Samimiy muloqot ruhida kechgan suhbat yoshlarga katta motivatsiya berdi. Maktab va oliy ta’lim muassasalari bitiruvchilari o‘z oldiga qo‘ygan maqsadlariga erishishida bu kabi uchrashuvlar katta ahamiyatga egaligi ta’kidlandi.
Qayd etilganidek, bu yil viloyatda umumta’lim maktablarining 11-sinfini 42 ming 825 nafar o‘quvchi bitirdi. Ulardan 608 nafariga muddatidan oldin talaba bo‘lish baxti nasib etdi. E’tiborli jihati, bitiruvchilarning 961 nafari oltin medal (a’lo darajali attestat), 221 nafari kumush medalga loyiq ko‘rildi.
– Uchrashuvda oliy ta’lim muassasalari talabalarining bandligini ta’minlash masalasiga ham alohida e’tibor qaratildi, - deydi Qarshi muhandislik-iqtisodiyot instituti yoshlar bilan ishlash, ma’naviyat va ma’rifat bo‘limi boshlig‘i Umirbek Toshniyozov. – Bu bejiz emas. Prezidentimiz raisligida joriy yil 4 mart kuni o‘tkazilgan videoselektor yig‘ilishida bu masala kun tartibiga olib chiqildi, hokimliklar va tegishli idoralarning bu boradagi vazifalari belgilab berildi. Institutimiz miqyosida oladigan bo‘lsak, 2021/2022 o‘quv yilida bakalavr yo‘nalishini tugatayotgan 1517 nafar talabaning 955 nafari hozirgacha o‘z ish o‘rniga ega bo‘ldi.

Хоким Кашкадарьинской области Муротжон Азимов провел встречу с молодыми людьми в Молодежном центре города Карши.
Беседа, прошедшая в духе искреннего общения, придала молодежи большую мотивацию. Было отмечено, что подобные мероприятия играют важную роль в достижении целей, поставленных перед выпускниками школ и высших образовательных учреждений.
Отмечалось, что в этом году 11 классов общеобразовательных школ области окончили 42 825 учащихся. 608 из них посчастливилось стать студентами досрочно. Примечательно, что 961 выпускник окончил школу с золотыми медалями (аттестат об отличии), 221 – с серебряными медалями.
– На встрече также особое внимание было уделено вопросам трудоустройства студентов высших учебных заведений, – говорит начальник отдела по работе с молодежью, духовности и просветительству Каршинского инженерно-экономического института Умирбек Тошниезов. – Это не напрасно. Данный вопрос был внесен в повестку дня видеоселекторного совещания, состоявшегося 4 марта текущего года под председательством Президента. Также были определены задачи хокимиятов и соответствующих ведомств в данном направлении. На уровне нашего института уже трудоустроено 955 из 1517 выпускников бакалавриата 2021/2022 учебного года.