Bag‘dodliklar yaqin-yaqingacha bu yerlarni “Dasht” deb atardi. Ertaklarda aytilganidek, “qush uchsa qanoti, odam yursa oyog‘i kuyadigan” joylar edi. Ovloq bo‘lgani uchun uncha-muncha odamning bu go‘shaga kelishga yuragi dov bermasdi. Suv olib kelish qiyin bo‘lgan yerlarda dehqonchilik qilish, uy-joy qurishni istovchilar sanoqli edi...
Ayni kezda bu hudud tanib bo‘lmas darajada o‘zgarib ketdi. Bor-yo‘g‘i bir yil muddatda bu yerda yangi zamonaviy shaharcha qad rostladi, unga “Guliston” deb nom berildi, uy-joylar qurilishi va yaratilgan infratuzilma “Bag‘dod tajribasi” sifatida butun mamlakatga namuna bo‘ldi.
Bu hayotda har bir inson o‘z boshpanasi, uyi bo‘lishni orzu qiladi. Uy-joy ham vatanning bir bo‘lagi. Prezidentimiz tomonidan aholini uy-joy bilan ta’minlashda o‘ziga xos tashabbusga qo‘l urildi. Qaqroq dashtda Guliston shaharchasi bunyod etilishiga Prezidentimizning o‘tgan yil fevral oyida Farg‘ona viloyatiga tashrifi chog‘ida bergan topshiriqlari tamal toshi vazifasini o‘tadi. Tashabbuskorlik, bunyodkorlik quloch yoza boshladi. Oradan bir muddat o‘tib, “Obod qishloq” va “Obod mahalla” dasturlari doirasida joriy yilda amalga oshiriladigan ishlar muhokamasi yuzasidan o‘tkazilgan videoselektor yig‘ilishida uy-joy qurilishi bo‘yicha “Bag‘dod tajribasi”ni o‘rganish yuzasidan barcha tuman hokimlariga tavsiyalar berildi. Chunonchi, “Obod qishloq” va “Obod mahalla” dasturlari deganda, nafaqat ularning yo‘li yoki qiyofasi yaxshilanishi, balki u yerda yashovchi aholining daromadi ko‘payishi, ijtimoiy ob’ektlar to‘liq ishlashi zarurligi ta’kidlandi. Eng asosiysi, haqiqiy obod mahallada “Temir daftar”, “Ayollar daftari” va “Yoshlar daftari” bo‘lmasligi, buning uchun tadbirkorlar bilan maslahatlashib, ishlab chiqarish ob’ektlarini tashkil etish, yangi ish o‘rinlari yaratish zarurligi aytildi.
Ta’kidlash kerak, mazkur tashabbus zamirida xalq dardiga malham bo‘lish, yuz ko‘rsatishni boshlayotgan muammolarni barvaqt bartaraf qilish, puxta reja va maqsad mujassam. Oddiy raqamlarga e’tibor qarataylik, 2000 yillarda Bag‘dod tumanida 140 ming atrofida aholi istiqomat qilgan bo‘lsa, ayni paytda 220 mingga yaqin kishi umrguzaronlik qilyapti. Ayon bo‘ladiki, aholini uy-joy bilan ta’minlash muhim va dolzarb masalaga aylanib ulgurgan.
Yana bir jihat, xalqimizni Vatan ichra kichik vatanli bo‘lishiga erishish maqsadida ommaviy ravishda ko‘p qavatli uylar qurilayotgani, bu qurilishlar qishloq xo‘jaligida foydalaniladigan yerlar o‘rnida emas, yillar mobaynida bo‘sh turgan dasht hududida amalga oshirilayotgani e’tiborga molik. Faktlarga murojaat qilinsa, o‘tgan 85 yil mobaynida Bag‘dodda bor-yo‘g‘i 53 ta ko‘p qavatli 786 ta xonadonli uy qurilgan, xolos. Bugun esa tumanda aholining uy-joyga bo‘lgan talabi inobatga olinib, istiqbolli dasturlar ishlab chiqilgan, ularni hayotga tatbiq etish ishlari qizg‘in ketyapti. Ahamiyatlisi, bu uylarning sifati yaxshi, narxi esa arzon bo‘lishiga e’tibor qaratilmoqda. Shaharcha va uning atrofidagi ob’ektlar rejasini tuzishda istiqbolda aholining o‘sishi, uning infratuzilmasi va ishlab chiqarishning kengayishi kabi jihatlar ham nazarda tutilgan.
Inson qadrini ulug‘lashga qaratilgan tashabbus asosida kam ta’minlangan, ijtimoiy himoyaga muhtoj oilalarni qo‘llab-quvvatlash mujassam. Shu bois, yangi shaharchadagi uylar dastlab ehtiyojmand oilalarga berildi. Ularga subsidiyalar, banklardan imtiyozli kreditlar ajratildi, boshlang‘ich to‘lovlari to‘lab berildi.
– Shunaqa zamonaviy uyda yashashni xayolimizga ham keltirmagan edik, – deydi Feruzaxon Sotimova. – Yolg‘iz ona sifatida uy-joy masalasida xalq qabulxonasiga murojaat qilgandim. Ikki xonali shinam uyning boshlang‘ich to‘lovini to‘lab berdi. O‘zim obodonlashtirish korxonasida ishlayman. Qizimni ham maktab-internatga ishga olishdi. Hozir har oy bankka to‘lov qilib boryapman. Prezidentimiz, hukumatimiz va rahbarlarimizni duo qilib yashayapmiz.
Tan olish kerak, ko‘p qavatli uylarning o‘ziga yarasha muammolari bo‘lishi tabiiy. Misol uchun, ba’zi shaharlarda yuqori qavatlarga suv chiqmay qolishi haqida eshitib qolamiz. Lekin Gulistonda bu jihat puxta o‘ylangan. 10 ta transformator o‘rnatilib, 2 dona tik quduq qazilgan, rezervuar, suv tozalash inshooti barpo etilgan. Yana 2 ta tik quduq zaxira sifatida bitkazilgan.
– Rosti, bu yerlarda mana shunday ko‘rkam shaharcha qad rostlashiga ko‘pchilik ishonmagandi. Oqilona va uzoqni ko‘zlab amalga oshirilayotgan islohotlar natijasi sifatida namoyon bo‘lgan shaharcha bugun odamlar gavjum, risoladagidek maskanga aylandi, – deydi “Guliston” mahalla fuqarolar yig‘ini raisi Foziljon Xalilov. – Ayni damda 66 ta ko‘p qavatli uylarda, shuningdek, yig‘inimiz tarkibidagi Qosimobod va Guliston mahallalarida 6,5 mingga yaqin aholi istiqomat qilmoqda. Shaharchaga ko‘chib kelishni istovchilarning keti uzilmayapti. Negaki, bu yerda barcha infratuzilma ob’ektlari muhayyo. Maktab, bog‘cha, ijtimoiy ob’ektlar, ishlab chiqarish sexlari, oilaviy poliklinika, 6 ta ikki qavatli savdo, umumiy ovqatlanish va maishiy xizmat ko‘rsatish shoxobchasi, sun’iy qoplamali sport maydonchasi, ko‘ngilochar ob’ektlar, bolalar maydonchalari, madaniyat markazi hamda kovorking markazi aholi xizmatida. Tuman markaziga doimiy avtobus qatnaydi. Asosiysi, elektr, gaz, ichimlik suv muammosi yo‘q, barcha ichki yo‘llar asfaltlashtirilgan.
Shaharchaning shundoq biqinidagi sanoat zonalarida esa doimiy ishlash, halol mehnat qilib oila tebratish imkoniyati yaratilgani nur ustiga nur bo‘ldi. Hududga tutash ekin maydonlarida dehqonchilik qilish mumkin. Tabiatga uyg‘unlik, tiqilinch va dim havodan chekinilgani – shaharchaning o‘ziga xos jihatlaridan biri, aslida.
– Biz ham havas qilib shu yerdagi uyning uchinchi qavatidan xonadon sotib olganmiz, – deydi mirishkor bog‘bon Aktamjon Ostonaqulov. – Bog‘imizga bu yerdan bir qadam – shundoq yo‘lning narigi tarafida. O‘rtoqlarim hazillashib, meni “shaharlik bog‘bon” deyishadi, e, bor bo‘lishsin. Kechki payt ketmonim yelkada shahar aylanaman. Charog‘on ko‘chalar, bolalarning o‘yin-kulgusi, sho‘x qiyqiriqlari, o‘rindiqlarda dam olib o‘tirgan gulistonliklar tilidagi shukronalik va mamnunlikdan charchoq ham chiqib ketadi.
O‘tgan yilning 28 sentyabr kuni Prezidentimiz Guliston shaharchasiga tashrif buyurib, bu yerdagi bunyodkorlik ishlari bilan tanishdi. Hududlarning shunday rivojlanayotgani, odamlar uyli, ishli bo‘layotganini ko‘rish mamnunlik bag‘ishlashini bildirgan edi. Davlatimiz rahbari shu yerda mahalla faollari, bag‘dodlik nuroniylar bilan samimiy suhbatlashib, xalqni rozi qilish, inson qadri xususida o‘z tavsiyalarini berdi.
– Prezidentimiz tashrifidan so‘ng tashkil etilgan mahalla fuqarolar yig‘inida ish boshlaganimdan faxrlanaman, shu bilan birga, hamisha ulkan mas’uliyatni his qilaman, – deydi Guliston mahallasidagi yoshlar yetakchisi Otabek Yakubov. – Ayni paytda yig‘in hududida 600 nafardan ziyod yoshlar yashaydi. Ularni doimiy ish bilan ta’minlash, har jihatdan qo‘llab-quvvatlash, madaniy hordiq chiqarishlari uchun bor kuch-g‘ayratimizni sarflayapmiz. Hokim yordamchisi, xotin-qizlar mas’uli bilan hamkorlikda ish olib boryapmiz. Uning aytishicha, hududda avtomobillarga texnik xizmat ko‘rsatish, junni qayta ishlash, non ishlab chiqarish ob’ektlari ishga tushirilyapti, bilimga chanqoq yoshlar uchun repetitorlik kurslari ochilgan. Qo‘shimcha 2 ta oilaviy bog‘cha faoliyati yo‘lga qo‘yilgan. Bundan ko‘rinadiki, shaharchada hayot o‘z o‘zaniga tushib ulgurgan, rivojlanish bosqichi yuz ko‘rsatishni boshlagan.
Gapning indallosi shuki, Guliston mahallasi Prezidentimizning xalqona, odilona qarori, ezgu tashabbusi natijasi, shuningdek, mehnatkash xalqimizning g‘ayrat-shijoati, birdamligi timsoli bo‘lib qolishiga shak-shubha yo‘q. Tumanga tashrif buyurgan kishi borki, kechagina qaqragan dashtliklar, suvsiz va ekinsiz maydonlar o‘rnida bunyod etilgan bu go‘zal mahallani, nomiga monand turfa gulga burkangan shaharchani o‘z ko‘zi bilan ko‘rishga, bu yerda istiqomat qilayotgan yoshu qari bilan suhbatlashishga oshiqadi.
Ezgulikning qanoti bor, deydilar. Davlatimiz rahbari tomonidan ilgari surilgan mazkur g‘oya – ko‘p qavatli uylardan iborat yo‘ldosh shaharchalar qurish tashabbusi farg‘onaliklar ko‘nglini tog‘dek ko‘tardi. Axir, necha yillardan buyon viloyatda bu darajadagi keng miqyosli qurilish amalga oshirilmagan.
Prezidentimiz belgilab bergan rejaga ko‘ra, kelgusi besh yilda Farg‘ona viloyatida jami 30 ming kvartirali 700 ta ko‘p qavatli uy quriladi.
Ahamiyatlisi, bunda 2,5 mingta uy-joy og‘ir ijtimoiy vaziyatga tushib qolgan yolg‘iz ayollar, ehtiyojmand oilalar va nogironligi bo‘lgan fuqarolarga beriladi. Shuningdek, 14 mingdan ziyod oilaga ipoteka krediti bo‘yicha 680 milliard so‘mlik subsidiyalar ajratilishi ko‘zda tutilmoqda.
Bag‘dod tumani “Guliston” mahallasida barpo qilingan shaharcha namunasi asosida Yozyovon, Oltiariq va Farg‘ona tumanlarida ham kamida 4-5 ming xonadonli «yo‘ldosh» shaharchalar bunyod etilishi belgilab berilgan bo‘lsa, ayni kunlarda bu yerlarda bunyodkorlik ishlari boshlab yuborilgan. Jumladan, Yozyovon tumanidagi “Yuqori Soybo‘yi” mahalla fuqarolar yig‘ini hududida 65 gektar maydonda “Yangi O‘zbekiston” massivi qurilmoqda. Zamonaviy shaharsozlik an’analari asosida ishlab chiqilgan loyiha uch yilga mo‘ljallangan bo‘lib, birinchi bosqichda 33 ta 5 va 7 qavatli 948 ta xonadondan iborat uylar qurilishi rejalashtirilgan. Keyingi bosqichlarda 105 ta ko‘p qavatli uylar qad rostlaydi. Bu bilan 4 ming oila o‘z xonadoniga ega bo‘ladi. Bundan tashqari, madaniyat saroyi, maktab, maktabgacha ta’lim tashkilotlari, oilaviy poliklinika, xizmat ko‘rsatish va savdo markazlari, ko‘p funksiyali jamoat majmualari, istirohat bog‘i barpo etish orqali aholi uchun qulay infratuzilma yaratish ko‘zda tutilgan.
Hududda tadbirkorlik sub’ektlari faoliyatini keng yo‘lga qo‘yish uchun 10,1 gektar yer maydonida kichik sanoat zonasini tashkil etish rejaga kiritilgan. Bu yerda paxtani qayta ishlash, yog‘-moy zavodlari, to‘qimachilik fabrikasi quriladi. Asosiysi, 1200 ta ish o‘rni yaratiladi. Toshkent-O‘sh yo‘lining mahalladan o‘tgan qismidagi 20 gektar maydonda esa yuk mashinalari uchun logistika markazi, mehmonxona, servis va xizmat ko‘rsatish shoxobchalari bunyod etiladi. Ayni kunlarda Farg‘ona shahri va Farg‘ona tumanida ham ana shu ishlar qizg‘in davom etmoqda.
Bir so‘z bilan aytganda, Prezidentimiz boshlab bergan tashabbus ayni kunlarda farg‘onaliklar qalbida g‘uncha ochmoqda, ularning hayotdan rozi bo‘lib yashashiga, o‘z oldilariga yanada ulkan va xayrli maqsadlarni qo‘yib mehnat qilishlariga turtki bo‘lmoqda. Aytish mumkinki, inson qadri ulug‘langan, har bir islohot aholi farovonligi, yurt obodligi uchun xizmat qilayotgani aniq-ravshan ko‘rinib turgan yurtda yashashning zavqi ham, qadri ham o‘zgacha bo‘ladi. Bu zavqu surur esa yangidan-yangi g‘oyalar, tashabbuslarga qanot bo‘lishi tabiiy.

Инициатива Президента: «багдадский опыт» популяризируется по всей стране
Это место было настолько безлюдным и пустынным, что не каждый решался приехать сюда. Лишь немногие хотели заниматься земледелием и строить дома в безводной местности, куда было трудно проложить водопровод...
Сегодня данная территория изменилась до неузнаваемости. Лишь за один год здесь был возведен новый современный городок «Гулистан», жилищное строительство и созданная инфраструктура в качестве «багдадского опыта» послужили примером практически для всей страны.
В этой жизни каждый мечтает иметь свой дом, домашний очаг, ведь они тоже являются частицей Родины. Президентом страны была начата уникальная инициатива по обеспечению населения жильем. Поручения, данные главой государства в ходе посещения Ферганской области в феврале прошлого года, послужили фундаментом для возведения в безводной степи городка «Гулистан».
Инициативность и созидательный дух стали охватывать всю страну, и через некоторое время на видеоселекторном совещании, посвященном обсуждению работы, реализуемой в рамках программ «Обод кишлок» и «Обод махалла», хокимам всех районов были даны рекомендации по изучению «багдадского опыта» жилищного строительства. В частности, отмечалось, что под программами «Обод кишлок» и «Обод махалла» нужно понимать не только преображение дорог или облика той или иной территории, но и увеличение дохода местных жителей, задействование социальных объектов на полную мощность. Самое главное, подчеркивалось, что в действительно благоустроенной махалле не должно быть «железных», «женских» и «молодежных» тетрадей, а для этого совместно с предпринимателями необходимо создать производственные объекты и посредством этого – новые рабочие места.
Следует отметить, что в основу этой инициативы заложены такие благие устремления, как жизнь нуждами народа, своевременное устранение возникающих проблем, а также тщательно продуманные планы и цели. Давайте обратимся к цифрам: в 2000 годы в Багдадском районе проживали почти 140 тысяч жителей, а в настоящее время численность населения здесь насчитывает около 220 тысяч человек. Из этого следует, что обеспечение населения жильем превратилось в важный и актуальный вопрос.
Заслуживает внимания и тот факт, что в целях содействия нашему народу в обретении жилья в массовом порядке строятся многоэтажные дома, строительные работы осуществляются не на землях сельскохозяйственного назначения, а в степной местности, которая пустовала на протяжении многих лет. Если обратиться к фактам, то за прошедшие 85 лет в Багдадском районе было построено всего лишь 53 многоэтажных дома на 786 квартир. В настоящее время в районе с учетом потребностей жителей в жилье разработаны перспективные проекты, ведется активная работа по их претворению в жизнь. Примечательно, что особое внимание уделяется качеству и доступности возводимых домов. При разработке плана городка и близлежащих к нему объектов учтены также такие аспекты, как рост численности населения в будущем, расширение инфраструктуры и производства.
В основе инициативы, направленной на возвышение чести и достоинства человека, лежит поддержка малообеспеченных и социально уязвимых семей. Поэтому дома, возведенные в новом городке, были переданы прежде всего нуждающимся семьям. Им выделены субсидии, льготные банковские кредиты, выплачены первоначальные взносы.
– Мы даже представить не могли, что будем жить в таком современном доме, – говорит Ферузахон Сотимова. – Я мать-одиночка, в этой связи обратилась по жилищному вопросу в Народную приемную. Мне выплатили первоначальный взнос за уютную двухкомнатную квартиру. Я работаю в управлении благоустройства. Мою дочь зачислили в школу-интернат. Выплачиваю кредит ежемесячно. Мы очень признательны Президенту, правительству и соответствующим руководителям.
Следует признать, что в многоэтажных домах, естественно, бывают свои проблемы. К примеру, мы наслышаны о том, что в некоторых городах до верхних этажей не доходит вода. Однако в «Гулистане» этот вопрос тщательно обдуман. Установлено 10 трансформаторов, вырыто 2 глубоких колодца, возведены резервуар и очистные сооружения. Для формирования запаса воды введены в эксплуатацию еще два колодца.
– На самом деле многие не верили в то, что в этом месте может быть построен такой благоустроенный городок. Сегодня городок, являющийся результатом разумной и дальновидной политики, превратился в многолюдное место, где жизнь бьет ключом, – говорит председатель схода граждан махалли «Гулистан» Фозилжон Халилов. – В настоящее время в 66 многоэтажных домах, в том числе во входящих в состав нашего схода махаллях «Косимобод» и «Гулистан», проживают около 6,5 тысячи человек. С каждым днем увеличивается число желающих переехать в городок. Здесь функционируют все инфраструктурные объекты. В распоряжении жителей школа, детский сад, социальные объекты, производственные цеха, семейная поликлиника, 6 двухэтажных торговых комплексов, точки общепита и бытового обслуживания, спортивная площадка с искусственным покрытием, развлекательные центры, детские площадки, центр культуры и коворкинга. В райцентр постоянно курсирует автобус. Самое главное, нет проблем, связанных с электро- и газоснабжением, обеспечением питьевой водой, все внутренние дороги заасфальтированы.
В прилегающих к городку промышленных зонах создана возможность для постоянной работы, честного труда, что также заслуживает всяческих похвал. На близлежащих к городку посевных площадях можно заниматься земледелием. Гармония с природой, отдаленность от городской суеты и чистый воздух являются «изюминкой» городка.
– Мы купили квартиру на третьем этаже этого дома, – говорит искусный садовод Актамжон Остонакулов. – Наш сад расположен в двух шагах – по ту сторону дороги. Мои приятели в шутку называют меня «городским» садоводом. Вечерком с кетменем на плече прогуливаюсь по городу. Глядя на ярко освещенные улицы, радость людей, игры детей, слушая слова благодарности и признательности за нынешние дни, забываешь о своей усталости.
28 сентября прошлого года Президент страны побывал в городке «Гулистан» и ознакомился с осуществляемой здесь созидательной работой. Тогда глава государства отметил, что развитие регионов такими стремительными темпами, обретение людьми жилья и их трудоустройство придает чувство удовлетворенности. Здесь же глава государства побеседовал с активистами махалли и аксакалами, дал свои рекомендации касательно возвышения чести и достоинства человека, а также того, какие еще меры необходимо принять для того, чтобы народ был доволен своей жизнью.
– Я очень горжусь тем, что начал работу в сходе граждан махалли, созданном после посещения Президента, и вместе с тем чувствую возложенную на меня огромную ответственность, – говорит лидер молодежи махалли «Гулистан» Отабек Якубов. – В настоящее время на территории схода проживают свыше 600 молодых людей. Мы прилагаем все свои усилия и силы для их обеспечения постоянной работой, всемерной поддержки и организации культурного отдыха. В данном направлении мы сотрудничаем с помощником хокима, женским активистом. В этой местности вводятся в эксплуатацию пункты технического обслуживания автомобилей, переработки шерсти, хлебопекарни, различные учебные курсы для молодежи. Дополнительно налажена деятельность 2 детских садов семейного типа. Это свидетельствует о том, что в городке устанавливается полноценная жизнь, здесь создана современная инфраструктура, работа по всестороннему развитию данной местности начала давать ожидаемые результаты.
Выражаясь иначе, махалля «Гулистан» есть и остается результатом справедливого решения Президента, принятого в целях заботы о народе, его благой инициативы, а также символом устремлений, неиссякаемой силы и энергии, сплоченности и единства нашего народа. В этом нет ни малейшего сомнения. Теперь каждый, кто приезжает в район, спешит воочию увидеть эту красивую махаллю, возведенную на месте пустующей, безлюдной и безводной степи, незасеянных полей, которая созвучно своему названию утопает в цветах, побеседовать с местными жителями.
Неспроста говорят, что у добра есть крылья. Идея строительства спутниковых городков, состоящих из многоэтажных домов, выдвинутая главой государства, очень воодушевила ферганцев. Ведь на протяжении нескольких десятилетий в области не были осуществлены такие колоссальные по масштабам строительные работы.
Согласно утвержденному Президентом плану в ближайшие пять лет в Ферганской области будет построено 700 многоэтажных домов на 30 тысяч квартир.
Заслуживает внимания тот факт, что при этом 2,5 тысячи домов будут переданы одиноким женщинам, оказавшимся в трудной жизненной ситуации, нуждающимся семьям и лицам с инвалидностью. Более того, планируется выделение более 14 тысяч семей субсидий в размере 680 миллиардов сумов.
На примере городка, возведенного в махалле Гулистан Багдадского района, в Язъяванском, Алтыарыкском и Ферганском районах также планируется строительство городков-спутников как минимум на 4-5 тысяч квартир. В эти дни здесь уже начата созидательная работа. В частности, на 65 гектарах площади, раскинутой на территории схода граждан махалли «Юкори Сойбуйи» Язъяванского района, возводится массив «Янги Узбекистон». Проект, разработанный на основе традиций современного градостроительства, рассчитан на три года. На первом этапе планируется строительство 33 5- и 7-этажных домов на 948 квартир. На последующих этапах будут построены 105 многоэтажных домов. Таким образом, ключи от своего жилья получат 4 тысячи семей. Кроме того, посредством возведения дворца культуры, школы, дошкольных образовательных организаций, семейной поликлиники, центров обслуживания и торговли, многофункциональных общественных комплексов, парка отдыха планируется создание удобной инфраструктуры.
В целях широкого налаживания деятельности субъектов предпринимательства намечено создание малой промышленной зоны площадью в 10,1 гектара. Здесь будут построены хлопкоперерабатывающие, масложировой завод, текстильная фабрика. Самое главное, будет создано 1200 рабочих мест. На 20 гектарах земли, расположенной на части автомобильной дороги «Ташкент – Ош», проходящей через махаллю, будут возведены логистический центр для грузовых автомашин, гостиница, пункты сервиса и обслуживания. В эти дни строительные работы активно продолжаются в городе Фергане и Ферганском районе.
Словом, инициатива, начатая Президентом, вселяет надежду в сердца ферганцев, окрыляет их и служит мощным стимулом для достижения все новых целей. Следует также отметить, что каждая реформа, осуществляемая во имя чести и достоинства человека, способствует благополучию народа и процветанию страны.