Фарғона вилояти Сўх туманида амалга оширилаётган кенг қамровли бунёдкорлик ва ободонлаштириш ишлари ҳудуд чиройини яна очмоқда.
Кундан кунга янги иншоотлар бўй кўрсатаётган бўлиб, аҳолини қийнаб келаётган муаммолар ҳам ўз ечимини топаётир. Саноат, хизматлар ва қишлоқ хўжалигини ривожлантириш бўйича 95 та лойиҳани амалга ошириш жараёни бошланди.
“Демурсад” маҳалла фуқаролар йиғинида тадбиркор Озоджон Одилов томонидан умумий қиймати 5 миллиард сўм бўлган замонавий тўйхона хизматини ташкил этиш инвестиция лойиҳаси бажарилмоқда. Бунинг натижасида 20 нафар янги иш ўринлари яратилади.
– Президентимиз томонидан яратиб берилган имкониятлардан самарали фойдаланиш ҳар бир тадбиркор учун энг масъулиятли вазифа, - дейди тадбиркор Озоджон Одилов. – Айниқса, чекка ҳудудларда ҳам хизмат кўрсатиш сифатини яхшилаш лозим. Мазкур мажмуада савдо ва хизмат кўрсатиш учун барча шохобчаларнинг фаолияти йўлга қўйилади.
Умумтаълим мактабларининг моддий-техник базасини мустаҳкамлаш мақсадида 1,4,16,17,19 ва 22-таълим масканларига 99 дона янги компьютерлар топширилди. Бу сўхлик ёшларни ахборот технологияларни ўзлаштиришида муҳим ўрин тутади. Шунингдек, айни кунларда ичимлик суви, электр таъминотини яхшилаш борасидаги ишлар изчил давом эттирилмоқда.
1-сектор ҳудудига кирувчи Тул маҳалласининг “Ёшлик” кўчасида истиқомат қилувчи аҳолини эндиликда электр-энергиясидан бўлган муаммолари бартараф этилди.
– Кўчамизда юзга яқин хонадонлар бор, – дейди маҳаллада яшовчи фуқаро Гулдиёр Иргашев. – Давлат дастури доирасида бизнинг кўчамизга янги трансформатор ўрнатилди. Маҳалламиздаги барча эски симёғочлар ўрнига янги замонавий темир-бетон таянчлар ўрнатилса, бу борада бизда умуман муаммо қолмайди.
Туман электр тармоқлари корхонаси бош муҳандиси Додоориф Рауповнинг маълумотига кўра, шу кунгача туманга 35 та трансформатор олиб келинди.
“Қизилқиёқ” маҳалла фуқаролар йиғинида ҳам кенг кўламли қурилиш- таъмирлаш ишлари олиб борилмоқда. Бугунги кунда узунлиги 1 километр бўлган пиёдалар йўлакчаси, 2 минг 250 метр масофага бетонли қоплама ётқизилди.
“Чумоқча” маҳалла фуқаролар йиғини туманнинг 4-сектори ҳудудида жойлашган.Маҳалла аҳлини сув таъминотидаги муаммоларга барҳам бериш, шунингдек, электр-энергияси, йўл қурилишидаги камчиликларни бартараф этиш мақсадида олиб борилаётган ишлар эътирофга лойиқ.
Маҳалла фуқаролар йиғини раиси Улуғбек Хўжамовнинг таъкидлашича, “Навобод” кўчасида ичимлик суви таъминотини яхшилаш мақсадида 2,7 километр масофага тармоқ тортиш ишлари давом этмоқда. “Тагимазор” кўчасига янги бетон таянчлар ўрнатилмоқда. Энди эски симёғочлар ўрнини янги замонавий бетон таянчлар эгаллайди. Шунингдек, “Сўх” кўчасида 1 километр масофадаги йўлларга пиёдалар йўлакчаси қуриш ишлари давом этмоқда.

В Сохском районе – ежедневные преобразования
Широкомасштабная созидательная работа в области строительства и благоустройства, осуществляемая в Сохском районе Ферганской области, служит дальнейшему развитию района.
Строящиеся здесь новые здания и сооружения придают особую красоту местности. Проблемы населения находят свое решение. Здесь идет процесс реализации 95 проектов по развитию отраслей промышленности, сферы услуг и сельского хозяйства.
Предприниматель Озоджон Одилов реализует инвестиционный проект общей стоимостью 5 миллиардов сумов по строительству современного здания для свадебных торжеств на территории махаллинского схода граждан «Демурсад». В результате будет создано 20 новых рабочих мест.
– Эффективное использование возможностей, созданных Президентом страны для предпринимателей, является ответственной задачей, – говорит предприниматель Озоджон Одилов. – Нужно улучшить сферу услуг в отдаленных районах. В данном комплексе будет налажена деятельность торговых точек и пунктов по оказанию всех услуг.
Общеобразовательным школам №№ 1, 4, 16, 17, 19, 22 в целях укрепления их материально-технической базы передано 99 новых компьютеров. Это имеет важное значение в освоении подрастающим поколением информационных технологий. Также сейчас ведется последовательная работа по улучшению системы обеспечения населения питьевой водой и электроэнергией.
Устранены проблемы населения махалли «Тул», входящей в состав первого сектора, связанные с электроснабжением.
– На нашей улице проживает около ста семей, – говорит житель махалли Гулдиер Иргашев. – В рамках государственной программы на нашей улице установлен новый трансформатор. Еще нужно установить железобетонные столбы вместо деревянных. Тогда больше не останется проблем.
Как сообщает главный инженер районного предприятия электросетей Додоориф Раупов, на сегодняшний день в район доставлено 35 трансформаторов.
В махалле «Кизилкиёк» тоже идет широкомасштабная ремонтно-строительная работа. Здесь забетонирован тротуар протяженностью в один километр и заасфальтировано 2 250 метров дороги.
Махалля «Чумокча» расположена на территории четвертого сектора. Здесь решены проблемы населения, связанные с питьевой водой, электроснабжением, дорожным строительством. Как отметил председатель схода граждан данной махалли Улугбек Хужамов, в целях улучшения водоснабжения населения махалли продолжается работа по проведению водопроводной сети протяженностью 2,7 километра. На улице Тагимозор устанавливаются новые бетонные столбы. Также продолжается работа по бетонированию тротуара длиной в один километр.