнергии за последние 6 лет увеличилось на 30 процентов, достигнув почти 8 миллиардов киловатт-часов. Эта потребность растет с каждым днем.
Поэтому была принята масштабная программа кардинального улучшения системы электроснабжения города Ташкента. Для нужд столицы будут построены 4 фотоэлектрические станции общей мощностью 2400 мегаватт. Первая из них – мощностью 400 мегаватт строится в Кибрайском районе.
Также достигнута договоренность с китайскими компаниями "CEEC-Gezhouba" и "China Dating Overseas Investment" по реализации еще 3 проектов. Это станции мощностью 700 МВт в Юкоричирчикском районе, 1 тысяча МВт в Ахангаранском районе и 300 МВт в Букинском районе Ташкентской области.
На церемонии состоялся запуск реализации этих солнечных электростанций.
В указанные проекты будет привлечено более 2 миллиардов долларов прямых инвестиций. До конца года предусмотрен ввод в эксплуатацию первых мощностей в 300 МВт. После выхода на полную мощность станции будут вырабатывать 6 миллиардов киловатт-часов электроэнергии в год, что покроет более половины потребностей столицы.
В то же время было объявлено, что в Ташкенте будут построены сети высокого напряжения, а устаревшие трансформаторы и электрические сети заменят.
— Все цели, планы и программы, которые мы реализуем в нашей столице, – для нашего народа, для того, чтобы сегодня люди могли жить лучше, чем вчера, а завтра – лучше, чем сегодня, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Как было отмечено на церемонии, Новый Ташкент станет по-настоящему экологичным городом. Здесь начнется проект "Зеленый пояс Ташкента". На площади в 420 гектаров будет создан Центральный парк, где высадят 200 тысяч деревьев.
Глава нашего государства вместе с представителями общественности посадил первые деревья на месте парка. Состоялась беседа с представителями дипломатического корпуса, участвовавшими в мероприятии.
Затем Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с многопрофильным медицинским центром "M-Clinic" в городе Ташкенте.
Эта клиника является новым словом в медицине нашей страны. По проекту стоимостью 202 миллиона долларов было построено 6 зданий и созданы самые современные условия. Технологическое оснащение спроектировано компанией KBV GmbH & Co. Германии.
Здесь организованы стационар на 95 коек для взрослых и 33 – для детей, поликлиника на 1400 посещений. Они начнут свою работу в ближайшие месяцы. В целом медицинский центр способен оказывать услуги по 50 узкоспециализированным направлениям.
В частности, в центре имеются 5 операционных по кардиологии, ангиографии, травматологии, нейрохирургии, гинекологии и урологии. Здесь могут выполняться 5 тысяч высокотехнологичных операций в год. Современное оборудование позволяет применять малоинвазивные методы и проводить быструю реабилитацию.
Глава государства подробно ознакомился с этими условиями. Ответственным лицам даны указания по превращению центра в базовое учреждение по отдельным направлениям, использованию опыта клиники для повышения квалификации врачей.
В комплексе также построена гостиница на 120 мест для родственников больных.
В результате созданных возможностей для развития частного сектора медицины количество частных клиник в нашей стране превысило 8 тысяч. Направления, по которым они могут оказывать услуги, были расширены с 50 до 129.
В этот день Президент Шавкат Мирзиёев посетил стадион "Бунёдкор" и посмотрел финал Кубка Азии среди футболистов до 20 лет.
Этот чемпионат, который был в поле зрения поклонников футбола не только нашей страны, но и всего континента, по всем аспектам проходил остро и захватывающе. Надолго запомнятся четверть- и полуфинальные матчи.
Игры за Кубок Азии с участием сборных команд 16 стран сыграли важную роль в дальнейшем развитии футбольной инфраструктуры в нашей стране, популяризации игры, любимой миллионами, поднятии на новый уровень работы по обеспечению современного вида действующих стадионов.
Финальный матч между сборными командами Узбекистана и Ирака останется в истории как высшая точка чемпионата. В этом матче молодежь Узбекистана победила со счетом 1:0.
Глава нашего государства принял участие в церемонии награждения победителей и вручил им главный приз – Кубок Азии.
Эта победа вселила радость в сердца десятков тысяч присутствовавших на стадионе, миллионов соотечественников, сидевших у телеэкранов, и вдвое приумножила праздничное настроение.
20-летних футболистов теперь ожидают более ответственные соревнования. В чемпионате, который будет проводиться в Индонезии, молодежь Узбекистана примет участие как самая сильная команда Азии.