O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Xotira va qadrlash kuniga bag‘ishlangan tantanali marosimdagi nutqi
Assalomu alaykum, hurmatli vatandoshlar! Qadrli urush va mehnat faxriylari!
Avvalo, mana shu ulug‘ ayyom kunlarida, muhtasham G‘alaba bog‘ida turib, siz, azizlarni, bugungi tantanali marosimni joylardagi studiyalarda, harbiy okruglarda, oila davrasida televideniye orqali tomosha qilayotgan barcha faxriylarimizni ko‘pmillatli butun xalqimizni Xotira va qadrlash kuni hamda buyuk G‘alabaning 76 yilligi bilan chin qalbimdan tabriklayman.
Barchangizga o‘zimning yuksak hurmat-ehtiromim va ezgu tilaklarimni bildiraman.
Muhtaram urush va mehnat fronti faxriylari!
bugungi shonli sanani biz doimo cheksiz quvonch va cheksiz iztirob bilan nishonlaymiz. Vatan ozodligi uchun, hozirgi tinch-omon kunlar uchun jang maydonlarida halok bo‘lgan ota-bobolarimizni, front ortida fidokorona mehnat qilgan yurtdoshlarimizning muqaddas xotirasini yod etib, hurmat bajo keltiramiz.
Siz, mo‘’tabar faxriylarimizning beqiyos qahramonligingiz insoniyat tarixiga abadiy o‘chmaydigan, buyuk sahifa bo‘lib yozilganini chuqur minnatdorlik bilan e’tirof etamiz.
Ulug‘ va tabarruk yoshlarga yetib, bugun oramizda sog‘-salomat, duogo‘y bo‘lib yurgan urush va mehnat frontining barcha jangchilariga yana bir bor yuksak mehr va hurmatimizni izhor etib, ularning barchasiga chin yurakdan tashakkur aytamiz.
Hayotning og‘ir va achchiq sinovlarini mardona yengib o‘tgan Siz, azizlarning O‘zbekistonimizni har tomonlama rivojlantirish, yoshlarni Vatanga muhabbat va sadoqat ruhida, mustahkam irodali insonlar etib tarbiyalashga qo‘shayotgan munosib hissangizni barchamiz yuksak baholaymiz.
Sizlarning mardlik va matonatingiz koronavirus pandemiyasi davom etayotgan hozirgi murakkab davrda ham ana shu xatarli kasallikka qarshi kurashda bizga kuch va madad bermoqda.
Biz – bugungi minnatdor avlodlar sizlar kabi jasur otalarimiz bilan umrbod faxrlanamiz.
Mana shu hayajonli daqiqalarda sizlarning jang maydonlarida buyuk qahramonlik ko‘rsatganingiz, urushdan keyin mamlakatni tiklash va rivojlantirish yo‘lida qilgan fidokorona xizmatlaringiz uchun barchamiz bosh egib ta’zim qilamiz.
Oradan yana qancha yillar, asrlar o‘tmasin, sizlarning fashizmga qarshi ko‘rsatgan matonatingizni xalqimiz hamisha qalbida, xotirasida saqlaydi, bu jasorat yoshlarimiz uchun abadiy ibrat namunasi bo‘lib qoladi.
Ikkinchi jahon urushi millionlab begunoh insonlarning o‘limiga sabab bo‘lgan, mislsiz yo‘qotish va talafotlarga olib kelgan eng dahshatli qirg‘in bo‘lganini hammamiz yaxshi bilamiz. Olti yil davom etgan bu qonli urushda o‘sha paytda dunyodagi mavjud 73 ta davlatdan 62 tasi, Yer yuzi aholisining 80 foizi ishtirok etgani ham bu haqiqatni tasdiqlaydi.
Yevropa, Osiyo va Afrika qit’alaridagi 40 ta davlatni bevosita qamrab olgan urush harakatlariga 110 million kishi safarbar etilgani va bu qirg‘inda jami 70 million kishi halok bo‘lgani har qanday odamni larzaga soladi. Eng ko‘p qurbonlar sobiq Ittifoq respublikalari hissasiga to‘g‘ri kelib, qariyb 27 million kishini tashkil etganini bugun ham ulkan qayg‘u va iztirob bilan eslaymiz.
O‘zbekiston xalqi butun taraqqiyparvar insoniyat qatorida urushning birinchi kunlaridan boshlab fashizmga qarshi jangga kirdi. Yovuz dushmanni tor-mor etish uchun bor kuch va imkoniyatlarini safarbar etdi.
Shu borada ba’zi bir eng muhim, ilgari bizga noma’lum bo‘lgan fakt va raqamlarni yana bir bor eslab o‘tish o‘rinli, deb hisoblayman.
Ma’lumki, 1941 yilda respublikamiz aholisi 6 million 800 mingdan ziyod kishini tashkil etardi. Urush boshlanishi bilan qariyb 2 million yurtdoshimiz frontga otlandi. Har biri tom ma’noda qahramon bo‘lgan bu aziz insonlarning 500 mingdan ziyodi shafqatsiz janglarda halok bo‘ldi.
Bizbu raqamlarni har yili 9 may – G‘alaba bayramida qayta-qayta esga olamiz. Bular shunchaki oddiy raqamlar emas. Ularning zamirida mushtipar onalarimiz, momolarimiz, mard va jasur otalarimiz, butun xalqimiz qalbidagi cheksiz qayg‘u va hasrat mujassam.
Bu dardu alamlarni hech qanday raqam, hech qanday so‘z bilan ifodalab bo‘lmaydi, desak, yanglishmagan bo‘lamiz. Nega deganda, 500 mingdan ziyod qurbon – bu 500 mingdan ortiq fojia degani. Bu umr yo‘ldoshidan ayrilgan ming-minglab ayollar, ota-onasidan judo bo‘lgan millionlab yetim bolalar degani. Bu – oradan shuncha yillar o‘tsa hamki, xalqimiz yuragidagi bitmagan, hech qachon bitmaydigan mudhish yara, tuganmas nola va armon demakdir.
O‘zbekiston xalqi ana shunday og‘ir talafotlar ko‘rib, buyuk G‘alabaga beqiyos hissa qo‘shdi. Bu haqiqatni
200 mingdan ziyod askar va ofitserlarimiz jangovar orden va medallar bilan mukofotlangani ham yaqqol isbotlaydi. Vatandoshlarimizning 301 nafari Sovet Ittifoqi Qahramoni degan yuksak unvonga, 70 nafardan ortig‘i uchala darajadagi “Slava” ordeniga sazovor bo‘lganini alohida ta’kidlash lozim.
Insoniyat taqdiri va kelajagi hal bo‘layotgan o‘sha suronli yillarda O‘zbekiston frontning mustahkam ta’minot bazasi bo‘lib xizmat qildi.
“Hamma narsa – front uchun, hamma narsa – G‘alaba uchun!” degan g‘oya el-yurtimizning hayotiy e’tiqodiga aylandi. Xalqimiz tunu kun tinimsiz mehnat qilib, ulkan miqdordagi oziq-ovqat, kiyim-kechak, qurol-aslaha, dori-darmon zaxiralarini jang maydonlariga uzluksiz yetkazib berdi. Bomba va snaryadlar tinimsiz portlab turgan hududlardan 170 ga yaqin zavod va fabrikalar O‘zbekistonga evakuatsiya qilindi va qisqa muddatda qayta ishga tushirildi.
Urushdan jabr ko‘rgan 1 million 500 mingdan ortiq keksalar, ayollar va bolalar respublikamizga ko‘chirib keltirildi. Ularning 200 mingdan ziyodi ota-onasidan ayrilgan yetim bolalar edi.
El-yurtimiz mudhish urush yillarida o‘zining yuksak gumanistik fazilatlarini namoyon etdi. O‘zbekistonga olib kelingan turli millatga mansub ming-minglab  insonlarga boshpana berdi, mehr-shafqat, odamiylik ko‘rsatib, eng so‘nggi nonini ham ular bilan baham ko‘rdi. “Toshkent – non shahri”, “O‘zbekiston – mehr mamlakati” ekanini amalda yana bir bor isbotladi.
Xalqimizning bunday ulkan jasorati, olijanobligi butun dunyoda hurmat-ehtiromga sazovor bo‘ldi. Va bu bilan biz har qancha faxrlansak, g‘ururlansak arziydi.
Sizlarga ma’lumki, keyingi yillarda xalqimizning buyuk G‘alabaga qo‘shgan ulkan hissasini har tomonlama o‘rganish va targ‘ib etish bo‘yicha yurtimizda katta ishlar amalga oshirilmoqda. Bu borada ilgari yopiq bo‘lgan arxiv hujjatlari ochilgani, sobiq Ittifoq respublikalari va chet eldagi arxiv tashkilotlari, muzey va fondlar, olim va mutaxassislar, keng jamoatchilik bilan hamkorlik kuchaygani muhim ahamiyatga ega bo‘lmoqda.
Hozirgi kunda mamlakatimizning Ikkinchi jahon urushi davridagi tarixi yangi ma’lumot va dalillar, noyob hujjatlar bilan boyib bormoqda. Mavzuga oid yangi-yangi ilmiy tadqiqotlar, badiiy asarlar, kinofilm va albomlar, ko‘plab kartina va haykallar yaratilmoqda.
Ta’lim maskanlari va mahalla idoralarida ushbu yo‘nalishda tashkil etilgan stend va ko‘rgazmalarda jangchi ota-bobolarimizning o‘lmas siymolari, ular haqidagi muhim tarixiy ma’lumotlar aks ettirilmoqda. Biz bu ishlarni yanada keng ko‘lamda, faol davom ettirishimiz zarur.
Bugun urush yillarida besh azamat o‘g‘lidan judo bo‘lgan Zulfiya Zokirova va uning oilasiga o‘rnatilgan yodgorlik poyiga gulchambar qo‘yib, hurmat bajo keltirdik. Bu matonatli inson timsolida barcha O‘zbekiston onalariga yuksak hurmat-ehtiromimizni izhor etdik.
Ishonchim komilki, ana shunday fidoyi onalarimiz – sevgan yori va farzandlariga, oilasi va yurtiga sodiq ayollarimizning jasorati yosh o‘g‘il-qizlarimiz uchun Vatanga muhabbat, vafo va sadoqat, sabr-matonat timsoli bo‘lib xizmat qiladi. Shuning uchun ushbu majmuadagi har bir yodgorlikning ma’no-mazmuni va falsafasini, xalqimiz, ayniqsa, yosh avlod qalbi va ongiga singdirishga alohida e’tibor qaratishimiz lozim. G‘alaba bog‘i faoliyatini tashkil etish haqida o‘tgan yili qabul qilingan Prezident qaroriga muvofiq, bu borada e’tiborga loyiq ishlar amalga oshirilmoqda.
Albatta, ularning barchasi haqida so‘zlash uchun ko‘p vaqt kerak. Men faqat eng muhim ishlar haqida qisqacha to‘xtalib o‘tmoqchiman.
Avvalo, G‘alaba bog‘i yodgorlik majmuasini harbiy tariximiz, urush va mehnat fronti qatnashchilari jasoratini o‘rganish bo‘yicha ilmiy markazga aylantirish harakati boshlandi. Shu maqsadda tashkil etilgan ishchi guruh tomonidan majmuaning elektron platformasi, onlayn dasturlar yaratildi va ularning faoliyati yo‘lga qo‘yildi. Majmuaning veb-sayti takomillashtirildi. Ikkinchi jahon urushida ishtirok etgan 2 millionga yaqin vatandoshlarimizning to‘liq ro‘yxatini shakllantirish va shu asosda “Vatan fidoyilari” xotira kitobini tayyorlash ishlari olib borilmoqda.
O‘tgan qisqa davrda, karantin sharoitiga qaramasdan, G‘alaba bog‘iga 350 mingga yaqin yurtdoshlarimiz va chet ellik mehmonlar tashrif buyurdi. Ularning orasida o‘quvchi va talaba yoshlar, muhtaram nuroniylar, harbiy xizmatchilar, Hamdo‘stlik davlatlari va boshqa chet el fuqarolari, yuqori martabali xorijiy delegatsiyalar a’zolari borligi ayniqsa e’tiborga sazovor.
Bu yerga tashrif buyurgan odamlarning O‘zbekistonda Ikkinchi jahon urushi qatnashchilari xotirasiga ko‘rsatilayotgan ulkan hurmat-e’tibor haqida bildirgan samimiy fikrlari, yuksak baholari, o‘ylaymanki, hech kimni befarq qoldirmaydi.
G‘alaba bog‘i qisqa muddatda tabarruk ziyoratgohga, turli uchrashuvlar, ma’naviy-ma’rifiy, harbiy-vatanparvarlik ruhidagi tadbirlar muntazam o‘tkaziladigan qutlug‘ maskanga aylanib qolgani barchamizni quvontiradi. Ayniqsa, 300 mingdan ziyod yoshlar ishtirok etgan “Shon-sharaf” harbiy festivali, yosh ijodkorlarning urush mavzusidagi ko‘rgazmalari, ko‘rik-tanlovlar ko‘pchilikda katta taassurot qoldirdi.
bugungi kunda majmua tarkibida faoliyat ko‘rsatayotgan “Shon-sharaf” davlat muzeyida 12,5 mingga yaqin eksponat to‘plangan bo‘lib, ularning soni tobora ortib bormoqda.
Bu haqda gapirganda, o‘tgan yili nashr etilgan “O‘zbekiston xalqining fashizm ustidan qozonilgan g‘alabaga qo‘shgan hissasi” kitob-albomini tilga olish o‘rinlidir. Bu yilgi bayram arafasida uning uzviy davomi bo‘lgan “O‘zbekiston Ikkinchi jahon urushi davrida” va “G‘alaba bog‘i falsafasi” nomli kitob-albomlar chop etilganini alohida qayd etish lozim. Ushbu nashrlarda xalqimizning urush yillaridagi qahramonligi haqida ilgari bizga noma’lum bo‘lgan ko‘plab yangi ma’lumotlar keltirilgan.
Shu borada birgina misolga e’tiboringizni qaratmoqchiman.
Ma’lumki, taniqli sahna ustasi Ma’suma Qoriyeva urushdan oldingi yillarda sobiq Hamza teatrining yetakchi artistlaridan biri bo‘lgan. Uning qaynotasi – jadidchilik harakatining taniqli namoyandasi Abduvohid qori, qayin ukasi – iste’dodli shoir Oltoy Qoriyev, turmush o‘rtog‘i – Madaniyat vazirligi san’at boshqarmasining boshlig‘i Bosit Qoriyev 30-yillarda nohaq siyosiy qatag‘onga uchraydi. Qaynotasi va eri o‘lim jazosiga hukm qilinadi.
Yurtga yov bostirib kelgan og‘ir kunlarda Ma’suma Qoriyeva o‘z boshiga tushgan fojiani unutib, ikki farzandi – Shavkat va Botir Qoriyevlarni fashizmga qarshi jangga yuboradi. O‘zi esa hozirgi O‘zbek milliy teatrida kasaba uyushmasiga rahbarlik qilib, g‘oyat og‘ir davrda xodimlarni moddiy ta’minlash uchun jonbozlik ko‘rsatadi.
Urush tugaydi, lekin Ma’suma ayaning farzandlaridan darak bo‘lmaydi. Mushtipar ona ularning izlarini izlab Moskvaga boradi. U yerda ikkala o‘g‘li ham janglarda halok bo‘lganini aniqlaydi.
Ma’lum bo‘lishicha, urushda ko‘rsatgan jasorati uchun Shavkat Qoriyev “Qizil bayroq” ordeni, Botir Qoriyev esa “Qizil yulduz” ordeni bilan taqdirlangan ekan. Ming afsuski, Ma’suma Qoriyeva u paytda bundan bexabar edi. Onaizor farzandlari dog‘ini ko‘tarolmasdan, 1946 yili Moskvada vafot etadi.
Mana shunday qayg‘uli voqealar bilan tanishganda, qahramon ajdodlarimizning o‘chmas xotirasi oldidagi qarzimiz va burchimizni yanada chuqur his etamiz. bugungi tinch, erkin va yorug‘ kunlarning qadriga yetish kerakligini yana bir bor anglaymiz.
O‘ylaymanki, tarixchi olimlarimiz, ijodkor ziyolilarimiz, kinochi va rassomlarimiz G‘alaba bog‘idagi har bir majmua haqida yangi ilmiy tadqiqotlar, badiiy asarlar yaratib, xalqimizga taqdim etsa, nur ustiga nur bo‘lardi.
Shu nuqtai nazardan qaraganda, Ikkinchi jahon urushi to‘g‘risidagi bor haqiqatni aniqlash va xalqimizga yetkazish, ajdodlar xotirasini abadiylashtirish bo‘yicha hali ko‘p ish qilishimiz kerak. Yurtimizdagi har bir qishloq, mahalla va ta’lim muassasasi, davlat va nodavlat tashkilotlar, keng jamoatchiligimiz urush ishtirokchilariga doir materiallarni to‘plash va targ‘ib etishda yanada faol ishtirok etadilar, deb ishonaman.
Ayniqsa, zamonaviy ilm-fanlarni, xususan, milliy tariximizni katta qiziqish va mehr bilan o‘rganayotgan yoshlarimizdan bu borada yangi tashabbus va harakatlarni kutib qolamiz.
bugungi kunda yurtimizda urush qatnashchilari haqidagi ma’lumotlarning to‘liq elektron bazasini yaratishning vaqti-soati keldi. Rossiya, Belarus, Qozog‘iston kabi davlatlarning bu boradagi ijobiy tajribasini o‘rganib, bunday amaliy ishlarni O‘zbekistonda ham tashkil etishimiz lozim.
Shu munosabat bilan Vazirlar Mahkamasiga ikki hafta muddatda Ikkinchi jahon urushi ishtirokchilari haqidagi ma’lumotlarning elektron bazasini yaratish, bu borada maxsus saytlar, Internet resurslarni ko‘paytirish haqida qaror loyihasini tayyorlab kiritish topshiriladi.
Hurmatli anjuman qatnashchilari!
Hayot qonuniyatiga ko‘ra, vaqt o‘tishi bilan ko‘p narsa unutiladi, esdan chiqadi. Lekin bu yorug‘ dunyoda ulug‘ bir haqiqat borki, u hech qachon o‘zgarmaydi, hech qachon eskirmaydi. Ya’ni, Vatan va xalq ozodligi, kelgusi avlodlarning baxtu saodati yo‘lida mardlik va jasorat ko‘rsatgan insonlar xotirasi hamisha barhayot yashaydi.
Shu bois biz uchun urush va mehnat faxriylarining izzat-hurmatini joyiga qo‘yish, o‘tganlarning xotirasini abadiylashtirish doimo muqaddas vazifa bo‘lib qoladi. Bayram munosabati bilan bu borada ko‘p ishlar amalga oshirildi. Jumladan, tegishli vazirlik, idora va tashkilotlar, harbiy qismlar rahbarlari ishtirokida urush va mehnat faxriylari, ularning oila a’zolarini qutlash, tabrik va sovg‘alar topshirishga bag‘ishlangan marosimlar tantanali vaziyatda o‘tkazildi. Yolg‘iz yashayotgan urush va mehnat faxriylarining uy-joylari ta’mirlandi va obod qilindi. Ikkinchi jahon urushi qatnashchilari va nogironlarining har biriga tibbiy va ijtimoiy xizmatlar ko‘rsatadigan, ularni parvarish qilish bilan shug‘ullanadigan patronaj xizmati yo‘lga qo‘yildi. Ana shunday faxriylarimiz o‘z xohish-istaklari asosida respublikamizdagi sanatoriylarda davolanmoqda. Bayram kunlarida barcha shahar va qishloqlarimizda xotira tadbirlari o‘tkazilmoqda.
Albatta, xalqimiz ma’naviyatining ajralmas qismi bo‘lgan bunday savobli ishlarni biz bundan buyon ham izchil davom ettiramiz.
bugungi notinch va tahlikali hayotning o‘zi Ikkinchi jahon urushining qonli fojialaridan xulosa va saboq chiqarib yashashni butun dunyo xalqlaridan talab etmoqda. Yer yuzida tinchlik uchun kurashish, dunyo davlatlari o‘rtasida o‘zaro do‘stlik va hamkorlik aloqalarini kuchaytirish bugun har qachongidan ham dolzarb ahamiyat kasb etmoqda.
Biz yangi O‘zbekistonni barpo etish strategiyasini aynan mana shunday tamoyillar asosida amalga oshirmoqdamiz va bu yo‘ldan hech qachon ortga qaytmaymiz.
Ayniqsa, bebaho boyligimiz bo‘lgan tinchlik va barqarorlikni, millatlar va dinlararo ahillik va totuvlikni asrash, mustaqilligimizni yanada mustahkamlash hamisha bosh vazifamiz bo‘lib qoladi.
Dunyoda va mintaqamizdagi notinch vaziyatni hisobga olgan holda, biz doimo hushyor va sezgir bo‘lib yashashimiz, Qurolli Kuchlarimiz salohiyatini oshirib, yoshlarimizni vatanparvarlik va jasorat ruhida tarbiyalashimiz zarur.
Ana shunday g‘oyat muhim vazifalarni samarali ado etishda buyuk ajdodlarimiz, muhtaram faxriylarimizning mardligi va shonli an’analari, hech shubhasiz, biz uchun doimo ibrat maktabi bo‘lib xizmat qiladi.
Xalqimiz va millatimizning yuksak qadriyat va fazilatlari aynan ana shunday asosda shakllanadi va rivojlanadi.
Qahramon otalaridan o‘rnak va namuna olib, ular bilan doimo faxrlanib yashaydigan xalq hech qachon kam bo‘lmaydi va o‘zining ezgu maqsadlariga albatta yetadi.
Qadrli va muhtaram vatandoshlarim!
Siz, azizlarni bugungi qutlug‘ bayram – Xotira va qadrlash kuni bilan yana bir bor chin qalbimdan tabriklayman.
Mana shu imkoniyatdan foydalanib, yaqinlashib kelayotgan yana bir ulug‘ ayyom – muqaddas Ramazon hayiti bilan ham barchangizni samimiy muborakbod etaman.
Xonadonlaringizga tinchlik-xotirjamlik, fayzu baraka, baxtu saodat tilayman.
Xalqimiz va butun insoniyat uchun buyuk G‘alaba keltirgan barcha jasur jangchilarimizga shon-sharaflar bo‘lsin!
Tinchlik va ozodlik yo‘lida o‘z aziz jonlarini fido etgan qahramonlar xotirasi hamisha barhayot bo‘lsin!

Выступление Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева на торжественной церемонии, посвященной Дню памяти и почестей
Уважаемые соотечественники! Дорогие ветераны войны и трудового фронта!
Сегодня, находясь вместе с вами в этом величественном комплексе Парка Победы, я прежде всего сердечно поздравляю вас, а также всех ветеранов, которые смотрят трансляцию сегодняшнего торжества в студиях на местах, в военных округах, в кругу семьи по телевидению, весь наш многонациональный народ с Днем памяти и почестей и 76-й годовщиной Великой Победы во Второй мировой войне.
Выражаю всем вам свое искреннее уважение и самые добрые пожелания.
Отмечая эту славную дату, мы всегда ощущаем одновременно и великую радость, и бесконечную боль. Мы чтим светлую память наших отцов и дедов, проявивших настоящий героизм в боях и самоотверженно трудившихся в тылу во имя свободы нашей Родины, нынешних мирных дней.
Мы благодарны вам, дорогие ветераны, за безграничное мужество, непоколебимую волю и стойкость, за ваш величайший подвиг, навечно вписанный в историю человечества.
Еще раз от всей души выражаю свое огромное уважение и признательность всем ветеранам войны и трудового фронта, которые сегодня находятся среди нас в добром здравии и приподнятом настроении.
Все мы высоко ценим, дорогие ветераны, мужественно преодолевшие за свою жизнь немало сложных и горьких испытаний, ваш достойный вклад во всестороннее развитие родного Узбекистана, воспитание молодежи в духе любви и преданности Родине, целеустремленными личностями, обладающими твердой волей.
Мы – сегодняшнее благодарное поколение – всегда будем гордиться нашими отважными, как и вы, отцами и дедами.
В эти волнующие минуты мы склоняем голову перед вашим великим подвигом на полях сражений, самоотверженным трудом для восстановления и развития страны в послевоенный период.
Ваш славный путь, уважаемые ветераны, ставший неотъемлемой частью героической летописи нашего народа, всегда был и остается для нас достойным примером, мощным источником энергии.
Особенно в нынешнее непростое время, когда продолжается пандемия, в борьбе с опасной болезнью ваши подвиги и стойкость придают нам силу, служат нам необходимой поддержкой.
Сколько бы ни прошло лет, веков, наш народ всегда будет хранить в своем сердце память о вашем мужестве в борьбе с фашизмом. Именно на примере высочайшего героизма наших отцов и дедов формируются и получают дальнейшее развитие главные ценности народа, нации.
Как все вы, безусловно, хорошо знаете, Вторая мировая война стала самой страшной и кровопролитной в истории человечества, она отняла жизни миллионов людей.
В жестокую войну, длившуюся шесть лет, были вовлечены 62 из 73 государств мира на тот период, 80 процентов населения планеты.
Поражает тот факт, что для участия в военных действиях, непосредственно охвативших 40 государств Европы, Азии и Африки, были мобилизованы 110 миллионов человек, всего в этой войне погибли 70 миллионов человек. При этом наибольшее число погибших приходится на республики бывшего Союза, жертвами войны здесь стали около 27 миллионов человек. И сегодня мы вспоминаем их всех с огромной скорбью.
Народ Узбекистана наряду со всем прогрессивным человечеством с первых дней войны вступил в борьбу против фашизма, мобилизовал все силы и возможности, чтобы разгромить врага.
В этой связи хотел бы напомнить некоторые наиболее значимые цифры и факты, установленные в последнее время.
Известно, что в 1941 году население нашей республики составляло свыше 6 миллионов 800 тысяч человек. За время войны на фронт было отправлено около 2 миллионов наших соотечественников. Более 500 тысяч дорогих нам людей, настоящих героев, погибли в ожесточенных боях.
Каждый год 9 Мая – в праздник Победы мы вновь говорим об этом. И это не просто цифры. За ними – ни с чем не сравнимые горе и страдания наших любимых матерей и бабушек, мужественных отцов, всего нашего народа.
Никакими цифрами, никакими словами невозможно выразить эту боль. Ведь свыше 500 тысяч жизней, унесенных войной, – это миллионы человеческих трагедий. Тысячи женщин остались вдовами, миллионы детей лишились родителей. Миновало столько лет, но не заживает и никогда не заживет эта страшная рана в сердце нашего народа, не утихнет это бесконечное горе и скорбь.
Народ Узбекистана, потери которого огромны, внес неоценимый вклад в Великую Победу. Ярким доказательством служит то, что более 200 тысяч наших солдат и офицеров были награждены боевыми орденами и медалями. 301 наш соотечественник удостоен высокого звания Героя Советского Союза, более 70 – награждены орденом Славы всех трех степеней.
В те суровые годы, когда решалась судьба человечества, Узбекистан превратился в надежный тыл по обеспечению фронта.
Призыв «Все – для фронта, все – для Победы!» стал главным смыслом, лейтмотивом жизни нашей страны. Наш народ и днем, и ночью неустанно трудился, бесперебойно поставляя на фронт большое количество продовольствия, одежды, оружия, лекарств. С территорий, где непрерывно разрывались бомбы и снаряды, в Узбекистан было эвакуировано и в короткие сроки вновь пущено в действие около 170 заводов и фабрик.
Республика приняла более 1 миллиона 500 тысяч пострадавших от войны стариков, женщин и детей. Среди них – свыше 200 тысяч детей-сирот.
В суровые военные годы наша страна показала пример высочайшего гуманизма. Народ Узбекистана проявил бескорыстную душевную щедрость и искреннюю заботу по отношению к эвакуированным в республику людям разных национальностей, делился с ними всем, подчас последним куском хлеба. Он вновь доказал, что «Ташкент – город хлебный», «Узбекистан – край доброты и милосердия».
Мужество и благородство нашего народа получили признание во всем мире, и мы по праву гордимся этим.
Как известно, в последние годы проводится большая работа по всестороннему изучению огромного вклада нашего народа в Великую Победу и широкому ознакомлению общественности с полученными данными. Важное значение для этого имеет открытие ранее засекреченных архивных документов, расширение сотрудничества с архивными учреждениями республик бывшего Союза и стран дальнего зарубежья, музеями и фондами, учеными и специалистами, общественностью.
В настоящее время открываются новые сведения и факты, уникальные свидетельства по истории нашей страны периода Второй мировой войны. Проводятся научные исследования, создается множество литературных произведений, фильмов, альбомов, картин и памятников, посвященных этой теме.
В образовательных учреждениях и махаллях организуются экспозиции, отражающие образы воинов-героев – наших отцов и дедов, а также содержащие важные исторические данные о них. Мы должны еще активнее продолжить эту работу.
Сегодня как дань глубокого уважения мы возложили цветы к подножию памятника семье Зульфии Закировой, которая потеряла в годы войны пятерых отважных сыновей. Преклоняясь перед этой женщиной-матерью, обладавшей неимоверной стойкостью и духовной силой, мы выражаем свое почтение всем матерям Узбекистана.
Убежден, что подвиг таких самоотверженных женщин, преданных своим дорогим супругам и детям, семье, своей стране, станет для подрастающего поколения, наших сыновей и дочерей символом любви к Родине, образцом верности и стойкости. Поэтому так важно донести глубокий смысл и философию всех тематических объектов, созданных на территории мемориального комплекса, до  каждого нашего соотечественника, особенно молодежи. Согласно принятому в прошлом году постановлению Президента об организации деятельности Парка Победы в этом направлении осуществляется значительная работа.
Чтобы подробно рассказать о ней, потребуется немало времени. Хочу коротко остановиться лишь на самых важных моментах.
Прежде всего, начата работа по превращению мемориального комплекса Парка Победы в научный центр по изучению нашей военной истории, подвига участников войны и трудового фронта. Организованная с этой целью рабочая группа создала и запустила электронную платформу комплекса, онлайн-программы, усовершенствовала веб-сайт. Формируется полный список имен почти 2 миллионов узбекистанцев, участвовавших во Второй мировой войне, и на этой основе идет подготовка книги памяти «Самоотверженные сыновья и дочери Родины».
За прошедший короткий период, несмотря на карантинные ограничения, Парк Победы посетили около 350 тысяч наших граждан и зарубежных гостей. Заслуживает внимания, что среди них – учащаяся молодежь и ветераны, военнослужащие, граждане стран СНГ и других государств, члены официальных иностранных делегаций.
Думаю, никого не оставят равнодушными высокая оценка и искренние слова об огромном внимании и уважении, проявляемом в Узбекистане к памяти участников Второй мировой войны, высказанные людьми, посетившими этот уникальный комплекс.
Отрадно, что Парк Победы за короткое время стал священным местом, своего рода научно-просветительским центром, где регулярно проводятся встречи поколений, военно-патриотические мероприятия. Неизгладимые впечатления оставили у многих фестиваль боевой славы с участием более 300 тысяч представителей молодежи, выставки работ юных художников, творческие конкурсы.
Сегодня в парке действует Государственный музей славы, в котором собрано около 12 500 экспонатов, и их количество постоянно растет.
Говоря об этом, уместно напомнить, что в прошлом году была издана книга-альбом «Вклад народа Узбекистана в победу над фашизмом». В нынешнем году как логическое продолжение этой работы в преддверии праздника выпущены в свет книги-альбомы «Узбекистан в период Второй мировой войны» и «Философия Парка Победы». В них приведено множество не известных ранее данных о героизме нашего народа в военные годы.
Хотел бы обратить ваше внимание только на один пример.
До войны одной из ведущих актрис бывшего театра имени Хамзы, ныне это – Узбекский национальный театр, была знаменитая Маъсума Кориева. Ее свекор – известный представитель джадидского движения Абдувохид-кори, брат мужа – талантливый поэт Олтой Кориев и супруг – начальник управления искусства Министерства культуры Босит Кориев в 30-е годы были несправедливо подвергнуты политическим репрессиям. Ее свекра и супруга приговорили к смертной казни.
В тяжелые дни, когда враг развязал жестокую войну, Маъсума Кориева, пересилив себя, несмотря на личную трагедию, отправила обоих своих сыновей – Шавката и Ботира Кориевых на фронт, на борьбу с фашизмом. Сама она возглавляла профсоюзный комитет театра и немало сделала для поддержки родного коллектива в то чрезвычайно трудное время.
Война закончилась, но от сыновей Маъсумы-ая не было вестей. Тогда любящая мать отправилась в Москву. Там она узнала, что оба сына погибли на полях сражений.
За проявленное в боях мужество Шавкат Кориев был награжден орденом Красного Знамени, а Ботир Кориев – орденом Красной Звезды. К большому сожалению, Маъсума Кориева так и не узнала об этом. Скорбящая мать не выдержала потери сыновей и в 1946 году скончалась в Москве.
Когда мы узнаем о таких трагических страницах истории, то отчетливее понимаем, в каком неоплатном долгу мы перед светлой памятью наших отцов и матерей, и еще глубже осознаем, что должны ценить сегодняшние мирные и свободные дни.
Думаю, было бы целесообразно, чтобы наши ученые-историки, писатели и публицисты, кинематографисты и художники создавали и представляли вниманию общественности новые научные исследования, художественные произведения о памятниках и экспонатах, находящихся в Парке Победы.
С этой точки зрения нам предстоит еще многое сделать для всестороннего объективного изучения истории Второй мировой войны, увековечения памяти героев. Уверен, что каждое село, махалля, образовательное учреждение, государственные и негосударственные организации, широкая общественность нашей страны примут еще более активное участие в сборе материалов и освещении этой тематики.
Мы ждем новых идей и инициатив в этом направлении прежде всего от нашей молодежи, обладающей современными знаниями, с большим интересом изучающей национальную историю.
Настало время создать в стране полную электронную базу данных об участниках войны. И организовать работу нужно на основе изучения положительного опыта в этой области, в том числе таких государств, как Россия, Беларусь, Казахстан.
В этой связи Кабинету Министров поручается в двухнедельный срок подготовить и внести проект постановления о создании электронной базы данных об участниках Второй мировой войны, увеличении количества специальных сайтов, соответствующих интернет-ресурсов.
С течением времени многое забывается – таков закон жизни. Однако в этом мире есть одна великая, непреложная истина: мужество и отвага во имя свободы Родины, мира и счастья будущих поколений навсегда остаются в памяти народа.
Почитание ветеранов войны и трудового фронта, увековечение их памяти мы всегда будем считать своим священным долгом.  В связи с этим в преддверии праздника была проведена большая работа. В частности, чествование и поздравление ветеранов, членов их семей прошло на местах в торжественной обстановке, с участием руководителей соответствующих министерств, ведомств и организаций, воинских частей, им вручены подарки. Отремонтированы и благоустроены дома одиноких ветеранов. Организованы медицинская и социальная патронажные службы, уход за каждым участником и инвалидом Второй мировой войны. Наши ветераны поправляют здоровье в санаториях республики, при этом учтены их пожелания и предпочтения. В праздничные дни во всех городах и селах проводятся памятные мероприятия.
Безусловно, мы последовательно продолжим эту благородную работу, воспринимая ее как неотъемлемую часть нашей духовной жизни.
Сегодня, в неспокойное и тревожное время нам, всем народам мира чрезвычайно важно делать выводы и извлекать уроки из кровавых трагедий Второй мировой войны. Как никогда актуальное значение приобретают борьба за мир на планете, укрепление дружественных связей и сотрудничества между государствами.
Именно на основе этих принципов мы осуществляем свою Стратегию построения нового Узбекистана и никогда не свернем с избранного пути.
Приоритетными задачами для нас и впредь всегда будут сохранение нашего бесценного богатства – мира и стабильности, межнациональной дружбы и межконфессионального согласия, дальнейшее укрепление нашей независимости.
В условиях нарастающей напряженности в мире, в том числе вокруг нашего региона, мы должны быть еще более бдительными, наращивать потенциал Вооруженных Сил, воспитывать нашу молодежь в духе мужества и патриотизма.
Несомненно, в эффективной реализации таких чрезвычайно важных задач примером для нас всегда будут отвага и славные традиции наших предков, уважаемых ветеранов.
Народ, который следует заветам своих отцов-героев, гордится их великими свершениями, обязательно достигнет своих благородных целей.
Дорогие ветераны!
Вы – честь и гордость нашего народа!
Ваш подвиг бессмертен!
Слава всем нашим отважным воинам, завоевавшим Великую Победу для своего народа и всего человечества!
Вечная память героям, отдавшим свою жизнь во имя мира и свободы!
Еще раз от всей души поздравляю вас с сегодняшним знаменательным праздником – Днем памяти и почестей.
Пользуясь возможностью, искренне поздравляю всех вас с еще одним приближающимся светлым праздником – священным Рамазан-хайитом.