Yaqinda davlatimiz rahbarining «Mahallada tadbirkorlikni rivojlantirish, aholi bandligini ta’minlash va kambag‘allikni qisqartirish bo‘yicha davlat siyosatining ustuvor yo‘nalishlari to‘g‘risida»gi Farmoni qabul qilingan edi.
Mazkur hujjat bilan 2022 yil 1 yanvardan har bir mahallada tadbirkorlikni rivojlantirish, aholi bandligini ta’minlash va kambag‘allikni qisqartirish masalalari bo‘yicha tuman (shahar) hokimining yordamchisi lavozimlari ta’sis etilgan.
O‘zbekiston iste’molchilar huquqlarini himoya qilish jamiyatlari federatsiyasi tizimida ishlab kelayotgan 38 nafar xodim bugun hokim yordamchisi lavozimida o‘z faoliyatini boshladi.
Ma’lumot uchun, hokim yordamchilari faoliyatidan maqsad mahalladagi ijtimoiy-iqtisodiy holatni "xonadonbay" o‘rganish, aholining bandlik darajasi, oilalarning daromad manbalari, tomorqa yerlaridan foydalanish holatini tahlil qilish va aholining daromadini oshirishga ko‘maklashishdan iborat.

Недавно был принят Указ Президента страны «О приоритетных направлениях государственной политики по развитию предпринимательства, обеспечению занятости населения и сокращению бедности в махалле».
Данным актом с 1 января 2022 года учреждена должность помощника хокима района (города) по развитию предпринимательства в махалле, обеспечению занятости населения и сокращению бедности.
38 работников Федерации по защите прав потребителей Узбекистана сегодня начали работу в качестве помощника хокима.
Для справки, целью деятельности помощников хокима является подомовое изучение социально-экономического положения в махаллях, анализ уровня занятости населения, источников дохода семей, состояния использования приусадебных участков и оказание помощи в повышении доходов населения.