Қорақалпоғистон Республикаси Амударё тумани Маҳалла ва оилани қўллаб-қувватлаш бўлими янги биносининг очилиш маросими бӱлиб ӱтди.
Тадбирда Ўзбекистон Республикаси Маҳалла ва оилани қўллаб-қувватлаш вазири Р.Маматов, Қорақалпоғистон Республикаси Маҳалла ва оилани қўллаб-қувватлаш вазири С.Турманов, туман ҳокими С.Йўлдашев ва бошқалар, давлатимиз раҳбарининг ташаббуси билан ӱтган қисқа даврда аҳоли муаммоларини аниқлаш ва ҳал этиш, маҳаллани халқ билан давлат ўртасида ишончли “кўприк” бўлишини амалда таъминлаш борасида амалга оширилаётган комплекс чора-тадбирларга тӱхталишди.
Таъкидланганидек, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2020 йил 18 февралдаги “Ўзбекистон Республикаси Маҳалла ва оилани қўллаб-қувватлаш вазирлиги фаолиятини ташкил этиш тўғрисида”ги қарорида туман ва шаҳарлар марказларида “Маҳалла маркази” мажмуалари биноларини намунавий лойиҳалар ва уларга қўйилган талаблар асосида қуриш (реконструкция қилиш, таъмирлаш), шунингдек, уларни зарур мебель жамланмаси, компьютер техникаси билан жиҳозлаш вазифаси белгиланган эди.
Мазкур қарор ижросини таъминлаш доирасида Амударё тумани ҳокимлиги балансидаги фойдаланилмай турган бир қаватли бинода жорий йилнинг февраль-сентябрь ойларида маҳаллий бюджет маблағлари ҳисобидан ажратилган 755 миллион сўм эвазига “Темир-бетон” масъулияти чекланган жамияти томонидан жорий таъмирлаш ишлари олиб борилди. Янгидан таъмирланган бино ходимларнинг самарали фаолият олиб бориши ҳамда фуқароларнинг муаммолари билан ишлашда барча қулайликларга эга.
–Тизимга қаратилаётган катта эътибор ва ғамхӱрлик учун давлатимиз раҳбарига миннатдорлик билдирамиз, – дейди Амударё тумани Маҳалла ва оилани қўллаб-қувватлаш бўлими бошлиғи Алишер Юлдашев. – Бу имконият аҳоли мурожаатларини тезкор ҳал этиш, уларнинг кундалик ҳаётидаги муаммоларни бартараф этишда муҳим аҳамият касб этади.

Состоялась церемония открытия нового здания Амударьинского районного отдела по поддержке махалли и семьи Республики Каракалпакстан.
Выступившие на мероприятии министр по поддержке махалли и семьи Республики Узбекистан Р.Маматов, министр по поддержке махалли и семьи Республики Каракалпакстан С.Турманов, хоким района С.Йулдашев и другие акцентировали внимание на комплексных мероприятиях, осуществляемых по инициативе главы государства и направленных на изучение и устранение проблем населения в короткий срок, обеспечение реального становления махалли в качестве надежного моста между народом и государством.
Как отмечалось, на основе постановления Президента «Об организации деятельности Министерства по поддержке махалли и семьи Республики Узбекистан» от 18 февраля 2020 года во всех городах и районах страны было намечено осуществить строительство, реконструкцию и ремонт зданий комплексов «Центр махалли» на основе типовых проектов, а также оснастить их необходимой мебелью и компьютерной техникой.
В рамках обеспечения исполнения данного постановления в период за февраль-сентябрь этого года ООО «Темир-бетон» был проведен текущий ремонт в одноэтажном здании, находящемся на балансе хокимията Амударьинского района, за счет бюджетных средств в размере 755 миллионов сумов. Отремонтированное здание располагает всеми удобствами для деятельности работников махалли и решения проблем населения.
– Мы выражаем свою благодарность главе государства за заботу и внимание, уделяемое деятельности системы махалли, – говорит начальник отдела по поддержке махалли и семьи Амударьинского района Алишер Юлдашев. – Предоставленные возможности имеют важное значение в быстром решении каждого обращения, устранении вопросов, беспокоящих население в повседневной жизни.