Ovulda aholi bandligi ta’minlanmoqda
Mahallada tadbirkorlikni rivojlantirish, aholi bandligini ta’minlash va kambag‘allikni qisqartirish masalalari bo‘yicha hokim yordamchisi vazifasida faoliyat yuritayotgan Akmal Xolmurodov bu borada zimmasiga yuklatilgan vazifalar ijrosini ta’minlashni “xonadonbay” o‘rganish asosida yo‘lga qo‘ygan.
Hokim yordamchisi hududdagi ijtimoiy vaziyatni “xonadonbay” so‘rovlar o‘tkazish  orqali o‘rganib, aholining bandlik darajasi, oilalarning daromad manbalarini, tomorqa yerlaridan foydalanish holatini hamda daromadli mehnatga bo‘lgan intilishi va ehtiyojlarini tahlil qildi.
Jarayonda ehtiyojmand va yordamga muhtoj fuqarolarga tomorqasidan issiqxona qurish uchun davlat tomonidan subsidiya ajratilishida hamda xususiy tadbirkorlik bilan shug‘ullanish uchun bankdan imtiyozli kredit olishda tegishli yordam ko‘rsatildi.
– Ishsizligim tufayli “Ayollar daftari”ga kiritilgan edim, - deydi mahalla fuqarolaridan biri Shaydo Eshniyozova. – Hokim yordamchisining ko‘magi bilan menga tomorqadan daromad olishim uchun subsidiya hisobidan 2 million 700 ming so‘m ajratilib, “Amudaryo tomorqa xizmati” mas’uliyati cheklangan jamiyati tomonidan issiqxona qurib berildi. Ayni paytda oila a’zolarimiz bilan issiqxonaga pomidor va bodring ko‘chatlarini ekish bilan bandmiz.

Жители аула не останутся без работы
В сходе граждан аула «Холимбег» Амударьинского района Республики Каракалпакстан проживает свыше 7 тысяч жителей.
В районе осуществляется ряд работ по повышению благосостояния населения. Акмал Холмуродов, назначенный помощником хокима района по вопросам развития предпринимательства, обеспечения занятости населения и сокращения бедности в махалле, наладил работу в этом направлении на основе подомового изучения жизни семей. Помощник хокима изучает проблемы населения, посещая их дома, и анализирует положение, исходя из результатов своих наблюдений.
Так, на днях он вновь ознакомился с уровнем занятости населения, источниками доходов жителей, их стремлениями и потребностями на пути использования земли. Нуждающимся жителям и малообеспеченным семьям оказана помощь в получении государственных субсидий для строительства теплиц, льготных кредитов для налаживания частного предпринимательства.
– Я была безработной, в связи с чем меня включили в «Женскую тетрадь», – говорит одна из жительниц махалли Шайдо Эшниёзова. – Благодаря содействию помощника хокима мне выделили 2 миллиона 700 тысяч сумов за счет субсидий. ООО «Амударё томорка хизмат» построило мне теплицу. В настоящее время вместе с членами семьи мы заняты посадкой помидоров и огурцов.