Davlatimiz rahbari topshirig‘iga asosan tuzilgan Respublika ishchi guruhi o‘z faoliyatini joriy yilning 30 yanvar-6 fevral kunlari Qashqadaryo viloyati Qamashi tumanida olib bordi. Muammolar mahallalar kesimida uyma-uy, “xonadonbay” asosida o‘rganildi.
O‘n yetti vazirlik va idora, viloyat, tuman sektorlari, sohaviy tashkilotlari rahbarlari hamda vakillari ishtirokida ishchi guruhlar va tezkor shtablar tuzilib, hududdagi ijtimoiy-iqtisodiy holat va mavjud tizimli muammolar har tomonlama tahlil qilindi.
O‘rganishlar natijasida tuman aholisining asosiy qismi elektr energiyasidagi uzilishlar, gaz ta’minoti pastligi, ichimlik suvi ta’minoti, transport xizmati va ichki yo‘llar holatidan qoniqmasligi ma’lum bo‘ldi.
Ushbu dolzarb muammolarni hal etish maqsadida qator ijob iy ishlar amalga oshirildi. Jumladan, tumandagi ijtimoiy infratuzilma holatini yaxshilash uchun tumandagi 97,5 km. ichki yo‘llar shag‘allashtirildi, 70,4 km. gaz quvurlari ta’mirlandi, 2 ming tonnaga yaqin qo‘shimcha suyultirilgan gaz, 500 tonna qo‘shimcha ko‘mir yetkazildi, 7 ta yangi transformator o‘rnatildi, 8,5 km. yangi elektr tarmog‘i tortildi, 19 ta transformatordan chiquvchi 2,9 km. simlar almashtirildi, 259 dona yangi beton ustunlar o‘rnatildi.
Shu bilan birga tuman aholisi turmush darajasini oshirish maqsadida “Har bir oila tadbirkor” dasturi doirasida 235 nafar fuqaroga 6,6 mlrd. so‘m imtiyozli kredit mablag‘i ajratildi, 320dan ziyod tadbirkor va fuqarolarga 12,4 mlrd. so‘m kredit mablag‘i berildi. Tadbirkorlikni yanada qo‘llab-quvvatlash maqsadida qo‘shimcha 16 mlrd. so‘m kredit resursi ajratilishi ta’minlandi. 139 nafar ishsiz fuqaroga bepul asbob-uskuna, tikuv mashinasi, pishiriq pechi, inkubator, sug‘orish vositalari yetkazib berildi.
Aholi bandligi masalasi ham Respublika ishchi guruhining e’tibor markazida bo‘ldi. 1 ming 200dan ziyod fuqaroning bandligiga ko‘maklashildi. Jumladan, 722 nafar ishsiz fuqaro doimiy ishga joylashtirildi, 158 nafari kasb-hunarga o‘qitishga yo‘naltirildi, 101 nafari haq to‘lanadigan jamoat ishiga jalb etildi, 208 nafari o‘zini o‘zi band qilish bo‘yicha davlat ro‘yxatidan o‘tkazildi. “Bo‘sh ish o‘rinlari yarmarka”si orqali 96 nafar fuqaroning bandligi ta’minlandi.
O‘rganishlar davomida ta’lim maskanlarida aniqlangan kamchiliklar ham bartaraf etildi. Oltita maktabga 91 mln. so‘mlik badiiy adabiyotlar to‘plami va sport anjomlari tarqatildi. Uchta maktabga 345 mln. so‘mlik quyosh panellari olib kelinib, o‘rnatish ishlari boshlandi.
Joylarda aholi ijtimoiy muhofazasi ham asosiy masalalardan biri bo‘ldi. 100 nafar “Ayollar daftari”ga kiritilganlarga 1,2 mln. so‘mdan moddiy yordam ko‘rsatildi, 28 nafar fuqaroga dehqonchilik bilan shug‘ullanishlari uchun 50 sotixdan yer maydonlarini auksion orqali sotib olishida amaliy yordam ko‘rsatildi, 21 nafar fuqaroning uy-joyini ta’mirlash ishlari yakunlandi, 9 nafarining uy-joylarini ta’mirlash ishlari olib borilmoqda. Ijtimoiy daftarlardagi fuqarolarni qo‘llab-quvvatlash maqsadida jami 212 nafar fuqaroga 945 mln. so‘mlik subsidiyalar tarqatildi.
Umuman olganda, Respublika ishchi guruhi tomonidan aniqlangan 7 mingdan ziyod muammolarning 4 mingdan ziyodi joyida hal etildi. Qolganlari bo‘yicha aniq moliyalashtirish manbalari, ijro muddatlari va mas’ul  ijrochilar belgilangan holda “yo‘l xaritasi” ishlab chiqildi va nazoratga olindi.

Сформированная на основе поручения главы государства республиканская рабочая группа провела свою деятельность в Камашинском районе Кашкадарьинской области с 30 января по 6 февраля текущего года.
Исходя из «Аккурганского опыта», деятельность Рабочей группы основывалась на обходе и изучении каждой махалли и домохозяйства района в разрезе секторов.
При участии руководителей и представителей семнадцати министерств и ведомств, областных и районных секторов, отраслевых организаций, рабочих групп и оперативных штабов были сформированы и всесторонне проанализированы социально-экономическая ситуация и существующие системные проблемы в регионе.
В результате проведенных изучение стало известно, что большинство жителей района недовольны отключением электроэнергии, транспортным обслуживанием, низкой подачей газа, питьевой воды, состоянием внутренних дорог.
По результатам проведенных изучений проведен ряд положительных работ в целях решения текущих проблем населения области.
В частности, в целях улучшения состояния социальной инфраструктуры района отсыпано гравием 97,5 км внутренних дорог, отремонтировано 70,4 км газопроводов, дополнительно поставлено около 2 тыс. тонн сжиженного газа, 500 тонн угля, доставлено и установлено 7 новых трансформаторов, проложено 8,5 км новых электрических сетей, заменено 2,9 км электропроводов, установлено 259 новых железобетонных опор.
При этом, в целях повышения уровня жизни жителей района, в рамках программы «Каждая семья предприниматель» 235 граждан получили 6,6 млрд сумов льготных кредитов, более 320 предпринимателям и гражданам выделено кредиты на сумму 12,4 млрд сумов. Также, в целях дальнейшей поддержки предпринимательства, дополнительно выделено 16 млрд. сум дополнительного резерва. Около 150 безработным гражданам бесплатно были переданы инструменты, швейные машинки, хлебопекарные печи, инкубаторы, ирригационное оборудование и др.
Вопрос занятости населения также находился в центре внимания Республиканской рабочей группы. Обеспечено трудоустройство более 1200 граждан. В частности, 722 безработных гражданина трудоустроены на постоянную работу, 158 направлены на профессиональное обучение, 101 привлечены к оплачиваемым общественным работам, 208 зарегистрированы как самозанятые. Через «Ярмарку вакансий» обеспечено трудоустройство 96 граждан.
Выявленные недостатки в учебных заведениях были устранены. Более чем на 90 миллион сум шести школам розданы коллекция художественной литературы и спортивный инвентарь. Для 3 школ на общую сумму 345 миллионов сум были приобретены солнечные батареи и начаты монтажные работы.
Одним из главных вопросов в ходе деятельности Рабочей группы была социальная защита населения. Так, 100 гражданам, включенным в «Женскую тетрадь» выделено по 1,2 млн сум в виде единовременной материальной помощи. Оказана практическая помощь 30 лицам в приобретении с аукциона 50 сотых земельных участков для ведения хозяйства, отремонтированы дома 21 граждан, ведется ремонт домов 9 граждан. В целях поддержки граждан, состоящих на учете в «Железных, женских и молодежных тетрадях», 212 гражданам выделены субсидии на 945 млн сумов.
В целом, более 4 тыс. из 7 тыс. проблем, выявленных Республиканской рабочей группой, были решены на месте. По остальным была разработана и взята на контроль «дорожная карта» с конкретными источниками финансирования, сроками выполнения и ответственными за исполнение.