“Obod mahalla” dasturi – amalda
Buxoro viloyati Jondor tumanida “Obod mahalla” dasturi doirasida har bir mahallada bosqichma-bosqich keng ko‘lamli bunyodkorlik ishlari amalga oshirilmoqda.
Bu yerda davlat soliq qo‘mitasi raisi shtabi ishchi guruhi tomonidan hududda ichki yo‘llarni ta’mirlash, kommunikatsiya tizimini yaxshilash, mahalliy investitsiya loyihalarini jalb etish borasida keng ko‘lamli ishlar amalga oshirilmoqda.
Tumanning “Zangi” mahalla fuqarolari yig‘ini “Zangi” qishlog‘ida “Obod mahalla” dasturi doirasida amalga oshirilayotgan bunyodkorlik va obodonlashtirish ishlari qishloq qiyofasini tubdan o‘zgartirayotir.
Ayniqsa, mahalla markazida joylashgan 520 o‘ringa mo‘ljallangan 10-sonli umumiy o‘rta ta’lim maktabi ayni kunlarda o‘zgacha qiyofaga kirgan. Aytish kerakki, ushbu bilim dargohi ancha yillar oldin barpo etilgan bo‘lib, rekonstruksiya holatiga kelib qolgan edi. Dastur doirasida ushbu maktab binosini ta’mirlash ishlariga 3 milliard so‘mga yaqin mablag‘ sarflandi. Qisqa fursatlarda zamonaviy tus olgan ushbu maktabning o‘quvchilar ixtiyoriga topshirildi.
Yashirishning hojati yo‘q, uzoq yillardan buyon ushbu mahalla aholisi salomatliklarini tiklash va boshqa tibbiy muolajalar uchun boshqa hududdagi oilaviy shifokorlik poliklinikalari yoki tuman markazidagi tibbiyot maskanlariga qatnab kelishayotgan edi. “Obod mahalla” dasturi doirasida ushbu hududda ham ajratilgan 230 million so‘m mablag‘ evaziga ixcham va zamonaviy tipdagi oilaviy shifokorlik poliklinikasi ishga tushirilgani shu yerlik aholining uzog‘ini ancha yaqin qildi.
4 ming 200 dan ortiq aholi yashayotgan “Zangi” mahallasi aholisi uchun shu kungacha toza ichimlik suv ham muammo edi. Shu kunlarda ushbu mahallaga 37 kilometr masofada toza ichimlik suv quvuri tortilmoqda. Quvonarlisi, tez kunlarda mahallaning barcha xonadonlari toza ichimlik suv bilan ta’minlanadi.
Bir so‘z bilan aytganda, dastur doirasida mahalladagi barcha ijtimoiy ob’ektlar qayta rekonstruksiya qilinmoqda, yo‘qlari esa barpo etilmoqda. Asosiy ko‘chalarga asfalt yotqizilib, ichki yo‘llar betonlashtirildi. Ko‘chalarga yoritgich chiroqlari o‘rnatilib, eski transformatorlar yangilandi.
Albatta inson qadri uchun ezgu g‘oyasi asosida amalga oshirilayotgan bunday o‘zgarishlar nafaqat “Zangi” mahallasi aholisi balki bu ishlarga guvoh bo‘layotgan ko‘pchilik aholining kelajakka bo‘lgan ishonchini yanada oshirmoqda.

Программа "Благоустроенная махалля" – в действии
В Джандарском районе Бухарской области в рамках программы «Благоустроенная махалля» осуществляется масштабная созидательная работа поэтапно в каждой махалле.
Под контролем рабочей группы штаба председателя Государственного налогового комитета проводится масштабная работа по ремонту внутренних дорог, улучшению системы коммуникаций, привлечению инвестиций.
Масштабная работа в рамках программы «Благоустроенная махалля» кардинально изменила и облик села Занги района.
В частности, капитально отремонтирована расположенная в центре махалли "Занги" общеобразовательная школа №10, рассчитанная на 520 мест. В рамках программы на ремонт ее здания было направлено около 3 миллиардов сумов. Отремонтированная в короткие сроки школа была передана в распоряжение учащихся.
Чтобы поправить здоровье и пройти курс лечения, жителям махалли на протяжении многих лет приходилось ездить в семейные поликлиники, расположенные на других территориях, или в медицинские учреждения районного центра. В рамках программы «Благоустроенная махалля» за счет 230 миллионов сумов в махалле задействована современная семейная поликлиника, что решило многие проблемы местных жителей.
В махалле "Занги" с населением свыше 4 тысяч 200 человек также наблюдалась проблема с чистой питьевой водой. В эти дни на территории махалли прокладывается водопровод протяженностью 37 километров. В ближайшее время все дома махалли будут обеспечены чистой питьевой водой.
В рамках программы на главных улицах уложен асфальт, а внутренние дороги забетонированы. Установлено уличное освещение, старые трансформаторы заменены на новые.
Безусловно, такие преобразования, осуществляемые на основе благородной идеи «Во имя чести и достоинства человека», повышают уверенность в завтрашнем дне не только жителей махалли, но и всех, кто становится свидетелями этой масштабной работы.