Xatirchi tumani 3-sektor hududida joylashgan “Bog‘ishamol” mahallasida Navoiy viloyati IIB va viloyat Adliya boshqarmasi rahbarlari ishtirokida “Sayyor qabul” tashkil etildi.
Bugungi kunda 3-sektorda 19 ta mahalla fuqarolar yig‘ini mavjud bo‘lib, “Sayyor qabul”da “Bog‘ishamol” mahallasi aholisidan tashqari “Xuddon”, “Galabek” va “Dehqonobod” mahallalarida istiqomat qiluvchi fuqarolar ham qatnashdi.
– Mahallamizda 679 oilada 2371 kishi istiqomat qiladi, – deydi “Bog‘ishamol” mahallasi raisi Asror Xoliqov. – Yil boshida o‘tkazilgan o‘rganishlar jarayonida 35 nafar xotin-qiz “Ayollar daftari”ga kiritilgan. Bundan tashqari, nogiron bolani tarbiyalayotgan, sud-huquq tizimida muammosini hal etolmayotgan, boquvchisi yo‘q kam ta’minlangan oilalar bor. Ularning ko‘pchiligi huquqiy yordamga muhtoj. “Sayyor qabul”da fuqarolarimizning aksariyati o‘zlarini qiynayotgan masalalar bilan mas’ullarga murojaat qildi. Qabul davomida fuqarolarimizning bir qator muammolariga yechim topildi.
“Sayyor qabul”da Vasila Qarshiyeva va Kamol Ergashov tibbiy xizmat ko‘rsatilishi masalasida murojaat qilgan bo‘lsa, kam ta’minlanganlar ro‘yxatida turuvchi Munira Begmatova qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini yetishtirish maqsadida imtiyozli shartlarda yer olish bo‘yicha murojaat qildi. Fuqarolarning muammolari tegishli tartibda o‘rganilib, amaliy yordam ko‘rsatildi.
– Ayni paytda oilaviy sharoitim tufayli yashab turgan xonadonimni ta’mirlashga ko‘mak so‘radim, – deydi To‘lqin Bozorov. – Sektor rahbari tomonidan ijtimoiy ahvolim o‘rganilib, “Saxovat va ko‘mak” jamg‘armasi mablag‘lari hisobidan amaliy yordam ko‘rsatiladigan bo‘ldi.
– Oilaviy ahvolimiz nochorligi bois turmush o‘rtog‘im fuqarolik pasportini olishda qiynalayotgan edi, – deydi Muhayyo Quvondiqova. – Ichki ishlar va Adliya boshqarmalari boshliqlari ishtirokida o‘tkazilayotgan “Sayyor qabul”ni eshitib keldim. Mutasaddilarga rahmat. Murojaatim ijobiy hal etilib, shu kunning o‘zidayoq turmush o‘rtog‘imga ID pasport rasmiylashtirildi.

Выездной прием: поиск решения проблем
В расположенной на территории 3-го сектора Хатырчинского района махалле «Богишамол» состоялся выездной прием с участием руководителей ОВД Навоийской области и областного управления юстиции.
В настоящее время  3-м сектором охвачено  19 махаллинских схода граждан. В выездном приеме приняли участие граждане, проживающие в махаллях «Богишамол»,  “Худдон”, “Галабек” и “Дехконобод”.
– В нашей махалле проживают 679 семей - 2371 человек, - говорит председатель махали «Богишамол» Асрор Халиков. – В процессе изучений, проведенных в начале года, в «женскую тетрадь» были включены 35 женщин. Проживают семьи с ребенком-инвалидом, потерявшие кормильца, малообеспеченные. Многие из них нуждаются в правовой помощи. Во время выездных приемов население обращается к ответственным лицам по беспокоящим их вопросам. Во время приема найдено решение ряда проблем наших граждан. В частности, Васила Каршиева и Камол Эргашев обратились по вопросу оказания медицинских услуг, а Мунира Бегматова, находящаяся в списке малообеспеченных, обратилась по вопросу получения земельного участка на льготных условиях в целях выращивания сельскохозяйственной продукции. Проблемы граждан были изучены в соответствующем порядке, оказана практическая помощь.
– Я обратился по вопросу оказания помощи в ремонте своего дома,- говорит Тулкин Бозоров. – Руководитель сектора изучил мое социальное положение, было решено оказать мне помощь за счет средств фонда “Саховат ва кумак”.
– В связи с материальными трудностями мой супруг не мог получить гражданской паспорт, - говорит Мухайё  Кувондикова. –  Узнав о выездном приеме с участием начальников управлений внутренних дел и юстиции, пришла попросить помощь. Мое обращение было решено, супругу оформили ID-карту.
Во время выездного приема было рассмотрено более 30 обращений граждан, касающихся  дорог, ремонта жилья, трудовых отношений, предпринимательской деятельности, банковско-кредитных вопросов. Оказано более 10 государственных услуг по замене  водительского удостоверения, получения электронной подписи, медицинских справок, участии в “e-auksion”.