"Saxovat va ko‘mak": 593 ming 566 nafar fuqaroga yordam ko‘rsatildi
Prezidentimiz tashabbusi bilan pandemiya vaqtida aholining ijtimoiy qiynalgan qismini, ko‘p farzandli oilalar, nogironligi bor, doimiy ish joyini yo‘qotgan shaxslarni qo‘llab-quvvatlash, ularni dori-darmon va kundalik oziq-ovqat mahsulotlari bilan ta’minlash maqsadida "Mahalla" xayriya jamoat fondi uning hududiy bo‘limlari huzurida tashkil etilgan “Saxovat va ko‘mak" jamg‘armasi fuqarolarning ko‘makchisiga aylangan.
Birgina, "Mahalla" xayriya jamoat fondi Sirdaryo viloyat boshqaruvi uning tuman va shahar bo‘linmalari huzurida tashkil etilgan "Saxovat va ko‘mak" jamg‘armasi hisobidan joriy yilning olti oyi mobaynida 593 ming 566 nafar fuqaroga 12 milliard 508 million so‘mlik yordam ko‘rsatildi.
Bundan tashqari jamg‘armadan Boyovut tumanidagi "Yangi hayot" va "Qaropchi" mahalla fuqarolar yig‘iniga 139 million so‘mlik kompyuter va mebellar jamlanmasi olib berildi.
– Bunday misollarni ko‘plab keltirish mumkin, – deydi "Mahalla" xayriya jamoat fondi Sirdaryo viloyat boshqaruvi raisi Bahodir To‘xtasinov. – Masalan, sog‘ligida muammosi bor, davolanishga muhtoj, ammo imkoniyati yo‘q xovoslik fuqaro yordam so‘rab, xalq deputatlari Xovos tuman Kengashiga murojaat qilgandi. Uning murojaati javobsiz qolmadi. Qisqa fursatda Kengash qarori chiqarildi. Unga davolanish va sog‘ligini tiklab, o‘z oilasi bag‘riga qaytishi uchun "Mahalla" xayriya jamoat fondi Sirdaryo viloyat boshqaruvi, uning Xovos tuman bo‘linmasi huzurida ochilgan "Saxovat va ko‘mak" jamg‘armasi hisobidan 20 million so‘m pul mablag‘i ajratib berildi. Natijada u ushbu pul mablag‘i hisobiga davolash profilaktika muassasasida davolanib, o‘z oilasi bag‘riga qaytdi. Bundan nafaqat u, uning yaqinlari ham birdek xursand.

«Саховат ва кумак»: оказана помощь 593 566 гражданам
Деятельность фонда «Саховат ва кумак», созданного по инициативе Президента при Благотворительном общественном фонде «Махалла» и его территориальных отделениях в период пандемии с целью поддержки, обеспечения лекарственными средствами и повседневным продовольствием социально нуждающихся слоев населения, многодетных семей, семей с инвалидами и лиц, потерявших работу, стала весомой опорой для граждан.
Отделением данного фонда при Сырдарьинском областном управлении фонда «Махалла» и его районными и городскими отделениями в течение шести месяцев текущего года предоставлена помощь 593 566 гражданам в объеме 12 миллиардов 508 миллионов сумов.
Также для схода граждан махалли «Янги хаёт» и «Каропчи» Баяутского района фондом закуплены компьютеры и комплекты мебели на сумму 139 миллионов сумов.
– Можно привести множество подобных примеров, – сказал председатель Сырдарьинского областного управления Благотворительного общественного фонда «Махалла» Баходир Тухтасинов. – Например, житель Хаваста, имеющий проблемы со здоровьем, но не имеющий возможности для лечения, обратился за помощью в Хавастский районный Кенгаш народных депутатов. Его обращение не осталось без ответа.
В короткий срок было вынесено решение Кенгаша. За счет Сырдарьинского областного управления Благотворительного общественного фонда «Махалла», фонда «Саховат ва кумак» при Хавастском районном отделении фонда «Махалла» на лечение выделили 20 миллионов сумов. Гражданин за счет этих средств восстановил здоровье в лечебно-профилактическом учреждении и вернулся здоровым в семью.