Agar yashayotgan joyini yaxshilashning iloji bo‘lmasa, boshqa joyga ko‘chadi.
Bundan besh yil avval Jizzax viloyatining Do‘stlik tumanidagi Manas qishlog‘idan ham odamlar ko‘chib keta boshlagan edi. 2018 yil Prezidentimiz tashabbusi bilan “Obod qishloq” dasturining amalga oshirilishi bu jarayonni to‘xtatdi. Qishloqning hayotida yangi davr boshlandi.
Faqat Manasda emas, mamlakatimizning barcha hududlaridagi qishloqlarda hayotni tubdan o‘zgartirgan ushbu dastur asosida amalga oshirilgan katta ishlarni bugun hatto boshqa mamlakatlarda ham yaxshi bilishadi. Oradan besh yil o‘tib bu voqealarni eslashning sababi pandemiya tufayli biroz sustlashgan bu bundyodkorlik Davlatimiz rahbarining joriy yil 18 martdagi “2022 – 2026 yillarda “Obod qishloq” va “Obod mahalla” dasturlarini amalga oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori bilan yana jonlandi. Endi Manasda muvaffaqiyatli amalga oshirilgan katta bunyodkorlik harakati yana keng quloch yozgani bu ish birinchi boshlangan nuqtada erishilgan natijalarni yana esga soldi.
Bundan besh yil avval “Obod qishloq” dasturini amalga oshirishda Manas namuna-sinov maydoni bo‘lib xizmat qilgan edi. Ushbu dastur tufayli Manas xarob qishloqdan obod go‘shaga aylanganini nafaqat respublikamiz viloyatlaridan, qo‘shni mamlakatlardan ham odamlar kelib ko‘rib ketishdi. Bu haqda o‘zimizda ham, xorijdagi ommaviy axborot vositalarida ham ko‘p yozildi.
Masalan, Bolosog‘un nomidagi Qirg‘iziston milliy universiteti dotsenti Mirsaid Anarbayev “Achыk soz” (“Ochiq so‘z”) gazetasi 2018 yil 13 sentyabr sonining yarim sahifadan ko‘prog‘ini egallagan “Beqiyos o‘zgargan Manas” sarlavhali maqolasida o‘zining ko‘rganlarini maroq bilan hikoya qilib shunday yozgan:
“Manas qishlog‘i O‘zbekistonning 10 ta viloyati oralab o‘tib, mamlakatni Eron, Afg‘oniston va Turkmaniston bilan bog‘laydigan ulug‘ yo‘lga yaqin joylashgan. Eng muhimi qishloqqa Prezidentning nazari tushdi. Uni ko‘rgani atayin uzoqlardan tashrif buyuruvchilarning qadami uzilmayapti. Istagimiz O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti boshlagan ushbu xayrli tashabbus qanot yozib, butun mamlakat obod va faravon bo‘lsin”.
Haqiqatan ham “Obod qishloq” dasturi dastlab sinovdan o‘tkazilgan Manas qishlog‘ida amalga oshirilgan ishlar tarixdagi eng xayrli ishlardan biri bo‘ldi.
Ushbu dasturni amalda sinovdan o‘tkazish uchun Manas qishlog‘i tanlangani bejiz emas. Jizzax cho‘lini o‘zlashtirishning ilk davrida viloyat markazidan 70 kilometr olisda barpo etilgan Manas qishlog‘ida odamlarning yashash sharoti o‘ta og‘ir edi.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev Jizzax viloyati hokimi vazifasida ishlagan davridan bu yerdagi og‘ir sharoitdan xabardorligi uchun qishloqlar hayotini tubdan o‘zgartirishga qaratilgan dasturni sinovdan o‘tkazish uchun aynan uni tanlagan bo‘lsa kerak.
Mingdan ziyod xonadonda 6 mingdan ko‘proq turli millat vakillaridan iborat aholi istiqomat qilayotgan qishloqda ko‘cha va yo‘llar, ichimlik suvi, issiqlik, elektr energiyasi tarmoqlari, madaniy, maishiy xizmat ko‘rsatish, xullas barcha infratizim inshootlar foydalanish muddati o‘tib, izdan chiqib bo‘lgan edi. 25-30 yil davomida ta’mirlanmagan qishloq uylarining, ijtimoiy inshootlarning tashqi qiyofasi ayanchli ko‘rinardi. Qishloqda boshqa ish bo‘lmaganidan aholi kottedj, ko‘p qavatli uylar yonidagi bo‘sh yerlarga xom g‘ishtdan kichik-kichik molxonalar qurib qo‘y-echki, sigir boqib tirikchilik qilardi.
Yillar davomida sekin-asta yuzaga kelgan qishloq inqirozi odamlarning ruhiyatida ham ko‘nikma hosil qilgan, bu qiyinchilikni hukumatning, mahalliy hokimiyatning e’tiborsizligi emas, taqdirning, qismatning buyurgani sifatida qabul qila boshlagandi. Ko‘pchilik 2-3 kilometr uzoqlikdan suvni tashib ichishga eshak aravasi, yana birov qishda isinishga g‘o‘zapoyasi, dasturxonda non-choyi, har zamon qora sho‘rvasi borligiga shukur qilardi.
Bu hayotga ko‘nikmagan o‘ziga to‘qroq, imkoniyati bor oilalar qo‘shni mamlakatlarga, respublika, viloyat markaziy shaharlariga ko‘chib ketgandi. Yoshlarning aksariyati xorijga chiqib ishlab kelishni ham muvaffaqiyat hisoblardi. Bunday imkoniyati bo‘lmaganlar turmush qiyinchiliklari bilan mardonavor kurashib yashashda davom etayotgandi.
Qishloqdagi vaziyat allaqachon hammasini yangilashni, boshqatdan boshlashni taqoza etardi. Bu ish katta kuch, katta mablag‘ talab qilishi, Respublika hukumatining yordamisiz bu ishni bajarib bo‘lmasligi ham ko‘rinib turardi.
Obod qishloq” dasturi qabul qilinishi bilan Prezidentimiz topshirig‘iga muvofiq Manasga turli vazirlik va idoralardan tegishli mutaxassislar, texnikalar ko‘makka kelib ish boshlagach, bir oy ichida 34 ta to‘rt qavatli uy kapital, 30 dan ziyod shaxsiy xonadonlar joriy ta’mirdan chiqarildi. Ikkita maktab, ikkita maktabgacha ta’lim muasassasi 500 tomoshabin zaliga ega madaniyat saroyi to‘liq kapital ta’mirlanib, zamonaviy jihozlar bilan ta’minlandi. 22 ta ko‘chaning barchasiga to‘liq tosh-shag‘al yotqizildi.10 ta ko‘cha eni 6 metr kenglikda asfaltlandi. Yo‘l va ko‘chalarning chekka qismiga suv qochirish uchun 6 kilometrdan ziyodroq latok o‘rnatildi.
Dastur doirasida sizot suvlari sathi ko‘tarilishini bartaraf etish uchun 41 kilometr uzunlikdagi kollektor-drenaj tarmoqlari tozalandi. Ikki qavatli 34 ta uyning tomi qayta yopildi. Uy-joylar atrofidagi rejasiz qurilishlar o‘rnida yangidan yordamchi binolar, tandirxonalar kurildi. Mevali va manzarali daraxt ko‘chatlari o‘tqazildi.
Aholini ichimlik suv bilan ta’minlash maqsadida “Suvoqova” davlat unitar korxonasi jamoasi tomonidan 6,5 kilometrlik suv quvuri yotqizildi. Suv tarqatish inshootlari ta’mirdan chiqarildi. 2 umumta’lim maktabi ta’mirlanib, qayta jihozlandi. Ushbu maktablarda o‘quv-ishlab chiqarish ustaxonasi barpo etilib, duradgorlik, chilangarlik, tikuvchilik dastgohlari bilan ta’minlandi. 17 ta bolalar maydonchasi, 2 mini futbol maydoni, 250 o‘rinli stadion barpo etildi.
Dastur davomida qishloqda amalga oshirilgan eng katta o‘zarishlardan biri qishloq ahli uchun ishlash imkoniyati, doimiy daromad manbai yaratilgani bo‘ldi. Dasturini amalga oshirish davomida 200 nafardan ziyod xotin-qizning bandligi ta’minlandi. Jumladan, “Jizzaxpaxtasanoat” aksiyadorlik jamiyatining 100 o‘rinli, “Zaminteks” mas’uliyati cheklangan jamiyatining 20 o‘rinli tikuvchilik sexlari qurilib, qishloq xotin-qizlaridan 120 nafari ishga joylashtirildi.
30 ta issiqxona, ko‘p qavatli uylarda yashovchi fuqarolarning mollarini boqish uchun 100 boshga mo‘ljallangan zamonaviy ferma qurildi. Aholining kundalik ehtiyojini ta’minlash maqsadida zamonaviy ko‘rinishdagi 31 ta savdo do‘koni, novvoyxona, hammom barpo etildi. Qishloq vrachlik punkti qayta rekonstruksiya qilinib, uning o‘rnida 500 qatnovga mo‘ljallangan oilaviy poliklinika tashkil etildi.
– Xalqimizning muammolarini yaxshi biladigan va uni hal eta oladigan Prezidentimiz nazari qishlog‘imizga tushishi bizning baxtimiz bo‘ldi, – deydi o‘sha yillarda “Manas” qishloq fuqarolar yig‘iniga rais bo‘lgan, mehnat faxriysi Jalil Kenjayev. – Manas respublikamiz tarixida eng qisqa fursatda qayta qurilgan qishloq bo‘lsa kerak. 45 kun davom etgan hashar davomida amalga oshirilgan ishlarning barchasini sanab chiqish qiyin albatta. Bu ishning butun ko‘lamini, mahobatini his etish uchun kelib ko‘rish kerak.
Ko‘p qavatli uylar oldidagi molxonalar o‘rnida qurilgan o‘yin maydonchalarida bugun qishloq bolalarining shodon ovozlari yangramoqda. Hovlilarda gulzorlar barpo etilib, dam olish uchun o‘rindiqlar o‘rnatilgan. Bundan besh yil avval ekilgan daraxtlar bugun voyaga yetib meva, soya berayotir.
Dastur amalga oshirilgunga qadar Manasda hovlisidan daromad oladigan xonadonlar kam edi. Suv kelmasligi, yerning sho‘rligi asosiy sabab qilib ko‘rsatilardi. Qishloqni obodonlashtirish davomida buning ham imkoniyati topildi. Oqar suv keldi. Sho‘r yerda anor rivojlanar ekan. Bugun qishloqdagi har bir xonadonda anor yetishtiriladi.
– Hovlimizda 100 dan ziyod anor o‘sayotir, – deydi Barchinoy Xayitmatova. – Ro‘zg‘ordan orttirib har yili yarim tonnacha anor sotamiz. Oilaga qo‘shimcha daromad. “Ayollar daftari”ga kiritilgan edim. Mahalla ko‘maklashib mo‘jazgina issiqxona ham qurib berdi. Qishlog‘imizni obodlashtirib, turmushimizni yaxshilashga g‘amxo‘rlik qilgan Prezidentimizdan minnatdorman.
Yaxshi ishning yaxshiligini aytish ham zarur. Qishloqlarni obodonlashtirishda, yangilashda namuna-sinov maydoni bo‘lgan Manasda amalga oshirilgan ishlar kelib ko‘rishga, maqtovga arzirli.
Qishloqni obod qilish faqat aholining moddiy ehtiyojini qondirishgina emas, qishloq turmush madaniyatini yuksaltirish, yoshlar ma’naviyatini o‘stirishda juda katta ahamiyatga ega bo‘ldi. 500 o‘rinli “Manas” madaniyat uyi to‘liq ta’mirdan chiqarilib, madaniy-ma’rifiy maskanga aylantirilishi bilan turli ommaviy tadbirlar o‘tkazish uchun imkoniyat yaratildi. Qishloqqa respublikamizning taniqli san’at va madaniyat arboblari ishtirokida ijodiy tashkilotlar jamoalari kelishi, uchrashuvlar, badiiy kechalar o‘tkazilishi, konsertlar tashkil etilishi endi odatga holga aylandi. Qardosh Qirg‘izistondan taniqli ijodkorlar tashrif buyurib manasdagi millatdoshlari hayoti bilan tanishib ketishdi.
Yaxshi ishning yaxshiligi faqat birgina moddiy jihatda emas. O‘tgan asrning 80-yillarida tashkil topgan “Marjon” qirg‘iz milliy folklor ansambli keyingi yillarda faoliyati deyarli to‘xtab qolgandi. Dastur amalga oshirilishi sharofati bilan ansambl qaytadan tug‘ildi. Qisqa muddatda qayta tiklangan ansambl tuman va respublikamiz miqyosida o‘tkazilgan madaniy va ommaviy tadbirlarda faol qatnashib yuksak badiiy ijrochilik mahoratini namoyish etdi. 40 nafar manaslik talantli yoshlardan tashkil topgan badiiy jamoa o‘tgan yili shahar, tuman badiiy jamoalari o‘rtasida tanlovning viloyat, respublika bosqichlarida ikkinchi o‘rinni egalladi.
Katta bayram va festivallarda, jumladan atoqli adib Chingiz Aytmatovning 90 yilligiga bag‘ishlab Toshkentda o‘tkazilgan konsertda muvaffaqiyatli ishtirok etdi.
“Obod qishloq” dasturi asosida Manasda amalga oshirilgan ishlar xalqimiz faravonligini oshirish, turmush madaniyatini yuksaltirishda naqadar dolzarb ahamiyatga ega vazifa ekanligini yaqqol ko‘rsatib berdi.
Bu ezgu ish, avvalo, odamlarni hayotdan rozi qilib, ularning ertangi kunga, davlatimiz tomonidan mamlakatimizda amalga oshirilayotgan islohotlarga ishonchini mustahkamladi.
Manas qishlog‘ida orttirilgan tajriba Mirzacho‘lning Gagarin shahrida yanada boyidi. Dasturni amalga oshirishda bu yerda 2 mingga yaqin aholi yashaydigan 317 ta barak uydan iborat kattagina massivni buzib, bu kulbalarning egalari uchun zamonaviy turar joy binolari barpo etildi. Qisqa muddatda 317 ta, jumladan, 4 sotixli 2-3 xonali 223 ta namunali uy, 2-3 xonali 94 ta ko‘p qavatli uy qisqa muddatda, may-oktyabr oylarida qurib bitkazildi.
Shahar markaziy ko‘chasining 1,3 kilometrlik qismi 3 metrga kengaytirilib, umumiy uzunligi 7,5 kilometr yangi lotok, 17 kilometr bordyur o‘rnatildi. Shaharda 21 kilometrlik ichki yo‘l va ko‘chalar ta’mirlanib, asfalt yotqizildi. 27 kilometr piyodalar yo‘lakchasi qurilib, ko‘cha bo‘ylab 192 ta yoritish ustuni o‘rnatildi.
Gagarinni ko‘rkam va yashil shaharga aylantirish uchun 27,5 ming tupdan ortiq mevali va manzarali daraxtlar, 100 mingdan ortiq gul ko‘chatlari ekildi, 21,5 ming kvadrat metr maydonga chim yotqizildi.
Mirzacho‘ldagi qurilishning ko‘lami Manasdagidan ko‘ra bir necha marta kattaroq, sur’ati ham yuqori, sifati ham chinakam shaharmonand bo‘ldi. Bundan tashqari, ko‘p yillar ta’mirlanmagan uylar turarjoylar ta’mirlanishi shaharga shinamlik, kenglik va ko‘rkamlik bag‘ishladi.
Keyingi yillarda mamlakatimiz, xalqimiz, odamlar hayotida o‘zgarishlar shunchalik tez ro‘y bermoqdaki, ularni to‘liq anglay olmay qolayotgandekmiz. Shuurimizda ko‘proq bugun ko‘rib turganlarimiz aks etib, o‘zgarishlardan oldingi manzara xotiramizdan tez o‘chayotgandek. Bu tassavvur aynan “Obod qishloq”, “Obod mahalla” dasturlari asosida amalga oshirilayotgan ishlarga ham daxldor. Go‘yo hammasi avvaldan shunday bo‘lgandek.
Ammo ilgari shu yerda yashab, keyin taqdir taqozosi bilan boshqa yurtlarga ketgan kishilar bu o‘zgarishlarni yanada aniq va teran his etadi. Mirzacho‘lda tug‘ilib, bolaligi shu yerda o‘tgan, aniqrog‘i, shu yerdagi 1-umumta’lim maktabini bundan 44 yil avval bitirib, dunyoning turli tomoniga tarqalib ketgan bir guruh sinfdoshlarning Gagarindagi uchrashuvda aytilgan gaplar shu fikrni tasdiqladi.
Mehmonlar Gagarin shahrining zamonaviy qiyofasini ko‘rib, hayratlarini yashirolmadi. Ular bolalik tasavvurlaridagi Gagarin shaharchasi o‘rnida bugun tom ma’noda zamonaviy shahar paydo bo‘lganligini aytishdi.
– Bu yerdagi qarindoshlarim, sinfdoshlarim orqali tug‘ilib o‘sgan shahrimdagi yangiliklardan xabardor bo‘lib turaman, – deydi Qozog‘iston poytaxti Ostona shahrida yashovchi tadbirkor Bayanjan Jumaxanova. – Ammo bunchalik katta o‘zgarishlarni ko‘raman, deb xayolimga keltirmagan edim. Bolalikda har kuni yurgan mana shu markaziy ko‘chani ham tanimay qoldim. Nazarimda u juda kengayib ketgandek.
Ko‘p qavatli zamonaviy imoratlar qurilib, ikki yonidagi eski devorlar, panjaralar, pastqam inshootlar o‘rnida yashil maydonlar, gulzorlar barpo etilibdi. Bu o‘zgarish birgina markaziy ko‘chada emas, butun shaharda ro‘y bergani meni rostakamiga hayratga soldi. Bir vaqtlar men bilgan, ko‘rgan shahar o‘rnida bugun zamonaviy, ko‘rkam va chiroyli shahar qad rostlabdi.
Bundan to‘rt yil avval Gagarin shahri haqida aytilgan bu gaplarni tumandagi “Mustaqillik”, O‘zbekiston, Mirzadala, Do‘stlik, Yerjar, Bog‘bon mahallalari haqida ham bildirish mumkin.
Bu obodlik Jizzax viloyatining barcha hududlarida yangilangan qishloqlarning, mahallalarning manzarasiga aylanib bormoqda.
Dastur doirasida qurilish, yangilash, obodonlashtirish faqat tuman markazlariga yaqin qishloqlarda emas, viloyatning eng chekka, ilgari hech kimning e’tiborida bo‘lmagan hududlarida ham olib borilayotir. Jumladan, 90-yillarning boshida sobiq ittifoq vazirliklari tassarufidagi konlarda ishlovchilar yashaydigan Qo‘ytosh, Marjonbuloq, Xonbandi shaharchalari keyingi yillarda ancha xarob holga kelgan edi. Dastur asosida bu shaharchalarda juda katta hajmda ish bajarilib, ular qaytadan obod qilindi.
Hozir “Obod qishloq”, “Obod mahalla” dasturlari doirasida qilingan ishlar haqidagi bu gaplar yangilik emas albatta. Ammo besh yil avval boshlagan ishga bu yil yana davlatimiz rahbari tomonidan qayta e’tibor qaratilgani obodlik, odamlarni hayotdan rozi qilish uchun ularning turmush sharoitlarini yaxshilash Yangi O‘zbektonni barpo etishdagi eng muhim vazifa ekanligning yana bir isbotidir.
“Obod qishloq” dasturi viloyatning har bir tumanida ikkitadan qishloqda amalga oshirilayotir. Ahamiyatli jihati endi obodlik, yangilanish faqat davlat dasturiga tushgan qishloqlarda emas, deyarli ko‘pchilik aholi manzillariga xos belgi bo‘lib qoldi. Hozir viloyatning qaysi hududiga yo‘lingiz tushmasin qurilishlarga, obodonlashtirishga guvoh bo‘lasiz. Bu yanglanayotgan O‘zbekistonning yangi manzarasi. Bu manzara hali ko‘plab tarixiy, ilmiy, badiiy asarlarga, filmlarga mavzu bo‘lishi shubhasiz.
Bu ishlarning barchasi hududlarning qiyofasini tudan o‘zgartirayotir. Faqat hudud qiyofasini emas, odamlarning kayfiyatini o‘zgartirmoqda, ularning qalbida davlatimiz tomonidan amalga oshirilayotgan islohotlar istiqboliga, kelajakka ishonch kuchaymoqda.
Davlatimiz rahbari tez-tez ta’kidlab kelayotganidek, qishloqlar obod bo‘lsa, u yerdagi odamlarning kayfiyati o‘zgaradi, ularda o‘z hayotini yanada yaxshilashga intilish paydo bo‘ladi, buning natijasida Vatanimiz obod bo‘ladi va mamlakatimizning iqtisodi yanada yuksaladi.

Программа, дающая селам новую жизнь
Так, пять лет назад люди начали переселяться из села Манас Дустликского района Джизакской области. В 2018 году реализация инициированной Президентом программы «Обод кишлок» положила этому конец. В развитии села началась новая эпоха.
О благородной работе, проделанной на основе этой программы, не только в Манасе, но и в других селах регионов нашей страны, хорошо известно и в зарубежных странах. В связи с пандемией данный созидательный процесс был несколько замедлен, затем снова возобновлен постановлением главы нашего государства «О мерах по реализации программ «Обод кишлок» и «Обод махалла» в 2022–2026 годах» от 18 марта текущего года. Теперь практическая работа в Манасе обретает еще больший масштаб, что напоминает о результатах, достигнутых на раннем этапе преобразований.
Пять лет назад Манас послужил пилотной и образцово-показательной территорией для реализации программы «Обод кишлок». Благодаря этой программе жители других регионов нашей республики, люди из ближнего зарубежья увидели, что Манас из неразвитого села превратился в процветающее. Это освещалось как в местных, так и в зарубежных СМИ.
Например, доцент Кыргызского национального университета имени Жусупа Баласагына Мирсаид Анарбаев в статье «Несравненно изменившийся Манас», которая заняла более половины страницы газеты «Ачыксоз» 13 сентября 2018 года, с искренним восторгом поделился об увиденном:
«Село Манас расположено рядом с главной дорогой, которая пересекает 10 областей Узбекистана и связывает страну с Ираном, Афганистаном и Туркменистаном. Примечательно, что Президент обратил внимание на это село. Посмотреть на него сегодня приезжают издалека. Желаем, чтобы эта благородная инициатива, выдвинутая Президентом Республики Узбекистан, развивалась и дальше, а стране желаем дальнейшего процветания и благоденствия».
Действительно, работа, проделанная в селе Манас, выбранном в качестве пилотного проекта программы «Обод кишлок», стала одной из самых успешных в истории.
Село Манас было выбрано неслучайно. В ранний период освоения Джизакской пустыни условия жизни людей в Манасе, расположенном в 70 километрах от областного центра, были очень тяжелыми.
Президент Шавкат Мирзиёев, должно быть, выбрал этот регион для апробации программы, направленной на кардинальное изменение жизни сел, поскольку знал о непростых условиях еще со времен работы хокимом Джизакской области.
В селе, где более чем в тысяче домов проживает свыше 6 тысяч человек разных национальностей, почти вся инфраструктура была устаревшей. Дома и социальные объекты, которые не ремонтировались 25-30 лет, находились в полуразрушенном состоянии. Поскольку другой работы не было, жители зарабатывали на жизнь разведением коз и коров, строя небольшие хлева из кирпича-сырца на пустующих землях возле коттеджей и многоэтажных домов.
С годами этот кризис люди стали воспринимать как судьбу и удел, а не халатность правительства и местных властей. Они жили, довольствуясь тем, что имеют.
Семьи, которые не хотели мириться с этим, перебирались в соседние страны, центральные города области и республики. Большинство молодых людей считали успехом поехать работать за границу. У кого не было для этого возможностей, принимали испытания судьбы.
Ситуация в селе требовала коренных реформ, нужны были перемены. Было также очевидно, что эта работа потребует много сил и средств, и без помощи правительства республики ее не выполнить.
С принятием программы «Обод кишлок» по поручению Президента в Манас прибыли специалисты из различных министерств и ведомств, была доставлена специальная техника и  начата работа, в результате которой в течение месяца было капитально отремонтировано 34 четырехэтажных дома и более чем в 30 частных домах проведен текущий ремонт. Также полностью были отремонтированы и оснащены современным оборудованием две школы, два дошкольных образовательных учреждения, дворец культуры на 500 мест. На 22 улицах выложен щебень, заасфальтировано 10 улиц шириной 6 метров. Для отвода воды с краев дорог и улиц был сделан лоток длиной более 6 километров.
В рамках программы проведена очистка 41 километра коллекторно-дренажных сетей для ликвидации подъема уровня ливневых стоков. Заменены крыши 34 двухэтажных домов. На месте незапланированных построек вокруг домов были сооружены новые подсобные помещения и пекарни. Высажены саженцы плодовых и декоративных деревьев.
В целях обеспечения населения питьевой водой бригадой ГУП «Сувокова» проложен 6,5-километровый водопровод. Отремонтированы водораспределительные сооружения, переоснащены 2 общеобразовательные школы. В этих школах были созданы мастерские, оснащенные столярными, слесарными инструментами и другим оборудованием. Построено 17 детских площадок, 2 поля для мини-футбола, стадион на 250 мест.
Одним из самых больших изменений стало создание возможностей для трудоустройства, постоянного источника дохода для жителей села. За время реализации программы было трудоустроено более 200 женщин. В частности, были построены швейные цеха АО «Жиззахпахтасаноат» на 100 рабочих мест и ООО «Заминтекс» на 20 рабочих мест, благодаря чему работу получили 120 женщин, проживающих в селе.
Построено 30 теплиц, современная ферма на 100 голов. В целях обеспечения повседневных потребностей населения возведены 31 современный магазин, пекарня, баня. Реконструирован сельский врачебный пункт, затем на его месте была создана семейная поликлиника на 500 мест.
– Нам повезло, что на наше село пал взор Президента, который хорошо знаком с проблемами народа и умеет их решать, – говорит ветеран труда Жалил Кенжаев, который в те годы был председателем схода граждан села «Манас». – Манас, наверное, первое село в истории нашей республики, которое был отстроено в кратчайшие сроки. Конечно, трудно перечислить всю работу, проделанную за 45-дневный хашар. Лучше увидеть результат этой работы своими глазами.
Сегодня на детских площадках, построенных перед многоэтажными домами на месте хлевов, слышны радостные голоса сельских детей. Во дворах разбиты клумбы, установлены скамейки. Деревья, посаженные пять лет назад, плодоносят и дают тень.
До реализации программы в Манасе было мало владельцев приусадебных участков, которые получали урожай и, соответственно, доход. В качестве основных причин были нехватка воды и засоленность земли. При благоустройстве села нашлось решение и для этой проблемы. В частности, была проложена сеть сточных вод. Как известно, гранат растет на соленой почве. Сегодня гранаты выращивают в каждом домохозяйстве села.
– У нас во дворе растет более 100 гранатовых деревьев, – говорит Барчиной Хайитматова. – Каждый год мы продаем около полутонны гранатов. Это дополнительный доход для семьи. Я была включена в «женскую тетрадь». Соседи помогли построить небольшую теплицу. Я благодарна нашему Президенту, который облагородил наше село и позаботился об улучшении нашей жизни.
Работа, проводимая в Манасе, достойна внимания и похвалы. Благоустройство села служит не только удовлетворению материальных потребностей населения, но и повышению культуры сельской жизни и развитию духовности молодежи. Дом культуры «Манас» на 500 мест был полностью отремонтирован, что позволило проводить различные массовые мероприятия.
В настоящее время село посещают коллективы творческих организаций с участием известных деятелей искусств и культуры нашей республики, проводятся встречи, творческие вечера и концерты. В Манасе побывали и ознакомились с жизнью жителей гости из братского Кыргызстана.
Кыргызский национальный фольклорный ансамбль «Маржон», сформировавшийся в 80-х годах прошлого века, в последующие годы практически прекратил свою деятельность. Благодаря реализации программы он возродился. Ансамбль, возрожденный за короткий срок, активно участвовал в культурно-массовых мероприятиях районного и республиканского масштаба, продемонстрировав высокое художественное мастерство. В прошлом году творческий коллектив в составе 40 талантливых юношей из Манаса занял второе место среди творческих коллективов города и района на областном и республиканском этапах конкурса. Ансамбль также успешно участвовал в крупных праздниках и фестивалях, в том числе в проведенном в Ташкенте концерте, посвященном 90-летию со дня рождения известного писателя Чингиза Айтматова.
Работа, проделанная в Манасе на основе программы «Обод кишлок», наглядно показала, насколько важно повышать благосостояние и культуру нашего народа.
Это благое дело прежде всего сделало людей довольными жизнью и укрепило их уверенность в завтрашнем дне, в реформах, проводимых нашим государством.
Опыт села Манас получил дальнейшее развитие в городе Гагарине Мирзачульского района. В ходе реализации программы был снесен большой массив из старых 317 бараков, в которых проживали около 2 тысяч человек, и построены современные жилые дома. За короткий срок было сдано 317, в том числе 223 типовых 2- и 3-комнатных дома с земельной площадью в 4 сотки, 94 многоэтажных дома с 2- и 3-комнатными квартирами.
Часть центральной улицы города протяженностью 1,3 километра расширили на 3 метра, проложен новый лоток общей протяженностью 7,5 километра, 17-километровый бордюр. В городе отремонтирован 21 километр внутренних дорог и улиц, уложен асфальт. Наряду с этим построен 27-километровый тротуар, вдоль улицы установлено 192 опоры освещения.
Для превращения Гагарина в красивый и зеленый город было посажено более 27,5 тысячи плодовых и декоративных деревьев, более 100 тысяч саженцев цветов, разбито 21,5 тысячи квадратных метров газона.
Масштабы строительства в Мирзачуле в разы больше, чем в Манасе, а темпы выше, качество поистине городское. Кроме того, ремонт жилых домов преобразил город, придав ему простор и красоту.
В последние годы изменения в жизни нашей страны, народа и людей в целом происходят такими стремительными темпами, что невозможно за всеми уследить. Сегодняшние пейзажи стирают из памяти все о том периоде, что было до осуществления крупных преобразований. С этой идеей связана и работа, проводимая на основе программ «Обод кишлок» и «Обод махалла». Мы привыкаем к новому, будто все было так и раньше.
Но люди, жившие здесь, а потом волею судьбы уехавшие в другие страны, смогут почувствовать эти перемены ярче и глубже. Это мнение подтвердила группа одноклассников, которые провели в Мирзачуле свое детство, 44 года назад окончили общеобразовательную школу и разъехались по разным уголкам мира, а сегодня собрались снова в Гагарине.
Гости не смогли скрыть своего удивления, увидев современный облик города. Вместо города из детства перед ними буквально возник современный город.
– Проживающие здесь родственники и одноклассники рассказывают о новостях моего родного города, – говорит предприниматель, проживающая в Нур-Султане, столице Казахстана, Баянжан Жумаханова. – Я и не предполагала, что увижу такие большие перемены. Я даже не узнала центральную улицу, по которой ходила каждый день в детстве.
Построены современные многоэтажки, а на месте старых построек с обеих сторон разбиты зеленые зоны и цветники. Меня очень удивило, что эти изменения произошли не только на центральной улице, но и во всем городе.
Сказанное о городе Гагарине четыре года назад, сегодня можно увидеть и на примере махаллей Мустакиллик, Узбекистон, Мирзадала, Дустлик, Ержар, Богбон.
В рамках программы ведутся строительство, ремонт, благоустройство не только в селах, близлежащих к районным центрам, но и в самых отдаленных районах области. Например, в начале 1990-х годов города Куйтош, Марджанбулак и Хонбанди, где проживали рабочие шахт, находившихся в ведении бывших союзных министерств, в последующие годы сильно обветшали. На основе программы в этих городах была проведена огромная работа по благоустройству.
Положительные отзывы о работе, проделанной в рамках программ «Обод кишлок» и «Обод махалла», конечно, не новость. Однако тот факт, что глава государства вновь обратил внимание на дело, начатое им пять лет назад, является еще одним свидетельством того, что улучшение условий жизни людей, достижение того, чтобы народ был доволен своей жизнью, является важнейшей задачей при построении Нового Узбекистана.
Программа «Обод кишлок» реализуется в двух селах в каждом районе области. Примечательно, что благополучие и обновление стали символом не только в селах, включенных в государственную программу, но и в большинстве других. Куда бы вы ни отправились, вы станете свидетелями строительства и благоустройства. Это новый облик обновляемого Узбекистана, который, без сомнений, ляжет в основу многих исторических, научных, художественных произведений и фильмов.
Вся эта работа преображает облик и приумножает красоту регионов. Меняется настроение людей, растет их уверенность в перспективности реформ, проводимых нашим государством.
Как подчеркивает глава нашего государства, благоустройство сел позволит изменить мировоззрение людей, усилить их стремление жить лучше, поднимет экономику. Благодаря этому будет благоустроена вся наша Родина, а экономика получит мощный импульс для развития.