Xalqni rozi qilishning yo‘li bu– muloqot va muammolar yechimidir
18-21 aprel kunlari «Taraqqiyot strategiyasi» markazi ijrochi direktori Eldor Tulyakov joylardagi islohotlar bilan tanishish, sektorlar faoliyatini o‘rganish, xalq bilan uchrashish va muloqot qilish maqsadida Namangan viloyatida bo‘ldi.
Xususan, Namangan shahri, Davlatobod va Yangi Namangan tumanlarida bo‘lib, aholining murojaatlari bilan ishlash, ularni qiynab kelayotgan muammolarni aniqlash va bartaraf etish bo‘yicha olib borilayotgan ishlar bilan yaqindan tanishdi.
Ta’kidlash joizki, Davlatimiz rahbari Shavkat Mirziyovning 2017 yil 8 avgustdagi «Hududlarning jadal ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishini ta’minlashga doir ustuvor chora-tadbirlar to‘g‘risida»gi qarori asosida mamlakatning barcha hududlarida yo‘lga qo‘yilgan sektorlar faoliyati davlat organlarini aholi bilan yanada yaqinlashtirish, xalq bilan tizimli muloqotni yo‘lga qo‘yishda muhim omil bo‘lmoqda.
Shu boisdan ham, aholining muammolarini joyida, tuman, viloyat va respublika darajasida hal etishni ta’minlashga qaratilgan yaxlit tizim yaratildi. Aynan ana shu tizim sabab, so‘nggi yillarda yurtimizda hududlarni kompleks ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish, aholining yashash sharoitlarini tubdan yaxshilash, turmush darajasida sezilarli ijobiy o‘zgarishlarga erishish bo‘yicha izchil chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda.
Bu, o‘z navbatida, xalq bilan manzilli muloqotning yo‘lga qo‘yilishiga imkon yaratdi.
– Joylarda aholini qiynayotgan muammolarni o‘rganish, ularga xolis va haqqoniy baho berish, kamchiliklarni bartaraf etish yo‘llarini qidirish asosiy vazifalardan sanaladi, – deydi E.Tulyakov. – Zero, joylarda aholi, tadbirkorlar va yoshlar ishtirokida o‘tkazilayotgan uchrashuvlar, aynan aholining turmush sharoitini yaxshilash, mavjud muammolarni bartaraf etishga xizmat qilmoqda. Yuzma-yuz muloqotlar davomida fuqarolar tomonidan asosan ishga joylashish, tadbirkorlik faoliyatini boshlash uchun imtiyozli kreditlar ajratish, elektr energiyasi va gaz ta’minotidagi muammolarni bartaraf etish va boshqa qator masalalar ko‘tarilmoqda.
Darhaqiqat, xalqni rozi qilishning yo‘li bu, muloqot va muammolar yechimidir. Boisi, aholini qiynayotgan muammolar xalqning ichiga chuqur kirib borilgandagina yaxshi bilinadi.
Shu alohida e’tirof etish kerakki, mas’ul rahbarlarning eng og‘ir, eng chekka, eng olis hududlarga chiqib, mahallama-mahalla, qishloqma-qishloq, ko‘chama-ko‘cha yurayotgani o‘z samarasini bermoqda. Zero, xalq bilan bunday muloqot nafaqat murojaatlarni tinglash, balki ularni joyida bartaraf etishga ham qaratilgan.

Общение с населением помогает в решении проблем
В течение четырех дней исполнительный директор Центра «Стратегия развития» Элдор Туляков находился в Наманганской области с целью ознакомления с ходом реформ, изучения деятельности секторов, встречи и диалога с населением.
Следует отметить, что деятельность секторов, налаженная во всех регионах страны на основании постановления главы нашего государства «О первоочередных мерах по обеспечению ускоренного социально-экономического развития регионов» от 8 августа 2017 года, является важным фактором дальнейшего сближения государственных органов с населением, налаживания системного диалога с народом.
Поэтому создана целостная система, направленная на обеспечение решения проблем населения на районном, областном и республиканском уровнях. Именно благодаря этой системе в последние годы в нашей стране осуществляются последовательные меры по комплексному социально-экономическому развитию регионов, коренному улучшению условий жизни населения. Это в свою очередь позволило наладить адресный диалог с народом.
В ходе поездки, как сообщает  информационная служба Центра «Стратегия развития», была проанализирована работа, проводимая в Намангане, Давлатабадском и Янги Наманганском районах по работе с обращениями населения, выявлению и устранению проблем, с которыми оно сталкивается.
– Одна из основных задач – изучить проблемы населения, дать им объективную оценку, найти пути устранения недостатков, – говорит Э.Туляков. – Проводимые на местах встречи с населением, предпринимателями и молодежью служат именно улучшению условий жизни, устранению существующих проблем. В ходе личных бесед граждане в основном поднимают вопросы трудоустройства, предоставления льготных кредитов для начала предпринимательской деятельности, устранения проблем в энерго-  и газоснабжении.
Действительно  проблемы, от которых страдает население, выявляются только тогда, когда глубоко проникаешь в жизнь народа.
Следует отдельно признать, что выезды ответственных руководителей в самые труднодоступные, отдаленные районы, поездки по махаллям, селам дают свои результаты. Ведь диалог с народом направлен не только на заслушивание обращений, но и устранение проблем на местах.