O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021 yil 2 aprelda “Obod qishloq” va “Obod mahalla” dasturlarini amalga oshirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi qarori qabul qilindi. Unga ko‘ra, elektr ta’minotini, jumladan, transformatorlar va nimstansiyalar holatini yaxshilash kabi bir qator vazifalar belgilangan.
“Hududiy elektr tarmoqlari” aksiyadorlik jamiyati Elektr tarmoqlaridan foydalanish bosh boshqarmasi boshlig‘i Ulug‘bek HAKIMOV mazkur qarorga asosan “Obod qishloq” va “Obod mahalla” dasturlarining ijrosi yuzasidan O‘zA muxbiriga intervyu berdi.
– Davlatimiz rahbari Shavkat Mirziyoyev tomonidan amalga oshirilayotgan islohotlarda aholi va iste’molchilarni elektr energiyasi bilan ta’minlash asosiy masalalar sirasiga kiradi, – dedi U. Hakimov. – Bunda nafaqat elektr energiyasi ta’minoti, balki tizimni takomillashtirish borasida ham katta ishlar amalga oshirilmoqda.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021 yil 2 aprelda “Obod qishloq” va “Obod mahalla” dasturlarini amalga oshirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi qarori ijrosiga “Hududiy elektr tarmoqlari” aksiyadorlik jamiyati tomonidan katta e’tibor qaratilmoqda. Mamlakatimiz aholisi, iqtisodiyot tarmoqlari hamda ijtimoiy soha ob’ektlarini barqaror elektr energiyasi bilan ta’minlash maqsadida 2021-2030 yillar davomida 130 ming kilometr past kuchlanishli elektr tarmog‘i va 40 mingdan ortiq transformator punktini rekonstruksiya va modernizatsiya qilish kabi ustuvor vazifalar shular jumlasidan.
Jamiyat tomonidan bu borada tizimli tashkil etilgan ishlar natijasida 2021 yil hududlarda past va o‘rta kuchlanishli 15 ming kilometr elektr uzatish tarmog‘i hamda 4 ming transformator punktini yangilash va modernizatsiya qilish ishlari to‘liq yakunlandi.
“Obod qishloq” va “Obod mahalla” dasturlari ijrosi bo‘yicha “Hududiy elektr tarmoqlari” aksiyadorlik jamiyati tomonidan amalga oshirilgan ishlar va kelgusi rejalarni keng ommaga yetkazish tizimdagi shaffoflik va ochiqlikni ta’minlashga xizmat qiladi. Shu ma’noda, faoliyatimizni ommaviy axborot vositalari orqali xalqqa yetkazish ham asosiy vazifalarimizdan biridir. Kuni kecha O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligida “Hududiy elektr tarmoqlari” AJ tomonidan “2021 yilda iste’molchilarni uzluksiz elektr energiyasi bilan ta’minlash borasidagi faoliyat: erishilgan natijalar va istiqboldagi ustuvor vazifalar” mavzuida tashkil etilgan matbuot anjumani ham ulardan biri.
Bu kabi tadbirlar, uchrashuvlar biz uchun nafaqat farmon va qarorlar ijrosini ta’minlashda, balki ommaviy axborot vositalari vakillari bilan doimiy muloqotda bo‘lish, shuningdek, bevosita ijtimoiy tarmoqlar orqali hududlardagi mavjud muammolarni hal etishda muhim ahamiyat kasb etadi.
Yuqorida ta’kidlanganidek, past va o‘rta kuchlanishli elektr uzatish tarmoqlari, transformator punktlarini yangilash va modernizatsiya qilish ishlari natijasida respublikamiz hududlaridagi 5 377 ta mahallada 2 milliondan ortiq aholi va 13 mingga yaqin ulgurji iste’molchining elektr ta’minoti yaxshilandi. Xususan, “Obod qishloq” va “Obod mahalla” dasturlari doirasida 1 982 kilometr elektr uzatish tarmog‘i, 555 ta transformator punkti yangilandi va ta’mirlandi.
O‘z navbatida, yurtimizning “og‘ir” va “o‘ta og‘ir” hududlarida 2 654 kilometr elektr uzatish tarmog‘i hamda 701 ta transformator punkti yaxshilandi. Hududlarni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish dasturi doirasida 10 379 kilometr elektr uzatish tarmog‘i hamda 2 799 ta transformator punktida yangilash va rekonstruksiya ishlari amalga oshirildi.
O‘tgan yili yetkazib berilgan elektr energiyasi 64 379,6 million kilovatt-soatni tashkil etgan. Bu 2020 yilga nisbatan 2 629,6 million kilovatt-soatga yoki 104,3 foiz ko‘p deganidir.
Shuningdek, 2021-2022 yillar kuz-qish mavsumiga tayyorgarlik ko‘rish maqsadida 26 202,6 kilometr elektr uzatish tarmog‘i va 9 061 dona transformator punktida mukammal ta’mirlash ishlari olib borildi.
“Hududiy elektr tarmoqlari” AJ tomonidan ushbu ishlar uchun ajratilayotgan mablag‘lardan samarali foydalanish va kapital qo‘yilmalarga xarajatlarni qisqartirish maqsadida har bir hududiy korxona uchun maxsus litsenziyalar olinib, loyiha guruhlari hamda qurilish brigadalari tashkil etilgan.
bugungi kunda 13 ta temir-beton tayanchlari hamda 14 ta travers mahsulotlari ishlab chiqarish sexlari yo‘lga qo‘yilgan. Bu ishlarning klaster usulida bajarilishi tufayli birgina 2021 yilda 437 milliard so‘m mablag‘ tejalishiga erishildi.
Jamiyat tomonidan elektr energiyasini hisobga olish va nazorat qilishning avtomatlashtirilgan tizimini joriy etish ham izchil amalga oshirildi. Jumladan, hududlarda elektr energiyasi iste’molchilariga jami 7,4 million dona hisoblagich o‘rnatilgan bo‘lib, ularning 7,23 million donasi billing tizimiga ulangan.
Kelgusi rejalarimiz yanada ulkan va salmoqli. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining joriy yil 18 martdagi “2022-2026 yillarda “Obod qishloq” va “Obod mahalla” dasturlarini amalga oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori asosida 130 367,4 kilometr elektr tarmog‘i hamda 6 mingga yaqin transformator punktini yangilash ishlari oldimizda turibdi. 2022 yilda esa 2 7092 kilometr elektr tarmog‘i va 1110 dona transformator punktini yangilash va ta’mirlash ishlari bajariladi.

В районах с тяжелыми условиями улучшено 2 654 километра электросетей и 701 трансформаторный пункт
2 апреля 2021 года было принято постановление Президента Республики Узбекистан «О дополнительных мерах по реализации программ «Обод кишлок» и «Обод махалла». Документом определен ряд задач по улучшению электроснабжения, в том числе состояния трансформаторов и подстанций.
Начальник Главного управления по эксплуатации электрических сетей акционерного общества «Региональные электрические сети» Улугбек ХАКИМОВ рассказал корреспонденту УзА об исполнении программ «Обод кишлок» и «Обод махалла».
– Обеспечение электроэнергией населения и потребителей является одним из ключевых направлений реформ, проводимых Президентом страны Шавкатом Мирзиёевым, – говорит У. Хакимов. – При этом осуществляется масштабная работа не только по обеспечению электроэнергией, но и по совершенствованию системы.
Акционерным обществом «Региональные электрические сети» уделяется большое внимание исполнению вышеуказанного постановления главы государства. В целях стабильного обеспечения электроэнергией населения страны, отраслей экономики и объектов социальной сферы приоритетными задачами на период 2021–2030 годов стали реконструкция и модернизация 130 тысяч километров электросетей низкого напряжения и более 40 тысяч трансформаторных пунктов.
В результате системной работы, проводимой обществом в данном направлении, в 2021 году в регионах были обновлены и модернизированы 15 тысяч километров линий электропередачи низкого и среднего напряжения и 4 тысячи трансформаторных пунктов.
Информирование широкой общественности о работе, осуществленной в акционерном обществе «Региональные электрические сети» по исполнению программ «Обод кишлок» и «Обод махалла», а также о намеченных планах, служит обеспечению прозрачности и открытости в системе. В этом смысле информирование населения о нашей деятельности через средства массовой информации также является одной из основных задач. С этой целью на днях в Агентстве информации и массовых коммуникаций при Администрации Президента Республики Узбекистан была проведена пресс-конференция на тему «Деятельность АО «Региональные электрические сети» по бесперебойному обеспечению электрической энергией потребителей в 2021 году: достижения и приоритетные задачи на перспективу».
Подобные мероприятия и встречи важны не только в реализации указов и постановлений, но и в постоянном общении со средствами массовой информации, а также в решении существующих проблем в регионах через социальные сети.
В результате проведенной работы по обновлению и модернизации электрических сетей низкого и среднего напряжения и трансформаторных пунктов в 5 377 махаллях республики улучшилось электроснабжение более чем у 2 миллионов человек и около 13 тысяч оптовых потребителей электроэнергии. В рамках программ «Обод кишлок» и «Обод махалла» обновлены и отремонтированы 1 982 километра электросетей и 555 трансформаторных пунктов.
В регионах страны с тяжелыми условиями улучшены 2 654 километра электросетей и 701 трансформаторный пункт. В рамках программ социально-экономического развития регионов обновлены и реконструированы 10 379 километров электросетей и 2 799 трансформаторных пунктов.
В прошлом году было поставлено 64 379,6 миллиона киловатт/часов электроэнергии, что на 2 629,6 миллиона киловатт/часов, или 104,3 процента, больше, чем в 2020 году.
Также в целях подготовки к осенне-зимнему периоду 2021-2022 годов был проведен капитальный ремонт 26 202,6 километра электросетей и 9 061 трансформаторного пункта.
В целях сокращения стоимости капитальных вложений и эффективного использования выделяемых средств акционерным обществом «Региональные электрические сети» для каждого регионального предприятия получены специальные лицензии, созданы проектные группы и строительные бригады.
На сегодняшний день налажена деятельность 13 цехов по выпуску железобетонных опор и 14 цехов по производству траверс. За счет реализации данной работы кластерным способом только в 2021 году было сэкономлено 437 миллиардов сумов.
Обществом проводится последовательная работа по внедрению автоматизированной системы учета и контроля электроэнергии. В частности, в регионах потребителям электрической энергии установлено 7,4 миллиона счетчиков, из них 7,23 миллиона подключены к биллинговой системе.
Наши планы на будущее – еще больше и весомее. На основе постановления Президента «О мерах по реализации программ «Обод кишлок» и «Обод махалла» в 2022–2026 годах» от 18 марта текущего года определены задачи по обновлению 130 367,4 километра электросетей и около 6 тысяч трансформаторных пунктов. В текущем году будут обновлены и отремонтированы 27 092 километра электросетей и 1 110 трансформаторных пунктов.