O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida 10 fevral kuni “Yoshlarni qo‘llab-quvvatlash va aholi salomatligini mustahkamlash yili” Davlat dasturi ijrosini samarali tashkil etish masalalari yuzasidan videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi.
Ma’lumki, 2021 yil mamlakatimizda “Yoshlarni qo‘llab-quvvatlash va aholi salomatligini mustahkamlash yili” deb e’lon qilingan edi. Shu borada tayyorlangan dastur loyihasi umumxalq muhokamasiga qo‘yilib, 2 mingdan ziyod takliflar, fikr-mulohazalar olindi, ular asosida qayta ishlanib, yanada boyitildi.
Ushbu takomillashgan Davlat dasturi Prezidentimizning joriy yil 3 fevraldagi farmoniga muvofiq qabul qilindi. Unda 273 ta band bor. Bu chora-tadbirlarni bajarish uchun qariyb 30 trillion so‘m, 2 milliard 600 million AQSH dollari va 57 million yevrodan ziyod mablag‘ yo‘naltirilishi ko‘zda tutilgan.
Umumlashtirib aytganda, Davlat dasturining asosiy maqsadi – yoshlarni har tomonlama qo‘llab-quvvatlash, aholi o‘rtasida sog‘lom turmush tarzini qaror toptirish, iqtisodiyotni rivojlantirish orqali xalq farovonligini oshirishga qaratilgan.
– Bu dasturni hanuz davom etayotgan pandemiya sharoitida, global inqiroz kuchayib borayotgan murakkab bir vaziyatda amalga oshirishimizga to‘g‘ri keladi. Har qancha qiyin bo‘lmasin, 500 ming nafar yosh va 200 ming ayolni ish bilan ta’minlash hamda 300 ming aholini kambag‘allikdan chiqarish lozim. Agar “mahallabay” tizimni joyiga qo‘yib, davlat idoralari dasturdagi vazifalarni qunt bilan, ilm bilan, aql bilan bajarsa, keskin o‘zgarish bo‘ladi, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Shu bilan birga, rivojlanishdan ortda qolayotgan 33 ta tuman va og‘ir ahvoldagi 970 ta mahallaning yo‘li, ichimlik suvi va elektr ta’minoti, irrigatsiya tarmog‘ini yaxshilash, tibbiyot va ta’lim tizimidagi islohotlarni eng uzoq qishloqlargacha yetkazish zarurligi qayd etildi.
Buning uchun Bosh vazir o‘rinbosarlari, vazirlik va tarmoq rahbarlari, hokimlar va sektor boshliqlari dastur ijrosini tuman va mahallaga tushib tashkil etishi, resurslardan oqilona foydalanib, tartib-intizom bilan qattiq mehnat qilishi talab etiladi.
– Rahbar ko‘p, mas’ullar ko‘p, lekin xalqning dardi bilan shug‘ullanadigan odam yo‘q. Hamma qarorlarni bajarsa bo‘ladi. Eng katta kamchilik – nazorat yo‘q, vazirlar, hokimlar o‘zini qiynamaydi, – dedi Prezident.
Videoselektor yig‘ilishida Davlat dasturidagi ikkita katta yo‘nalish – iqtisodiyot hamda ijtimoiy sohalarga oid vazifalar haqida so‘z bordi.
“Yoshlarni qo‘llab-quvvatlash va aholi salomatligini mustahkamlash yili” Davlat dasturida iqtisodiyotni rivojlantirish bo‘yicha 113 ta chora-tadbir belgilangan. Bunda eng katta e’tibor yangi ish o‘rinlari tashkil etishga qaratilgan.
Xususan, o‘z ishini boshlamoqchi bo‘lganlarga 7 million so‘mgacha subsidiya, kasbga o‘qimoqchi bo‘lgan ehtiyojmand aholiga 1 million so‘mdan kompensatsiya berilishi ko‘zda tutilgan.
Mutasaddilarga ushbu mablag‘larni ajratish tartibini tasdiqlab, tezroq amaliyotga kiritish bo‘yicha ko‘rsatma berildi. Bu orqali birinchi yarim yillikda 10 ming nafar, yil yakunigacha jami 20 ming nafar aholini ish bilan ta’minlash mumkin.
Ma’lumki, dehqonchilik bilan shug‘ullanishni istagan yoshlarga 10 sotixdan 1 gektargacha yer ajratish boshlandi. Davlatimiz rahbari bu jarayonda adolat va halollik bosh mezon bo‘lishi, jamoatchilik fikri inobatga olinishi zarurligini ta’kidladi.
Oilaviy tadbirkorlik uchun ajratiladigan 6 trillion so‘mlik kredit mablag‘larini samarali yo‘naltirish, har bir mahallaning “o‘sish nuqtalari”dan kelib chiqib, tadbirkorlik salohiyatini oshirish muhimligi qayd etildi.
Joriy yilda 23 milliard dollar qiymatidagi investitsiyalarni o‘zlashtirish hamda 226 ta yirik sanoat va infratuzilma ob’ektlarini ishga tushirish belgilangan. Davlatimiz rahbari bu boradagi barcha jarayonlarni doimiy monitoring qilib borib, o‘z vaqtida va sifatli bajarilishini ta’minlash bo‘yicha mutasaddilarga topshiriqlar berdi.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi va viloyatlarda 22 ta yirik ziyorat ob’ekti atrofini obodonlashtirish va infratuzilmasini yaxshilash rejalashtirilgan. Shuningdek, aviatashuvchilarga ichki turizm yo‘nalishlaridagi aviachipta narxining 25 foizini, turoperatorlarga havo va temir yo‘l chiptalari narxining 15 foizini hamda mehmonxona xizmatlari narxining 10 foizini qaytarish tartibi joriy etiladi. Ushbu yangi mexanizmlar orqali joriy yilda 1,7 million nafar xorijiy hamda 7,5 million nafar ichki turistlarni jalb qilish mumkinligi ta’kidlandi.
Davlat dasturida belgilangan bunyodkorlik ishlari ko‘lami ham keng. Jumladan, yil yakuniga qadar 10 ming kilometrdan ortiq ichki va qishloq yo‘llarini ta’mirlash, 15 ming kilometr elektr tarmoqlari hamda 4 mingta transformatorni yangilash, 700 dan ortiq aholi punktiga toza ichimlik suvi yetkazish vazifasi belgilangan. Shaharlarda 21 mingta, qishloqlarda 8 ming 800 ta uy-joylar barpo qilish rejalashtirilgan.
Yig‘ilishda ushbu chora-tadbirlar hududlar kesimida muhokama qilinib, mutasaddilarga qo‘shimcha ko‘rsatmalar berildi. Kommunal xizmatlar tizimini yanada yaxshilash, ko‘p qavatli uy-joy fondini va liftlarni ta’mirlash, ko‘priklarni rekonstruksiya qilib, kadastrini yaratish zarurligi ta’kidlandi.
“Obod qishloq” va “Obod mahalla” dasturlari joylardagi “o‘sish nuqtalari”dan kelib chiqib, shakllantirilishi hamda mahalliy kengashlarga kiritilishi belgilandi.
Joriy yilda jami 320 ming gektar yangi yerlarni qayta foydalanishga kiritish hamda ularga ekinlarni oqilona joylashtirish, nasos stansiyalarini rekonstruksiya qilish va suvni tejash bo‘yicha topshiriqlar berildi. Oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash maqsadida go‘sht, sut, tuxum va baliq mahsulotlarini ko‘paytirish, buning uchun joriy yilda qiymati 6 trillion so‘mlik 1 ming 500 ta yangi loyihani ishga tushirish vazifasi qo‘yildi.
Davlat dasturida aholini ijtimoiy qo‘llab-quvvatlash, tibbiyot, ta’lim hamda boshqa gumanitar sohalarni rivojlantirishga qaratilgan 93 ta band bor. Videoselektor yig‘ilishida ularning eng muhimlariga to‘xtalib o‘tilib, ijrosini ta’minlash choralari belgilandi.
Bolalarni qo‘llab-quvvatlash fondini tashkil etib, unga byudjetdan 100 milliard so‘m ajratish, shuningdek, xalqaro moliya tashkilotlari grantlarini jalb qilish bo‘yicha ko‘rsatma berildi. Joriy yil 1 sentyabrga qadar mehribonlik uylarining muhtoj bitiruvchilarini uy-joy bilan ta’minlash zarurligi ta’kidlandi.
Yana bir qulaylik – bu yil 1 iyundan boshlab, pensiya tayinlashda 2005 yildan avvalgi yillar uchun ish stajini shaxsning mehnat daftarchasidagi yozuvlar asosida, tasdiqlovchi hujjatlar talab etilmasdan hisoblash tartibi joriy etilmoqda. Buning natijasida, yil yakuniga qadar 100 ming, kelgusi yilda yana 200 ming fuqaro ortiqcha sarson bo‘lmay pensiya olish imkoniyatiga ega bo‘ladi.
Joriy yilda byudjet hisobidan 22 ta bolalar bog‘chasi va 31 ta yangi maktab qurish, har bir tumanda fizika faniga ixtisoslashgan bittadan maktab tashkil etish bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Aholi salomatligi haqida so‘z borar ekan, koronavirusga qarshi emlash boshlanishi aytildi. Sog‘liqni saqlash vazirligiga birinchi navbatda emlanishi zarur bo‘lgan aholi toifasini belgilab, elektron ro‘yxatini shakllantirish, oilaviy poliklinika va qishloq shifokorlik punktlaridagi 3 mingdan ziyod emlash bo‘limlari va qo‘shimcha 800 ta mobil brigada tashkil etish vazifasi qo‘yildi.
Madaniyat markazlari, muzeylar va teatr binolarini ta’mirlash hamda jihozlash bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
– Davlat dasturidan asosiy maqsad qog‘oz yoki hisobot emas, balki amaliy natijalarga erishish, odamlar hayotida ijobiy o‘zgarishlar qilish. Buning uchun har bir rahbar o‘z faoliyatida natija ko‘rsatishi zarur va shart, – deya ta’kidladi Prezident.
Yig‘ilishda viloyat, tuman, shahar xalq deputatlari kengashlari Davlat dasturini o‘z hududida amalga oshirish bo‘yicha chora-tadbirlar rejasini ishlab chiqishi, Adliya vazirligi dasturning har bir bandi ijrosi bo‘yicha “tumanbay” nazorat o‘rnatishi zarurligi ta’kidlandi.
Vazirlar Mahkamasi har oyda dastur ijrosini tanqidiy muhokama qilib, vazifalarning o‘z vaqtida va to‘liq ijro etilishiga ko‘maklashadi. Oliy Majlis palatalari har chorakda Bosh vazir va hukumat a’zolarining Davlat dasturi bajarilishi yuzasidan axborotlarini eshitadi hamda bu borada vazirlik va idoralar faoliyati samaradorligini oshirishga qaratilgan takliflar beradi.
Videoselektor yig‘ilishida Bosh vazir va uning o‘rinbosarlari, vazirlar, hokimlar Davlat dasturi ijrosini tashkil etish rejalari yuzasidan axborot berdi.

Под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 10 февраля состоялось видеоселекторное совещание по вопросам эффективной организации осуществления Государственной программы «Год поддержки молодежи и укрепления здоровья населения».
Как известно, 2021 год объявлен в нашей стране Годом поддержки молодежи и укрепления здоровья населения. Проект соответствующей программы был вынесен на всенародное обсуждение, в ходе которого от общественности поступило более 2 тысяч предложений и комментариев, с учетом которых проект был доработан и расширен.
Усовершенствованная государственная программа, утвержденная Указом Президента Республики Узбекистан от 3 февраля, содержит 273 пункта. На реализацию ее мероприятий будет направлено около 30 триллионов сумов, более 2,6 миллиарда долларов США и 57 миллионов евро.
Основная цель государственной программы - всесторонняя поддержка молодежи, утверждение здорового образа жизни среди населения, повышение благосостояния народа через развитие экономики.
- Нам предстоит реализовать эту программу в условиях продолжающейся пандемии, в ситуации обострения глобального кризиса. Как бы это ни было сложно, мы должны обеспечить работой 500 тысяч молодых людей и 200 тысяч женщин, вывести из бедности 300 тысяч граждан. Если правильно наладить систему работы в разрезе махаллей и если государственные органы будут выполнять задачи программы усердно, с умом и по науке, удастся совершить кардинальные изменения, - сказал Шавкат Мирзиёев.
В 33 районах, отстающих в развитии, и 970 махаллях со сложной обстановкой необходимо улучшить дороги, водо- и электроснабжения, ирригационные сети, довести реформы в сферах медицины и образования до самых отдаленных сел, указано на совещании.
Для этого от заместителей Премьер-министра, руководителей министерств и ведомств, хокимов и руководителей секторов требуется организовать выполнение программы в масштабе районов и махаллей, рационально использовать ресурсы, упорно работать на основе порядка и дисциплины.
- Много руководителей, много ответственных, но нет тех, кто занимается заботами народа. Все решения выполнимы. Но самый главный недостаток – отсутствует контроль, министры, хокимы не выкладываются на полную, - сказал Президент.
На видеоселекторном совещании обсуждены задачи по двум приоритетным направлениям госпрограммы - экономике и социальной сфере.
В программе предусмотрено 113 мероприятий по экономическому развитию. Основное внимание при этом уделено созданию новых рабочих мест.
Так, желающим открыть собственное дело будут выделяться субсидии в размере до 7 миллионов сумов, а нуждающемуся в социальной поддержке населению - компенсация расходов на профессиональное обучение в размере 1 миллиона сумов.
Ответственным лицам поручено в кратчайшие сроки утвердить и внедрить порядок выделения этих средств. Как ожидается, эта мера позволит к концу года обеспечить работой 20 тысяч человек.
Как известно, молодежь, желающая заниматься сельским хозяйством, начала получать наделы площадью от 10 соток до 1 гектара. Глава государства подчеркнул, что главными критериями в этом процессе должны быть справедливость и честность, необходимо учитывать общественное мнение.
Подчеркнута важность эффективного распределения 6 триллионов сумов кредитных средств, выделяемых на поддержку семейного бизнеса, повышения предпринимательского потенциала махаллей исходя из их «точек роста».
В этом году за счет освоения инвестиций на 23 миллиарда долларов планируется запустить 226 крупных промышленных и инфраструктурных объектов. Президент поручил ответственным лицам вести постоянный мониторинг всех процессов, обеспечить своевременное и качественное выполнение проектов.
В Республике Каракалпакстан и областях планируется благоустроить и улучшить инфраструктуру 22 крупных мест паломничества. Кроме того, будет введен порядок возмещения расходов авиаперевозчикам в размере 25 процентов стоимости авиабилетов, туроператорам - 15 процентов авиа и железнодорожных билетов по внутренним турам и 10 процентов стоимости гостиничных услуг. Этот новый механизм будет способствовать привлечению в 2021 году 1,7 миллиона иностранных и 7,5 миллиона внутренних туристов, отмечалось на совещании.
В государственную программу заложена и широкомасштабная созидательная работа. Так, до конца года планируется отремонтировать более 10 тысяч километров внутренних и сельских дорог, обновить 15 тысяч километров линий электропередач и 4 тысячи трансформаторов, обеспечить чистой питьевой водой более 700 населенных пунктов. Планируется построить 21 тысячу домов в городах и 8,8 тысячи домов в сельской местности.
На совещании эти меры обсуждены в разрезе регионов, ответственным лицам даны дополнительные указания. Отмечалось, что необходимо продолжить совершенствование системы коммунального обслуживания, ремонт многоэтажного жилого фонда и лифтов, реконструировать мосты и сформировать их кадастр.
Определен порядок учета «точек роста» при формировании программ «Обод кишлок» и «Обод махалля», внесения их на рассмотрение местных кенгашей народных депутатов.
Дано поручение рекультивировать в этом году 320 тысяч гектаров земель, рационально разместить культуры на них, реконструировать насосные станции и внедрить водосберегающие технологии. В целях обеспечения продовольственной безопасности поставлена задача увеличить производство мясо-молочной продукции, яиц и рыбы, запустить с этой целью 1,5 тысячи новых проектов на сумму 6 триллионов сумов в нынешнем году.
В госпрограмме 93 пункта направлены на социальную поддержку, развитие медицины, образования и других гуманитарных сфер. На видеоселекторном совещании выделены наиболее важные из них, определены меры по их реализации.
Поручено создать Фонд поддержки детей и выделить ему 100 миллиардов сумов из бюджета, а также привлечь гранты международных финансовых институтов. Подчеркнута необходимость обеспечения жильем малообеспеченных выпускников детских домов до 1 сентября текущего года.
С 1 июня текущего года внедряется порядок исчисления трудового стажа за период работы до 2005 года при назначении пенсии на основании записей в трудовой книжке, без необходимости предоставления подтверждающих документов. В результате к концу года пенсию в упрощенном порядке смогут получать 100 тысяч, а в следующем году - еще 200 тысяч граждан.
Поставлена задача построить в этом году за счет бюджета 22 детских сада и 31 новую школу, открыть в каждом районе по одной школе с углубленным изучением физики.
В ходе обсуждения вопросов здравоохранения указано на необходимость начала вакцинации от коронавируса. Министерству здравоохранения поручено определить категории населения, которые будут привиты в первую очередь, составить электронный перечень вакцинируемых, создать более 3 тысяч пунктов вакцинации в семейных поликлиниках и сельских врачебных пунктах, дополнительно 800 мобильных бригад.
Даны указания по ремонту и оснащению домов культуры, музеев и театров.
- Главная цель государственной программы - не бумажная работа или отчетность, а достижение практических результатов, достижение позитивных изменений в жизни людей. Для этого каждый руководитель должен и обязан показать результат в своей работе, - отметил Президент.
На совещании областным, районным и городским кенгашам народных депутатов рекомендовано разработать план мероприятий по реализации госпрограммы на своей территории, Министерству юстиции указано на необходимость установить порайонный контроль за выполнением каждого пункта программы.
Кабинет Министров будет ежемесячно критически рассматривать реализацию программы, содействовать своевременному и в полном объеме выполнению задач. Палаты Олий Мажлиса будут ежеквартально заслушивать информацию Премьер-министра и членов правительства о выполнении Государственной программы и вносить предложения, направленные на повышение эффективности деятельности министерств и ведомств.
В ходе видеоселекторного совещания Премьер-министр и его заместители, министры и хокимы отчитались о предстоящей работе во исполнение госпрограммы.