Bizdan yaxshi bog‘ qolsin
Qoraqalpog‘iston Respublikasi Oila va xotin-qizlar qo‘mitasining “Yashil makon” umummilliy loyihasi doirasida o‘tkazilayotgan “Dolzarb 40 kunlik” tadbirlarini o‘tkazish bo‘yicha yurtdoshlarimizga, mahalla faollariga, mo‘’tabar otaxonu onaxonlarga, munis opa-singillarga murojaati qabul qilindi.
Unda qayd etilishicha, xalqimizda “Yaxshidan bog‘ qoladi”, “Ko‘chat ekib, bog‘ yarat” kabi purma’no hikmatlar bor. Ko‘chat ekib bog‘ barpo etish, atrof-muhitni toza-ozoda saqlash xalqimizning asrlar sinovidan o‘tgan milliy qadriyatlaridir. Zero, ajdodlarimiz oilada yangi farzand tug‘ilsa unga atab yerga nihol qadagan.
Bir haqiqat ayonki, har qanday xalqning ma’naviy darajasini avvalo shu yurt ayollarining ma’naviy saviyasi belgilaydi. Chunki har qanday Inson – Onaning farzandi. Ayol oilaninggina emas, jamiyatning ham gultoji. Qaysi soha yoki jabhada bo‘lmasin, ayol bor bo‘lsa, albatta u yerdan mehrning, nafosatning hidi keladi. Biz ona nomini ulug‘ bilib, ayollarni e’zozlab kelayotgan yurtda yashaymiz. Zero millatning ulug‘ligi – onaning ulug‘ligi bilan belgilanadi. Millat komilligi – ona komilligi bilan o‘lchanadi.
Biz “Yashil makon” umummilliy harakati bilan tabiatimizning sofligini saqlashni niyat qilganmiz. Zero tabiat ham onalar bilan maslahatlashadi, onalar bilan birga qadam tashlaydi. Tabiat mehr ko‘rsatishda, mehribon bo‘lishda onalardan ibrat oladi. Shu bois uni ona-tabiat deymiz.
Biz onalik mehrimiz, onalarga xos fidoyiligimiz bilan, hovlilarimizni, ko‘chalarimizni, mahallamizni, o‘lkamizni yashil makonga aylantirishdek ezgu ishlarga butun oila a’zolarimizni, jondan aziz farzandlarimizni undasak, ilhomlantirsak, o‘zimiz namuna bo‘lsak, kelajagimizni, o‘zimizdek mehribon ona-tabiatimizni, havo va suvimiz pokligini asragan bo‘lamiz.
Bizning yaxshi kunimiz ham yomon kunimiz ham mahalla bilan birga, Mahalla-xalqning vijdoni degan so‘zlar bejizga emas. “Bir bolaga yetti mahalla – ota-ona” deyishadi. Bugun mamlakatimizda mahallaning o‘rni va nufuzi yuqori darajaga ko‘tarilganiga barchangiz guvohsiz. Sizlar mahallada yashovchi barcha xonadon vakillarini bir yoqadan bosh chiqarib, mahallamizni yashil makonga aylantirish ishlarga bosh-qosh bo‘lasiz, deb ishonamiz.
Har birimiz o‘zimiz yashab turgan hovlilarimizni, mahallalarimizni, shaharu qishloqlarimizni obod qilib ko‘chat o‘tqazsak, butun mamlakatimiz obod bo‘lib, bog‘u bo‘stonga aylanadi. Bu ishlarning savobi naqadar ulug‘ ekanligini bir so‘z bilan ta’riflab bo‘lmaydi.
Bugungiday ekologik vaziyatda tabiatni tozalaydigan, bizga qayta havo ishlab chiqarib beradigan tabiiy imkoniyatlardan keng foydalanishimiz lozim, o‘simlik va daraxtlar esa toza havo ishlab chiqaruvchi eng qulay vositadir. Shuning uchun mevali va manzarali daraxtlarni ko‘paytirish, bog‘lar, gulzorlar yaratish oldimizda turgan eng muhim vazifa ekanligini sizlar chuqur anglaysizlar. Ayniqsa Qoraqalpog‘istonda Orol dengizining qurishi oqibatida yuzaga kelgan ekologik muammolarni bartaraf etishda yashil makon yaratish o‘ta dolzarb masaladir.
Avlodlarimiz bizdan keyin ham munosib muhitda yashashlari uchun tabiatga mehr va e’tibor beraylik. Barchamiz bir yoqadan bosh chiqarib “Yashil makon” umummilliy loyihasiga faol ishtirok etib, hovlimiz, ko‘chamiz va ishxonamiz atrofiga, ovul yoki mahallamiz hududiga mevali va manzarali daraxt ko‘chatlarini ekaylik, gulu gulzorlar, bog‘lar yarataylik, zero bizdan yaxshi bog‘ qolsin.

Комитет по делам семьи и женщин Республики Каракалпакстан направил обращение нашим соотечественникам, активистам махаллей, представителям старшего поколения, женщинам и молодежи о проведении «Ударных 40 дней», организованных в рамках общенационального проекта «Зеленое пространство».
Как отмечено в обращении, «посадка деревьев и саженцев, закладка садов и цветников, сохранение красоты и чистоты окружающей среды – присущие нашему народу национальные ценности, прошедшие проверку временем. Когда в семье рождался ребенок, наши предки всегда сажали дерево.
…Духовный уровень любого народа в первую очередь определяется духовным уровнем женщин этой страны. Женщина – это мать, на которую возложено рождение и воспитание будущего поколения. Женщина - опора не только для семьи, но и для общества. В какой бы сфере не трудилась женщина, она привносит в нее доброту и гармонию. Мы живем в стране, где высоко уважают и почитают женщин. От того, насколько почитают в государстве женщину-Мать, определяется уровень культуры и благополучия общества.
Общенациональное движение «Зеленое пространство» нацелено на сохранение чистоты нашей природы. Недаром природу называют матушкой. Ведь именно наедине с ней человек способен наиболее ярко ощущать красоту мира, чувствовать себя естественно, словно в объятьях матери.
Если мы с материнской любовью и заботой будем относиться к природе, призывать и вдохновлять всех членов нашей семьи, особенно детей, на такие добрые дела, как превращение наших дворов, улиц, махаллей, наш край в зеленую зону, сами будем показывать пример в этом деле, то этим мы защитим не только нашу матушку-природу, чистоту нашего воздуха, но и наше будущее.
Махалля — это малая Родины, которая сплачивает жителей, учит добру, человечности, сохраняет на века наши национальные традиции и обычаи. Каждый из нас любит свою махаллю. Все вы являетесь свидетелями того, что сегодня в нашей стране все более повышается и укрепляется роль и значение махалли. Мы верим, что вы, жители махаллей, совместными усилиями превратите наши махалли в зеленую зону.
Если каждый из нас благоустроит свой двор, свою махаллю, свое село, посадит хотя бы одно деревце, то постепенно вся наша страна превратится в один большой процветающий зеленый сад.
В сложившейся сегодня непростой экологической ситуации мы должны широко использовать природные возможности, которые очищают природу и воздух, а зеленые насаждения являются наиболее удобным и эффективным средством, обеспечивающим свежесть воздуха и окружающей нас среды. Поэтому каждый должен глубоко осознавать, насколько важной задачей является увеличение количества плодовых и декоративных деревьев, расширение территорий зеленых зон. И эта задача особенно актуальна и важна для Республики Каракалпакстан. Создание зеленого пространства в регионе является самым актуальным вопросом для устранения экологических проблем, вызванных высыханием Аральского моря.
Давайте проявлять любовь и заботу о нашей природе, чтобы наши будущие поколения могли жить в достойных условиях. Давайте все вместе примем активное участие в общенациональном проекте «Зеленое пространство», посадим саженцы фруктовых и декоративных деревьев в наших дворах, вокруг предприятий и организаций, где мы работаем. Сделаем нашу страну чистой и красивой ради будущего наших детей, внуков и всего нашего народа».