Ҳар бир мурожаат эътиборда
Бухорода Президент Администрацияси, Халқ қабулхонаси, шунингдек 20 га яқин вазирлик ва идоралар мутасаддилари иштирокида сайёр қабул ўтказилмоқда.
Сайёр қабулнинг биринчи кунида Бухоро ва Когон шаҳарлари, Қоровулбозор ҳамда Когон туманлари фуқароларининг муаммолари ўрганилди.
Юридик ва жисмоний шахслар томонидан тушган мурожаатларни кўриб чиқишда вазирлик ва идоралар мутасаддилари, вилоят ҳокими вазифасини вақтинча бажарувчи Фарҳод Умаров ва секторлар раҳбарлари, шаҳар ва туманлар ҳокимлари, тегишли ташкилот, идора ва муассасалар, ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари мутасаддилари ҳам иштирок этди.
Қабул давомида 442 нафар фуқаронинг жами 449 та масала бўйича мурожаатлари келиб тушди. 136 та мурожаат ижобий ҳал этилди. 55 та мурожаатга ҳуқуқий маслаҳат берилди. 68 та мурожаатга тушунтириш ишлари олиб борилди. 190 та мурожаат ижро учун назоратга олинди.
– Когон тумани Кулолон қишлоғидаги 12 та хонадон сув билан таъминланмаган, – дейди мазкур қишлоқда яшовчи Мурод Турдиев. – "Уй сув таъминот" АЖ вакилларига мурожаат қилдим. Мурожаатим ижобий ҳал этилди. Бундан хурсандмиз. Оғиримиз енгил бўлди.
– Дарҳақиқат, мазкур масалада маҳаллий ҳокимият вакиллари билан келишган ҳолда қувурлар ётқизилиб, сув билан таъминлаш ишлари бошланди, – дейди "Уй сув таъминот" АЖ бошқарма бошлиғи Бердимурод Турсунов. – Тез кунларда мазкур 12 та хонадон ҳам тоза ичимлик суви билан таъминланади.
Қабул давомида ижтимоий муҳофазага муҳтож оилаларни ҳар жиҳатдан қўллаб-қувватлаш, моддий ёрдам, инсон ҳақ-ҳуқуқлари, ички ишлар, прокуратура ва суд ишлари билан боғлиқ ҳаракатлар, шунингдек, уй-жой таъминоти, соғлиқни сақлаш, жойларда тиббий хизмат сифатини яхшилаш, тадбиркорлик фаолияти учун банк имтиёзли кредит маблағини ажратиш, қолаверса, ички йўлларни таъмирлаш, газ ва электр таъминоти, коммунал хизмат, меҳнат ва бандлик йўналишларига оид мурожаатлар келиб тушди.
Энг кўп мурожаат тушган соҳа ички ишлар фаолиятига оид бўлиб, 64 тани ташкил этди. Суд қарорлари юзасидан 53 та, прокуратура органларига 48 та, иш билан таъминлаш бўйича эса 24 та мурожаат келиб тушган.

С вниманием к каждому обращению
В Бухаре проходит выездной прием с участием ответственных работников Администрации, Народной приемной Президента, а также около 20 министерств и ведомств.
В первый день выездного приема были изучены проблемы жителей Бухары и Кагана, Караулбазарского и Каганского районов.
В рассмотрении обращений юридических и физических лиц участвовали временно исполняющий обязанности хокима области Фарход Умаров и руководители секторов, хокимы городов и районов, ответственные работники министерств и ведомств, соответствующих организаций и учреждений, правоохранительных органов.
В ходе приема поступило 449 обращений от 442 граждан. Из них 136 были решены положительно, по 55 - даны правовые консультации, по 68 - разъяснения, 190 - взяты на контроль для исполнения.
– 12 домов в селе Кулолон Каганского района не обеспечены водой, - говорит житель этого села Мурод Турдиев. - Представители АО "Уй сув таъминот" положительно решили нашу проблему, чему мы очень рады.
– Действительно, по согласованию с представителями местного хокимията проложены трубы и начата работу по обеспечению водой, - говорит начальник управления АО "Уй сув таъминот" Бердимурод Турсунов. - В ближайшие дни эти дома будут обеспечены чистой питьевой водой.
На приеме поступило множество обращений касательно всесторонней поддержки семей, нуждающихся в социальной защите, жилищного обеспечения, улучшения качества медицинских услуг на местах, выделения льготных кредитов, ремонта внутренних дорог, газо- и электроснабжения, коммунального обслуживания, занятости, а также действий, связанных с правами человека, органами внутренних дел, прокуратуры и судебными делами.
Больше всего (64) обращений касательно органов внутренних дел. 53 обращения были связаны с судебными решениями, 48 - касались деятельности органов прокуратуры, 24 - вопросов трудоустройства.