Bo‘zatov tumani (Qoraqalpog‘iston) aholisi uchun chorvachilik asosiy daromad manbai hisoblanadi, ammo qishloq aholisining ilg‘or texnologiyalar, ta’lim va maslahat xizmatlaridan foydalanish imkoniyati birmuncha cheklangan.
Ayni paytda, sog‘in sigirlarni to‘g‘ri parvarish qilish, sut mahsulotlari olishda sanitariya-gigiyena me’yorlariga rioya qilish, yirik va mayda shoxli mollarni kasallikdan himoya qilish bevosita sohaning samaradorligiga ta’sir qiladi.
Shunday ekan, mahalliy aholining bilim va ko‘nikmalarini oshirish maqsadida BMTning Oziq-ovqat va qishloq xo‘jaligi tashkiloti (FAO) O‘zbekiston “Agrar soha ayollari” uyushmasi bilan hamkorlikda chorvachilik bo‘yicha trening o‘tkazdi.
Tadbirda 50 nafarga yaqin Bo‘zatov tumanidagi qishloq ayollari va yoshlar ishtirok etgan. Trening davomida chorvachilikda uchraydigan kasalliklarning oldini olish, samarali ozuqa ratsionlarini yaratish, sutni uyda saqlash va qayta ishlash masalasi ko‘rib chiqildi.
– Qishloq xo‘jaligida innovatsion tajribani uy xo‘jaliklari darajasida targ‘ib qilishga, Orolbo‘yi mintaqasini ijtimoiy-iqtisodiy jihatdan yanada rivojlantirishga harakat qilamiz, – deydi FAOning O‘zbekistondagi vakolatxonasi rahbari o‘rinbosari Sherzod Umarov. – Treningda olingan bilim va ko‘nikmalar ishtirokchilarga xo‘jalikni yanada samarali boshqarish va ko‘proq foyda olish imkonini beradi, degan umiddamiz.
Suvni tejovchi texnologiyalar mavzusida ham trening tashkil etilgan. Unda aholi shaxsiy yordamchi xo‘jaliklarida tomchilatib sug‘orish texnologiyalarini joriy etish, egiluvchan quvurlar yordamida sug‘orish tizimini aholi tomorqalarida to‘g‘ri ishlatish yo‘llari va suv resurslaridan oqilona foydalanishning boshqa masalalari kabi mavzular yoritilgan.
Avvalroq ushbu loyiha doirasida FAO milliy hamkorlar bilan birgalikda Bo‘zatovda bog‘dorchilik, baliqchilik va tuproqni muhofaza qiluvchi qishloq xo‘jaligi amaliyotlari mavzulari bo‘yicha treninglar o‘tkazgan edi.
Xuddi shunday tadbirni Qoraqalpog‘iston Respublikasining Mo‘ynoq va Qo‘ng‘irot tumanlarida ham o‘tkazish rejalashtirilgan. Qolaversa, loyiha doirasida fermer xo‘jaliklari ko‘chatzor va baliq boqish havzalarini yaratish uchun zarur asbob-uskuna bilan ta’minlanadi.

Жители Приаралья осваивают инновации в сельском хозяйстве
Продовольственная и сельскохозяйственная организация Объединенных Наций (ФАО) совместно с Ассоциацией «Женщины аграрного сектора» провели тренинги по животноводству для жителей Бозатауского района Каракалпакстана.
В тренингах участвовало около 50 человек, в основном сельские женщины и молодежь, представители социально уязвимых групп Бозатау. Совместно со специалистами были рассмотрены вопросы профилактики заболеваний скота, создания эффективных кормовых рационов, правила хранения и переработки молока в домашних условиях и многое другое. Данная инициатива получила поддержку со стороны местных органов власти.
Тренинги были организованы в рамках совместного проекта Программы развития ООН, Фонда ООН в области народонаселения и ФАО, направленного на решение проблем экономической и продовольственной безопасности в уязвимых сообществах региона Приаралья. Совместный проект финансируется Многопартнерским трастовым фондом ООН по человеческой безопасности для региона Приаралья.
- Мы стремимся продвигать инновационные сельскохозяйственные методы на уровне домохозяйств, внедрять передовую практику и опыт для дальнейшего социально-экономического развития Приаралья, - отметил заместитель представителя ФАО в Узбекистане Шерзод Умаров. - Будем надеяться, что приобретенные на тренингах знания и навыки позволят участникам более эффективно вести хозяйство, получать большую прибыль.
Далее был организован тренинг по водосберегающим тенологиям с участием 25 человек. На тренинге изучали такие темы, как внедрение технологий капельного орошения в личных подсобных хозяйствах, способы орошения с использованием гибких передвижных труб и другие вопросы рационального использования водных ресурсов. Кроме того, участников ознакомили с имеющимися в стране льготами для тех, кто внедряет водосберегающие технологии в своих подсобных хозяйствах.
Напомним, что ранее в рамках данного проекта ФАО совместно с национальными партнерами уже провела в Бозатау тренинги по садоводству, рыбоводству и почвозащитному земледелию. Ожидается проведение подобных тренингов в Муйнакском и Кунградском районах Каракалпакстана. Кроме того, фермерским хозяйствам будут переданы необходимое оборудование и техника для создания питомников и рыбоводных прудов. Все это создаст благоприятные условия для повышения доходов сельской молодежи и женщин.