Andijon viloyati Baliqchi tumani Kattabuloq mahallasida "Adliya mahallada" shiori ostida fuqarolar uchun sayyor qabul o‘tkazildi.
Andijon viloyati adliya boshqarmasi tashabbusi bilan tashkil etilgan sayyor qabulda fuqarolar o‘zlarini qiynayotgan muammolar, turli masalalar bo‘yicha murojaatlari bilan ishtirok etdi. Murojaatchilarning aksariyat muammolari shu yerda ijobiy hal etildi.
– Turmush o‘rtog‘im bilan shar’iy nikoh asosida yashab kelardik, – deydi fuqaro Fotima Qodirova. – Shu davr mobaynida farzandlik bo‘ldik. Yaqinda esa erim bilan qonuniy nikohdan o‘tdik. Endi o‘g‘limning otaligini belgilash masalasi yuzaga keldi. Qabulda adliya mutaxassislariga ana shu masalani hal etishda yordam berishini so‘rab murojaat qildim. Ular menga huquqiy tushuncha berdi, jarayonni qonuniy amalga oshirishga yordam berishadigan bo‘ldi.
Sayyor qabul davomida qonunchilikdagi yangiliklar haqida ma’lumotlar, shuningdek, nogironligi bo‘lgan shaxslar, ijtimoiy himoyaga muhtoj oilalar, yolg‘iz keksalarga yordam berish tartiblari hamda fuqarolarning pensiyaga chiqishida ish stajini hisoblash, xodim va ish beruvchi o‘rtasidagi mehnat munosabatlari to‘g‘risida fuqarolarga huquqiy tushunchalar berildi.

В махалле «Каттабулак» Балыкчинского района Андижанской области прошел выездной прием для граждан под девизом «Юристы – в махалле».
В данном мероприятии, организованном по инициативе Андижанского областного управления юстиции, приняли участие граждане со своими проблемами и обращениями по различным вопросам. Большинство проблем жителей были решены положительно.
– Прежде мы с супругом жили в браке, оформленном по обычаям шариата, – говорит гражданка Фатима Кодирова. – В этот период у нас родился ребенок. А недавно мы с мужем официально зарегистрировали свои отношения, вступив в законный брак. Теперь возник вопрос об установлении отцовства для моего сына. На приеме я обратилась к специалистам с просьбой помочь решить этот вопрос. Они предоставили мне юридическую консультацию и обещали помочь с оформлением необходимых документов.
В ходе приема гражданам были даны разъяснения о новшествах в законодательстве страны, о порядке оказания помощи лицам с ограниченными возможностями, семьям, нуждающимся в социальной защите и одиноким пожилым людям, а также о расчете трудового стажа при выходе граждан на пенсию, трудовых отношениях между работником и работодателем.