Urgutlik 122 yoshli Ulug‘ momo “Shuhrat” li bo‘ldi
Davlatimiz rahbarining O‘zbekiston Respublikasi mustaqilligining o‘ttiz bir yilligi munosabati bilan davlat xizmatchilari hamda ishlab chiqarish va ijtimoiy-iqtisodiy sohalar xodimlaridan bir guruhini mukofotlash to‘g‘risida” gi farmoniga muvofiq, 100 yoshdan oshgan bir guruh o‘zbekistonlik otaxon-u onaxonlar “Shuhrat” medali bilan taqdirlandi.
Ular orasida Urgut tumani G‘oyib ota qishlog‘ida yashovchi 122 yoshli Ulug‘ momo Olimova ham bor. Onaxonni qutlash uchun viloyat hokimining o‘rinbosari Bahodir Qodirov va Urgut tumani hokimi Botir Jabborov onaxon yashayotgan xonadonga bordi. B.Qodirov Prezident nomidan momoni tabriklab, uning ko‘ksiga “Shuhrat” medalini taqdi, bayram sovg‘alarini topshirdi. Shuningdek, pul mukofoti va qimmatbaho sovg‘a tuhfa qilindi. Onaxon bu e’tibordan ko‘ngli yayrab, duoga qo‘l ochar ekan, eng avvalo, yurtga tinchlik, elga xotirjamlik tiladi.
– Hamisha meni yo‘qlab turadigan davlatimdan aylanay. Biz keksalarga alohida e’tibor qaratgan Prezidentga rahmat. Viloyat, tuman rahbarlarining yo‘qlovlaridan, mukofotu sovg‘alardan boshim ko‘kka yetdi, – dedi Ulug‘ momo.
Biz bir muddat onaxonni suhbatga tortdik. Aytishicha, momo o‘ziga qadrli bo‘lgan sandiqda hujjatlarini saqlar ekan. Ulug‘ ayaning sarg‘aygan “Mehnat daftarchasi”ni ko‘rib, olis tarix hayotiga tushib qolganday sezdik o‘zimizni. Unda Ulug‘ Olimova 1917 yilda Urgut tumani “Samarqand” jamoa xo‘jaligida ishchi sifatida mehnat faoliyatini boshlagani qayd etilgan. Onaxon salkam yarim asr davomida hududdagi xo‘jaliklarni tashkil etish jarayonida faol qatnashgan, qishloqni obodonlashtirish, yangi yerlarni o‘zlashtirishda jonbozlik ko‘rsatgan.
Onaxon turmush o‘rtog‘i Xudoyberdi bobo Qobilov bilan 6 farzandni voyaga yetkazgan, hozirda oz emas-ko‘p emas 150 nafar nevara, chevara va evaraga bosh. Muhimi, Ulug‘ momo ularning har birining ismini to‘liq ayta oladi. Onaxonning fayzli xonadonidan qaytar ekanmiz, Ulug‘ momo yana duoga qo‘l ochdi:
– Hayotimda ikkita mash’um jahon urushini ko‘rdim. Urush – ertak emas, urush – kino emas, urush tufayli qancha yaqinlarimdan ayrildim. Urush insoniyatning qon silqigan, jarohati ming yillar azob beradigan yarasi. Ilohim, u kunlar qaytmasin. Tinchlik va osoyishtaligimizga ko‘z tegmasin, uning qadriga yeting, yurt ravnaqi uchun mehnat qilishdan tolmang.

В соответствии с Указом главы нашего государства «О награждении в связи с тридцать первой годовщиной независимости Республики Узбекистан группы государственных служащих и работников производственной и социально-экономической сфер» 14 представителей старшего поколения, перешагнувших 100-летний возраст, были награждены медалью «Шуҳрат».
Среди них и 122-летняя Улуг-момо Олимова, проживающая в селе Гойиб Ота Ургутского района Самаркандской области. Заместитель хокима области Баходир Кадыров и хоким Ургутского района Ботир Джабборов посетили долгожительницу на дому. Б. Кадыров поздравил Улуг-момо от имени Президента и вручил ей медаль «Шуҳрат», денежную премию и праздничные подарки. Тронутая вниманием и заботой, Улуг-момо раскрыла руки для молитвы, прежде всего пожелав мира и спокойствия в стране, благополучия и процветания нашему народу.
– Так приятно, когда Родина о тебе помнит. Спасибо Президенту за особое внимание к пожилым людям. Визит глав области, района, врученная медаль, да и славные подарки меня приятно порадовали, – сказала Улуг-момо.
Мы немного побеседовали с долгожительницей. Она показала хранившуюся в дорогом ей сундуке трудовую книжку, которая, хоть и выцвела с годами, но сохранила данные своей владелицы и атмосферу тех лет. В ней отмечается, что Улуг Олимова начала трудовую деятельность в 1917 году рабочей в Ургутском районном колхозе «Самарканд» и на протяжении почти полувека принимала активное участие в процессе создания фермерских хозяйств, благоустройстве села и освоении новых земель.
Вместе с мужем Худойберди-бобо Кобиловым Улуг-момо вырастила шестерых детей и сейчас окружена заботой более 150 внуков, правнуков и праправнуков. Примечательно, что любящая бабушка целиком знает имя каждого из них.
В завершение нашего визита Улуг-момо снова раскрыла руки для молитвы:
– Я видела две страшные мировые войны. Война – не сказка, война – не кино, стольких близких я потеряла из-за войны! Это огромная душевная рана многих людей, которая будет напоминать о себе еще тысячи лет. Дай Бог, чтобы такое больше не повторялось, мир и спокойствие были долговечными, а люди ценили это благо и самоотверженно трудились во имя развития нашей страны!